Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CEC bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4660 replies to this topic

#1855
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.11.2005
Salutare,
Am o intrebare legata de cardul de credit Visa Afinity.
Exista vreo posibilitate sa cer alimentarea altui card in cazul meu Libra astfel incat sa apara ca o plata si deci sa se imparta la numarul de rate?
Incerc sa fac o inginerie financiara si sa-mi platesc soldul creditului ipotecar in 24 rate...

#1856
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013

View PostMoon_Fire, on 24 ianuarie 2023 - 10:07, said:

Salutare,
Am o intrebare legata de cardul de credit Visa Afinity.
Exista vreo posibilitate sa cer alimentarea altui card in cazul meu Libra astfel incat sa apara ca o plata si deci sa se imparta la numarul de rate?

Nu. Apare ca alimentarea unui cont de la alta banca, nu tranzactie catre un comerciant (POS).
Nu se imparte in rate si vei plati dobanda.

#1857
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMoon_Fire, on 24 ianuarie 2023 - 10:07, said:

Salutare,
Am o intrebare legata de cardul de credit Visa Afinity.
Exista vreo posibilitate sa cer alimentarea altui card in cazul meu Libra astfel incat sa apara ca o plata si deci sa se imparta la numarul de rate?
Incerc sa fac o inginerie financiara si sa-mi platesc soldul creditului ipotecar in 24 rate...
Ingineria care funcționează, e să faci una românească. Cumperi cu cardul de credit de la magazine haine scumpe sau un produs scump, și returnezi în câteva minute sau ore și banii ii primești înapoi, fie cash, iar dacă îți cere card, poți folosi alt card de debit, ca să-ți facă rambursarea pe card, atunci când trebuie să apropii de POS. La Auchan un laptop, de exemplu.

#1858
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Am făcut și eu 1200 lei așa la eMag și Libra în august. De 2 ori, a 3-a oară am zis că nu risc. :)))

#1859
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Am retras acum 50 euro de la MFM cu cardul Multicurrency avand bani doar in contul de lei.
Schimbul valutar a fost facut la cursul BNR. Super afacere :)

Am incercat anterior atat cu cardul virtual cat si cu cel real inrolate in ApplePay, dar in ambele variante nu mi s-a afisat posibilitatea de a retrage EURO.

Am impresia ca prin ApplePay cardul nu este vazut ca fiind al CEC-ului deoarece meniul afisat este diferit.

#1860
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
ApplePay/ GooglePay genereaza un alt card virtual legat la cardul tau inrolat in aplicatia de plata. De aceea apar diferentele semnalate de tine.

#1861
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Asa e, dar in mod normal, la atm-ul CEC ar trebui sa-l identifice ca fiind card propriu

#1862
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.01.2023

View Postx_veb, on 25 ianuarie 2023 - 12:30, said:

Am retras acum 50 euro de la MFM cu cardul Multicurrency avand bani doar in contul de lei.
Schimbul valutar a fost facut la cursul BNR. Super afacere Posted Image

Am incercat anterior atat cu cardul virtual cat si cu cel real inrolate in ApplePay, dar in ambele variante nu mi s-a afisat posibilitatea de a retrage EURO.

Am impresia ca prin ApplePay cardul nu este vazut ca fiind al CEC-ului deoarece meniul afisat este diferit.

Daca retragi EUR din contul de USD schimbul valutar e tot la cursul BNR ? Adica USD (->RON) ->EUR totul este la curs BNR ?

#1863
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Cu Visa MultiCurrency? Nu poti ‘retrage EUR din contul de USD’. Cu acest card fie ai fonduri suficiente in contul in valuta tranzactiei (EUR daca retragi EUR) si se iau banii de acolo fara nici o conversie, altfel sa ai fonduri in contul de LEI (nu il alta parte) si se ia din LEI cu conversie la cursul BNR. Daca nici LEI nu ai suficienti tranzactia este respinsa. Nu se ia dintr-un alt cont, cu alta valuta, chiar daca acolo ai avea suficienti bani.

#1864
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Nu poti retrage euro la MFM de la CEC, daca ai doar bani in contul de USD. Ti-ar da fonduri insuficiente. Verificarea o face doar in contul de euro si apoi in contul de lei. Daca ai bani suficienti in acele conturi (euro sau lei) retragi euro, altfel nu poti, decat daca inainte faci manual schimb valutar USD-euro din aplicatia CEC.

#1865
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005
Astăzi mi-a sosit cardul CEC Multicurrency, adio Revolut !

Cu cardul virtual nu poți retrage euro de la bancomat (cel puțin pana nu mi-a sosit cardul fizic, nu am mai verificat după).

Dupa ce am activat cardul fizic și l-am introdus în bancomat mi-au apărut opțiunile de valuta (EUR).

Are un mare plus cardul Multicurrency fata de Revolut ca nu te taxează cum e la Revolut după limita aceea de 700 sau 800 lei / luna.

Nu te taxează pentru conturile de valuta cum o face ING de exemplu, totul gratuit mai puțin transferurile interbancare care oricum le foloseam rar.

Transferurile instant către alți beneficiari CEC se comisioneaza în vreun fel ?

Am văzut ca transferurile intrabancare nu se comisioneaza dar nu sunt convins pentru cele instant.

#1866
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
CEC-CEC nu e comisionat.

Plati intrabancare in lei Efectuate la ghiseu: 7 lei
Efectuate prin Internet Banking/
Mobile Banking/Phone Banking: 0 lei

Plati interbancare in lei din cont de card Phone Banking
TeleCEC / Internet Banking CEC Online/CEC Bank
Mobile Banking (reducere 60% fata de ghiseu) ***
< 500 lei: 2,8 lei
≥500 lei: 4,8 lei

#1867
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016

View Postsags, on 23 ianuarie 2023 - 21:13, said:

ar mai fi aplicatia Card2Card Transfer
Se spunea cu mult timp in urma pe aici ca nu a mai primit update de ceva ani si nu ar mai fi functionala. Pe vremea existentei CEC Pay stiu ca era inclusa in app, chiar am folosit-o de 2 ori pe vremea cand transferurile erau mocca. Intr-o buna zi a murit si CEC Pay.

#1868
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Am sunat eu luna trecuta in callcenter CEC, sa intreb de Card2Card Transfer, si mi-au zis ca nu e aplicatia lor si nu pot sa ma ajute. E adevarat ca apare parca Romcard cand verifici pe GooglePlay la Card2Card Transfer....

Edited by wertyck, 27 January 2023 - 14:13.


#1869
alexstan120

alexstan120

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 03.05.2016
Salutare! Dupa cat timp de la activarea contului/cardului Multicurrency se emite cardul virtual?

#1870
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005

View Postalexstan120, on 27 ianuarie 2023 - 14:35, said:

Salutare! Dupa cat timp de la activarea contului/cardului Multicurrency se emite cardul virtual?
Eu am sunat a doua zi in call center sa îmi trimită sms cu codurile de activare CECapp.
După ce m-am logat în app era și cardul virtual activ.
Mi-au zis ca s-a transmis sms în aceasi zi când am făcut cardul online.
Ar trebui sa îl ai activ din moment ce te-ai logat în CECapp.

Am făcut plati cu card virtual pana mi-a venit cel fizic prin google wallet.

#1871
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
Se da urmatoarea problema:
Tata primeste pensia cash, mama pe card cec cont pensionar, mai nou fara nici un comision si cu acces mocca la CECapp. Bineinteles ca aplicatia e pe telefonul meu, de unde lunar le achit energia electrica, incarcare cartele si alimente. De ceva vreme s-a adunat o suma de 200k lei pe card. Initial am venit cu ideea sa-i deschid un cont de depozit din aplicatie si sa-i fac doua depozite. Initial a fost de acord, a zis ca 8% nu strica, dar cand a auzit ca trebuie anual sa mai treaca si pe la anaf sa completeze Declaratia? ca obtine venituri din dobanda a zis pas, Plus ca s-a zvonit prin satul unde s-a retras ca daca are bani in depozite nu mai primeste cardul de 250 lei/2luni cu ajutor ca are pensie sub 1500 lei. Deci.... pas.
Acum citind aici toate povestile despre cardul MC si mi-a venit alta idee(deee......  cand ai mintea odihnita!!!) Am vazut in CECapp ca se poate deschide cont in alta valuta si apoi sa-i schimb leii in euro pe cont si poate apoi sa-i retrag. E posibil ca peste 5 luni cand expira acest card si cont pensionar sa-i fac chiar card MC? Inteleg ca cursul de schimb e diferit in functie de cont? Pe MC e mai avantajos? Exista comisioane de deschidere cont sau administrare?

#1872
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

View PostVulpoiul-Jhon, on 27 ianuarie 2023 - 14:08, said:

Se spunea cu mult timp in urma pe aici ca nu a mai primit update de ceva ani si nu ar mai fi functionala. Pe vremea existentei CEC Pay…
CEC Pay a murit, nu mai e disponibila pentru instalare si din ce stiu nu mai functioneaza demult nici la cei ce o aveau instalata. Dar Card2Card Transfer vad ca are actualizare din 26.IV.2022 si am (in Play Store accesat de pe PC) buton de ‘Install on more devices’ care m-ar lasa sa instalez pe unul din telefoane. La app retrase dupa ce apesi butonul iti zice ‘This item isn't available.’.

View Postwertyck, on 27 ianuarie 2023 - 14:13, said:

Am sunat eu luna trecuta in callcenter CEC, sa intreb de Card2Card Transfer, si mi-au zis ca nu e aplicatia lor si nu pot sa ma ajute. E adevarat ca apare parca Romcard cand verifici pe GooglePlay la Card2Card Transfer....
Genial raspunsPosted Image. Da, scrie ca Romcard sunt autorii, dar logo-ul si datele de contact sunt ale CEC si in lista de ‘Comisioane carduri debit’ apare ‘Transferuri de bani efectuate cu cardul prin aplicatia bancii Card2Card Transfer // 3 lei’. Poate intr-o buna zi afla si cei de la CEC ca e aplicatia lor…

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate