Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
Salut,caut o carcasa pentru o placa video gtx 1060 ichill v2,care are vreo 30-32 de cm??Imi puteti recomanda una??Eu m-am oprit la asta https://www.pcgarage...ol/kendomen-ti/ imi poate spune cineva daca e destul de incapatoare?

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ce buget ai?
Ce placa de baza ai ?

#3
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
as rock h81m placa de baza,i5 4460.8gb ram ,hdd 1 tb,buget 200 de lei

Edited by durbala, 15 November 2018 - 18:02.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in mare parte e ok.
in bugetul tau nu poti avea mari pretentii de la carcasa. ce trebuie sa aiba:
- sursa jos
- destul loc pt placa video
- minim 3-4 ventilatoare incluse

a ta le are pe toate, si daca iti place cum arata, e ok.

#5
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Eu am asta https://www.pcgarage...n/z9-neo-black/ - nota 10.

#6
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
sa intre placa video in carcasa,acum de black friday poare prind una mai buna pe la 250 si de asta mai vroiam pareri

zalmanul l-am gasit la 270 de lei,maine dimineata ma hotarasc la una

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai daca ai buget mai mare, intra mai multe.
uita-te prin link si altege.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postdurbala, on 15 noiembrie 2018 - 17:42, said:

Eu m-am oprit la asta https://www.pcgarage...ol/kendomen-ti/ imi poate spune cineva daca e destul de incapatoare?
Scrie foarte clar in detaliile tehnice: Detalii Lungime GPU  310 / 400 mm (fara cage SSD)
Deci, daca nu pui cage SSD, incape.
Daca pui, nu mai incape.
Daca nici macar nu stii ce e ala cage SSD, pai cam nu prea ai nevoie, deci incape

#9
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
momentan nu am ssd si probabil nu o sa ii pun cage,nu merge pus la fel ca si hdd-ul

Edited by durbala, 16 November 2018 - 08:24.


#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postbuyonevideo, on 15 noiembrie 2018 - 18:37, said:

Scrie foarte clar in detaliile tehnice: Detalii Lungime GPU  310 / 400 mm (fara cage SSD)
Deci, daca nu pui cage SSD, incape.
Daca pui, nu mai incape.
Daca nici macar nu stii ce e ala cage SSD, pai cam nu prea ai nevoie, deci incape
daca nici macar nu te mai uiti la specificatii placi video, nici nu stiu de ce mai dai sfaturi

exeplu placa asta "uriasa" cu 3 ventilatoare are Dimensiuni 292 x 112 X 40 mm, asadar incape si cu si fara cage.
cum sunt versiuni de placi foarte bune cu 2 ventilatoare, ma indoiesc ca initiatoru o sa reuseasca sa gaseasca fix placa care nu ii incape.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 15 noiembrie 2018 - 18:06, said:

in bugetul tau nu poti avea mari pretentii de la carcasa. ce trebuie sa aiba:
...
- minim 3-4 ventilatoare incluse
Uite, cu asta nu prea sunt de acord. Ventilatoarele incluse intr-o carcasa nu sunt nici asa prea grozave dar daca vorbim de o carcasa de buget mic deva discutam de niste pocnitori de ventilatoare (zgomotoase, nefiabile si cu un flux de aer departe de optim). Eu unul. daca m-as orienta spre o carcasa intr-un buget strans as lua una fara coolere, macar stiu ca bugetul s-a dus in caliattea constructiei. Coolerele le-as pune aulterior in functie de necesitati (dar na, eu recunosc ca am un defect pe creier cand vine vorba de zgomot si eficienta, nu ma asculta pe mine :) ).

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postro_explorer, on 16 noiembrie 2018 - 10:53, said:

Uite, cu asta nu prea sunt de acord. Ventilatoarele incluse intr-o carcasa nu sunt nici asa prea grozave dar daca vorbim de o carcasa de buget mic deva discutam de niste pocnitori de ventilatoare (zgomotoase, nefiabile si cu un flux de aer departe de optim). Eu unul. daca m-as orienta spre o carcasa intr-un buget strans as lua una fara coolere, macar stiu ca bugetul s-a dus in caliattea constructiei. Coolerele le-as pune aulterior in functie de necesitati (dar na, eu recunosc ca am un defect pe creier cand vine vorba de zgomot si eficienta, nu ma asculta pe mine Posted Image ).
uite cu asta nu sunt de acord.

am ceva experienta cu zalman z3 plus - recomandata la vro minim 5 prieteni cu diverse configuratii.
sunt foarte silentioase si racesc decent - evident cine isi ia sistem pt OC nu o sa dea 200 lei pe o carcasa... iar pentru restul, alea stoc sunt good enough

PS: carcasele recente sunt decente si la calitatea constructiei. UNELE, printre care se  numara si cea aleasa de initiator.

Edited by shmu, 16 November 2018 - 10:59.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am scos din carcase (si pus in cutie, la pastrare) coolere de la NZXT, Fractal design si Phanteks pe motiv de zgomot. Dar am spus ca's cu capul.

Acum folosesc set de Corsair ML Pro -uri care cat de cat ma multumesc (le prefer pana si celebrelor Noctua).

Edited by ro_explorer, 16 November 2018 - 11:08.


#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
da, si eu am scos Nanoxia pe acelasi motiv si acum am ML-uri simple. dar evident si eu sunt cu capu'

treaba e ca aici tre sa dam sfaturi pentru altii, si ar trebui sa le dam pentru ei si nu pentru noi.

e un pic mai greu concetptul de good enough pt unii, dar la asta trebuie sa ne gandim cand dam sfaturi.

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postshmu, on 16 noiembrie 2018 - 10:49, said:

daca nici macar nu te mai uiti la specificatii placi video, nici nu stiu de ce mai dai sfaturi

exeplu placa asta "uriasa" cu 3 ventilatoare are Dimensiuni 292 x 112 X 40 mm, asadar incape si cu si fara cage.
cum sunt versiuni de placi foarte bune cu 2 ventilatoare, ma indoiesc ca initiatoru o sa reuseasca sa gaseasca fix placa care nu ii incape.
Nu inteleg.
M-am uitat pe specificatii, adica pe ce a spus initiatorul: are vreo 30-32 de cm
N-a spus modelul exact, eu am gasit Inno3D iChiLL GeForce GTX 1060 6GB 9Gbps X3 V2, care are:
Length 302.2mm
Height  115.2mm
Width 2.5slot
Carcasa are: Dimensiuni (H x D x W)  486 x 491 x 200 mm
Inaltime cooler CPU 160 mm (Max) - deci incape o placa video cu inaltime de 110 mm.
Eu am zis ca incape, doar daca nu pune exact acolo SSD cu cage, exact cum scrie la caracteristici tehnice.
Si tu ai zis ca incape, nu-i asa?
Deci, unde e problema ?!

View Postdurbala, on 16 noiembrie 2018 - 08:24, said:

momentan nu am ssd si probabil nu o sa ii pun cage,nu merge pus la fel ca si hdd-ul
Din nou, nu ai citit descrierea carcasei.
Bays 5.25  3
Bays 3.5 interne  3
Bays 2.5 interne  6 (3 convertite din bay-urile de 3.5)
Deci ai 6 locatii unde poti sa pui un SSD.
"Problema" cu cage SSD aparea in cazul in care aveai ocupate TOATE bay-urile si taman acolo, unde vine placa video, era un SSD cu cage.
Adica, producatorul, om prevazator, a descris orice situatie posibila, sa nu se trezeasca vreun circotas sa-i comenteze ca nu incape vreo placa video din cauza ssd+cage.
Deci, la tine incape fara probleme, oricum placa video este sub 310 mm, incare si cu tot cu ssd+cage
Sau vezi ce a vrut sa zica colegul shmu mai sus.....

Edited by buyonevideo, 16 November 2018 - 12:10.


#16
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
Pai si pe care sa o iau :),nu sunt fan lumini,rgb...îmi place sa aiba un plexiglass sa vad inauntru

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, aia aleasa de tine  e taman buna, nu ?!

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 16 noiembrie 2018 - 11:14, said:

acum am ML-uri simple.
Am si eu din astea "simple" (de fapt numai 2 din set sunt PRO). Diferentele sunt minore si lipsite de importanta, de aia nu am luat tot setul in format "pro". Practic pro-urile au led incorporat si pe cele 4 colturi au un sistem cu cauciuc care mai amortizeaza un pic din eventualele vibratii, atat si nimic mai mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate