Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie PC

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Salut,ar fi ok aceasta configuratie sa ruleze ce jocuri au aparut pana acum?Ar trebui sa adaug niste coolere sau sa inlocuiesc ceva? Carcasa o sa o iau la final,ma intereseaza daca sunt ok componentele. Multumesc!

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)

1.In urmatoarele 3-4 luni
2.Pentru gaming
3.1000 euro,fara monitor si periferice
4.Inca nu am ales un monitor
5.Nu
6.Nu

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
revino cu 2-3 zile inainte sa cumperi.
Cine stie ce preturi vor fi peste 3-4 luni, unele produse dispar si apar altele..

Edited by sirgoofy, 18 November 2018 - 17:38.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi se pare o prostie treaba asta cu "revin-o cu 2-3 zile inainte sa cumperi". Omul vrea sa isi faca o idee. Nu are nevoie de pretul final la cent. Poate isi va cumpara pc-ul mai devreme de aceste 2-3-4 luni. Ca va fi +/- 100-200 de lei nu se va supara atat timp cat va merita acei 100 de lei in plus.
Crezi ca anumite decizii se schmmba de pe o zi pe alta?! Nu. Ori ca isi face de acum o schita/creionare a sistemului, ori ca o face cu 2-3 zile inainte, tot 16GB memorie de ram isi va lua. Dar macar acum isi creioneaza sistemul. Sa aiba o idee cum va arata la final.

Consider foarte ok ca initiatorul se interesaeaza inca de pe acum de pc. Asa poate face research pe net despre componente, cum se descurca in jocuri etc.

Edited by MembruAnonim, 18 November 2018 - 17:59.


#4
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Acu niste ani au fost niste inundatii prin Asia de Sud Est, fix p-acolo pe unde se afla toate fabricile producatorilor de HDD-uri... si ce sa vezi pretul la HDD-uri a crescut brusc cand le-au intrat stocurile la apa.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa si? Daca pretul a crescut cu 100 de lei (de ex) crezi ca cei care aveau nevoie de un hhd nu si-au mai cumparat? Si eu am fost in situatia aia atunci. Si da, am mai pus 50-60 de lei in plus pt hard. N-aveam alternativa, aveam nevoie de hard. D-asta un buget este cu +/- , pt situatii neprevazute.


Mai terminati dracu cu prostia asta de "2-3 zile". Un om are nevoie sa se intereseze, sa caute, sa vada care producator este mai ok, care serie este mai fiabila, care are racirea mai ok etc.

Edited by MembruAnonim, 18 November 2018 - 18:03.


#6
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pai si care e configuratia, ca ai uitat sa o specifici.

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Beck1392 , daca vrei strict numai pt jocuri iti recomand Xbox One X si un tv 4K true
Daca insa vrei mai mult decat jocuri , adica un pc ti-as recomanda sa asamblezi per componenta
La anu prin ianuarie - martie cred ca ar fi tocmai bine sa discutam atunci ce componente si la ce preturi
Pl de baza cu Z390 de abia au aparut , la fel si noua generatie de procesoare intel i9 , de asemena si noile RTX-uri 2070/2080
Asta daca vrei sa joci ceva CALITATIV 4K pe pc , altfel si o configuratie s.1151v1 ( Z270 ) din prezent este OK , atata timp cat nu esti pretentios la rezolutii 4K/detalii
Insa sa nu uit in ultimul rand , cea mai mare greseala pe care o faceti cei ca tine este ca puneti tv-ul/monitorul pe ultimul loc sau chiar il excludeti
NU uita ca daca ai un tv/monitor de slaba CALITATE poti avea si ultima generatie de componente si tot NASPA se vor vedea jocurile
Asa ca mai bine ai incepe cu monitorul/tv-ul 4K true si apoi in timp cu restul componentelor , daca vrei totusi sa iti asamblezi un pc

Edited by wather, 18 November 2018 - 18:22.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca are doar 1000 euro pt sistem, nu are cum sa se orienteze la rezolutii 4k. Cu ce componente vrei sa sustina rezolutia 4k?? Componentele alea trebuie sa se incadreze in bugetul de 4600 lei.

Edited by MembruAnonim, 18 November 2018 - 18:27.


#9
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
M-am gandit si la console,dar imi place mai mult sa ma joc pe PC.O sa iau componentele pe rand,de aia am intrebat de pe acuma,ar fi deajuns si un i5 de ultima generatie ,vreau numai sa ruleze ce a aparut pana acum,nu ma intereseaza neaparat rezolutii 4k etc,astea pe mai incolo.Momentan vreau sa am pe ce sa ma joc,imi e de ajuns si un monitor de gaming normal.

Ceva propuneri?

Eu m-am gandit la asta pana acum: https://www.pcgarage...shlist/3555368/

Pretul poate fi +/- 1000 euro.

Edited by beck1392, 18 November 2018 - 18:50.


#10
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

 MembruAnonim, on 18 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Mi se pare o prostie treaba asta cu "revin-o cu 2-3 zile inainte sa cumperi". Omul vrea sa isi faca o idee. Nu are nevoie de pretul final la cent. Poate isi va cumpara pc-ul mai devreme de aceste 2-3-4 luni. Ca va fi +/- 100-200 de lei nu se va supara atat timp cat va merita acei 100 de lei in plus.
Crezi ca anumite decizii se schmmba de pe o zi pe alta?! Nu. Ori ca isi face de acum o schita/creionare a sistemului, ori ca o face cu 2-3 zile inainte, tot 16GB memorie de ram isi va lua. Dar macar acum isi creioneaza sistemul. Sa aiba o idee cum va arata la final.

Consider foarte ok ca initiatorul se interesaeaza inca de pe acum de pc. Asa poate face research pe net despre componente, cum se descurca in jocuri etc.
Nu e o prostie, e doar adevarul in momentul de fata cand vine vorba de componente pc. Sa iti dau un exemplu acum 2-3 luni putea sa cumperi un i5 8400 la 700ron, iar doar intr-o saptamana pretul a crescut la 1800ron. Nu vorbim de 100 sau 200 de ron aici.
Ram-ul a inceput sa scada dar cine stie daca nu se va scumpi din nou. Placi video au inceput sa revina la pretul lor real, dar cine stie daca nu vine inca un val de mineri. S.a.m.d.


@beck Ca sa iti dau o idea la ce sa te uite. Eu zic in 2018 sa te uite la cel putin un Intel i5 seria 8000 sau AMD Ryzen R5 1600/2600. Placa video 1060 6GB, 16GB Ram si neaparat un SSD pentru Windows.
Edit. Configuratia aia e buna. Ce as schimba ar fi placa de baza. Seria Z e pentru cei care vor sa faca overclock. Iar Intel nu permite overclock decat procesoarelor din seria K, exemplu i7 8700K.

Edited by Ihateeveryone, 18 November 2018 - 18:55.


#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer NU te inteleg de ce ti-ai dori sa ''ingropi'' 1000 de euro pe ceva care deja incepe sa decada
Cam toata lista te asigur ca o gasesti si sh si daca cauti cu atentie eventual au si garantie si sigur NU vei da 1000 de euro
In primul rand daca vrei pt jocuri cred ca ar trebui sa schimbi pl video GTX 1060 cu un GTX 1080
NU uita ca tu ce iti cumperi acum , vrei cel putin doi ani sa le folosesti , iar in acest domeniu noutatile apar cam din 6 in 6 luni
De ce crezi ca ti-am recomandat la anul prin ianuarie - martie ?
Observ insa ca tu deja ai lista si intentia sa ti-le cumperi in prezent si NU in 3-4 luni asa cum ai scris

Edited by wather, 18 November 2018 - 18:57.


#12
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Multumesc,atunci coolerul stock de la proc ar fi ok,ar mai trebui sa adaug si in carcasa? Sau daca nu ii fac OC nu are nevoie de racire in plus.

 wather, on 18 noiembrie 2018 - 18:56, said:

Sincer NU te inteleg de ce ti-ai dori sa ''ingropi'' 1000 de euro pe ceva care deja incepe sa decada
Cam toata lista te asigur ca o gasesti si sh si daca cauti cu atentie eventual au si garantie si sigur NU vei da 1000 de euro
In primul rand daca vrei pt jocuri cred ca ar trebui sa schimbi pl video GTX 1060 cu un GTX 1080
NU uita ca tu ce iti cumperi acum , vrei cel putin doi ani sa le folosesti , iar in acest domeniu noutatile apar cam din 6 in 6 luni
De ce crezi ca ti-am recomandat la anul prin ianuarie - martie ?
Observ insa ca tu deja ai lista si intentia sa ti-le cumperi in prezent si NU in 3-4 luni asa cum ai scris

Le-am salvat acolo ca sa le am undeva,nu o sa le cumpar acuma pt ca nu am atatia bani momentan,o sa le cumpar pe rand.
Si tocmai de aia am postat pentru ca am nevoie de pareri,nu am zis ca 100 la 100 alea o sa le cumpar,mai demult urmaream si eu componentele la pc,preturile etc dar de cativa ani nu ma mai interesat.

#13
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
https://www.forit.ro...wishlist/11425/
PS: din configul de mai sus scoate carcacasa ca am inclus din greseala una cu sursa, pune una fara sursa.

Edited by CrocodiluMereuVesel, 18 November 2018 - 19:24.


#14
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015

 CrocodiluMereuVesel, on 18 noiembrie 2018 - 19:19, said:

https://www.forit.ro...wishlist/11425/
PS: din configul de mai sus scoate carcacasa ca am inclus din greseala una cu sursa, pune una fara sursa.
Multumesc!
Proc astea noi de la AMD sunt ok? Am avut mai demult un AMD cu probleme si de atunci le-am cam evitat..

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In acest moment, 2018, procesoarele AMD 6 si 8 core sunt mai bune decat Intel 4 si 6 core; atat ca performanta cat si ca consum.
Singura problema e ca nu prea o sa vezi diferenta dintre Intel si AMD in jocuri deoarece jocurile sunt optimizate pt. procesoarele Intel.
Singura chestie pozitiva e ca e iesi mai ieftin cu un PC socket AM4 si procesor 6-8 core decat cu un Intel 4-6 core.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate