Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

manechin de antrenament pentru sporturi de contact controlat de calculator

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009
Va salut,
Am construit un manechin de antrenament pentru sporturi de contact care imbunatateste timpul  de reactie. Este controlat printr-un program de calculator.
Attached File  manechin1.jpg   71.58K   90 downloads
Tintele si capetele bratelor contin LED-uri in corpuri din silicon transparent rezistent, care sunt amplasate  in zone care indica puncte sensibile ale corpului uman sau diverse actiuni de atac .
Calculatorul controleaza aprinderea LED-urilor (prin intremediul unui dispozitiv electronic) si verifica starea senzorului de miscare.
Programul poate fi setat:
- sa modifice durata sesiunii de antrenament;
- sa aprinda LED-urile in mod predefinit (mimarea diverselor combinatii) sau in mod aleator;
- sa  tina cont sau nu de raspunsul utilizatorului (asteapta sau nu ca senzorul de miscare sa sesizeze actiune pentru a permite programului sa mearga mai departe);
Cand este activ in modul aleator:
-  regleaza durata perioadelor de timp cat LED-urile stau aprinse sau cat timp se asteapta pentru trecerea la pasul urmator dupa activare senzor de miscare - in limitele minim si maxim definite de utilizator;
- aloca diverse ponderi in probabilitatea LED-urilor de a fi aprinse (anumite LED-uri pot avea o pondere mai mare in numarul de activari) sau dezactivarea/activarea lor pe durata unei sesiuni de antrenament;
- livreaza  (sau nu) serii.
Programul inregistreaza intr-un fisier log activitatea lui si timpii de reactie ai utilizatorului pentru actiunile solicitate – acest fisier poate fi salvat pentru o consultare ulterioara (spre exemplu, pentru a verifica progresele in timp ale unui utilizator sau pentru a identifica diverse probleme sau puncte forte).
Programul are o interfata usor de utilizat.
Attached File  manechin2.jpg   106.23K   82 downloads
Deoarece experienta mea in sporturi de contact e redusa, as fi bucuros daca ati avea recomandari care credeti ca ar imbunatati manechinul.
Un scurt video demonstrativ: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RkKNcB2bbdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Va multumesc,

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Uite un sfat sincer. Du-te si practica un an de zile un sport de contact si dupa aceea spune-ne cum vezi utilitatea aparatului .

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017
Cred ca nu poti ajunge urmatorul Mike Tyson cu aparatajul asta, poate fi util in antrenarea unei maimute care urmeaza sa zboare in spatiu :)

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Viteza de reacție nu este totul. Viteza de reacție trebuie să fie direcționată acolo unde fiziologic se poate lovi. Trei sferturi  dintre punctele de pe manechin nu sunt în distanta de luptă.

#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Hei! Arată bine, mersi că ai postat! Cât ai lucrat la proiectul ăsta?

Acum trimit videoul mai departe soției, care se pricepe nițel mai bine la așa ceva. Ne-am apucat la un moment dat de Krav Maga, ea s-a ținut, eu mai mult pentru condiție fizică. La sală aveau niște manechine de antrenament cu 6 sau 8 pad-uri numerotate, cu diverse programe. Dacă găsesc o să postez.

P.S: Ignoră centurile negre la tastat, e inutil să te superi pe colegii care bagă furculița-n toaster.

Edit: Am găsit, uite video cu timestamp: https://youtu.be/lKfGhusmpdI?t=127

Edited by A10Warthog, 15 November 2018 - 21:56.


#6
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

 A10Warthog, on 15 noiembrie 2018 - 21:56, said:

Cât ai lucrat la proiectul ăsta?


Cam doua luni, mai mult mi-a luat pana am facut matritele pentru corpurile cu LED-uri.
Programul mi l-a scris un prieten.

 JurasikMan, on 15 noiembrie 2018 - 21:45, said:

Trei sferturi  dintre punctele de pe manechin nu sunt în distanta de luptă.

Poti sa-mi indici care puncte nu sunt in distanta de lupta?

#7
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

 stalker2142, on 15 noiembrie 2018 - 21:26, said:

Cred ca nu poti ajunge urmatorul Mike Tyson cu aparatajul asta, poate fi util in antrenarea unei maimute care urmeaza sa zboare in spatiu Posted Image
Enos, ai ceva util de spus despre subiect?

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand , persoana care loveste in filmul pus de tine ..nu sta in garda . Garda este o pozitie mai coborata . Nu stai drept in fata cuiva si il iei la palme si pumni ca incasezi mai multe decat reusesti sa dai. Loviturile de brate pot fi eficiente atunci cand bratul are intinderea maxima si este paralel cu pamantul , pentru ca acolo , arcul de cerc descris de bratul tau care este prins de restul corpului cu articulatia umarului , are cea mai mare raza de actiune . Din pozitie se vede ca persoana din film nu a facut niciodata vreun sport de contact . No offence ( daca esti tu acela ) dar este evident . Raman la sfatul meu. Initiativa ta este laudabila , insa poti sa iti faci o parere corecta despre eficienta ei si a antrenamentului doar daca incepi sa practici. Practica macar 6 luni oric esport de contact , box , lupte , Karate , BJJ , MMA , Judo ...ce vrei tu , numai sa te lupti la propriu nu sa faci balet sau scheme din filme . In opinia mea , cel mai repede ti-ar schimba optica cateva luni de box. Du-te la un club si dupa cateva luni ma contactezi si-mi pui intrebari la obiect.

#9
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 23.09.2011
Mda uite cum tehnologia mai si prosteste ,nu poti sa faci nimic daca nu e cu leduri
net ,wireles samd.
Initiator ce ai facut tu e exact opusul ,il poti numi aparat care incetineste viteza
de reactie.Oricum laudabila intentia si efortul depus,dar se vede ca nu practici.
Eu sunt abonat pe instagram la pagini ale luptatorilor sau pagini
cu lupte si ce antrenamente vezi acolo crede-ma ca te doare capul.

#10
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

 JurasikMan, on 16 noiembrie 2018 - 00:52, said:

In primul rand , persoana care loveste in filmul pus de tine ..nu sta in garda .

Tu ce faci acum, ma citezi? Eu ce am zis in postul initial: nu am experienta. Postul nu e despre abilitatile mele lipsa, e despre manechin si despre cum pot sa-l imbunatatesc.
Ma repet: zici ca "Trei sferturi  dintre punctele de pe manechin nu sunt în distanta de luptă." Concret, care  sunt acele puncte de pe manechin? Poate ai dreptate, le pot ajusta pozitia sau le pot scoate. Dar spune care sunt.
S-au vorbesti din filme, ca Un-ZeU?

#11
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Foarte tare faza cu manechinul, nu ai timp 6 luni de sala ce faci ? Pui un sac undeva , iti faci niste gantere si DAI IN MANECHIN.
Cum vad eu manechinul ideal ?
1. Sa ii poti ajusta pozitia, sa stea si manechinul in garda pe stinga sau pe dreapta cu miinile si picioarele.
2. Niste senzori de presiune, ca degeaba ii dai un pumn daca nu reusesti sa-i rupi o coasta 😄😄😄.
Nu inveti bataie cu manechinul ala dar daca ai ceva experienta e bun in casa , mai iti versi nervii pe el si iti mai mentii reflexele.

As mai avea niste idei dar cred ca se complica prea rau treaba.

Revin , poate manechinul ar trebui sa aibe niste suprafete mai tari si unele mai moi , adica sa aibe capul tare , niste picioare tari dar si o zona abdominala ceva mai moale , sa simta si practicantul ceva durere daca nimereste din greseala o lovitura in cap cu pumnul sau cind loveste cu tibia in alta tibie.

Edited by lil debul, 16 November 2018 - 07:44.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cred ca ai dreptate stimate coleg....de fapt urla invidia în mine ca nu mi-a venit mie ideea. Spor la dezvoltat manechinul. Poti merge cu el în săli de sporturi de contact sa-l promovezi. Baftă multă.

#13
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

 lil debul, on 16 noiembrie 2018 - 07:44, said:

Cum vad eu manechinul ideal ?


Multumesc pentru sugestii, daca o sa fac alt manechin, o sa tin cont de ele.

 JurasikMan, on 16 noiembrie 2018 - 08:00, said:

...de fapt urla invidia în mine ca nu mi-a venit mie ideea.

Din pacate nu e a mea ideea. Cauta wooden dummy pe internet. Eu l-am facut din plastic, nu din lemn, cum sunt cele mai multe din cele clasice.
Singurul controlat pe care l-am gasit e asta:  https://www.alibaba.....45513ee8j7vMhI
Daca gasesti ceva mai bun din care sa ma inspir... ar fi bine.


 JurasikMan, on 16 noiembrie 2018 - 08:00, said:

Poti merge cu el în săli de sporturi de contact sa-l promovezi.

Multumesc pentru sugestie. Sper sa nu ajung sa traiesc din asa ceva.

#14
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 crampoia, on 16 noiembrie 2018 - 09:08, said:

Sper sa nu ajung sa traiesc din asa ceva.

De ce nu, doar e munca ta - de ce te-ai rusina?!

In filmele "kung fu" timpurii, made in Honk Kong, anii 60-70, tin minte ca antrenamentele erau facute cu un manechin asemanator cu oarecare mobilitate astfel ca daca nu te fereai, puteai incasa unul din "bratele" de lemn infipte in manechin sub diverse unghiuri si care se rasucea in functie de loviturile primite.

Edited by Piscopescu, 16 November 2018 - 09:45.


#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 JurasikMan, on 16 noiembrie 2018 - 08:00, said:

Cred ca ai dreptate stimate coleg....de fapt urla invidia în mine ca nu mi-a venit mie ideea. Spor la dezvoltat manechinul. Poti merge cu el în săli de sporturi de contact sa-l promovezi. Baftă multă.
Dar nu despre asta era vorba, nu sintem intr-o disputa, nu concuram pt nimic. Nu am zis ca inveti bataie de la zero cu manechinul ala, am zis ca ajuta , nu inlocuieste ci doar completeaza si cind ma gindesc si la faptul ca un romanas de'al meu s'a chinuit sa faca si altceva decit afaceri cu imobiliare..., jos palaria , respect frate.



#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu sunt fan gadgeturi, dar ideea mi se pare buna. Pentru cluburi sportive cred ca e foarte potrivit.
Colegul Jurasik are o voce foarte autorizata de antrenor pe partea mai dura, de aceea opiniile lui sunt mai abrupte. Nu-l confundati cu ninja de tastatura.

#17
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

 JurasikMan, on 16 noiembrie 2018 - 00:52, said:

Loviturile de brate pot fi eficiente atunci cand bratul are intinderea maxima si este paralel cu pamantul , pentru ca acolo ,

asa este, ai dreptate si acest lucru se vede cel mai bine la uppercut.

nu vreau sa il dezamagesc prea tare pe initiator dar manechinul este o inutilitate care nu doar ca nu micsoreaza timpii de reactie ci ii mareste. si spun asta din pozitia de om care are manechin la dispozitie. in Romania sunt cativa care se ocupa cu treaba asta de peste 20 de ani si au experienta. cauta unul sa vezi despre ce e vorba la prima mana.

#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Jurasik (respect) e pe partea profi, lucreaza la alt nivel, e in alte sfere dar stiti cum e, cind vrei sa mesteresti ceva prin casa iti iei scule hobby, nu profi 😄😄😄.

De fapt uite eu , nu am timp de sala dar inca mai fac fata pe strada cu conditia sa nu ma atace Tyson sau Brusli, ar fi sau nu ar fi util manechinul cu pricina sa imi mentin niste reflexe, sa exersez niste combinatii ? Ar fi, cum sa nu fie, e mai bun decit nimic .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate