Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa de marcat fiscala obligatorie !?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Daca emit chitanta si factura mai sunt obligat si la bon fiscal ?

Mentionez ca am intr-o luna cam 10 clienti, si pretul unui "produs" este de cateva mii de lei.

#2
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 17.02.2008
Daca vinzi la persoane fizice ai nevoie de casa de marcat!

#3
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 pompilik, on 18 noiembrie 2018 - 15:06, said:

Daca vinzi la persoane fizice ai nevoie de casa de marcat!

Si daca am chitanta de la POS ?

#4
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 17.02.2008
Sincer nu cred .Poate doar daca esti exceptat de la obligativitatea detinerii unei case de marcat.

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Daca clienții plătesc cu cardul nu mai e nevoie de chitanța si nici de bon fiscal.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,311
  • Înscris: 08.02.2011
Bon fiscal emiti numai pentru platile in numerar. Daca nu accepti plata in numerar nu cred ca trebuie casa de marcat.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 CTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 14:59, said:

Daca emit chitanta si factura mai sunt obligat si la bon fiscal ?

Mentionez ca am intr-o luna cam 10 clienti, si pretul unui "produs" este de cateva mii de lei.


Quote

Obligativitate casa de marcat 2018

Operatorii economici au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala. Bonul fiscal este documentul emis de aparatul de marcat electronic fiscal, care trebuie sa cuprinda cel putin: denumirea si codul fiscal ale agentului economic emitent; adresa de la locul de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal; logotipul si seria fiscala ale aparatului; numarul de ordine; data si ora emiterii; denumirea fiecarui bun livrat sau serviciu prestat; pretul sau tariful unitar; cantitatea; valoarea pe fiecare operatiune, inclusiv taxa pe valoarea adaugata, cu indicarea cotei de taxa; valoarea totala a bonului, inclusiv taxa pe valoarea adaugata; valoarea totala a taxei pe v aloarea adaugata pe cote de taxa, cu indicarea nivelului de cota; valoarea totala a operatiunilor scutite de taxa pe valoarea adaugata, precum si valoarea altor taxe care nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, daca este cazul.
Mai multe lamuriri aici: https://infotva.mana...cluse-5757.html

Edited by xmanyacs77, 18 November 2018 - 16:10.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 CTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 15:07, said:

Si daca am chitanta de la POS ?

chiar daca plata se face cu cardul, tot trebuie emis bon fiscal.
pe bon trebuie mentionata modalitatea de plata = card sau numerar (au casele de marcat optiunea asta)

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Casa de marcat fiscala este obligatorie pentru bonuri fiscale persoane fizice, bonul fiscal se elibereza si pentru plata cu card cu precizarea ca este bon pentru card, nu numerar.
Cunosc importatori care nu aveau case de marcat pentru ca vindeau intentionat doar firmelor, distribuitorilor cu plata OP dar au fost obligati de legislatie sa cumpere si case de marcat fiscale.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 FC72, on 18 noiembrie 2018 - 16:16, said:

Casa de marcat fiscala este obligatorie pentru bonuri fiscale persoane fizice, bonul fiscal se elibereza si pentru plata cu card cu precizarea ca este bon pentru card, nu numerar.
Cunosc importatori care nu aveau case de marcat pentru ca vindeau intentionat doar firmelor, distribuitorilor cu plata OP dar au fost obligati de legislatie sa cumpere si case de marcat fiscale.
Vor avea case de marcat si comerciantii din complexurile comerciale Europa si Dragonul Rosu?Posted Image

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 FC72, on 18 noiembrie 2018 - 16:16, said:

Cunosc importatori care nu aveau case de marcat pentru ca vindeau intentionat doar firmelor, distribuitorilor cu plata OP dar au fost obligati de legislatie sa cumpere si case de marcat fiscale.

Așa este,  la vremea impunerii caselor de marcat a fost derută, nimeni nu știa exact.
Acum nu mai este cazul.
Dacă nu încasezi cash de la peoane fizice nu-i nevoie de casa de marcat.   Se poate vinde cu plata în cont, sau prin ramurs cu încasare în cont colector.

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Nu este nevoie de casa de marcat daca ai POS si incasezi cu cardul - expertul contabil care-mi face audit si firma de contabilitate a mea mi-au zis acest lucru. Ma gandesc ca totusi au ceva dreptate, nu?

#13
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View PostCTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 14:59, said:

Daca emit chitanta si factura mai sunt obligat si la bon fiscal ?

Mentionez ca am intr-o luna cam 10 clienti, si pretul unui "produs" este de cateva mii de lei.
Eu știu ca dacă emiti factura, atunci nu mai emiți și chitanța, nu ? Aceiași greșeală am făcut și eu și noroc ca n-am apucat decât de vreo 2 ori. Cică te încarci de 2 ori in conta, ceva de genul. Oricum țin minte ca dacă oferi factura, atunci nu mai dai și chitanța.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
factura si chitanta sunt chestii diferite, si ambele sunt necesare.
nu trebuie sa emiti 2 documente de acelasi tip(ex: dovezi ale incasarii, cum ar fi chitanta + incasare prin OP care se dovedeste de fapt cu extrasul de cont)

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
@milovme Eu zic sa nu mai spui prostii.

Edited by petman, 07 December 2018 - 06:57.


#16
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Azi într-un KFC am comandat un Real Burger și am plătit cu cardul. După ce m-am așezat la masă am observat că lipsește bonul fiscal și chitanța și am revenit imediat la casă pentru bonul fiscal care conținea un cod de participare la concursul în desfășurare.

Operatorul "Jonathan" a zis că nu există nici un concurs, dar am insistat să mi se dea bonul. Colega de lângă a început să caute probabil rola martor și s-a tot uitat peste rolă, după care mi-a dat un bon cu un cod promoțional.

Ajuns acasă am constatat că nu era bonul plătit de către mine și bonul era datat din 27.06.2019.
Dacă nu a reușit să găsească pe rolă comanda mea la 3 minute după plată, nu știu ce înseamnă asta.

Pot cere să îmi înmâneze o copie după bonul fiscal conformă cu originalul?

Dacă nu exista jurnalul electronic, acum puteam face refuz de plată că probabil nici pe rola martor (dacă a existat) nu a fost tipărită comanda.
Mi-a spus tipa că nu știu ce nu a mers....

Emiterea și înmânarea bonului fiscal este datoria operatorului economic și dreptul consumatorului de a-l cere și avea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate