Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Executare silită credit neplătit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Petre-11, on 18 noiembrie 2018 - 11:30, said:

In 90 de zile de la ultima rata se declara creditul scadent anticipat
DA.
Dar prescriptia decurge de la 3 ani de la ultima plata sau 3 ani + cele 90 de zile din contractul cu banca...
Tu nu te incadrezi...
Deci solutioneaza cu banca, este in beneficiul lor sa-ti ia banii, decat sa nu ma ia nimic.
Nu reesalona, pur si simplu reia platile si gata, asa nu pot declara creditul scadent...

#20
Petre-11

Petre-11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2018
Pai deabea din 1 noiembrie sunt angajat si salarul o sa il iau in 15 decembrie.le-am zis celor de la banca dar o zis ca e prea tarziu

#21
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Petre-11, on 18 noiembrie 2018 - 12:30, said:

Pai deabea din 1 noiembrie sunt angajat si salarul o sa il iau in 15 decembrie.le-am zis celor de la banca dar o zis ca e prea tarziu
Nu este tarziu, ca banca nu da scadenta niciodata la 90 de zile, angajatii incearca sa te forteze sa dai banii.
Eu am luat 800 milioane cu buletinul in 2008 si nu le-am mai dat nimic, m-am judecat si am castigat pe prescriptie...
Cu toate astea tu baga si 100 lei maine, si la salariu o rata completa, ai sa vezi ca banca nu o sa faca nimic, deciziile nu le iau pulufricii de la ghisee astea se iau in departamentul financiar superior.

#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 Petre-11, on 18 noiembrie 2018 - 01:31, said:

Buna.Am un credit de nevoi personale am ramas fara loc de munca si am ramas in urma cu ratile si de la banca mi s-a spus ca o sa fiu executat silit dar acum m-am reangajat.
Cand ai facut creditul nu ai facut si asigurare la credit in caza ca ramai fara locul de munca ? E 20RON/luna si ai 18 luni asigurare. Vezi ca poate ti-au facut si asigurare si nu stii de ea.

Edited by PlatonX, 18 November 2018 - 12:51.


#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Parerea mea e ca ar trebui sa le platesti 10 ron pe luna.
    Pastrezi chitantele.
    Vor avea un efect maxim daca te dau in judecata.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Petre-11, on 18 noiembrie 2018 - 12:30, said:

Pai deabea din 1 noiembrie sunt angajat si salarul o sa il iau in 15 decembrie.le-am zis celor de la banca dar o zis ca e prea tarziu
plateste-le ceva cat mai rapid. oricat poti tu acum (chiar si 10 lei). pana se lamuresc ei cum sa repartizeze plata pe ratele restante, o sa-ti vina si tie salariul.

#25
1963marius

1963marius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.08.2017
Acuma 10 ani am scos de pe un card de credit 2900 ron pentru achizitia unui calculator. am platit in fiecare luna timp de 6 luni cate 250 ron la sfarsitul celor 6 luni mai aveam un rest de plata de 2500 de ron asa ca rezolvarea erea una singura .Trebeau depusi mai multi bani in fiecare luna pentru a putea inchide datoria . singura posibilitate erea de a ma lasa de fumat am facut un calcul care imi spunea ca 30inmultit cu 6,70 ereau inca 200 de r0n pe luna asa ca am inceput cu 500 ron in fiecare luna pana am scapat
Idea este ca dobanda la sumele neplatite va fi mare  si trebuiesc platite vrei nu vrei
daca te executa oricum nu vei mai putea lua alt credit.  ps  am ramas cu cardul il am si acum dar am invatat pe pielea mea cum sa il folosesc  iar luna trecuta am implinit 10 ani de cand  am renuntat la tigari asa ca una cu alta mi a facut un bine

#26
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 09.01.2010

 ericmario, on 18 noiembrie 2018 - 04:55, said:


Poți să rămâi fără ce e pe numele tău, dar asta doar Ă®n urma unei hotărâri judecătorești.
ĂŽn cazul tău, riști maxim o poprire pe salar, dar și asta doar Ă®n urma unei hotărâri judecătorești.
Nope, contractul de credit e titlu executoriu, deci trebuie  doar încuviințata executarea silita.
On:inițiator, doar poprire pe salariu sau executarea bunurilor proprii nicidecum pe cele ale părinților.

#27
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Daca nu au ce sa-ti ia (n-ai un venit legalizat, proprietati, etc) vor incepe cu 2-3 telefoane si somatii si apoi o perioada se va face liniste. Nu te bucura pt ca va fi linistea de dinaintea furtunii.

Banca nu insista cu astfel de credite ratate, isi dau seama repede ca ar fi o pierdere de timp si resurse, asa ca le vand unor societati specializate pe recuperat (vezi Kruk si EosKsi / astia cumpara creditele astea ratate la un pret negociat cu banca dupa care tu nu mai ai nici o treaba cu banca ci doar cu ei) ....si cu astia te vei trezi peste tine. Problema e ca sunt de 10 ori mai rai decat banca - dau dovada de o insistenta la care nu prea multi rezista psihic..

Eu zic sa te grabesti sa ajungi la zi cu banca (nu stiu, vinzi ceva, faci cheta, etc) pana nu se plictisesc si iti vand dosarul la "baietii" mai sus mentionati.
Oricum in graba nu vei mai putea lua alt credit pt ca deja figurezi in banca de date ca "rau platnic"

PS - verifica intre hartii daca n-ai semnat cumva si o polita asigurare pt caz de pierdere loc de munca sau alta incapacitate de plata (parca avea acoperire 6 luni de la pierderea locului de munca)
De obicei la incheierea unui credit d-asta obligatoriu platesti o asigurare de viata dupa care, in functie de abilitatea vanzatorului de credite, ti se mai ofera si alte tipuri de asigurari (care se vor reflecta in rata, evident)

PS - unde va credeti, la piata cu 10 lei pe luna ? Nu sunt banii lui unchiu', e o banca care a vandut un produs financiar si care in cel mai scurt timp va gasi o varianta de a limita pierderile cu acest dosar sau chiar sa iasa pe usor profit.
(pt sume mici (credite de nevoi personale) banca nu se mazgaleste cu datu' in judecata. Ar presupune alte cheltuieli cu acest credit ratat si nu mai investeste in el)

Edited by ncu, 19 November 2018 - 08:32.


#28
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Or fi insistenti KRUK sau EOS, dar stii cum dau judecatorii de pamant cu ei in instanta ?
Ti-o spune unul care a castigat 5 procese cu credite neplatite, si numai sume mari...

#29
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 notrust, on 19 noiembrie 2018 - 11:57, said:

Ti-o spune unul care a castigat 5 procese cu credite neplatite, si numai sume mari...
Si mai poti scoate alte credite ?

#30
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 PlatonX, on 19 noiembrie 2018 - 12:10, said:

Si mai poti scoate alte credite ?
DA.
Ultimul credit neplatit a fost 2010, in 2019 daca vreu obtin credit, iti garantez.
M-a invatat avocatul ce pasi trebuie sa faca el, si dupaia bancile sunt obligate sa curete bazele de date.
Dar nu uita avocatul meu este Adrian Cuculis.

#31
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 notrust, on 19 noiembrie 2018 - 13:04, said:

Ultimul credit neplatit a fost 2010, in 2019 daca vreau obtin credit, iti garantez.
Chiar asa proaste sunt bancile, dau bani la oameni care nu ii dau inapoi ?

#32
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Uneori nu stiu asta.
Mai ales daca obtii o hotarare prin care birou de credite este obligat sa te stearga din baza de date.
Cred ca ii costa mai mult un proces cu date personale decat sa te stearga din baza...

#33
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Si proprire pe contul de salariu ?

#34
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
De ce ?
La prima poprire contestatie si sa vezi ce-i zboara judecatorii.

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
notrust, iar ai deviat discuția la realizările tale, ca aproape în orice discuție despre executare silită în cazul creditelor neplătite. Oprește-te, ce ai făcut tu nu se aplică în cazul lui.

#36
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Ar trebui sa nu ii rambursezi onorariul nici lui Adrian Cuculis. Este interesant cum avocatul Adrian Cuculis cauta sa scape clientii de plata creditelor dar ma intreb ce ar face daca lui nu i-ar mai plati clientii. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate