Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

In sfarsit Posta Romana introduce POS-uri pentru plata cu cardul

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.06.2012
Posta Romana se modernizeaza si introduce POS-uri pentru plata cu cardul si schimba imprimantele galgioase.Ce parere aveti?Este binevenita schimbarea?
Sursa:http://www.ziare.com/stiri/posta/in-sfarsit-posta-romana-introduce-plata-cu-cardul-dar-nu-peste-tot-1533247

Edited by C63AMG, 15 November 2018 - 12:09.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
DA

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Normal. Sa schimbe si PC-urile ca au unele din 2000 toamna.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 C63AMG, on 15 noiembrie 2018 - 12:08, said:

Posta Romana se modernizeaza si introduce POS-uri pentru plata cu cardul si schimba imprimantele galgioase.Ce parere aveti?Este binevenita schimbarea?

Da, este binevenita dar ar fi trebuit sa schimbe si ei formularele de mandat si colet cu ceva electronic similar self-AWB-ului...  Din cate stiu au ceva formulare electronice dar sunt copia tembela a celor pe care le au tiparite in Oficiile postale...

 Neaceasca85, on 15 noiembrie 2018 - 12:27, said:

Normal. Sa schimbe si PC-urile ca au unele din 2000 toamna.

Si imprimantele alea matriceale.. fabricate imediat dupa Revolutie.

#5
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Nici n-am bagat de seama ca n-au. Oare ce sa insemne asta? :rolleyes:

#6
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
Ar trebuie să schimbe și niște angajate vechi cu unele mai noi.

#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
Prea multe vreti, hotarati-va la ceva.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Niste alte sugestii, bine venite!

1. Sa nu te mai oblige sa impachetezi in alb pachetele. La curieri nu e aceasta limitare.
2. Sa poti sa iti faci de acasa AWB, sa iti dea un cod, sa il spui doamnei de la posta si bingo, sa ii dai pachetul si sa pleci.
3. Cand ai un borderou de dat, sa nu mai stai sa lipeasca doamna de acolo pe fiecare plic cod de bare. Poate face asta si fara tine, asa s-ar mai elibera coada la ghisee. Cantareste plic-urile, completeaza in calculator, si iti da factura.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt curios cati din cei tineri mai folosesc serviciile postale ale Postei Romane (sunt curios de procent si frecventa utilizarii).

Ultima data cand am trimis un plic cu Posta (acum 2 saptamani) la ghiseu am stat 2 minute din momentul in care am prezentat scrisoarea recomandata si pana am primit factura de expeditie. Si era in jurul orei 12.

Retehnologizarea este bine venita, dar sa fie si rentabila (de exemplu, nu pot sa platesc impozit la Sectorul 1, doar pentru 2).

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 C63AMG, on 15 noiembrie 2018 - 12:08, said:

Posta Romana se modernizeaza si introduce POS-uri pentru plata cu cardul si schimba imprimantele galgioase.Ce parere aveti?

Părerea mea e că o să am multe discuții cu ghișeistele de la poștă când o să le spun că nu e necesar să-mi pună ștampilă pe card...

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
Știrea asta am auzit-o și anul trecut

https://www.wall-str...ii-postale.html

LE: Chiar și acum 3 ani, se pare.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Pololica, on 15 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Sunt curios cati din cei tineri mai folosesc serviciile postale ale Postei Romane (sunt curios de procent si frecventa utilizarii).

Ultima data cand am trimis un plic cu Posta (acum 2 saptamani) la ghiseu am stat 2 minute din momentul in care am prezentat scrisoarea recomandata si pana am primit factura de expeditie. Si era in jurul orei 12.

Retehnologizarea este bine venita, dar sa fie si rentabila (de exemplu, nu pot sa platesc impozit la Sectorul 1, doar pentru 2).

Asta cu recomandata pentru care stai la ghiseu sa-ti tipareasca un rahat de chitanta.. ar putea fi imbunatatita.. Nu stiu cum e in alte tari dar nu cred c-ar fi exagerat de greu ca fiecare sa-si completeze o recipisa pe net, sa o printeze, sa o atasze cu o agrafa de plic si sa o puna in cutia postala.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 rosix, on 15 noiembrie 2018 - 22:29, said:


Asta cu recomandata pentru care stai la ghiseu sa-ti tipareasca un rahat de chitanta.. ar putea fi imbunatatita.. Nu stiu cum e in alte tari dar nu cred c-ar fi exagerat de greu ca fiecare sa-si completeze o recipisa pe net, sa o printeze, sa o atasze cu o agrafa de plic si sa o puna in cutia postala.


Vin cu o actualizare pentru tine (din raspunsul tau sigur nu stii): exista pe site-ul Postei Romane completarea recipisei de expeditie. La momentul respectiv nu fusesem la birou sa o pot completa (si tipari), asa ca doamna de la ghiseu, cat completam eu fituica (recomandata), deja trecea de pe plic datele, ceea ce tine de latura umana a serviciuui, nu a tehnologiei (putea sa zica sa completez foaia de expeditie si pe urma sa completeze si ea in sistem pentru factura).

Si acel rahat de chitanta stii cat dureaza? Nu mai mult de 5-6 secunde, la care mai adaugam 2-3 secunde pentru semnare si stampilare, ajungem la 10 secunde. E mult? Daca suni la curieri (Cargus, Fan, etc) dureaza mai mult sa completeze (aproximativ 30 de secunde), desi atat angajatii Postei, cati si curierii stiu cum se completeaza formularele.

#14
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
Vor sa mai castige niste comisioane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate