Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

De ce toate telefoanele mobile multifuncționale (smartphones) arată la fel?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Pt că consumerismul de acum, dus la extrem, nu prea permite deviații.
Giganții arunca ceva pe piață și restul copiază. Un rahat dominat de corporații.

#20
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
toate telefoanele???

https://www.emag.ro/...0/pd/DFQ2CJBBM/

https://www.emag.ro/...2/pd/DP1TLKBBM/

https://www.emag.ro/...p/pd/D6T9WSBBM/

#21
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View Postcrisstonne, on 17 noiembrie 2018 - 01:06, said:

@Koal
Te aranjeaza asta ?
Il produc cei de la Samsung si o firma necunoscuta din China.
Cica chenejii" au fost primii.

Tablephoneul" Posted Image

Nu.

L-au prezentat la San Francisco acum o lună, dar nu este fiabil deocamdată.

View Postzyppster, on 17 noiembrie 2018 - 01:31, said:


Toate cele referite de titlul discuției!

Îmi place spinner-ul, îmi amintește de un Siemens vechi!

#22
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
inca mai gasesti smartphones cu personalitate...

ti-o zice chiar Lewis Hilsenteger

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0tKmJnqW1Kw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zyppster, 17 November 2018 - 01:46.


#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View PostKoal, on 17 noiembrie 2018 - 00:20, said:

Este fiabilă și conexiunea via USB3 sau HDMI, cu unele dispozitive periferice.

Cred că vrei să spui viabilă. Fiabile sunt toate, sunt doar niște mufe și conexiuni.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View Postzyppster, on 17 noiembrie 2018 - 01:42, said:

inca mai gasesti smartphones cu personalitate...

Ăhă :D pe ala il vreau la colectie.
Pare bine lucrat.
Daca am nostalgii cu butoane, am un P1 in colectie.

#25
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Intrebarea din titlu mi se pare oarecum nepotrivita, sau oarecum nu pusa bine (scuzati intortocheala Posted Image )

Pentru ca sunt proiectate pentru anumite functii specifice.

E ca si cum ai intreba de ce toate lopetile arata la fel, sau de ce toate tarnacoapele arata la fel. E suficient sa te gandesti la scopul pentru care au fost facute.

edit
A, daca initiatorul intreba: "Ce le mai dăm la ăstea să facă?". era cu totul altceva...

Edited by FreeThinker, 17 November 2018 - 05:39.


#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Telefoane multifuncționale....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f9yxoF1CmFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostKoal, on 16 noiembrie 2018 - 23:15, said:

De ce aproape toate telefoanele de azi au aceeași formă?
din cauza lui Darwin :)
ideea lui, "survival of the fittest", aplicata in domeniul telefoanelor mobile se traduce prin faptul ca anumite caracteristici atragatoare ale unui telefon se vor regasi in timp si la celelalte telefoane, pe cand caracteristicile mai putin atragatoare vor disparea relativ rapid.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post_Smiley_, on 17 noiembrie 2018 - 07:56, said:

din cauza lui Darwin Posted Image
ideea lui, "survival of the fittest", aplicata in domeniul telefoanelor mobile se traduce prin faptul ca anumite caracteristici atragatoare ale unui telefon se vor regasi in timp si la celelalte telefoane, pe cand caracteristicile mai putin atragatoare vor disparea relativ rapid.
Classic!

#29
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKoal, on 16 noiembrie 2018 - 23:15, said:

Sunt unul din cei care au visat actuala generație de telefoane înainte ca ea să apară,
telefonul Modu (cu un design minimalistic) și Microsoft/Compaq Tablet PC (care avea un pen cu care se atingea ecranul) au fost predecesoarele telefoanelor de azi, iar primul Apple iPhone a fost prima încarnare reușită a acestora.

Dar de ce ne-am oprit din visat?
De ce aproape toate telefoanele de azi au aceeași formă?

Samsung pregătește ceva, însă soluția actuală nu este fiabilă!

Avem deja 11 ani de când folosim cu toții același telefon! Posted Image
Probabil ca sunt facute dupa cateva modele care au avut succes si /sau studii de utilizabilitate.

E mai usor sa copiezi ceva care a avut succes, sa il personalizezi (adaugi ceva features despre care crezi ca vor avea succes) si... iata noul telefon.

View PostIpsilanteCucuruz, on 17 noiembrie 2018 - 00:35, said:

Chiar mai e un topic si despre procesoare ca stagneaza...
Parerea mea e ca nu s-a mai nascut un Einstein, Tesla, Newton sau DaVinci demult. Hawking nu e la inaltimea lor, cam pe la buricul lor pe acolo. Bani nu mai sunt pentru o cursa a cuceririi spatiului ca sa puna mintile la contributie asa ca stam...
Pererea mea e ca s-a ajuns la o limita. O limita data de ... limite ale fizicii si biologiei. Nu mai ai ce sa introduci care sa fie pivotal change, fara sa nu ai de-a face cu limitele biologicului. Ori, limitele astea sunt (foarte) foarte greu de depasit.

Uitati-va cam la toate modelele de automobile, masini de spalat, aspiratoare etc. Dupa cateva decade de inovari /tatonari, piata s-a stabilizat la cateva modele si numai din cand in cand cineva mai incearca sa scoata capul.

View Postzyppster, on 17 noiembrie 2018 - 01:31, said:



1 - ce utilitate ar avea un ecran curbat. Si convorbirile video promiteau multe, totusi, cinele foloseste? Grosul utilizatorilor folosesc cateva functii si atat. Practic, daca ma uit la un telefon modest de acum cativa ani (3-4-5 ani) - are mai toate facilitatile importante ale unui N70 de acum peste unn deceniu - un telefon scump /varf de gama pe atunci.

2 - nu e decat o reeditare a unui model vechi si binecunoscut (m-am uitat la aspect, nu ma uit la specs)

3 - o variatie de forma (nu m-am uitat la specs), cum au mai fost. Din nou, nimic special

#30
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
De ce toate telefoanele mobile multifuncționale (smartphones) arată la fel?

De fenta...

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKoal, on 17 noiembrie 2018 - 00:30, said:

Dacă ce am spus mai sus nu este foarte departe de a fi realizat, următorul pas este mai dificil,
Ochelarii pentru realitate virtuală, comandați prin vibrații ale creierului (există studii în această direcție).
Poti cita? Ce fel de vibratii? Cumva unde, acele oscilatii captabile prin EEG? Daca e vorba de asa cevba, sunt departe de a fi realizate. Comanda cred ca se refera la selectia unor comenzi dintr-un meniu. Ca idee, poti misca mouseul pe un ecran folosind exclusiv aceste unde, cat si o casca EEG care le capteaza.

View Post_Smiley_, on 17 noiembrie 2018 - 07:56, said:

din cauza lui Darwin Posted Image
ideea lui, "survival of the fittest", aplicata in domeniul telefoanelor mobile se traduce prin faptul ca anumite caracteristici atragatoare ale unui telefon se vor regasi in timp si la celelalte telefoane, pe cand caracteristicile mai putin atragatoare vor disparea relativ rapid.
Bune explicatia si realista. Niciun comerciant nu insista cu un model care nu se impune, care nu are o nisa, din care sa isi scoata banii etc etc etc.

View Postcrisstonne, on 17 noiembrie 2018 - 01:06, said:

@Koal
Te aranjeaza asta ?
Il produc cei de la Samsung si o firma necunoscuta din China.
Cica chenejii" au fost primii.

Tablephoneul" Posted Image
Sa vedem daca se va impune (pret, fiabilitate etc)

Sunt cateva chestii la un telefon /smart /etc pe care le foloseste toata lumea (zic eu):

- telefonul in sine, cu cateva facilitati bine cunoscute
- agenda cu numerele cunoscutilor /partenerilor
- SMSul
- playerul de muzica (hai si video)
- camera foto & video (ceva cat de cat decent, stiu si eu 5Mp, e suficient)
- ceas, alarma etc
- calendar (poate)
- mail, mesagerie etc
- retele sociale

Nu stiu, restul nu s-au dovedit atat de importante

Edited by aaaa4567, 17 November 2018 - 09:28.


#32
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Își mai aduce cineva aminte de seria Xelibri de la Siemens?

Cred că niște designeri inspirați ar putea crea și câteva smartphonuri de colecție cu forme neconvenționale.

--

@FreeThinker
Hai! Ce le mai dăm inginerilor din China de făcut?

#33
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pe la inceputul si mijlocul anilor 2000, Nokia scotea pe banda rulanta telefoane cu design-uri foarte diferite si originale in comparatie cu concurenta, pacat ca au incetat si acum produc smartphone-uri generice care nu mai au nimic unic.

[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/no5510.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/no9210.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/nongage.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/no7650.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/no7600.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/nokia-n810.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PopaXXX, 17 November 2018 - 12:57.


#34
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostKoal, on 16 noiembrie 2018 - 23:15, said:

Sunt unul din cei care au visat actuala generație de telefoane Ăźnainte ca ea să apară,
telefonul Modu (cu un design minimalistic) și Microsoft/Compaq Tablet PC (care avea un pen cu care se atingea ecranul) au fost predecesoarele telefoanelor de azi, iar primul Apple iPhone a fost prima Ăźncarnare reușită a acestora.

Dar de ce ne-am oprit din visat?
De ce aproape toate telefoanele de azi au aceeași formă?

Samsung pregătește ceva, Ăźnsă soluția actuală nu este fiabilă!

Avem deja 11 ani de cĂąnd folosim cu toții același telefon! :)
Parerea ta, al meu are 29 de taste, ecran patrat si face lucruri de patru ani care inca nu s-au implementat la altii, deci...

#35
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Nu sunt la fel!

#36
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostKoal, on 17 noiembrie 2018 - 00:51, said:

Nu cred că va mai fi nevoie de selfie stick:
Ne vom folosi de un ecran tactil pentru a comanda de la distanță aparatul foto, iar un preview al imaginii ce urmează a fi surprinsă va fi deja arătat de ecranul tactil.

Chestia asta exista deja, la fel ca si conectarea ceasului cu alte dispozitive. Nu exista de ieri, de azi, ci de cativa ani, numai ca nu a prins la public.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate