Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Probleme racordare la retea - un sfat va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004

View Postmarius_vfp, on 15 noiembrie 2018 - 19:18, said:

Valos , gandestete ca tu practic dai plus valoare banilor tai , cu 27000 iti faci un sistem de moare lumea apoi ai curent gratis , vara il poti da si la vecini bagi un contor si teai scos .
Daca bagi banii pe retea apoi ai sa platesti si curentul consumat ,  
Cauta sa iti pui si o eoliana e foarte buna pe vremea care e acum afara , si mai ales iarna , dar poate ne spui care sunt conditiile soare/vant la locatia ta .spor

M-am gandit la o eoliana dar cred ca mai intai ar trebui sa instalez un anemometru cu data logger sa vad daca am destul vant.

#20
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, o eoliana serioasa face banii chiar si facuta de tine sunt mult mai bune si rezistente , nu pocnitorile astea din comert,
Anemometru, acu ceva aniin drumul meu catre servici treceam pe langa un stalp undeva pe un deal , erau montate 3 anemometre la diferite inaltimi , observam cum in zilele cu soare cand aproape ca vantul nici nu adia  primul anemometru la circa 6m era oprit , cel de la circa 12  15 m se mica relativ bine insa ala din varf aprox 20 25 m ca nu stiu cam cat de inalt era , stalpul  , ala de sus rupea stilul ,  
Din punctul meu de vedere e irelevant sa pui un singur anemometru  si daca e si jos nu faci nimic , macar sa il sui pe un stalp la peste 15 m , eu am vazut diferenta la o eoliana de la 8m la 12m , vant este ai destul , conditia e sa fii si intro zona unde miscarile maselor  de aer sunt prezente ,il ridici la o inaltime decenta si vezi rezultate.spor

#21
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Stie cineva care e inaltimea maxima la care poti monta o eoliana fara sa fie nevoie de aprobari?

#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Turbina "omnidirectionala", care cica merge indiferent din ce directie bate vantul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m8O6CugLTww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kolfleading, 16 November 2018 - 14:22.


#23
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Gageturi de decor mai mult, eu nu vad un prototip viabil care sa dea randament. In schimb il vad solid pentru vanturi puternice si turbioane .

#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
15-20 kwh dar la ce putere ? Alimentezi doar becuri si te incalzesti cu lemne sau cum ai instalatia off grid ?

#25
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
La noi sa defectat traful si nu lau schimbat de 24 de zile asa ca vreau sami fac un sistem off grid sa nu mai depind de retea.

#26
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015

View PostPlaton, on 16 noiembrie 2018 - 20:16, said:

15-20 kwh dar la ce putere ? Alimentezi doar becuri si te incalzesti cu lemne sau cum ai instalatia off grid ?
La mine totule pe electric cuptor plite electrice boiler, plus un mic atelier surung freza etc, consumul de 15-20 Kwh e pe zi.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvalos, on 15 noiembrie 2018 - 12:34, said:

M-am uitat pe site la ANRE si am citit documentatia de acolo.

pune si un link te rog

#28
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
http://energie-elect...re-180-anexa-5/

#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Conform ord. 180/2015, Anexa 5, art.2, proprietatile pentru care se solicita racordare trebuie fie sa aiba locuinta finalizata (PVR locuinta sau Contract de Vanzare-Cumparare pentru locuinta) fie sa aiba autorizatie de construire valabila pentru locuinta (Contract de Vanzare pentru teren si AC pentru locuinta).

La vreo 70-80m de terenul meu, am un vecin care și-a racordat casa la rețeaua electrică, numai că legea spune că poți beneficia de branșament electric dacă ai mai puțin de 100m de punctul de distribuție, nu de la ultima casă branșată cum inițial am crezut și eu, ori până la punctul de distribuție ( stâlp cu stație trafo ) în cazul meu sunt vreo 200 de metri, deci trebuie să le ofer ”moka” 300 mil lei vechi ca să devin fraier plătitor !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 02 December 2018 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate