Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Semnaturi false in acte oficiale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Buna ziua dragi softpedisti !

In speranta ca voi gasii ceva indrumari a cum trebuie procedat in cazul descoperiri unui act cu semnaturi false pentru constituirea unei firme cu mai multi asociati, ma adresez voua .
Acum un an de zile am hotarat inpreuna cu mai multe persoane din diferite colturi ale tarii sa facem inpreuna o firma, adica un SRL. Actele de constituire ale firmei au fost depuse de una din persoane, care urma sa detina cele mai mlte parti sociale si aceasta persoana sa fie si administrator, lucru care s-a si intamplat.
Se sustine ca actele de constituire a firmei au fost predate printr-un cabinet de avocatura, nu stim daca este adevarat
Acum nici doua saptamani unul din asociati care a inceput sa aibe ceva dubii asupra celui numit sa fie administrator a cerut copii de la registrul comertului ale actelor de constituire ale firmei in cauza.
Trebuie sa mentionez ca toate copiile din dosarul de constiture a SRL-ului sunt cu stampila si cu scrierea ''Conform cu originalul''  de la Registrului comertului.

A fost stupoare sa se vada ca semnaturile nu sunt ale lor ba mai mult erau si doua semnaturi ale unor doi asociati care nici nu au fost prezenti la eveniment, adica falsuri.
Care ar fi pasii de urmat ca totul sa intre in normal si cum va fi declarata (vazuta) activitatea firmei timp de 1 an?
Stiu ca cel mai bine este sa angajam un avocat dar de la cei trei avocati cu care am vorbit am  auzit variante diferite si nu stim care ar fi cea mai buna.
Cam ce ar trebuii sa facem?
Multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Prostia se plateste, iar semnatura olografa e doar o cutuma in ziua de azi, cand ar trebui sa ai semnatura electronica.
Procedurile e creare a firmei implica nenumarate semnaturi pe stampila si "timbru fiscal", deci teoretic fiecare din cei neprezenti, ar fi trebuit sa dea o imputernicire notariala catre cel care face demersurile.

Problema voastra e complicata si de faptul ca ai vazut prea multe firme.

Daca ai dubii cu ceea ce se intampla, iesi din firma sau schimbati adminsitratorul.
E cel mai usor, pe langa a inchide firma.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Poveste cusuta cu ata alba cu mai multe semne de intrebare:  unde s-a constituit firma, cum de s-au inteles niste oameni din 7 colturi ale tarii, s-au inteles sa faca ce?, de ce n-au fost prezenti toti la notar sau la avocat, cum de nu se cunosc intre ei, cum s-a stabilit ca semnaturile ar fi false, cum de nu au fiecare o copie a actului de constituire, cum au platit aportul la capitalul social daca aveau dubii..  de unde stim ca cei doi asociati banuiti de "fals" nu au fost prezenti la constituire, intrebari din astea fara raspuns.

@initiator, daca initial ti-ai dat acordul ca acel "admninistrator" dubios, sa faca el hartiile, sa depuna acte in numele tau, la nu stiu ce avocat, fara sa fii prezent sa semnezi, fara sa ai si tu un document de constituire, fara sa cunosti si tu ceilalti asociati.. esti partas la constituirea dubioasa a unei firme sau chiar la fals in acte, asa ca nu inteleg motivul lamentarii pe aici.

Edited by rosix, 14 November 2018 - 09:01.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Baliverne
De ce nu ati dat specimen de semnatura in fata unui notar ?

Acum 1000 de vorbe nu mai fac 2 bani
Judecati-va

#5
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 08:37, said:


A fost stupoare sa se vada ca semnaturile nu sunt ale lor ba mai mult erau si doua semnaturi ale unor doi asociati care nici nu au fost prezenti la eveniment, adica falsuri.

Cam ce ar trebuii sa facem?


Dacă ziceti ca sunt falsuri, ar trebuii sa faceti plângere penală.

#6
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostAdm, on 14 noiembrie 2018 - 08:46, said:

Prostia se plateste, iar semnatura olografa e doar o cutuma in ziua de azi, cand ar trebui sa ai semnatura electronica.
Procedurile e creare a firmei implica nenumarate semnaturi pe stampila si "timbru fiscal", deci teoretic fiecare din cei neprezenti, ar fi trebuit sa dea o imputernicire notariala catre cel care face demersurile.

Problema voastra e complicata si de faptul ca ai vazut prea multe firme.

Daca ai dubii cu ceea ce se intampla, iesi din firma sau schimbati adminsitratorul.
E cel mai usor, pe langa a inchide firma.
Da, banuim pe cel care a facut firma in sensul ca atunci cand ne-am intalnit mai trebuiau sa fie doi care nu au fost prezenti si urma sa se ia semnaturile lor. Cred ca nu a mai facut-o.
Sa schimbam administratorul nu cred ca se poate deoarece acesta detine ceva mai mult de 50% din firma si chiar daca reusim, falsul tot ramane.
Sa iesim din firma aceasta presupune ca munca noastra de un an sa o pierdem inclusiv aportul la capitalul social al firmei cu care am venit la infiintarea SRL-ului
Ni s-a sugerat sa implicam organele statului in rezolvarea cazului dar nu stim cat va dura , daca nu este mai convenabil alta firma!?

#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Da, banuim pe cel care a facut firma in sensul ca atunci cand ne-am intalnit mai trebuiau sa fie doi care nu au fost prezenti si urma sa se ia semnaturile lor.
poate ca totusi a facut-o.
Cum ai ajuns la concluzia ca nu a facut-o??

Edited by OPEDI, 14 November 2018 - 09:59.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
pentru o parere cat de cat,trebuie detaliat tot si sincer
intrebare,voi asociatii minoritari ca si participatie,ati primit ceva foloase la constituirea firmei?adica v-a dat careva banuti
asa am eu un gand ca s-a intamplat

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pai oricum o iei, vor fi costuri, depinde cat de mare durere de cap doresti pe viitor.

Organul statului se misca greu, cerceteaza o vesnicie si nu ajunge neaparat la concluziile pe care le vrei tu + N procese, nervi, bani pierduti si blocaje pe alte parti.

Esti gata sa te bagi in asaceva?

1. Cat de mare e capitalul social?
2. Cat de mult evaluezi munca depusa?
3. In afara de acele semnaturi, banuiesc ca altele sunt problemele.

#10
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postceanu1980, on 14 noiembrie 2018 - 10:00, said:

pentru o parere cat de cat,trebuie detaliat tot si sincer
intrebare,voi asociatii minoritari ca si participatie,ati primit ceva foloase la constituirea firmei?adica v-a dat careva banuti
asa am eu un gand ca s-a intamplat
Nu, nimeni nu a primit nici un ban si nici alte foloase dar ar fi trebuit sa primim.

View PostAdm, on 14 noiembrie 2018 - 10:00, said:

Pai oricum o iei, vor fi costuri, depinde cat de mare durere de cap doresti pe viitor.

Organul statului se misca greu, cerceteaza o vesnicie si nu ajunge neaparat la concluziile pe care le vrei tu + N procese, nervi, bani pierduti si blocaje pe alte parti.

Esti gata sa te bagi in asaceva?

1. Cat de mare e capitalul social?
2. Cat de mult evaluezi munca depusa?
3. In afara de acele semnaturi, banuiesc ca altele sunt problemele.
1.Capitalul social este in  jur de 2000 lei fiecare asociat si sunt destui, nu pot sa dau inca detalii, vor fi date la timpul potrivit.
2. munca depusa ar fi aproximativ la nivel de 10  000 lei pe anul cat a functionat firma din care s-au scazut contributiile la stat si asta pentru fiecare asociat cu diferente intre ei.
3 in afara semnaturilor false ar fi si neplata, atat am constata noi, cine stie ce alte lucruri or mai fi.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Imo v-ați luat-o.
Personal as ieși din firma minunata si aia e.

Datul in judecată durează ani, multi nervi, timp , bani și chiar dacă... Dacă aveți câștig de cauză e foarte posibil să nu recuperați nimic, că dacă face din astea știe și să pună mașina, casa, conturile pe numele nevestei, mă-sii etc

Părerea mea.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt ceva bani, problema este inainte sa te apuci de facut scandal legal, daca merita nervii si costurile viitoare.
E o problema de durata, va necesita expertize olografe si contabile, iar la sfarsit mai mult ca sigur nu recuperezi nimic, dar ai pierdere mai mare.

Invatatura de minte, pe viitor.

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Da, banuim pe cel care a facut firma in sensul ca atunci cand ne-am intalnit mai trebuiau sa fie doi care nu au fost prezenti si urma sa se ia semnaturile lor. Cred ca nu a mai facut-o.
Sa schimbam administratorul nu cred ca se poate deoarece acesta detine ceva mai mult de 50% din firma si chiar daca reusim, falsul tot ramane.
Pai cand ati acceptat sa intrati ca asociati, ati stiut ca acela care are peste 50% va fi administrator, si ca peste votul lui nu veti putea trece in vecii vecilor, amin.
Si atunci v-a convenit.

Inclusiv varianta ca s-ar putea sa nu dea nici un fel de dividende timp de ani de zile, si va prefera sa re-investeasca profitul.
Nu era clar ca intrati intr-o firma unde votul dumneavoastra nu are majoritate ?
Ce ati sperat atunci, ca o sa vina banii garla ?

Edited by Hunor_66, 14 November 2018 - 10:59.


#14
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Exclus datul in judecata ca nu avem timp si am vrea sa scoatem dintre noi persoana care  s-a ocupat cu falsurile dar nu stim sigur care este aceea.
Un avocat ne-a spus ca trebuie sa facem o plangere, altul sa facem un denunt si altul sa lasam lucrurile asa ca nu se ajunge sa se verifice actele de constituire ale firmei.
Eu ma intreb daca lasam lucrurile sa continue asa ,in cazul ca se descopera nu vom devenii complici la falsuri? Exista termene de depunere a unei plangeri sau denunt?

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Daca de la 3 avocati ati primit 3 sfaturi diferite, aici pe forum veti primi 3.000 de sfaturi de la 3.000 de useri

Pana la urma ce anume vreti sa faceti ?
Sa-l identificati pe "criminal" ?
Sa-l ucideti ? Sa-i aratati obrazul ?

#16
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostHunor_66, on 14 noiembrie 2018 - 10:29, said:

Pai cand ati acceptat sa intrati ca sociati, ati stiut ca acela care are peste 50% va fi administrator, si ca peste votul lui nu veti putea trece in vecii vecilor, amin.
Si atunci v-a convenit.

Inclusiv varianta ca s-ar putea sa nu dea nici un fel de dividende timp de ani de zile, si va prefera sa re-investeasca profitul.
Nu era clar ca intrati intr-o firma unde votul dumneavoastra nu are majoritate ?
Ce ati sperat atunci, ca o sa vina banii garla ?
Nu , nu este ceea ce crezi, banii care ni se cuveneau nu erau din dividente ci plata pe un contract de colaborare cu fiecare din noi cu firma in care se stipuleaza cat si termene de plata.

View PostNaijax, on 14 noiembrie 2018 - 10:37, said:

Daca de la 3 avocati ati primit 3 sfaturi diferite, aici pe forum veti primi 3.000 de sfaturi de la 3.000 de useri

Pana la urma ce anume vreti sa faceti ?
Sa-l identificati pe "criminal" ?
Sa-l ucideti ? Sa-i aratati obrazul ?
Da, vrem sfaturi ca sa avem de unde sa alegem ce este mai usor si mai rapid si sa ne continuam activitatea in mod legal.

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nu cred ca ai "cum să-ți continui activitatea"...doar dacă-ți place să lucrezi gratis într-o firmă cu posibil fals în acte.

Dacă greșesc rog sa fiu corectat, dar mă îndoiesc că mai e ceva de salvat în situația ta in acea firmă.
Ăla e majoritar, iar voi... cu munca Posted Image

Edited by sirgoofy, 14 November 2018 - 10:55.


#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View Postnico123, on 14 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Da, vrem sfaturi ca sa avem de unde sa alegem ce este mai usor si mai rapid si sa ne continuam activitatea in mod legal.

OK
Ce activitate ? Cati asociati ?
Actul constitutiv contine vreo caluza ? Care ?

Singura varianta acceptabila in acest caz - DAR SINGURA - ar fi sa va intalniti TOTI ASOCIATII si sa discutati verde in fata.

Restul variantelor - Drum lung, moarte sigura

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate