Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Executare silită credit neplătit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 althea, on 19 noiembrie 2018 - 14:07, said:

notrust, iar ai deviat discuția la realizările tale, ca aproape în orice discuție despre executare silită în cazul creditelor neplătite. Oprește-te, ce ai făcut tu nu se aplică în cazul lui.
Corect.
Raspunsul pentru el, (initiatorul), a fost aici:

 notrust, on 18 noiembrie 2018 - 11:52, said:

Prescriptia decurge de la 3 ani de la ultima plata sau 3 ani + cele 90 de zile din contractul cu banca...
Tu nu te incadrezi...
Deci solutioneaza cu banca, este in beneficiul lor sa-ti ia banii, decat sa nu ma ia nimic.
Nu reesalona, pur si simplu reia platile si gata, asa nu pot declara creditul scadent...

Restul a deviat in discutia cu PlatonX.

Edited by notrust, 19 November 2018 - 15:31.


#38
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 notrust, on 19 noiembrie 2018 - 11:57, said:

Ti-o spune unul care a castigat 5 procese cu credite neplatite, si numai sume mari...

 notrust, on 19 noiembrie 2018 - 13:04, said:

DA.
Ultimul credit neplatit a fost 2010, in 2019 daca vreu obtin credit, iti garantez.
M-a invatat avocatul ce pasi trebuie sa faca el, si dupaia bancile sunt obligate sa curete bazele de date.
Dar nu uita avocatul meu este Adrian Cuculis.

Bun, atunci trebuie sa rectific.

Deci dragi clienti ai bancilor din Romania - daca nu va numiti "notrust" si nu-l aveti avocat tot pe nenea ala ...si de fapt daca nu sunteti chiar "notrust" in persoana, ar fi bine asa cum ati stiut sa mergeti sa solicitati un credit, la fel sa stiti si sa-l rambursati.  

Sa nu intelegeti ca lucrez la vreo Banca sau ceva dar sunt satul de ipocrizia asta romaneasca:

- daca Banca nu acorda credite, vai, murim, nu ne mai putem lua "volzvagan dizal" in rate !

- cand ni se acorda, in ziua aia suntem tare fericiti si totul e frumos pe lume dar cand realizam ca ne-am umflat in pene si nu ne ajung banii de rata incepem sa urlam ca Bancile ne asupresc, ca ne-au bagat nu stiu ce ascunzisuri cu steluta intre randurile contractului, ca dobanziile iti iau 7 randuri de piele si ca de fapt toate sunt niste gunoaie. ...si nu mai continui....

Pai ba nene, tu te-ai dus cu miloaga la Banca nu Banca a venit la tine ! Apoi acolo este vorba despre o intelegere (contract) despre cum se vor desfasura lucrurile "daca" si ti se aduce la cunostinta rata, dobanda, temenul scadent, etc .....si tu mergi degajat dupa 4 luni si le arunci la aia 10 lei pe masa "ca atata ai".... Zi sa mori tu ! Unde, in Romania ca si cetatean normal ??

  

Initiator - reciteste prima mea postare si daca nu esti pruncu' lui Isarescu sau a lui Dragnea, mediteaza asupra ei. Nu zic ca fix asa va fi pt ca nu ai dat detalii dar in linii mari si generale cam aia e.

 notrust, on 19 noiembrie 2018 - 13:04, said:

DA.
Ultimul credit neplatit a fost 2010, in 2019 daca vreu obtin credit, iti garantez.
M-a invatat avocatul ce pasi trebuie sa faca el, si dupaia bancile sunt obligate sa curete bazele de date.
Dar nu uita avocatul meu este Adrian Cuculis.

Cred ca a venit vremea sa schimbi avocatul buclucas !

Datele negative - cum sunt restantele – sunt stocate in baza de date a biroului de credit si dezvaluite bancilor pentru analizarea cererilor de credit timp de 4 ani de la data achitarii ultimei restante sau de la data ultimei actualizari transmise, in cazul neachitarii restantelor.

Prin urmare, daca un client isi achita restanta, acest lucru nu inseamna ca datoria respectiva va fi stearsa de la Biroul de credit. Clientul va figura mai departe ca a avut o intarziere, urmand ca informatia sa dispara abia peste 4 ani.
La fel se intampla si cu informatiile pozitive. Ele apar timp de 4 ani in raportul de credit, dupa care se sterg, potrivit legii.
In schimb, datele cu caracter personal ale solicitantilor de credit care au renuntat la cererea de credit sau a caror cerere a fost respinsa, sunt stocate la Biroul de credit si dezvaluite bancilor timp de 6 luni de la data transmiterii.

Edited by ncu, 19 November 2018 - 20:05.
exagerezi, ajunge cu asta


#39
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca nu stii, afla acum ca si PlatonX cat si moderatorul Althea stiu ca am castigat procesele fara sa rambursez banii, cu dovezi atasate de la hotararile de instanta.
Insa cazul initiatorului nu se poate aplica pentru ca nu este in termenul de prescriptie, si nici nu pare ala rezistent, incat sa nu-l miste plicurile si telefoanele krucilor sau eosilor si a altor jagraoni..., care fac afaceri ilegale cu banii bancilor.

Iar eu nu i-am recomandat initiatorului sa bage 10 lei, ci i-am spus baga 100 lei urgent, si la salariu rata completa...

 ncu, on 19 noiembrie 2018 - 19:47, said:

Cred ca a venit vremea sa schimbi avocatul buclucas !

Datele negative - cum sunt restantele – sunt stocate in baza de date a biroului de credit si dezvaluite bancilor pentru analizarea cererilor de credit timp de 4 ani de la data achitarii ultimei restante sau de la data ultimei actualizari transmise, in cazul neachitarii restantelor.

Prin urmare, daca un client isi achita restanta, acest lucru nu inseamna ca datoria respectiva va fi stearsa de la Biroul de credit. Clientul va figura mai departe ca a avut o intarziere, urmand ca informatia sa dispara abia peste 4 ani.
La fel se intampla si cu informatiile pozitive. Ele apar timp de 4 ani in raportul de credit, dupa care se sterg, potrivit legii.
In schimb, datele cu caracter personal ale solicitantilor de credit care au renuntat la cererea de credit sau a caror cerere a fost respinsa, sunt stocate la Biroul de credit si dezvaluite bancilor timp de 6 luni de la data transmiterii.
N-am de ce, eu am luat ultimul credit in 2010...
Iar banca transmite in biroul de credit restantele pana radiaza creditele din baza lor de date...
Creditul in momentul cesionarii catre un tert (Kruk), devine radiat din banca...
Cred ca nu cunosti legi si proceduri.

P.S.
Cat timp am castigat toate procesele unde domnul Adrian Cuculis a fost angajat, si mai mult am recuperat si banii cheltuiti pe procese, pentru mine este un avocat bun.

Stii cum vine asta, KRUK cumpara creanta cu 10.000 lei, dau exemplu, mai da 2.000 lei unui executor, si ma da in judecata, pierde suma totala de 1.2000 lei + cheltuielile mele de judecata de 1500 lei, deci KRUK nu castiga nimic cu unul ca mine ci pierde 13.500 lei + alte cheltuieli procedurale pentru mine.
Aplica acum sumele astea date exemplu la sumele totale care au cifre de 80.000 lei..., numai in cazul B.C.R.

Edited by notrust, 19 November 2018 - 20:11.


#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 ncu, on 19 noiembrie 2018 - 20:15, said:

...si eu ce-am zis in prima postare !
Eu ti-am spus ca-n 2010 a fost radiat din banca ultimul meu credit, iar avocatul a spus ca exista o normativa prin care biroul de raportari nu poate fi obligat timp de 8 ani de la ultima raportare sa te stearga....

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Topicul se închide, a deviat prea mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate