Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Calitate sunet boxe active alimentate retea/acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Buna ziua!

Am fost astazi la un magazin cu gandul de a cumpara o boxa activa pe care sa o pot folosi si in cazul caderii retelei de curent. Cei de acolo mi-au spus ca este o mare doferenta intre calitatea sunetului la boxele care see alimenteaza de la acumulator fata de cele alimentate la retea. Va rog, cei cunoscatori, sa imi spuneti daca este adevarat acest lucru. De asemenea, as dori sa mai stiu daca, pentru aceeasi boxa, alimentarea la retea sau la acumulatori duce la pierdea din calitate a sunetului redat.

Va multumesc!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Fără supărare prietene, calitatea unei astfel de boxe este îndoielnică oricum ar fi. Nu mai contează cum e alimentata. Teoretic, pe acumulator ar fi un sunet mai bun pt că se scapă de brumul de rețea, zgomotul de comutație al diodelor din redresare...... Acum depinde și de model, firmă, preț...etc

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce treaba are alimentarea (la retea sau acumulatori) cu (,) calitatea sunetului ?
Raspuns;
Absolut nici una

Depinde foarte mult de calitatea inregistrarii (manelele nu conteaza) si de calitatea sculelor - boxe, amplificator, etc.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia pune matale un link cu boxa aia.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Au explicat ei sau ai inteles tu gresit.
Ii scade puterea, nu calitatea sunetului.

Am una si stiu ce spun.
Bine, daca iei una slabă calitativ, aia o sa se auda nașpa oricum.

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce intelegi prin calitate?

Calitatile urmarite la o boxa activa portabila sunt altele decat cele pentru un sistem de auditii muzicale.

O boxa portabila trebuie sa se auda tare si clar, sa tina bateria macar cateva ore si eventual sa reziste la socuri.

In teorie se poate realiza o boxa hi-fi cu baterie, problema este ca nu prea cumpara nimeni asa ceva. Cine vrea sa asculte muzica in afara locuintei isi cumpara o pereche de casti, nu merge cu casetofonul pe umar cum faceau negrii prin Bronx in anii 90'.

Apropo, daca iti cade curentul des, mai bine cumperi un generator si o canistra de benzina. Nu poti justifica o cheltuiala de genul asta doar ca sa asculti muzica pe intuneric, pana repara ENEL-ul reteaua.

Edited by razor01, 14 November 2018 - 16:59.


#7
pardina

pardina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.06.2007
Mă tot uit și eu prin magazine să cumpăr o boxa portabilă de vre-o 40-60 w reali dar nu gasesc una care la redarea de pe stick să aibă funcția random.
Cine mă ajută?

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"boxa portabilă de vre-o 40-60 w reali
funcția random."
Blaupunkt PA15 este singura ce are 45W real , nu te lua dupa 700w plus functia random play
Am avut ocazia sa o ascult , sa o butonez si am ramas impresionat de putere , conectica , printre putinele cu aux in si aux out . Am vrut sa o cumpar dar gabaritul nu-mi permitea transportul facil , am luat ceva mic , aveam nevoie de microfon fara fir si cat de cat putere .
Ce am dat este peste akai x10 la toate capitolele, urmareste cand sunt promotii , a fost si la 800 lei pe emag .

O alta boxa ok la auditie (nu stiu daca are random) este Behringer mpa40 bt pro - problema este pretul iar microfonul cu stick usb se achizitioneaza separat . Foarte clara , putere muzicala mare DAR nu ajunge la nivelul lai PA 15 datorita diametrului difuzorului .

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 Naijax, on 14 noiembrie 2018 - 15:43, said:

Ce treaba are alimentarea (la retea sau acumulatori) cu (,) calitatea sunetului ?
Raspuns;
Absolut nici una

probabil ai postat concomitent cu orlando, cel de deasupra ta .. a explicat perfect! CHIAR ARE!!

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Amperajul - aici este problema , scade si incepe sa o ia pe aratura , distorsoneaza la bass , tiuie, fluiera pana te enerveaza si o opresti sau o pui la incarcat .
Pe alimentator nu se intampla . Inclusiv modului bt incepe sa dea rateuri, se deconecteaza .
Bassul sustinut descarca rapid acumulatorul pentru ca ia multi amperi in socuri scurte . Eu am pus la a mea un electrolitic de 20 mi microfarad la 35 volti , s-a schimbat comportamentul , urmatoarea etapa e sa pun un acc li-ion ce suporta 20c de 6800 mah fata de 3000mah original , sunt celule samsung 18650 pentru electroscule si tigara electronica, nu toate suporta asa descarcari masive , cele ieftine sunt la 5-10c fara protectie .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate