Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Procesor Ryzen incompatibil cu Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostWoltaire87, on 16 noiembrie 2018 - 23:20, said:

Si își obliga partenerii, pe AMD , Intel, Nvidia, ASUS sa facă piese noi doar pentru Win10.

Pai doar nu s-or apuca sa le faca pt win XP...

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostWoltaire87, on 16 noiembrie 2018 - 23:10, said:

Win10 are prea multe bube, de la buguri la securitate si store, plus ca ești si spionat mai mult decât pe win7+ cortana si interfata pe care n-o suport

As fi trecut demult pe el daca era la fel de bun ca win7
Ai dreptate, dar performantele scoase din compenentele noi sunt cu cel putin 10% mai mari in Windows 10 fata de 7.
Asta pentru ca Windows 7 din ianuarie 2015 nu este imbunatatit la capitolul lucrul cu componentele noi, este doar peticit.

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,347
  • Înscris: 11.08.2003
La inceput si mie mi s-a parut idiot dar pana la urma m-am obisnuit cu el.
Daca ai informatii confidentiale, le tii pe un calculator care nu e conectat la net. Presupun ca n-ai cont pe nici o retea de socializare ca sa nu fii spionat, nu? Si nici telefon smart? Si nici cont bancar? Si stai in padure?
Inteleg (pana la un punct) ideea de viata privata dar nici s-o dam in paranoia. Procesorul ala pentru ce l-ai luat, era la reducere? Fa-ti un cont fictiv pe propriul calculator fara elemente care te pot identifica sau ce dreaq vor sa-ti faca aia si foloseste-l in voie.

#22
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018

View Postbuyonevideo, on 16 noiembrie 2018 - 23:07, said:


Nu inteleg cum ai windows (instalat pe asta nou ?!)
Am win7 instalat demult, piesele le-am cumpărat si asamblat la un depozit fara sa stiu ca AMD a făcut pact cu diavolul si procesorul ryzen e compatibil de la win10 in sus.


E vina mea ca nu m-am interesat dinainte

#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ai un DVD cu Windows 7 ?
Intra in BIOS si umbla la functia XHCI pentru perifericele pe USB.

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Decarul are actualizări dese, chiar prea dese. Dacă instalezi kit de acum un an stai ore pe internet până se aduce la zi, e un organism inform şi bolnav, peticit peste tot. Şi eu folosesc tot W7, am scos actualizările automate şi de peste 2 ani nu am avut vreun bluescreen pe el.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Woltaire87, ai cumparat componente PC lansate in 2017-2018 ?
Atunci cumpara si sistem de operare compatibil cu el  Posted Image

Nu ai posibilitatea acum sa downloadezi si instalezi Windows 10 Trial dn cauza ca in windows 7 nu sunt recunoscute tastaura si mouse-ul in porturile USB 3.0 ale placii de baza ?
Ai mai multe solutii:
1. sa folosesti tastaura si mouse cu mufa PS/2 pt. a downloada si instala driverele pt. windows 7 de pe site-ul producatorului placii de baza;
2. sa pui pe un stick USB Linux si sa intri in modul Live Cd sa downloadezi driverele pt. windows 7 de pe site-ul producatorului placii de baza;
3. sa te duci la un vecin, prieten, cunoscut, amic, tovaras, ruda, familie sa downloadezi driverele pt. windows 7 de pe site-ul producatorului placii de baza;
4. ori sa iti faci un stick USB cu windlws 10 Trial si sa te obisnuiesti cu el in timp.

Alternativa este sa vinzi ori sa dai la schimb calculatorul asta nou pe unul mai vechi compatibil cu windows 7.
Daca nici solutia asta nu-ti convine, sincer, chiar nu stiu ce sfat sa-ti mai ofer  :habarnam:

#26
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018
@mkscorpion: ar putea pentru toate os-urile populare si cele mai utilizate daca compania Microsoft era altruista ca producătorii linux/ubuntu/mac si nu lacoma.


De ce sa nu se bucure si ușerul de win xp/7 si componente noi si aplicații si jocuri de ultima generatie daca tot își irosește banii?
Ar trebui sa le pese de majoritatea clientilor care inca mai folosesc xp licențiat si cumpărat.



@super: asta e, fac inevitabilul , macar e gratis.
Dar stiu la ce o sa ma aștept pentru ca am lucrat cu el.


Mi-e teama cel mai mult de Cortana.


Nu vreau sa ascund nimic infracțional, nu am nimic confidențial de ascuns, dar  îmi afla gusturile, convingerile, orientările si nu prea îmi place sa fiu tratat ca o vita cu crotal pe ureche.

Edited by Woltaire87, 16 November 2018 - 23:41.


#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostWoltaire87, on 16 noiembrie 2018 - 23:33, said:

@mkscorpion: ar putea pentru toate os-urile populare daca Microsoft era altruista ca producătorii linux si nu lacoma.
De ce sa nu se bucure si ușerul de win xp/7 si componente noi si aplicații si jocuri de ultima generatie daca tot își irosește banii?
Ar trebui sa le pese de majoritatea clientilor care inca mai folosesc xp licențiat si cumpărat.
Cand ai dat banii pe O.S. stiai cat are suport mainstream si cat de securitate.
Tu crezi ca producatorii stau sa dezvolte drivere pentru O.S.uri moarte (XP).
Cat despre noile procesoare AMD, daca intrii pe siteul lor (AMD) scrie clar: Windows 10*.

Edited by notrust, 16 November 2018 - 23:38.


#28
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,347
  • Înscris: 11.08.2003

View PostWoltaire87, on 16 noiembrie 2018 - 23:33, said:

daca compania Microsoft era altruista
Buna asta! Tu, in ziua de salariu, te-ai multumi cu o strangere de mana, o vorba buna si o bataie amicala pe spate? :)

De fapt, spun prostii, Microsoft e destul de altruista. Nu trimite politia pe capul utilizatorilor casnici atunci cand cumpara o cheie de activare din locuri.. hmm.. nu foarte legale sau autorizate de ei.

Edited by sorin147, 16 November 2018 - 23:41.


#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postsorin147, on 16 noiembrie 2018 - 23:39, said:

Buna asta! Tu, in ziua de salariu, te-ai multumi cu o strangere de mana, o vorba buna si o bataie amicala pe spate? Posted Image
Cu toate astea Windows 10 pentru home useri cu ceva artifici se poate numi un Windows gratuit.
Intradevar Windows 7 arata mai bine, dar asta a fost directia softurilor, platizare si eficienta in consumul de resurse grafice.

Edited by notrust, 16 November 2018 - 23:45.


#30
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostWoltaire87, on 16 noiembrie 2018 - 23:33, said:

@super: asta e, fac inevitabilul , macar e gratis.
Dar stiu la ce o sa ma aștept pentru ca am lucrat cu el.
Eu nu folosesc windows caci sunt satisfacut pe deplin de Linux.
Dar daca as fi folosit windows (10) stii ce as fi facut ?
As fi instalat driverele si update-urile fara buguri, amanat update-urile si apoi instalat programul ala de ingheata sistemul care la cea mai mica problema se rezolva dupa ce dai restart la PC.

Sau daca ai bani sa cumperi licenta, intereseaza-te de Windows 10 LTSB (Long-Term Servicing Branch) sau Windows 10 LTSC (Long-Term Servicing Channel) !
Cica astea nu primesc niciodata update-uri cu buguri.

#31
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postsuper8, on 16 noiembrie 2018 - 23:45, said:

Sau daca ai bani sa cumperi licenta, intereseaza-te de Windows 10 LTSB (Long-Term Servicing Branch) sau Windows 10 LTSC (Long-Term Servicing Channel) !
Cica astea nu primesc niciodata update-uri cu buguri.
Nu se vand in licente individuale....
Il descarci si il folosesti 90 de zile free.

#32
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018

View Postsorin147, on 16 noiembrie 2018 - 23:39, said:


Buna asta! Tu, in ziua de salariu, te-ai multumi cu o strangere de mana, o vorba buna si o bataie amicala pe spate? :)

De fapt, spun prostii, Microsoft e destul de altruista. Nu trimite politia pe capul utilizatorilor casnici atunci cand cumpara o cheie de activare din locuri.. hmm.. nu foarte legale sau autorizate de ei.

Nu stiu ce fac alții eu mi-am luat win7 pe cd fizic cu licență+ factura si cheie de pe emag+ asumarea răspunderii managerului ca  e autorizat sa vândă licențe.


Asta mai lipsea, sa aresteze clientii fizici ca folosesc os-uri pe care le-au cumpărat  si totuși nu-l folosesc pentru afaceri .

Intr-adevar, e destul de altruista cu cei care folosesc versiuni piratate gratuit si ilegal.

Cu cumparatorii nu.

In fine, sa vad unde gasesc tastatura si mouse ps2 ieftine ca s-a incheiat black friday.

Sau sa  vad unde gasesc totusi ssd la 100 lei sa-mi instaleze baietii de la depozit win10 contra cost.



Am doua optiuni, dar acelasi rezultat- un win10 instalat in calculatorul meu

Edited by Woltaire87, 16 November 2018 - 23:57.


#33
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostWoltaire87, on 16 noiembrie 2018 - 23:55, said:

Am doua optiuni, dar acelasi rezultat- un win10 instalat in calculatorul meu
La noile procesoare AMD, daca intrii pe siteul lor (AMD) scrie clar: Windows 10*.

Edited by notrust, 16 November 2018 - 23:59.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostWoltaire87, on 16 noiembrie 2018 - 23:55, said:

sa-mi instaleze baietii de la depozit win10 contra cost.



Eu daca as fi in locul tau si n-as vrea sa arunc cu banii in stanga si in dreapta, as cumpara un ssd de 120 sau 240 pe la 100-150 de lei si mi-as instala singur win 10 legal si gratuit de pe siteul microsoft.

Edited by MembruAnonim, 17 November 2018 - 00:00.


#35
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2018 - 23:59, said:





Eu daca as fi in locul tau si n-as vrea sa arunc cu banii in stanga si in dreapta, as cumpara un ssd de 120 sau 240 pe la 100-150 de lei si mi-as instala singur win 10 legal si gratuit de pe siteul microsoft.


Asa, trebuie sa cumpar si tastatura  si mouse ps2




#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostWoltaire87, on 17 noiembrie 2018 - 00:02, said:

Asa, trebuie sa cumpar si tastatura  si mouse ps2

Nu. Ramai cu cele pe care le ai acum.

In felul asta ai cheltuit doar 100 lei, ai si ssd care va ajuta pc-ul enorm, vei avea si win10 care va ajuta componentele sa scoata toata performanta din ele etc.

Edited by MembruAnonim, 17 November 2018 - 00:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate