Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Importanta unui internship

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salut,sunt in ultimul an de liceu,iar la facultate doresc,ca-n vara primului,sa fac un internship in strainatate,pe domeniul UX design.Acum,eu vreau ca dupa terminarea facultatii,sa plec in strainatate(S.U.A),dar din pacate am rude,care au incercat sa se angajeze in strainatate cu diploma din Romania,dar nu le-au recunoscut studiile.Eu mai stiu ca un internship in strainatate(S.U.A in cazul meu),are si training si cursuri,asa ca intrebarea mea este:Daca eu as vrea sa ma angajez in S.U.A ca UX designer,pot sa folosesc internshipul facut ca echivalent al diplomei de facultate(diploma obtinuta in Romania).Adica cursuriile si trainingul de la internship pot tine locul,diplomei de facultate?As dori sa-mi raspunda:
-Cei care au trecut prin asa ceva sau au incercat optiunea mea!
-Cei care cunosc(foarte bine) astfel de cazuri!
-Cei care au prieteni,care au trecut prin asta,sau chiar membri ai familiei,care au trecut prin asta!
Va multumesc tuturor,anticipat!

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Da. Vei avea un salariu garantat de minim 15.000 $ / luna.
Si 3 autoturisme prius pentru uzul tau personal si al amantelor " de suflet", celelalte vor trebui sa se descurce fiecare cum poate.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 astf123, on 14 noiembrie 2018 - 10:55, said:

Adica cursuriile si trainingul de la internship pot tine locul,diplomei de facultate?
Vise nene, vise :). Diploma e o simpla hartie, daca e obligatorie degeaba ai cunostiintele necesare. Acum depinde de angajator, cel putin la stat fara diploma nici nu te baga in seama. La patron mai ai ceva sanse, doar daca nu sunteti 100 pe loc, caz in care nu se va uita nici dracu la tine daca nu ai diploma.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
de ce nu pui aceste intrebari pe formul/comunitatea romanilor emigrati in SUA ? imposibil sa nu gasesti o astfel de comunitate.
si mai tine cont de ceva : una e situatia de acum, alta va fi peste 5 ani sau cati vor mai trece pana termini tu facultatea. se pot intampla foarte multe in acest interval de timp, inclusiv in viata ta personala si n-ar fi rau sa ai si un plan B de rezerva, in situatia in care pica tot scenariul cu emigrarea in SUA.
nu cred ca acel internship va fi echivalat cu facultatea sau ceva similar. va fi cel mult recunoscut ca perioada de experienta in domeniu.
e ca si cum ai zice ca ai lucrat in vacanta la mcdonalds, pe entry-level, si vii in toamna la cel mai bun restaurant din bucuresti, avand pretentia sa fii angajat direct ca master-chef, doar pentru ca ai lucrat o perioada la mcd.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Imposibil mai baiatule

In traducere libera, internship inseamna PRACTICA
Adica muncesti pe bani foarte putini sau chiar deloc, in ideea (iluzorie) de a capata experienta intr-un domeniu - sa zicem bancar.

Asta inseamna ca trebuie sa fii deja student la ASE si sa bagi practica intr-o banca (gratis) pentru, chipurile, acumularea de experienta.

In urma unui internship obtii cel mult o scrisoare de recomandare care spune ca numitul XXX a fost un sclav cuminte si ascultator, bla, bla, bla
Scrisoarea asta nu tine loc de diploma si nici nu garanteaza ca vei fi angajat nicaieri

Edited by Naijax, 14 November 2018 - 11:43.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
diplomele de studii din Romania sunt recunoscute in us.
dreptul de semnatura si/sau libera practica nu, trebuie reoptinut acolo (in statul respectiv), uneori e valabil in mai multe state si alte ori nu.

legat de it.. conteaza mai mult ce specilizari, cursuri si diplome/atestate de specialitate ai in cv, nu ce facultate ai terminat (daca ai terminat vreuna).

legat de grafica... cred ca conteaza mai mult ceea ce ai facut, "mapa de lucrari".

Edited by arg, 14 November 2018 - 11:55.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Work & travel. Iar pentru internship (de ce dracu te-ai duce tocmai acolo ca sa muncesti gratis chiar nu stiu. Poti sa faci asta si in Ro) nu iti trebuie diploma. Ce diploma cand tu inca esti student?

Edited by Friskey, 14 November 2018 - 12:23.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Friskey, on 14 noiembrie 2018 - 12:21, said:

Work & travel.
cea mai mare tampenie, pe urma ai interdictie 10 ani sa intri in us (sau cel putin asa era acum cativa ani)

Edited by arg, 14 November 2018 - 12:41.


#9
dalootbox

dalootbox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2018
Internship in Romania inseamna sa servesti cafeaua la patron, manageri si secretara. Nu te invata absolut nimic decat daca te imprietenesti cu cineva pe acolo si furi ceva meserie.
Poti sa fii neplatit sau platit cu vreo 500-1000 lei pe luna, te freaca la cap cu sarcini triple pentru care un angajat full e platit cu mai mult si primeste bonusuri, te rup efectiv si la urma, indiferent de prestatia ta,  la finalizarea stagiului, patronul da mana cu tine si iti spune "multumim pentru colaborare , te mai asteptam pe la noi", semn ca  nu te vor angaja niciodata ca salariat full.
Internship-ul e o forma de sclavie moderna ca patronatele  romanesti  sa-si reduca cheltuielile pentru personalul angajat si sa plateasca mai putin niste fraieresteni.
Iar Work and Travel e doar o forma de a experimenta sclavia la munca de jos prin alte tari. Ca si cum ai munci la munca de jos pe salariul minim in Romania, dar platit ceva mai bine (dar daca te duci, evita New York, Los Angeles, orasele mari pentru ca te omoara plata chiriei). Unii mai norocosi au rude pe acolo si scapa de plata chiriei, ajungand sa munceasca prin ceva talciocuri de vandut suveniruri, ceva operatori telefonici sau receptioneri, dar restul ajung carne de tun.
Daca vrei internship serios, incearca ceva remote acasa si contacteaza companii din strainatate daca le ai cu engleza sau germana si ai ceva competente  de level design.  
Platit sau neplatit, daca dovedesti ca esti baiat de treaba, colaborarea cu ei ti-ar putea oferi experienta, reputatie buna  si ai avea prioritate mai mare la angajare in firme serioase.
Eu nu am facut niciodata internship, n-am facut niciodata voluntariat intr-o firma privata  si tot am reusit sa muncesc platit ca angajat normal din start. Nu mi-a trebuit.

Edited by dalootbox, 14 November 2018 - 12:49.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
e bine că ai planuri îndrăznețe!
ține-te de ele...

internshipul (practică plătită) nu ține loc de studii universitare (acum când citești îți dai și tu seama de diferență)

nu poți pleca direct ACOLO la facultate?
QUOTE
”As dori sa-mi raspunda:
-Cei care au trecut prin asa ceva sau au incercat optiunea mea!
-Cei care cunosc(foarte bine) astfel de cazuri!
-Cei care au prieteni,care au trecut prin asta,sau chiar membri ai familiei,care au trecut prin asta!
QUOTE

de exemplu în UK faci contract cu statul britanic, te costă cam 9000 lire/an, iar tu returnezi imprumutul după ce te angajezi
banii de cazare/mâncare/întreținere e treaba ta/a familiei (cam 600/800 lire/lună)

iar cu diplomă semnată de majestatea sa ecaterina te poți angaja în orice gaură de pe Terra (poate chiar din sistemul solar!)

#11
dalootbox

dalootbox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2018
Iar in ce priveste diploma, nu te ajuta la nimic.  Toti se sterg la fund cu ea.  Poate sa fie si de inginerie si de cibernetica ca absolvent de la Poli, daca te-ai dus la facultate doar ca sa tocesti pentru  niste examene si nu ai invatat/muncit suplimentar acasa din greu, nu te baga nimeni in seama.
Sunt multi absolventi cu diplome de drept  care invart hamburgherii si cartofii la Mc, multi absolventi cu diplome la jurnalism si ASE  care stau sa fie injurati la telefon de clienti intr-un call center, multi absolventi cu diplome de litere ce cara marfa si scaneaza produsele pe banda rulanda  prin mega-image-uri, multi absolventi de istorie care ajungi game-testeri....ca sa vezi cati ajung sa munceasca in domenii ce nu au nicio treaba cu facultatea terminata.
Diploma nu are nicio relevanta. Daca tu ca om  nu ai caracter, nu ai talent,  nu stii sa te autodepasesti,  nu ai calitati de lider organizator,  nu ai prieteni, nu stii sa comunici asertiv  sau nu ai cel putin pile sau parinti bogati care sa te recomande intr-un post de bugetar , poti sa ai si masterate si doctorate si la Oxford si Harvard cate vrei, tot sclav la munca de jos sau somer ajungi  .
Si chiar daca printr-un noroc obtii un post bun, il poti pierde repede si usor daca nu ai gena speciala ca sa ai calitatile enumerate mai sus sa-l poti pastra.
Multi lupta sa se angajeze, dar nu se gandesc la ce fac dupa si pe termen lung, stiind ca mereu exista competitie si multi altii la coada care iti pot fura postul de sub nas.

Daca tu te duci sa faci studii intr-un anume domeniu de gura parintilor, dar nu ai nicio tangenta, ori ai doar pasiune, dar nu si abilitatea de a profita de oportunitatile care ti se dau ori domeniul de care esti pasionat te depaseste, poti sa te consideri un ratat din start.
Pana la urma, o sa ajungi sa lucrezi ceea ce iti place sau la ce te pricepi mai bine.


Mai bine e sa fii  un meserias  priceput, un artist apreciat sau un bun fermier  intr-un domeniu  pe care il stapanesti decat sa fii undeva impins de gura parintilor sau de o pasiune trecatoare.

Edited by dalootbox, 14 November 2018 - 13:01.


#12
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 astf123, on 14 noiembrie 2018 - 10:55, said:

As dori sa-mi raspunda:
-Cei care au trecut prin asa ceva sau au incercat optiunea mea!
-Cei care cunosc(foarte bine) astfel de cazuri!
-Cei care au prieteni,care au trecut prin asta,sau chiar membri ai familiei,care au trecut prin asta!

Posted Image  Foarte interesant este alegerea de cunoscatori de la care accepti sfaturi valabile.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,516
  • Înscris: 30.08.2017

 dalootbox, on 14 noiembrie 2018 - 12:34, said:

Internship in Romania inseamna sa servesti cafeaua la patron, manageri si secretara. Nu te invata absolut nimic decat daca te imprietenesti cu cineva pe acolo si furi ceva meserie.


Nu e chiar asa. In multinationale e luat in serios si unii interni raman ca angajati. Eu am fost in situatia in care am angajat doi in echipa mea. Ii vazusem pe un proiect in care eram implicat...se ocupau de niste verificari in dosare, chestii care nu prea necesitau experienta...imi lasasera o impresie buna si cand am avut loc in echipa i-am contactat. A fost o decizie buna, oamenii s-au dovedit a fi foarte ok. Pentru mine e mult mai simplu sa iau pe cineva pe care cunosc decat sa selectez un necunoscut prin interviu. Si sunt multi manageri care gandesc asa.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Internship-ul mi se pare inca o gaselnita de marketing capitalist,prin care se incurajeaza munca voluntar,neretribuita,care cica da foarte bine intr-un CV si toti angajatorii cad in cur cand vad de cat altruism este capabil un potential candidat.
Dupa parerea mea,cam 1% din "voluntarii" internshipisti culeg anumite roade.Restul,presteaza gratis pentru cineva care face profit de pe urma lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate