Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Card de cumparaturi in rate oriunde

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
1c3man

1c3man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.05.2007
Dupa disparitia cardului Wizz de la Bancpost, sunt in cautarea unui card cu facilitati similare (desigur fara acele facilitati specifice pentru Wizzair)
1. Sa am optiunea de a plati in rate orice cumparatura peste o anumita suma (sa zicem 500 lei)
2. Sa aiba un numar rezonabil de rate (macar 6)
3. Sa fie utilizabil online
4. Sa fie 3DSecure daca se poate (am avut surpriza sa nu pot plati cu cardul Wizz din cauza lipsei acestei optiuni)
5. Sa nu necesite un cont curent la banca respectiva daca nu am deja
6. Modaliatea de alegere a ratelor sa nu fie complicata si/sau, in nici un caz, comisionata

Pana acum am gasit ca s-ar incadra in creiteriile mele cardul de credit standard de la BRD, dar inca nu am gasit toate detaliile (de exemplu cum se alege numarul de rate dupa ce faci o cumparatura, daca necesita un cont curent pe langa contul de card).

Daca aveti alte solutii pentru ceea ce caut eu v-as ruga mult sa ma ajutati cu informatii.

Multumesc anticipat.

Edited by 1c3man, 15 November 2018 - 10:47.


#2
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Exista mai multe variante care satisfac cerintele dvs. numerotate 1..4 + 6; in ceea ce priveste cerinta nr. 5, ma indoiesc ca veti gasi asa ceva.
Personal, utilizez un card de credit UniCredit Premium; redau mai jos ce am scris intr-un alt mesaj :

UniCredit Premium - se obtin puncte (2% din valoarea fiecarei tranzactii, indiferent daca e in rate sau nu) care se pot converti ulterior in cash (raport 1:1, insa multiplu de 20, maximum 200 lei/ciclu de tranzactionare, valabile 12 luni).
Comisionul anual este de 200 lei, dar poate fi acoperit cu 180 puncte; am solicitat si am primit comision 0 pt. primul an (limita de credit a fost aprobata pe 3 ani = valabilitate "plastic").
Alte avantaje : plata in rate fara dobanda pt. tranzactii de peste 300 lei (maximum 12 rate) + 12/18 rate pt. tranzactiile efectuate la comerciantii cu care s-au incheiat acorduri speciale (eMag, Decathlon, Mobexpert) + oferte speciale (recent 36 rate la Altex/Media Galaxy), retragere cash fara comision (o zi de vineri/luna), transfer necomisionat din contul de card in orice alt cont (insa sumele transferate nu beneficiaza de perioada de gratie), acces la Business Lounge (Otopeni si Schwechat), asigurare de calatorie inclusa (daca se achita transport/cazare cu cardul).
Nu e "cel mai" la nicio categorie individuala, dar pentru necesitatile mele e cel mai complet de pe piata; am si o mica satisfactie sa fiu platit de banca ca sa ii utilizez banii (ma rog, majoritatea sunt ai deponentilor) ...

Succes !

Edited by sdrc, 15 November 2018 - 11:07.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
cred ca problema cea mai mare este la punctul 1, nu ii convine nimanui sa iti esaloneze plata in rate fara dobanda

#4
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008

View Postpupama, on 15 noiembrie 2018 - 11:09, said:

cred ca problema cea mai mare este la punctul 1, nu ii convine nimanui sa iti esaloneze plata in rate fara dobanda

Nu va inteleg; e o clauza contractuala si se respecta intocmai - clientul alege nr. de rate (direct la POS sau ulterior via SMS/aplicatie/call center), se genereaza un scadentar (prima rata la proxima scadenta de plata stabilita tot contractual) si mai departe depinde doar de client sa ramburseze ratele lunare. Nu e nicio dobanda, niciun comision suplimentar.
Bancile se bazeaza pe faptul (dovedit statistic) ca exista o pondere ridicata a clientilor care nu ramburseaza integral ratele, caz in care dobanzile sunt uriase (frecvent 25-30%).

Edited by sdrc, 15 November 2018 - 11:16.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Majoritatea cardrurilor existente pe piata ofera rate doar in magazinele partenere (adica decarteaza magazinele respective un comision care acopera ratele fara dobanda).

Carduri care sa mearga cu rate peste tot in online sau la POS au fost parca la BCR si ING... dar nu stiu daca nu cumva s-a scos facilitatea de rate peste tot...

In prezent, mai toate cardurile au rate fara dobanda la magazinele partenere - la unele din ele numai in magazinul fizic, la altele si in mag fizis si pe site..

#6
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

View Postsdrc, on 15 noiembrie 2018 - 11:15, said:

Nu va inteleg; e o clauza contractuala si se respecta intocmai - clientul alege nr. de rate (direct la POS sau ulterior via SMS/aplicatie/call center), se genereaza un scadentar (prima rata la proxima scadenta de plata stabilita tot contractual) si mai departe depinde doar de client sa ramburseze ratele lunare. Nu e nicio dobanda, niciun comision suplimentar.
Bancile se bazeaza pe faptul (dovedit statistic) ca exista o pondere ridicata a clientilor care nu ramburseaza integral ratele, caz in care dobanzile sunt uriase (frecvent 25-30%).

omul vrea sa esaloneze orice plata, nu sa faca cumparaturi in rate egale de la magazinele bine cunoscute :)

#7
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
Nu cred ca va gasi asa ceva.
Ratele acelea fara dobanda nu sunt exact ceea ce par. Dobanda exista si se plateste sub forma unui comision de catre comerciant catre banca, de aceea se foloseste numai in magazinele partenere. Trebuie sa existe acel contract prin care comerciantul iti vinde tie cu 1000 de lei , insa primeste de la banca 950 de lei pt cumparaturile plasate cu card de cumparaturi in rate.
Clientul final nu vede nimic din aceasta intelegere pentru ca ea se petrece in spate.

#8
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
este/era euroline mastercard. Dar nu se stie cum va fi dupa 01.01.2019. www.euroline.ro

#9
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Eu am un card de credit standard de la BCR, pe care am luat anul trecut de black friday. A fost o oferta pe siteul BCRului si am avut comision 0 la emitere si am comision 0 la administrare pe viata.
Cred ca maine va fi black friday la ei.
Mai multe informatii despre card: https://www.bcr.ro/r...credit-standard

#10
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Cel mai apropiat de cerintele din primul post este cardul de credit de la ING. Cu 3 rate cu 0% dobanda oriunde in lume si pana la 24 rate cu 0% dobanda la parteneri.

Te pot ajuta sa il obtii rapid. Imi poti lasa un PM cu o adresa de mail si trimit toate detaliile despre acest card.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrosix, on 15 noiembrie 2018 - 13:04, said:

Majoritatea cardrurilor existente pe piata ofera rate doar in magazinele partenere

bcr-ul meu mi-a eșalonat pe 12 luni o achiziție de 9900 lei doar cu un SMS (825 lei/lună - deci dobândă 0(zero))
(SRL-ul nu era partener!)

banii care-i returnez lună de lună pot fi utilizați la nevoie!

#12
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008

View Postpupama, on 15 noiembrie 2018 - 13:53, said:

omul vrea sa esaloneze orice plata, nu sa faca cumparaturi in rate egale de la magazinele bine cunoscute Posted Image

Am inteles asta foarte bine si am scris referitor la cardul pe care il utilizez si pe care l-am dat ca exemplu : "Alte avantaje : plata in rate fara dobanda pt. tranzactii de peste 300 lei (maximum 12 rate)".
Am scris si in cadrul unui alt topic si repet : sistemul de rate fara dobanda poate fi activat atat pentru cumparaturile de la magazinele partenere (optiune la plata online / la POS), cat si pentru tranzactii generice care depasesc o anumita limita (300 lei in cazul cardului UniCredit Premium). Iata un exemplu oarecare : cumpar de pe site-ul X produsul Y in valoare de 350 lei - am posibilitatea de a plati in 3 rate fara dobanda (optiune de plata in faza finala a tranzactiei online) sau de a plati intreaga suma si apoi sa impart tranzactia in 12 rate prin intermediul aplicatiei bancare/SMS/call center.
Idem pentru actizitii in magazin - ei ofera 3/6 rate de exemplu, eu aleg in final 12 ca asa imi convine mai mult.

#13
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008

View Postgushpi, on 15 noiembrie 2018 - 15:34, said:

bcr-ul meu mi-a eșalonat pe 12 luni o achiziție de 9900 lei doar cu un SMS (825 lei/lună - deci dobândă 0(zero))
(SRL-ul nu era partener!)

banii care-i returnez lună de lună pot fi utilizați la nevoie!

Bineinteles, este vorba de clauzele contractului pe care il aveti incheiat cu banca si care prevede posibilitatea optarii pentru plata in x rate fara dobanda a tranzactiilor de peste y lei, indiferent de comerciant (partener al bancii sau nu).
Limita de credit stabilita de banca (uzual pe 3 ani) este revolving (sumele rambursate pot fi utilizate imediat).

Edited by sdrc, 15 November 2018 - 17:20.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
BCR oferă rate oriunde atât online cât și offline (3/6/12 luni)

Setarea ratelor e cam tâmpita. Primești un sms și trebuie sa răspunzi la el.



#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postbelena6, on 15 noiembrie 2018 - 15:21, said:

Cel mai apropiat de cerintele din primul post este cardul de credit de la ING. Cu 3 rate cu 0% dobanda oriunde in lume si pana la 24 rate cu 0% dobanda la parteneri.

Te pot ajuta sa il obtii rapid. Imi poti lasa un PM cu o adresa de mail si trimit toate detaliile despre acest card.

Ce valoare minima?

#16
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010

View PostTarzy, on 15 noiembrie 2018 - 20:25, said:

Ce valoare minima?
Poti sa cumperi de orice suma, inclusiv prin POS sau prin retrageri de numerar. Valoarea minima pe care trebuie achitata lunar pt a nu inregistra intarzieri este 5% din total (rate scadente + plati POS + retrageri numerar). Plata lunara se poate face prin Direct Debit de pe cardul de salariu, prin plata la ghiseu, bancomat sau internet banking.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostTarzy, on 15 noiembrie 2018 - 20:25, said:

Ce valoare minima?

500 ron.

View Postbelena6, on 16 noiembrie 2018 - 09:23, said:

Poti sa cumperi de orice suma, inclusiv prin POS sau prin retrageri de numerar. Valoarea minima pe care trebuie achitata lunar pt a nu inregistra intarzieri este 5% din total (rate scadente + plati POS + retrageri numerar). Plata lunara se poate face prin Direct Debit de pe cardul de salariu, prin plata la ghiseu, bancomat sau internet banking.

Prietene de la ING, daca cumpar in 3 rate cu dobanda 0%, suma minima de plata lunar este valoarea cumparaturii impartita la 3, logic.

Edited by don_dannielo, 16 November 2018 - 09:30.


#18
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Unicredit are acum ceva oferta de black friday: https://www.unicredi...ack-friday.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate