Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

UE va limita tarifele la apelurile telefonice între statele membre

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Tarifele la apelurile telefonice transfrontaliere în interiorul Uniunii Europene vor avea o limită superioară de 19 cenți/minut, începând cu 15 mai 2019, potrivit unei propuneri de directivă adoptate, miercuri, la Strasbourg, de Parlamentul European.
Eurparlamentarii au aprobat pachetul de telecomunicații care limitează costurile apelurile intra-UE, face rețele 5G posibile până în 2020 și creează un sistem de alertă pentru situații de urgență.
Parlamentul European a confirmat astfel acordul provizoriu încheiat cu Consiliul de Miniștri în iunie referitor la Codul european al comunicațiilor electronice (EECC), cu 584 voturi pentru 42 contra și 50 de abțineri și Organismul autorităților europene de reglementare în domeniul comunicațiilor electronice cu 590 voturi pentru, 63 contra și 23 de abțineri.
PE susține că noile norme vor oferi cetățenilor conectivitate de mare viteză și vor face ca apelurile să fie sigure și accesibile în cadrul UE, asigurând în același timp predictibilitatea necesară pentru operatorii de telecomunicații pentru a stimula investițiile în internetul de mare viteză.
Politica Roam Like Home a pus capăt taxelor de roaming în 2017. Noua legislație limitează apelurile către o altă țară UE la 19 cenți/minut și la 6 cenți pentru mesaje text (SMS) începând cu 15 mai 2019.

https://economie.hot...tele-membre.htm

E bine ca cineva mai face ordine si la apeluri, ca in momentul de fata sunt aberant de mari cele internationale, e mai ieftin sa suni din roaming.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
19c/6c ?  Mai au putin si le fac mai ieftine decat tariful standard pentru apelurile in interiorul Romaniei.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E mult 19 centi pe minut. Traficul de voce se face pe IP, avand costuri foarte mici. 5 centi ar fi un tarif corect.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Eu nu prea mai stiu persoane sa mai faca apeluri prin telefonia clasica, toti folosesc whatsapp, skype, mess etc
Da, firmele, institutiile etc, acolo e altceva.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Ar trebui sa limiteze si tarifele la apelurile nationale si sa oblige operatorii sa ofere acces la date mobile.Ce sens are 4g daca iti consumi traficul intro zi...Si mai simplu, ar fi sa incurajeze dezvoltarea unei retele europene de comunicatii si date wireless cu acces nelimitat, gestionata de statele membre, nu de catre operatori privati.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu folosesc contul Skype for Business de la firma pe iphone.

Atata timp cat am internet, pot suna oriunde pe planeta ca si cum as suna din birou, apare numarul de telefon al companiei cand sun pe cineva.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2018 - 18:28, said:

Eu nu prea mai stiu persoane sa mai faca apeluri prin telefonia clasica, toti folosesc whatsapp, skype, mess etc
Da, firmele, institutiile etc, acolo e altceva.


Eu nu stiu pe nimeni sa foloseasca altceva decat apelurile clasice.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2018 - 18:28, said:

Eu nu prea mai stiu persoane sa mai faca apeluri prin telefonia clasica, toti folosesc whatsapp, skype, mess etc
Da, firmele, institutiile etc, acolo e altceva.

View Postmodoran, on 14 noiembrie 2018 - 20:23, said:

Eu nu stiu pe nimeni sa foloseasca altceva decat apelurile clasice.
Pai @Karhu e un om din inalta societate care munceste pe un salariu cu cinci zerouri pe luna in euro si de aceea nu cunoaste persoane ce fac apeluri prin telefonia clasica;
iar @modoran e un om fie din clasa mijlocie fie putin mai de jos care munceste pe salariul minim din Romania (ori putin peste) pe luna si de aceea cunoaste persoane ce folosesc doar apelurile clasice.

Practic e ca si cand ai compara cuprul (Cu) cu aurul (Au)   Posted Image
===========================================

Eu nu inteleg o chestie:
daca se ieftinesc apelurile clasice transfrontaliere in interiorul Uniunii Europene, cum se mai stimuleaza investitiile in internetul de mare viteza ?
Ca operatorii daca nu taxeaza clientii, nu au bani pt. a termina reteaua 5G pana in 2020.
Sau gresesc ?

Edited by super8, 14 November 2018 - 21:07.


#9
deoron

deoron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.08.2018
UE Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate