Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

Semnaturi false in acte oficiale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Si eu cred ca iesitul din firma aceasta este mai ieftin pentru noi si sa facem noi o alta firma.
Ramane intrebarea daca la eventualitatea ca acea firma veche i se descopera falsurile noi daca nu vom face nimic acum, sa nu fim gasiti complici ca am stiut si nu am denuntat aceste falsuri?
Asta este cel mai important lucru, daca trebuie sau nu sa declaram existenta actelor cu semnaturi false?

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Nu , nu este ceea ce crezi, banii care ni se cuveneau nu erau din dividente ci plata pe un contract de colaborare cu fiecare din noi cu firma in care se stipuleaza cat si termene de plata.
Asta este cu totul altceva.
Daca exista contract si nu se efectueaza plata, se poate cere intrarea in insolventa... :)

Referitor la acele semnaturi (presupuse) false.
Sesizarea autoritatilor se poate face de catre persoanele care constata ca le-or fost falsificate semnaturile.
Altminteri, indiferent ce ar zice altcineva, respectivele persoane pot sustine ca alea erau semnaturile lor la data respectiva.

In cazul in care considera ca semnaturile le-or fost falsificate pentru a intra ca asociati in firma, pot sa ceara iesirea din asociere.
Dar aici apare intrebarea: cum or platit participarea la capitalul social, daca n-or fost de acord cu asocierea ?
O platit altcineva in numele lor si ele n-or stiut ?

#21
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Eu doar dupa cateva postari ale voastre am inteles ca trebuie sa ies din firma indiferent ce vor face ceilalti actionari minoritari, o sa pierd ceva bani dar nu mult si castig timp.
Ramane sa stiu daca vor fi efecte  ca am stiut de falsuri si nu am anuntat, declarat sau denuntat.

S-a deschis un cont si fiecare asociat a trimis banii ca sa se constitue capitalul social al firmei. Si da ,acum un an au fost toti de acord cu partile sociale si cu actionarul majoritar.
ca si administrator si nu intelegem de ce au ajuns acele semnaturi false , o fi fost graba cu care se dorea firma?!

Edited by nico123, 14 November 2018 - 11:28.


#22
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Da, vrem sfaturi ca sa avem de unde sa alegem ce este mai usor si mai rapid si sa ne continuam activitatea in mod legal.
Este simplu: cel care considera ca i s-o falsificat semnatura, inseamna ca nici n-o platit participarea la capitalul social, si astfel poa' sa iasa din asociere, ca nu pierde nimic.

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 10:58, said:

Asta este cel mai important lucru, daca trebuie sau nu sa declaram existenta actelor cu semnaturi false?
De unde stiti ca sunt false ?????
Sa se duca cel care sustine ca i s-o falsificat semnatura, sa faca plangere.
Nu-i treaba celorlalti si nici nu-i intereseaza.

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 11:16, said:

Ramane sa stiu daca vor fi efecte  ca am stiut de falsuri si nu am anuntat, declarat sau denuntat.
Da' poate aveti memoria scurta si ati si uitat pana a doua zi.
Poate cineva sa demonstreze ca nu ati uitat ?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 08:37, said:

Buna ziua dragi softpedisti !

In speranta ca voi gasii ceva indrumari a cum trebuie procedat in cazul descoperiri unui act cu semnaturi false pentru constituirea unei firme cu mai multi asociati, ma adresez voua .
Acum un an de zile am hotarat inpreuna cu mai multe persoane din diferite colturi ale tarii sa facem inpreuna o firma, adica un SRL. Actele de constituire ale firmei au fost depuse de una din persoane, care urma sa detina cele mai mlte parti sociale si aceasta persoana sa fie si administrator, lucru care s-a si intamplat.
Se sustine ca actele de constituire a firmei au fost predate printr-un cabinet de avocatura, nu stim daca este adevarat
Acum nici doua saptamani unul din asociati care a inceput sa aibe ceva dubii asupra celui numit sa fie administrator a cerut copii de la registrul comertului ale actelor de constituire ale firmei in cauza.
Trebuie sa mentionez ca toate copiile din dosarul de constiture a SRL-ului sunt cu stampila si cu scrierea ''Conform cu originalul''  de la Registrului comertului.

A fost stupoare sa se vada ca semnaturile nu sunt ale lor ba mai mult erau si doua semnaturi ale unor doi asociati care nici nu au fost prezenti la eveniment, adica falsuri.
Care ar fi pasii de urmat ca totul sa intre in normal si cum va fi declarata (vazuta) activitatea firmei timp de 1 an?
Stiu ca cel mai bine este sa angajam un avocat dar de la cei trei avocati cu care am vorbit am  auzit variante diferite si nu stim care ar fi cea mai buna.
Cam ce ar trebuii sa facem?
Multumesc anticipat!
Nu-mi vine să cred ce citesc. Bănuiam eu că se fac mânăreli mari prin IMM-uri, dar acum, când le văd şi mărturisite...
Este năucitor cum au ajuns persoane din Satu Mare să se asocieze cu unele din Constanţa, de exemplu - sau din Orşova, cu unele din Suceava.
V-aţi întâlnit undeva în mijlocul ţării pentru semnarea actelor?
Absolut toată lumea a avut încredere într-un singur om?
Nici până astăzi nu se ştie a se scrie corect gramatical? Asta, offtopic.
Înainte de constituirea firmelor, nu s-au cerut nicăieri specimene de semnătură? Nimeni nu a avut specimene de semnătură de la ceilalţi "asociaţi"?

Într-un stat normal, ar trebui să staţi cu toţii în spatele fileului. În statul oligarhic care a devenit este România, s-ar putea să scăpaţi dacă cineva priceput vă ievaluează speţa.

#24
ankr

ankr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2018

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 08:37, said:

Stiu ca cel mai bine este sa angajam un avocat dar de la cei trei avocati cu care am vorbit am  auzit variante diferite si nu stim care ar fi cea mai buna.

..pentru ca avocatii nu sunt chiar niste nestiutori... iar cand 3 avocati au varinate diferite, e clar ca este vorba despre o poveste incurcata, iar daca ei nu au informatiile complete, nu va pot da solutii corecte.

Convoaca-i pe toti la o discutie, asa poate o sa va cunoasteti mai bine... si asa vei sti ce ai de facut.

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005
Mie mi se pare caz clasic de ţepar care jonglează cu hârtii aiurea ca să pară totul oficial şi să ia banii de la fraieri plus ajutoare de la stat. Banii investiţi ar trebui băgaţi la "pierderi operaţionale".

Edited by mihaicozac, 14 November 2018 - 11:52.


#26
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postankr, on 14 noiembrie 2018 - 11:44, said:


..pentru ca avocatii nu sunt chiar niste nestiutori... iar cand 3 avocati au varinate diferite, e clar ca este vorba despre o poveste incurcata, iar daca ei nu au informatiile complete, nu va pot da solutii corecte.

Convoaca-i pe toti la o discutie, asa poate o sa va cunoasteti mai bine... si asa vei sti ce ai de facut.
Va fi foarte greu sa convocam toti cei trei avocati sunt din diferite parti ale tarii, oricum din postarile voastre am inteles ce-i de facut.

Da domnule Mihaicozac, aveti dreptate este vorba de un tepar dar si legile noastre sunt de rahat, sa lasi platile catre persoane fizice sau juridice pe cand are administratorul chef sa le faca? sa ceri insolventa unei firme ca poate asa reusesti sa-ti recuperezi banii?
Multumesc tuturor care mi-au raspuns si sigur in maxim o luna voi putea sa va fac cunoscut rezultatele si cu detalii asta daca nu veti gasii articole prin ziare

#27
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostPSC, on 14 noiembrie 2018 - 11:33, said:

Nu-mi vine să cred ce citesc. Bănuiam eu că se fac mânăreli mari prin IMM-uri, dar acum, când le văd şi mărturisite...
Este năucitor cum au ajuns persoane din Satu Mare să se asocieze cu unele din Constanţa, de exemplu - sau din Orşova, cu unele din Suceava.
V-aţi întâlnit undeva în mijlocul ţării pentru semnarea actelor?
Absolut toată lumea a avut încredere într-un singur om?
Nici până astăzi nu se ştie a se scrie corect gramatical? Asta, offtopic.
Înainte de constituirea firmelor, nu s-au cerut nicăieri specimene de semnătură? Nimeni nu a avut specimene de semnătură de la ceilalţi "asociaţi"?

Într-un stat normal, ar trebui să staţi cu toţii în spatele fileului. În statul oligarhic care a devenit este România, s-ar putea să scăpaţi dacă cineva priceput vă ievaluează speţa.
da , ne-am intalnit de mai multe ori in diferite locatii din tara si am fost mintiti in fata fara sa ne dam seama. Va dati seama ca actualele legi dau avant hotilor si teparilor ca oricum pana in 5 ani se  face ''puscarie'' acasa la domiciliu.

#28
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
WTF, citesc si ma minunez ce vadPosted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Si acces la conturile bancare/acte contabile/declaratiile fiscale and all cine are acces la ele, doar administratorul?
Pai daca e asa nu va vad bine ca aveti cu ce sa dovediti ca societatea are bani pt recuperarea creantelor, iar de restul nici numai zic.
Poate firma de fapt nici nu are creante de recuperat si are doar datorii fiind pe pierdere.

AGA de la bilantul contabil la 31.12.2017 de cine a fost semnat de el si de voi sau doar de el?

Edited by costinuti, 14 November 2018 - 19:31.


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006
N-a mai fost exact un asemenea subiect deschis de (exact) acelasi (aceasi) utilizator?

#30
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postadisz, on 14 noiembrie 2018 - 21:09, said:

N-a mai fost exact un asemenea subiect deschis de (exact) acelasi (aceasi) utilizator?
Pai asta e topicul de care zici, altul vad ca nu e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate