Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ariston /Chaffoteaux model: Talia green 30kw display defect

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va salut, este o centrala in condensare este defect modulul display, se supraincinge circuitul integrat flash-controler  R5F2127 6fnp h0g5 cu 4x8pini , mai mult ca sigur este defect , daca are cineva un modul display bun pt. aceasta centrala , sau un modul in care sa fie bun acest circuit iar alte componente defecte, poate un circuit recuperat dar bun de pe astef de modul sau un firmware pt. circuitul acesta , orice informatie e binevenita !, nu gasesc pe niciunde un modul ca cel ce-mi trebuie !,

Attached Files



#2
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
nimeni, nimic ?, poate n-am postat unde trebuie ?

#3
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
n-are nimeni o astfel de centrala ?, niste masuratori va rog ?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Poate parea ridicol raspunsul meu,dar ai incercat sa contactezi service-urile Ariston/Chaffoteaux?

#5
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
- este un raspuns firesc nicidecum ridicol, nu ne cunoastem si nu stim ce meserie avem fiecare , eu sunt electronist si printre altele repar si module electronice de centrale termice si masini de spalat , nu am piese la indemana pentru orice tip de modul electronic de centrale din acest motiv apelez la toti colegii de forum poate cineva are sau demonteaza o astfel de centrala termica si ma poate ajuta contra cost cu ceva ce imi trebuie pt. reparare, va sunt recunoscator tuturor

- in cea ce priveste daca i-am contactat pe cei de la service raspunsul este afirmativ insa au niste preturi ridicole de parca am avea salariile in euro !

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Slabe sanse sa gasesti printre noi pe cineva care sa te ajute legat strict de problema ta.
- Un om obisnuit care are o astfel de centrala, nu stie ce vrei sa-ti masoare si nici nu se baga.
- Un servisant de centrale, stie sa schimbe placa defecta, ca nu are voie conform legi sa o repare.
- Fiecare servisant se ocupa doar de citeva branduri de centrale si doar pe alea le stie mai bine. Ori tu ai o centrala care nu se prea vinde in Ro.
- Tu acum vrei sa gasesti pe forum, un servisant de Chaffoteaux, care nu se prea vinde in Romania, care sa mai fie si electronist si sa si incalce legea. Cam complicat.

Eu cred ca sint mai mari sansele sa ne ajuti tu pe noi sa reparam placi pe viitor, decit sa te ajutam noi pe tine Posted Image
Aici dai mai mult de amariti de servisanti, care stiu doar sa schimbe placa pur si simplu, cu una noua. Daca ai fi avut o centrala mai "populara", probabil ca ai fi gasit "ajutor". Insa ajutorul respectiv pentru tine ca si electronist, ar fi fost unul probabil ca inutil, ca descopereai si singur problema.

Edited by florin71_skoda, 17 November 2018 - 23:47.


#7
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
cu siguranta , aici pe forum, sunt colegi mult mai dotati si experimentati decit mine, daca veti avea nevoie va stau la dispozitie oricind cu placere !

#8
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,591
  • Înscris: 07.09.2008
Fac service pe aceasta marca, dar nu am avut niciodata ca defect placa de display. Singurul lucru cu care te pot ajuta este sa-ti ofer un pret rezonabil la o placa noua de display adica 335 lei. Daca te mai ajuta, aceeasi placa se gaseste si pe modele conventionale, fara GREEN in denumire. De asemenea modelele Genus si Genus Premium de la Ariston au display care pot comunica cu placile de baza care sunt identice la ambele marci. De la acestea din urma ai sanse mai mari sa gasesti ceva SH de pe care sa iei piesa care iti trebuie. Acelasi display si aceeasi placa de baza sunt si pe modelele Niagara si Niagara Green.
https://www.olx.ro/o...html#ce07ff2fa7

Edited by servoman, 18 November 2018 - 22:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate