Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lovitura la degetul mare de la picior

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
incearca sa nu faci efort, mai usor cu mersul, macar cateva zile pana trece umflatura.

#20
patyY

patyY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.11.2018

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2018 - 14:31, said:

Imobilizeaza-l cu leucoplast de degetul alaturat, ia niste antiinflamatoare/ analgezice si pentru siguranta mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere pt un ex. radiologic. Daca nu ai vanataie in zona respectiva posibil totusi sa fi scapat fara fractura.
cand l-am pansat nu era vanat :I

#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pune in pansament cartofi rasi ca trage umflatura.

#22
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Aia e destul de ok, si aici dureaza tot vreo 2 zile.
Deci pentru fractura nu te duci la urgenta?!

Edited by Dev, 14 November 2018 - 18:04.


#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDev, on 14 noiembrie 2018 - 18:04, said:

...
Te poti duce si la urgenta, insa tratamentul e acelasi cu cel descris ceva mai sus.
Pacientul de fapt nu vine la medic pt fractura, ca el nu se poate diagnostica neavand mijloacele necesare. El vine pentru ca a cazut, s-a lovit etc (asta fiind deci motivul prezentarii). Medicul il consulta si daca sunt suspiciuni de fractura ii scrie trimitere pt ex. radiologic. Evident, daca simptomatologia e mai grava, sau daca in urma examenului radiologic se constata o fractura complicata, se cere parerea ortopedului sau se trimite direct la urgente. Aici insa vorbim de o suspiciune de fractura falangiana/ posibil metatarsiana, care din punct de vedere clinic se prezinta bine (din cate relateaza initiatorul) si care conform protocoalelor se trateaza ambulator.

#24
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004
Iniţiator!

Descântă-i de umflătură !

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Karhu, da nu există riscu sa se lipeasca degetu stramb daca îl tratezi tu legandul de celalalt? adica vara in papuci sa stea in sus?

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsilesax, on 14 noiembrie 2018 - 19:12, said:

nu există riscu sa se lipeasca degetu stramb daca îl tratezi tu legandul de celalalt?
Chiar de aceea se face ex. radiografic, sa se vada daca nu e nevoie sa se faca repozitionare.

#27
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Cand eram copil, jucam fotbal in spatele blocului (erau obiceiuri foarte ciudate in timpurile alea). Si poarta , mai bine zis "stalpii" porti erau de fapt 4 bolovani maricei. Si eram in fata portii, ma pregateam sa dau gol, dar a suflat cineva mai rapid mingea si eu cand am tras cu sete am dat in bolovanul ala. Parca era iulie atunci; si m-a durut putin si am schiopatat. Nu era spital in oras; medicul de famili era de treaba (inainte sau dupa accidentul cu bolovanul, tot la fotbal am cazut, m-am spijinit pe palma si ma durea tare inchietura; m-am dus la doctoritza asta de familie care m-a ajutat: lasa ca-ti trece pan' te'nsori ) si nici parintii nu erau asa agiutati ca acuma, repede la spital cu copilul. Asa ca, pe la 15 septembrie cand a inceput scoala parca puteam sa merge destul de normal.

Daca ai timp si nervi, mergi la un doctor. Nu atinge prea multe prin spital/policlinica si dezinfecteaza-te acasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate