Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Retragere valuta\Inchidere cont bancar BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Buna seara, am nevoie de ajutor urgent, in legatura cu conditiile de retragere bani de la BCR. Problema sta in modul urmator: detin un cont bancar la BCR in Euro, in valoare de 5000 euro, pe care il tin pt zile negre, ca cea de acum... Din pacate a intervenit o problema urgenta in familie, ce necesita fix aceasta suma de bani.Luat prin surprindere, nu detin cash suma respectiva, asa ca trebuie sa apelez la contul curent. Vroiam sa va intreb, pot sa retrag toata suma de bani din cont maine, fara sa anunt banca inainte? Eventual sa inchid si contul, ca si asa am impresia ca o sa retrag mai putini bani decat am  depus, din cauza comisioanelor de retragere. Astia imi opresc si comisioane de inchidere cont? E nevoie de actele intocmite la crearea contului pt a-l putea inchide si retrage banii, sau e de ajuns buletinul meu, al titularului contului bancar? Nu am experienta cu bancile, pana acum am preferat sa se ocupe o persoana imputernicita de contul respectiv, dar acum nu mai pot apela la acea persoana pt a-mi raspunde la aceste intrebari. Multumesc!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Incearca sa suni la departamentul relatii cu clientii, e posibil sa primesti raspunsuri pentru majoritatea/toate intrebarile tale.

https://www.bcr.ro/r...t-configuration

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cred ca 5000 de euro e o suma infima, nu trebuie sa anunti nimic.
Da, cred ca peste 10.00 euro trebuie sa anunti, dar si neanuntata se poate efectua, e doar comision mai mare.
Eu am gasit ca taxa inchidere cont e zero.
Oricum, nu aia e problema, ci taxa de 1% la retragere, mi se pare foarte mare
Deci, du-te cu buletinul si te rezolva repejor... probabil.
file:///C:/Users/QUEENS~1/AppData/Local/Temp/Tarif_standard_de_comisioane_PF.pdf

Edited by buyonevideo, 18 November 2018 - 19:08.


#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Retrageri de numerar de la ghiseul bancii*
1% minim 15 LEI 1 % minim 5 EUR
*Pentru retrageri ≥ 50.000 LEI sau 10.000 EUR (şi alte valute în echivalent EUR) neprogramate în prealabil cu 2 zile lucrătoare se percepe un comision unic de 2% din suma retrasă dacă suma este disponibilă în unitate

https://www.bcr.ro/c...misioane_PF.pdf

la 5000 n-ar trebui sa ai probleme

Edited by Maryus89, 18 November 2018 - 19:17.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este posibil ca sa nu te poata "servi", cu tot cu comisionul "generos".. Depinde de agentie.

Mi s-a intamplat de curand la Ploiesti, la BRD, sa nu aibe 1000 lei in casierie.

Edited by pasilla, 18 November 2018 - 19:27.


#6
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
M-as mira ca sa se poata scoate-n Romania 5000 de euro fara sa anunti inainte, daca-ntr-o tara din vest trebuie sa anunti cu 48 de ore inainte orice suma mai mare de 1500 de euro pe care vrei s-o retragi. Pur si simplu prefera sa n-aiba atata cash in agentie si daca vrei o retragere, atunci aduc banii aia special pentru tine.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dark_angel_tgv, on 18 noiembrie 2018 - 18:59, said:

Buna seara, am nevoie de ajutor urgent, in legatura cu conditiile de retragere bani de la BCR. Problema sta in modul urmator: detin un cont bancar la BCR in Euro, in valoare de 5000 euro, pe care il tin pt zile negre, ca cea de acum... Din pacate a intervenit o problema urgenta in familie, ce necesita fix aceasta suma de bani.Luat prin surprindere, nu detin cash suma respectiva, asa ca trebuie sa apelez la contul curent. Vroiam sa va intreb, pot sa retrag toata suma de bani din cont maine, fara sa anunt banca inainte? Eventual sa inchid si contul, ca si asa am impresia ca o sa retrag mai putini bani decat am  depus, din cauza comisioanelor de retragere. Astia imi opresc si comisioane de inchidere cont? E nevoie de actele intocmite la crearea contului pt a-l putea inchide si retrage banii, sau e de ajuns buletinul meu, al titularului contului bancar? Nu am experienta cu bancile, pana acum am preferat sa se ocupe o persoana imputernicita de contul respectiv, dar acum nu mai pot apela la acea persoana pt a-mi raspunde la aceste intrebari. Multumesc!

E suficient titularul cu buletinul la el. Suma nu e mare, asa ca poti sa mergi direct. Nu stiu ce comisioane se retin dar cu siguranta se retin niste sume, pentru lichidarea depozitului, impozitul, lichidarea contului.. deci, concret, cu cati bani vei pleca acasa e greu de spus.  Mergi la banca si rezolva.

#8
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
este vorba de sucursala din Targoviste.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Suna la Relatii Clienti si spune-le problema. Am avut nevoie de curand de 150lire. La o agentie nu aveau decat 20 asa ca a trebuit sa ajung in alta parte unde aveau 600. IN prealabil, poti da un telefon in agentie sa afli daca au suma respectiva (nu stiu daca vor chema bodygarzii ca sa evite un jaf :) )

#10
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Acum vreo 11 ani la Banca Transilvania din Targoviste, la orele inchiderii, am putut retrage fara sa anunt in prealabil, o suma in lei echivalent cu 22.000 Euro. Nici macar nu eram din Targoviste, iar contul era deschis la o alta sucursala. Ei, erau alte timpuri. Bancile nu iti puneau pumnul in gat ca acum.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acum 11 ani.....Ce vremuri....

#12
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
la ING daca retragi prin automat, nu ai comisioane. Daca retragi de la casierie, te rupe,comisionarea.De BCR nu stiu decat ca e cea mai de kkt banca, si la relatii cu clientii,si la comisioane si alte chestii tipic bancare. Ce nu inteleg eu este de ce tineti banii la banci, s a dus vremea cand  castigai pentru treaba asta. Cand veti deschide ochii?

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nici  cecbank nu e mai prejos de bcr. Aveam cont curent, (unde intra banii lunar) si 2 depozite la termen(pentru zile negre). A lichidat sotia unul din depozite (l-a transferat la alta banca care are dobanda mai buna, e mai aproape de casa) cu ccca o saptamana inainte sa intre banii in contul curent. A ramas doar un depozit, mentionez ca totul este pe numele meu, sotia fiind imputernicit. Cand am vazut ca suma de pe card nu creste (banii trebuia sa fi intrat in contul curent), am intrat online in cont, am vazut ca banii au intrat gresit in contul de economii, nu in cel curent. Cum mai aveam doar vreo 30 lei pe card, m-am dus in viteza la cec. Ce-a facut desteapta de la cec? Ea trasferase banii in celalalt cont "ca sa nu fie scosi so transferati din greseala". Mi i=a pus instant in contul curent, i-am zis ca renunt la serviciile lor, in martie expira cardul. Aici e vorba de prostie, nu de politica bancii dar revin, din puns de vedere al clientului, comparand cu banca transilvania, sunt pe locul 2 din 2.

Edited by altuser09, 19 November 2018 - 07:22.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Daca tot ai intrat online de ce te-ai mai dus la banca? La CEC nu se pot face transferuri din online?

#15
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Am rezolvat cu banca in dimineata asta, va multumesc pt raspunsuri!
Dupa aprox 4-5 ani de ,,gazduit,, suma de 5000 euro de catre BCR, acumulasem fabuloasa dobanda de apoximativ 25-30 euro. Astazi cand am inchis contul, duduia de la ghiseu a fost destul de amabila, nu au fost probleme. M-a intrebat de 6 ori daca sunt sigur ca doresc sa inchid contul :)). Comision de retragere au oprit dobanda acumulata in cei  4 ani,respectiv aprox 30 euro, deci am reusit sa raman cu suma de 5000 euro neatinsa. Asta mi-a lasat un gust amar, nici ca o sa mai deschid vreun cont, decat daca e absolut necesar. Nu stiu ce a operat ea pe acolo prin computer, imi spunea ca in mod normal era comision aprox. 100 euro pt 5000 retrasi. bine ca am scapat doar cu atat,dar m-a facut tot pe mine sa ma simt indatorat...bai, dar mi-a dat numai hartii de 20 de euro, m-am plimbat prin tot orasul ca sa schimb in bani mai mari.In cele din urma m-am lasat pagubas.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate