Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zgârietură senzor D7100

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
In pozele de test făcute la f32 pe fundal cerul albastru apare o mica zgârietură, la diafragme mai deschise nu apare, m-am uitat cu o lanterna pe senzor și este ceva pe suprafața lui, nu ar trebui să apară și la diafragme gen f8?

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Nu neaparat! Si punctele de praf de vad doar peste f/16 si doar pe fundal monocolor deschis.
Totusi de unde ai tras concluzia ca e zgarietura? Ai incercat sa sufli cu o pompita dedicata? Poate e doar un fir de praf/par.

Edited by DannyMC, 18 November 2018 - 22:24.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
A apărut după ce am curățat senzorul, consider că am făcut exact cum trebuie, suflat înainte cu pompita, spatula umeda apoi uscata. Așa văzuta cu lanterna pare a fi o zgârietură.
Asta e mergem mai departe. Dar aveam impresia că dacă e zgârietură pe  senzor trebuie sa se vadă la orice diafragma spre deosebire de praf sau ulei.

#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Aha, inteleg! Daca esti norocos poate fi doar o scama desprinsa din spatule.
Incearca o pensula cu cap de carbon pentru senzori, gen LensPen. Mie mi s-a parut ca face treaba mai buna decat mult laudatele spatule green clean.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Cam asa arata senzorul murdar cu chestia aia care seamana a zgarietura sus, am folosit dehaze ca sa accentuez mizeria.

Attached Files



#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Este tot senzorul sau este crop 100%?

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Tot senzorul.

#8
Krrypton

Krrypton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2010
1. Poate fi un fir de ceva, da' sincer mi se pare mai degrabă zgârietură la cât de drept e.

2. Încearcă să cureți senzorul „cum scrie la carte” – suflat bine, pensulă pentru senzori, cum zicea DannyMC, spatulă etc.

Dacă nu se duce nici după o curățare bună... Zici că că-ți apare la f/32, dar la diafragme mai deschise nu? Atunci nu-i chiar așa mare baiul. Mai ales că pe un senzor crop ca ăla e contraproductiv să mergi pe apertură foarte mică – deja de pe la f/16 (ba poate mai devreme cu unele obiective) ți se „moaie” imaginea din cauza difracției și ce câștigi în profunzime de câmp pierzi în rezoluție (sharpness).

Edited by Krrypton, 07 April 2019 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate