Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Hidroelectrica si baietii destepti

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
"Băieții deștepți" din energie, care în trecut făceau profituri uriașe cu energia ieftină de la Hidroelectrica, nu au dispărut, ci pândesc la cotitură și încearcă să obțină din nou privilegiile pe care le-au pierdut, a declarat Bogdan Badea, directorul general al Hidroelectrica, într-un interviu acordat AGERPRES.
El a precizat că Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie din România, duce lupte grele pe toate fronturile cu grupurile de interese care încearcă în permanență să căpușeze din nou compania de stat. Contractele cu "băieții deștepți" au fost reziliate în 2012, după ce producătorul de energie a intrat în insolvență.
Potrivit lui Badea, scumpirea energiei din ultima vreme s-a manifestat în toată Europa, ca urmare a costurilor mari de mediu, însă diferența în factură, pentru un consumator obișnuit, este echivalentul unui pachet de țigări pe lună. Totuși, în opinia sa, dacă dorim energie nepoluantă, trebuie să facem și sacrificii în acest sens.
Totodată, șeful Hidroelectrica a anunțat un program de investiții ambițios, de peste un miliard de euro în următorii cinci ani, care include achiziția unor producători de energie eoliană și fotovoltaică.
Badea a vorbit, în interviu, și despre noile planuri pe care le are cu privire la proiectele istorice din portofoliul companiei, care au fost până acum bariera principală în calea listării la bursă.
AGERPRES: Ați anunțat rezultate financiare record pentru acest an. Cum a fost posibil?
Bogdan Badea: Anul 2018, așa cum arată rezultatele din primele nouă luni, va fi un an foarte important pentru Hidroelectrica. Estimăm că până la sfârșitul anului profitul brut va depăși pragul psihologic de 2 miliarde de lei, față de 1,6 miliarde anul trecut. Sigur că, pentru a ajunge la aceste rezultate, este necesară o programare foarte bună și o planificare a zonei de producție, o planificare optimă a lucrărilor de mentenanță, astfel încât să nu se suprapună, pe cât posibil, cu perioadele de viitură și cu perioadele în care debitele afluente pe râurile interioare sunt semnificative și se poate produce energie electrică.
Aici există și o componentă care ține de prognozele meteo. Practic, întreaga producție și planificare a Hidroelectrica se face pe baza prognozei meteo și, din păcate, nu de puține ori față de ceea ce s-a prognozat realitatea ne-a demonstrat că vremea este schimbătoare și ne-a pus în dificultate, dar avem soluții pentru aceste situații.
Anul acesta, spre deosebire de anul trecut, ne-am propus să intrăm în iarnă cu o rezervă în lacuri substanțială. Din păcate, 2017 a fost un an hidrologic sub media multianuală, ne-a pus multe probleme. Nici anul acesta nu este lipsit de probleme. Din august ne confruntăm cu o secetă care ne-a afectat producția, însă rezerva de apă din lacuri a făcut posibilă respectarea planului de producție lună de lună și am intrat deja în programul de iarnă cu o rezervă substanțială.


Restul interviului aici -

https://www.agerpres...otitura--212696



O fi bine , o fi rau ?

#2
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,572
  • Înscris: 05.11.2009
adica o sa cumpere din banii nostri toate afacerile falimentare ale baietilor destepti din energie?

Quote

Totodată, şeful Hidroelectrica a anunţat un program de investiţii ambiţios, de peste un miliard de euro în următorii cinci ani, care include achiziţia unor producători de energie eoliană şi fotovoltaică.


#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 vanitty, on 18 noiembrie 2018 - 16:32, said:

adica o sa cumpere din banii nostri toate afacerile falimentare ale baietilor destepti din energie?


Producatori de energie nu au afaceri falimentare ..

Baietii destepti sunt aia care stau in fata unui calculator si tranzactioneaza energia FARA  sa produca nimic !

#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,572
  • Înscris: 05.11.2009

 Daco_Get, on 18 noiembrie 2018 - 16:35, said:

Producatori de energie nu au afaceri falimentare ..

Baietii destepti sunt aia care stau in fata unui calculator si tranzactioneaza energia FARA  sa produca nimic !
afacerile cu eoliene si cele voltaice supravietuiesc numai pentru ca noi ii subventionam in factura electrica cu toate cacaturile alea de neinteles pentru un om normal..

#5
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 vanitty, on 18 noiembrie 2018 - 16:36, said:

afacerile cu eoliene si cele voltaice supravietuiesc numai pentru ca noi ii subventionam in factura electrica cu toate cacaturile alea de neinteles pentru un om normal..

Rezulta ca atunci cind vor fi la Hidroelectrica nu vei mai plati si profitul celor care le-au facut .........

https://ec.europa.eu...y_statistics/ro

#6
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,572
  • Înscris: 05.11.2009

 Daco_Get, on 18 noiembrie 2018 - 16:43, said:


Rezulta ca atunci cind vor fi la Hidroelectrica nu vei mai plati si profitul celor care le-au facut .........

https://ec.europa.eu...y_statistics/ro
asa te autosugestionezi matale ca o sa ii cumpere la pret de copeici? nu mai bine taiem aceasta subventionare care nu aduce nimanui nici un avantaj?

#7
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 vanitty, on 18 noiembrie 2018 - 16:45, said:

asa te autosugestionezi matale ca o sa ii cumpere la pret de copeici? nu mai bine taiem aceasta subventionare care nu aduce nimanui nici un avantaj?

Pai nici nu ma pot autosugestiona ca neaparat o sa fie tunuri . Totusi s-a trecut de perioada de cowboy . Sunt o gramada de ochi pe orice tranzactii acum .

De aia nici baietii destepti nu mai sunt ce erau o data !

Subventia , din ce stiu, este reglementata la nivel de UE .

http://www.contribut...5;a-energetica/

Edited by Daco_Get, 18 November 2018 - 16:53.


#8
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,572
  • Înscris: 05.11.2009

 Daco_Get, on 18 noiembrie 2018 - 16:52, said:

Pai nici nu ma pot autosugestiona ca neaparat o sa fie tunuri . Totusi s-a trecut de perioada de cowboy . Sunt o gramada de ochi pe orice tranzactii acum .

De aia nici baietii destepti nu mai sunt ce erau o data !

Subventia , din ce stiu, este reglementata la nivel de UE .

http://www.contribut...5;a-energetica/
s-a trecut de perioada de cowboy? cu pesedeii la butoane? :w00t:

#9
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 vanitty, on 18 noiembrie 2018 - 16:55, said:

s-a trecut de perioada de cowboy? cu pesedeii la butoane? Posted Image

Din interviul astuia asa pare !

De aia intrebam , o fi bine , o fi rau ?

Nu stiu daca dragnea poate controla chiar totul si in plus stie ca e urmarit pas cu pas -vezi teleormanleaks ...

Ca ar fi mai bine cu el in puscarie ,este logic,normal si de dorit  dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai vedem nimic in jur !

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bai nu stiu .Cand am fost o data la Bicaz sa vad barajul zicea un nene cu barca ca la CHE Stejarul, una din turbine e a lui Udrea . Si ca gondola din Piatra Neamt nu plateste curentul la Eon ci la o firma a Georgianei, fata lui Gh Stefan .
Parca am facut o legatura, gondola fiind facuta si inaugurata pe cand era Nutzi ministrul dezvoltarii .E posibil, s-au privatizat  mijloace de productie hidro pe etape, pe bucati adica ?
Omul parea foarte serios si informat .

#11
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Orice

 GingisHan2015, on 18 noiembrie 2018 - 17:11, said:

.Cand am fost o data la Bicaz sa vad barajul zicea un nene cu barca ca la CHE Stejarul, una din turbine e a lui Udrea . Si ca gondola din Piatra Neamt nu plateste curentul la Eon ci la o firma a Georgianei, fata lui Gh Stefan .



E foarte posibil . Inseamna fata lui G. Stefan era/este  una din ....fetele destepte ....��

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
https://www.hotnews....a.htm?nomobile=
Am gasit ceva, dar despre fiul nu fiica lui Stefan .

Edited by GingisHan2015, 18 November 2018 - 17:26.


#13
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Energia electrica nu poate fi stocata deci trebuie vinduta si consumata. Stau in Quebec si astia cu hydro lor ar putea ilumina toata coasta de est à Americii. Dar sunt state ce nu le dau drept de tras teava si atunci tre sa dea redevente grase.
Hydrolelectrica tre sa aibe teava si clienti, daca I se ai dreptul de a vinde direct si tre sa treaca prin intermediar e in faliment si nu stie. Eolienele sunt vaci de dat lapte daca le bagi la teava unei societati ca hydro , tonomate de curs bani fara sa faci nimic. Nu pot sustine contracte ferme individuale de livrat curent pt ca e dupa cum bate vantul.

Edited by aaddyy2005, 18 November 2018 - 17:31.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

 GingisHan2015, on 18 noiembrie 2018 - 17:11, said:

Bai nu stiu .Cand am fost o data la Bicaz sa vad barajul zicea un nene cu barca ca la CHE Stejarul, una din turbine e a lui Udrea .

Cred ca daca s-ar afla absolut TOT ce s-a invartit in tara asta de catre politicieni, ne-am da seama ce fraieri am fost si suntem, toti, ca i-am lasat...

Probabil ce stim e doar un fragment din varful aisbergului.

Edited by Phobos, 18 November 2018 - 17:31.


#15
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 Daco_Get, on 18 noiembrie 2018 - 16:35, said:

Producatori de energie nu au afaceri falimentare ..

Baietii destepti sunt aia care stau in fata unui calculator si tranzactioneaza energia FARA  sa produca nimic !
Baietii destepti sunt aia care au avut exclusivitate la contractele cu Hidroelectrica si au facut mentenanta/reparatii la valori fabuloase bagand-o in faliment. Alde Buzaianu, prietenul lui Berceanu, Nastase, etc... (transpartinic).

 vanitty, on 18 noiembrie 2018 - 16:36, said:

afacerile cu eoliene si cele voltaice supravietuiesc numai pentru ca noi ii subventionam in factura electrica cu toate cacaturile alea de neinteles pentru un om normal..
Afacerea cu eolienele e cat se poate de naturala pentru Hidroelectrica din motivul ca poate asigura stocarea energiei electrice din eoliene (prin pomparea apei in baraje) atunci cand e nevoie. Altii nu pot face asta decat cu acumulatoare enorme.
Orice industrie la inceput a avut nevoie de subventie, unele mai primesc subventii si azi (carbune, atomic, etc).
Costurile nesubventionate ale energiei regenerabile au ajuns comparabile cu cele ale energiei conventionale.

Edited by Hansolo, 18 November 2018 - 18:44.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
de aceea trebuie vândută pe bursă ca să aibă stăpân.așa a fost și la petrom iar acum se cântă unu că l-au dat gratis austriecilor.cum credeți că o firmă care face din nimic bani poate fi în insolvență?

toată lumea să vină cu banu de la saltea să nu=și cumpere rable să-și ia acțiuni să capete 10% dividende anual cum dă petromul,romgazul,transgazul,nuclearelectrica,banca transilvania,brd, alro slatina,electrica.să vă mai spun?

asta ar fi economia sănătoasă

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 GingisHan2015, on 18 noiembrie 2018 - 17:11, said:

Bai nu stiu .Cand am fost o data la Bicaz sa vad barajul zicea un nene cu barca ca la CHE Stejarul, una din turbine e a lui Udrea . Si ca gondola din Piatra Neamt nu plateste curentul la Eon ci la o firma a Georgianei, fata lui Gh Stefan .
Parca am facut o legatura, gondola fiind facuta si inaugurata pe cand era Nutzi ministrul dezvoltarii .E posibil, s-au privatizat  mijloace de productie hidro pe etape, pe bucati adica ?
Omul parea foarte serios si informat .
Abureli conspirationiste!

#18
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

 Hansolo, on 18 noiembrie 2018 - 18:43, said:

Baietii destepti sunt aia care au avut exclusivitate la contractele cu Hidroelectrica si au facut mentenanta/reparatii la valori fabuloase bagand-o in faliment. Alde Buzaianu, prietenul lui Berceanu, Nastase, etc... (transpartinic).


Afacerea cu eolienele e cat se poate de naturala pentru Hidroelectrica din motivul ca poate asigura stocarea energiei electrice din eoliene (prin pomparea apei in baraje) atunci cand e nevoie. Altii nu pot face asta decat cu acumulatoare enorme.
Orice industrie la inceput a avut nevoie de subventie, unele mai primesc subventii si azi (carbune, atomic, etc).
Costurile nesubventionate ale energiei regenerabile au ajuns comparabile cu cele ale energiei conventionale.
Adica nu vinde tu ca acu bate vantul si vindem noi prin teava ta, tu fa economie de apa la closet si cand nu e cerere pe piata de energie, poti sa tragi apa.
O eoliana eu o vad buna la o ferma pt o viata buna a animalelor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate