Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Android system update fortat cu un custom version de la Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
asarja

asarja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.07.2007
Am luat ieri un Huawei Mate 10 Pro de la Telekom (telefonul era unlocked).

L-am tot butonat fara SIM in el, i-am facut un system update mic prin HiSuite, apoi azi imediat ce am bagat in el SIM-ul de Telekom PAC imi gaseste system update cu "new custom version", logo Telekom etc. Atasez si screenshot.

1 - De ce se intampla asta? Telefonul e unlocked, de ce isi baga Telekom botul in Androidul meu?

2 - Cum fac sistemul de operare sa nu mai "vada" update-ul de la Telekom? Daca sterg cache-ul aplicatiei System Update si ii dau check updates, iar imi gaseste update de la Telekom.

Attached File  Screenshot_20181114-162533.jpg   55.67K   198 downloads

Edited by asarja, 14 November 2018 - 19:00.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Telefonul era unlocked, si este in continuare. Ala e doar un pachet de aplicatii telekom probabil, sigur le poti dezinstala dupa. Te stresezi aiurea.

#3
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007

 asarja, on 14 noiembrie 2018 - 19:00, said:

Am luat ieri un Huawei Mate 10 Pro de la Telekom (telefonul era unlocked).

L-am tot butonat fara SIM in el, i-am facut un system update mic prin HiSuite, apoi azi imediat ce am bagat in el SIM-ul de Telekom PAC imi gaseste system update cu "new custom version", logo Telekom etc. Atasez si screenshot.

1 - De ce se intampla asta? Telefonul e unlocked, de ce isi baga Telekom botul in Androidul meu?

2 - Cum fac sistemul de operare sa nu mai "vada" update-ul de la Telekom? Daca sterg cache-ul aplicatiei System Update si ii dau check updates, iar imi gaseste update de la Telekom.

Screenshot_20181114-162533.jpg
uita-te ce iti ofera udate-ul intai sa te agiti. Poate te-ar ajuta sa citesti.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Unlocked e una, branduit e alta.
Oricum, in lumea civilizata, update-urile vin prin operator.
Blochezi notificarea pentru aplicatia aia si nu o mai vezi.
De ce nu vrei sa faci update, ride lumea de tine daca vad sigla Telekom pe telefon ?

#5
asarja

asarja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.07.2007
Prin "unlocked" vroiam sa spun ca telefonul nu e branduit Telekom, blocat in reteaua lor, etc. E "curat", fara nicio legatura cu operatorul.

Problema mea e ca vreau update-uri de la Huawei, nu de la Telekom, cu bloatware-ul lor pe care pot (sau nu) sa-l dezinstalez.

E primul telefon din casa la care patesc sa primesc update de la operator.

Va multumesc pentru raspunsuri - chiar si pentru alea care debordeaza de maturitate - si va urez o seara frumoasa :)

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 asarja, on 14 noiembrie 2018 - 19:00, said:

Am luat ieri un Huawei Mate 10 Pro de la Telekom (telefonul era unlocked).
.....am bagat in el SIM-ul de Telekom ....

 asarja, on 14 noiembrie 2018 - 19:58, said:

Prin "unlocked" vroiam sa spun ca telefonul nu e branduit Telekom, blocat in reteaua lor, etc. E "curat", fara nicio legatura cu operatorul.

Esti sigur ? SIGUR? 100% SIGUR ?! Suta-n mie sigur ?!
Poate si-au adus aminte ca au uitat sa branduiasca telefonul ala si ti-au bagat update pe git.
Esti sigur ca acest model de telefon, vindut de Telekom, primeste update de la Huawei ?!

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
probabil sunt setarile pentru retea, vowifi, volte si altele necesare unei functionari fara probleme in reteaua telekom.

#8
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
S7-le meu e luat de la emag si daca bag sim de vodafone primesc notificare de la o aplicatie Vodafone Start ca se vor descarca anumite aplicatii de la Vodafone (pe care le pot sterge dupa) dar asta nu inseamna ca este branduit sau blocat. Pur si simplu telefoanele noi au niste setari scrise in soft si cand detecteaza un anumit sim vin anumite actualizari, nu te mai stresa. :)

#9
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Trebuia să cumperi telefon cu Android One.

#10
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007

 carmenclara1, on 14 noiembrie 2018 - 20:22, said:

probabil sunt setarile pentru retea, vowifi, volte si altele necesare unei functionari fara probleme in reteaua telekom.
normal ca alea sunt si eventual un myaccount si telekomtv, care se pot dezinstala. Niciun caz branding. Telekom pregateste ceva lansare volte/wowifi dar intai pregaste cat mai multe dispozitive👍

#11
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
@asarja: te agiți degeaba. Stai liniștit. E ok.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
I-a aparut si sotiei pe telefon ceva cu Carrier.... nu mai retin ce, s-a facut automat actualizare prin google play store (se pare ca era aplicatie si nu update Android), nici nu m-am uitat daca a aparut vreo porcarie de aplicatie in plus.
Telefonul e primit la un concurs (deci liber, "curat" cum zici tu), abonament Telekom.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate