Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Returnare produs Altex - magazin fizic

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postthesonixx, on 18 noiembrie 2018 - 11:30, said:

Adica da ok crezi ca ai vrea un produs. Il folosesti si iti dai seama ca pana la urma nu ti se potriveste.

View PostIon_de_la_Raion, on 18 noiembrie 2018 - 11:31, said:

Nu e urat deloc. E normal sa poti testa ceva pentru a vedea daca-ti place. Asta cu consola. Cu jocul nu cred, produsele software pot fi returnate doar sigilate.

Pai, daca cumperi un produs dintr-un magazin fizic, de ce nu-l testezi acolo ?!
Si, daca veniti cu argumente din alea... gen "pai nu ma lasa vinzatorul".... haha... mergi la alt magazin, ca doar n-o fi ala singurul.
Dupa aia o sa ziceti "dincolo e mai scump"... pai traiasca, acolo il testezi si, daca vrei, il cumperi de unde e mai ieftin.

Pentru online, taman de aia este legea, ca nu poti sa testezi produsele si ai dreptul de retur.
Dar dara ai avea retur si la magazinele fizice, pai pana mea, ar face toata lumea exact asa.
Ar cumpara toate produsele, le-ar resturna, apoi le-ar cumpara mai ieftin.

Edited by buyonevideo, 18 November 2018 - 11:47.


#20
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmodoran, on 18 noiembrie 2018 - 11:47, said:


Tot mai avantajos este sa platesti dobanda aia decat sa cumperi un produs de 510 lei si sa-l dai cu 400.

De acord, insa unii o vad altfel :)

#21
thesonixx

thesonixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.01.2014

View Postnotrust, on 18 noiembrie 2018 - 11:40, said:


48 de ore fizice.
La Carrefour asa este....
Pentru ca au program si in weekend.


Da. tu esti greu de cap....
Daca tu nu ai bani in portofel si vrei sa ai cum faci, daca ai un card de cumparaturi care nu-ti permite sa retragi CASH cum faci sa obtii bani CASH ?
Baiatul asta a facut asta: a cumparat cu cardul de cumparaturi un produs pe care l-a revandut ca sa obtina CASHul fizic pentru el.
Deci a dat banii magazinului de pe cardul de cumparaturi si l-a revandut ca sa-l faca CASH...

Vorbim de Altex care nu lucreaza in weekend. Cel mai bine voi confirma maine dimineata la telefon direct cu ei.

Tot ce am vrut sa aflu din acest post este daca se poate, din punct de vedere legal, sa returnezi produsul sau nu. Dar se pare ca parerile sunt impartite...

#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postmodoran, on 18 noiembrie 2018 - 11:47, said:


Tot mai avantajos este sa platesti dobanda aia decat sa cumperi un produs de 510 lei si sa-l dai cu 400.
Cand ai nevoie instantaneu de bani, nu-ti permite timpul sa stai sa vinzi produsul...

View Postthesonixx, on 18 noiembrie 2018 - 11:48, said:

Vorbim de Altex care nu lucreaza in weekend. Cel mai bine voi confirma maine dimineata la telefon direct cu ei.

Tot ce am vrut sa aflu din acest post este daca se poate, din punct de vedere legal, sa returnezi produsul sau nu. Dar se pare ca parerile sunt impartite...
In Weekend lucreaza Altex, acum depind de oras...

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Unde gasiti voi resigilate la altex ? Ca as lua si eu un gtx 1060 mini la 500lei :))

#24
thesonixx

thesonixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.01.2014

View Postbuyonevideo, on 18 noiembrie 2018 - 11:47, said:





Pai, daca cumperi un produs dintr-un magazin fizic, de ce nu-l testezi acolo ?!
Si, daca veniti cu argumente din alea... gen "pai nu ma lasa vinzatorul".... haha... mergi la alt magazin, ca doar n-o fi ala singurul.
Dupa aia o sa ziceti "dincolo e mai scump"... pai traiasca, acolo il testezi si, daca vrei, il cumperi de unde e mai ieftin.

Pentru online, taman de aia este legea, ca nu poti sa testezi produsele si ai dreptul de retur.
Dar dara ai avea retur si la magazinele fizice, pai pana mea, ar face toata lumea exact asa.
Ar cumpara toate produsele, le-ar resturna, apoi le-ar cumpara mai ieftin.

Te provoc sa testezi PS4 in magazin. Nu exista expuse (unde am fost eu) si nimeni nu sta atata timp sa "testeze" ps4 pe ce? Ca trebuie sa cumperi jocuri. Refuz sa cred ca magazinul iti da un joc asa pe gratis pe loc sa-l incerci.

Dar nu asta e ideea. Mi se pare absurd sa nu poti returna un produs doar pentru ca ai venit personal sa-l ridici...
Si dupa regula ta nu de "black friday" il iei mai ieftin?

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostTruculMagic, on 18 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Unde gasiti voi resigilate la altex ? Ca as lua si eu un gtx 1060 mini la 500lei Posted Image)
A fost una singura, el lucrand acolo a pus mana rapid pe ea, ca stia c-o face bani rapid...
Omul are pasiuni cu pariurile...

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In ritmul asta il da afara de la munca :)) ca o sa faca unele si mai mari. Ajunge pe drumuri in final.
Am si eu un prieten, lucreaza in constructii, intr-o seara a bagat vreo 3000lei... mai cere bani la mine pana isi ia salariul... e irecuperabil.

#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostTruculMagic, on 18 noiembrie 2018 - 11:55, said:

In ritmul asta il da afara de la munca Posted Image) ca o sa faca unele si mai mari. Ajunge pe drumuri in final.
Am si eu un prieten, lucreaza in constructii, intr-o seara a bagat vreo 3000lei... mai cere bani la mine pana isi ia salariul... e irecuperabil.
Pai a lucrat la DOMO in trecut, a urmat Flanco, si de 5 luni s-a mutat la ALTEX....
Plus ca a platit produsul magazinului...
Deci nu este ceva ilegal sau infractiune...

Edited by notrust, 18 November 2018 - 11:57.


#28
thesonixx

thesonixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.01.2014
Avand in vedere ca thread-ul incepe sa o ia rau pe aratura putem ajunge la o concluzie?

Se poate returna produsul sau nu?

Multumesc

#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postthesonixx, on 18 noiembrie 2018 - 12:01, said:

Avand in vedere ca thread-ul incepe sa o ia rau pe aratura putem ajunge la o concluzie?

Se poate returna produsul sau nu?

Multumesc

Eu stiu ca 48 de ore...
Acum nu stiu cum le calculeaza Altex mai ales ca au rpgram zilnic.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postthesonixx, on 18 noiembrie 2018 - 11:08, said:

As vrea sa stiu daca se poate returna consola daca am cumparat-o din magazinul fizic. Consola a venit cu fifa 19 pe care nu l-am desigilat. Am cumparat totusi inca un joc pe care l-am desigilat - acesta mai poate fi returnat? - asta intreb pentru ca aparent pe site exista jocuri "desigilate" si tind sa cred ca daca ar fi avut zgarieturi sau nu mergeau dvd-urile nu le-ar mai fi pus in vanzare.

Nu se poate, pentru ca NU este produs neconform si nici defect, ai dat banii pe el, te-ai jucat, functioneaza.  Nu e ca la EMAG cu retur neconditionat dupa desigilare.

View Postthesonixx, on 18 noiembrie 2018 - 11:48, said:

Tot ce am vrut sa aflu din acest post este daca se poate, din punct de vedere legal, sa returnezi produsul sau nu. Dar se pare ca parerile sunt impartite...

Ti s-a raspuns - nu se poate!

#31
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Posibil si ce spune rosix

#32
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Da' v-ati uitat vreunul pe site?

Se poate.

https://mediagalaxy....-cumparare/pag/

Punctul 2. j):

j. In cazul pachetelor ce contin console cu jocuri, se va accepta returului pachetului doar in situatia in care jocurile sunt sigilate. In cazul in care s-au desigilat jocurile, din valoarea pachetului se va scadea valoarea jocurilor.

Altex n-a binevoit sa puna politica de retur pe site, asa ca am mers pe pagina Media Galaxy (ar trebui sa fie aceeasi chestie).

@rosix - nu e nevoie de nici un argument pentru returnarea unui produs

Pe cuvantul meu, v-a placut mai mult sa sporovaiti aici in loc sa mergeti la sursa (e valabil si pentru initiator). Nimeni nu e sigur, insa sfaturi si pareri sunt cu duiumul.

Se poate returna aproape orice in ziua de azi, pana si mancare nedesfacuta.

Eu am returnat la Lidl o gramada de haine, de pilda. Nici n-ai unde sa le probezi, deci mi se pare normal sa aduca lumea unele haine inapoi.
La Media Galaxy am returnat o camera video de 900 de lei acum ceva ani.

La Carrefour am returnat un scaun.

Fara nici o motivatie (asta e frumusetea).

Edited by cattavencu, 18 November 2018 - 12:20.


#33
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postcattavencu, on 18 noiembrie 2018 - 12:13, said:

Altex n-a binevoit sa puna politica de retur pe site, asa ca am mers pe pagina Media Galaxy (ar trebui sa fie aceeasi chestie).
Exact, sunt acelasi magazin...

#34
thesonixx

thesonixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.01.2014

View Postcattavencu, on 18 noiembrie 2018 - 12:13, said:

Da' v-ati uitat vreunul pe site?

Se poate.

https://mediagalaxy....-cumparare/pag/

Punctul 2. j):

j. In cazul pachetelor ce contin console cu jocuri, se va accepta returului pachetului doar in situatia in care jocurile sunt sigilate. In cazul in care s-au desigilat jocurile, din valoarea pachetului se va scadea valoarea jocurilor.

Altex n-a binevoit sa puna politica de retur pe site, asa ca am mers pe pagina Media Galaxy (ar trebui sa fie aceeasi chestie).

@rosix - nu e nevoie de nici un argument pentru returnarea unui produs

Pe cuvantul meu, v-a placut mai mult sa sporovaiti aici in loc sa mergeti la sursa (e valabil si pentru initiator).

Asta am citit si eu pe site-ul altex. Se mentioneaza acel termen de 14 zile. Nu se mentioneaza nimic de online sau offline. De fapt asta este motivul pentru care am si pus intrebarea si numele thread-ului cu "magazin fizic"

#35
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postthesonixx, on 18 noiembrie 2018 - 12:18, said:

Asta am citit si eu pe site-ul altex. Se mentioneaza acel termen de 14 zile. Nu se mentioneaza nimic de online sau offline. De fapt asta este motivul pentru care am si pus intrebarea si numele thread-ului cu "magazin fizic"
Tu defapt nu vrei un raspuns sincer, ci vrei sa auzi doar ce vrei tu...
Adica : " Altex iti da banii chiar daca produsul nu este defect", nu cred ca pot sa te mint.
Totusi mergi maine si spune-ne  si noua cea-i rezolvat.

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postericmario, on 18 noiembrie 2018 - 11:37, said:

Tu înțelegi ce ai scris aici?
Din nou n-am inteles. Omul avea nevoie de cash pentru altceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate