Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum pot tine cursuri de GDPR ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Buna ziua!

Sunt in procesul de a pune pe picioare o firma care are ca obiect de activitate cursuri de formare profesionala pentru adulti.
Am si cursul de specializare in domeniul de formare profesionala pentru adulti.

Insa ... GDPR-ul am inteles ca trebuie sa il implementez si eu, si alti bani si alta distractie pe langa celelalte taxe si avize pe care trebuie sa le platesc catre stat in procesul de autorizare.

Ma intereseaza daca in conditiile in care pot tine legal cursuri (am ceritificat de formator) ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a tine cursuri de GDPR ?
Cine ma acrediteaza ? Care sunt conditiile de acreditare ?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Stii macar ce inseamna GDPR?

#3
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostMooF2010, on 18 noiembrie 2018 - 13:32, said:

Stii macar ce inseamna GDPR?

Intrebarea era alta. Fara offtopic.

#4
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostCTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 13:37, said:

Intrebarea era alta. Fara offtopic.

Si anume? GDPR este o lege, nu cred ca poti sa fii acreditat pentru a explica altora legea. Daca vrei iti faci singur propriul certificat si propriile diplome si cei care termina cursul vor fi "acreditati" de firma ta.

*cunostiintele mele legate de acreditari, cursuri si toate componentele anexe sunt minime, spre nule, insa din textul GDPR reise clar ca NU este nevoie de acreditare pentru DPO.

Edited by Buleandra94, 18 November 2018 - 13:48.


#5
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostBuleandra94, on 18 noiembrie 2018 - 13:45, said:

Si anume? GDPR este o lege, nu cred ca poti sa fii acreditat pentru a explica altora legea. Daca vrei iti faci singur propriul certificat si propriile diplome si cei care termina cursul vor fi "acreditati" de firma ta.

*cunostiintele mele legate de acreditari, cursuri si toate componentele anexe sunt spre nule, insa din textul GDPR reise clar ca NU este nevoie de acreditare pentru DPO.

Asa ma gandeam si eu in definitiv.

Dar fac o comparatie cu acreditarea de la ANC (Autoritatea nationala pentru calificari) unde ai nevoie de un dosar considerabil pentru a acredita un curs de formare pentru adulti.

#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostBuleandra94, on 18 noiembrie 2018 - 13:45, said:

Si anume? GDPR este o lege, nu cred ca poti sa fii acreditat pentru a explica altora legea. Daca vrei iti faci singur propriul certificat si propriile diplome si cei care termina cursul vor fi "acreditati" de firma ta.

*cunostiintele mele legate de acreditari, cursuri si toate componentele anexe sunt minime, spre nule, insa din textul GDPR reise clar ca NU este nevoie de acreditare pentru DPO.

E o alta mizerie romaneasca (de a face bani):
https://fdlr.ro/curs...AiAAEgLCFfD_BwE

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Nu ar fi tragedie daca majoritatea astora de se dau mari formatori in GDPR n ar fi decat niste gura goala care te tine la povesti cateva ore intr un weekend apoi pleci doar cu o hartie si fara sa stii concret ce ai de facut.
IT istii cu experienta in domeniu s-au descurcat singuri, fara sa mai fie necesar cursuri de gdpr care. hartii pe care le au obtinut ulterior doar printr o discutie formala pt a avea colectia de cartoane completa in caz de control. Doar o alta fabrica de hartii

Edited by A10, 18 November 2018 - 14:41.


#8
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostA10, on 18 noiembrie 2018 - 14:40, said:

Au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Nu ar fi tragedie daca majoritatea astora de se dau mari formatori in GDPR n ar fi decat niste gura goala care te tine la povesti cateva ore intr un weekend apoi pleci doar cu o hartie si fara sa stii concret ce ai de facut.
IT istii cu experienta in domeniu s-au descurcat singuri, fara sa mai fie necesar cursuri de gdpr care. hartii pe care le au obtinut ulterior doar printr o discutie formala pt a avea colectia de cartoane completa in caz de control. Doar o alta fabrica de hartii

Tocmai ... sunt programator de meserie. Ma intereseaza in ce donditii pot tine cursuri de GDPR acreditate ?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 13:37, said:


Intrebarea era alta. Fara offtopic.

Pai off-topicul tu-l faci,deschizand noi subiecte despre aceiasi tema.
https://forum.softpe...64-autorizatii/

#10
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postadisz, on 18 noiembrie 2018 - 15:07, said:


Pai off-topicul tu-l faci,deschizand noi subiecte despre aceiasi tema.
https://forum.softpe...64-autorizatii/

unde e offtopicul ? acolo e vorba de autorizatiile pentru a functiona ca SRL, iar aici vorbim despre cum se autorizeaza un curs de GDPR. Mai mult acolo imi si puneam problema legata daca este sa nu sa am nevoie de autorizatii de la ISU sau PSI ...

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostA10, on 18 noiembrie 2018 - 14:40, said:

Au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Nu ar fi tragedie daca majoritatea astora de se dau mari formatori in GDPR n ar fi decat niste gura goala care te tine la povesti cateva ore intr un weekend apoi pleci doar cu o hartie si fara sa stii concret ce ai de facut.

Fomeia mea, bugetara, a fost la curs, ca cica e obligatoriu ... si imi zicea ca au fost in jur de 300 de oameni. Bataie de joc pe bani publici.

Probabil ca initiatorul a sesizat nisa si metoda de "imbogatire" rapida.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 13:11, said:

ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a tine cursuri de GDPR ?

View PostMooF2010, on 18 noiembrie 2018 - 13:32, said:

Stii macar ce inseamna GDPR?

View PostCTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 13:37, said:

Fara offtopic.

:lol:
In cazul asta esti ori lemn, ori troll

#13
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Tu ce cursuri de GDPR (un act juridic) vrei să ții dacă nici măcar nu poți afla formalitățile necesare pentru a preda un astfel de curs?

Cursuri de astea organizează cei cu certificare CIPP, membri ai baroului, profesori universitari, poate cei cu certificare CISA, membri ai working party etc.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostCTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 15:01, said:

Ma intereseaza in ce donditii pot tine cursuri de GDPR acreditate ?
Nu trebuie să te acrediteze nimeni pentru asta, și mă mir că ți-a trecut prin cap așa ceva necunoscând GDPR deloc.

#15
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View PostCTP2016, on 18 noiembrie 2018 - 15:01, said:

Tocmai ... sunt programator de meserie. Ma intereseaza in ce donditii pot tine cursuri de GDPR acreditate ?
Daca programezi la fel de cum scrii, bagi puncte, gresesti litere, cred ca tu esti angajatul acela de la microsoft pt mesajele de BSOD Posted Image))

Edited by logy, 19 November 2018 - 06:38.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
pan la urma ce inseamna?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate