Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

limbaj potrivit pentru fizica computationala

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Modificarea unui algoritm ca sa aiba alt potential decat cel gravitational e banala. De-aia ziceam ca postul meu despre sistemul solar e foarte relevant.

Ce vrei tu se poate (chiar destul de realist) aplica pe gaze rare, cum ar fi argonul. Se poate folosi un potential Lennard-Jones (asta pe care l-am utilizat aici: https://compphys.go....tum-scattering/ ) si in acest caz listele de vecinatate pot sa ajute foarte mult.

Poti sa uiti de gravitatie in cazul moleculelor. Serios. Nu degeaba se zice ca forta gravitationala e o forta foarte slaba. Masa unei molecule e foarte mica, 9.8 m aia din 9.8 m/s^2 sunt uriasi fata de dimensiunile moleculare, moleculele au prostul obicei sa se miste foarte rapid, ce face gravitatia normala e pur si simplu neglijabil la scara moleculara. Presiunea se controleaza cu totul altfel decat crezi tu in asemenea simulari, nu folosind 'gravitatie' ci controland volumul celulei.
Tu gandesti la scara macroscopica, simularea se intampla la scara foarte mica. Pentru a simula un sistem mic parte din unul mare se folosesc conditii periodice la limita, iar in acest caz gravitatia nu ar schimba termodinamica cu absolut nimic, doar ai avea un sistem in cadere libera in camp gravitational.

Daca vrei sa afli mai multe, un bun inceput e aici: http://cmt.dur.ac.uk...dlc/thesis.html

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Cine a zis de gravitatie de 9m/s^2 ? De ce sa n-o pui 90000m/s^2, cine te opreste?
In fine, cred ca nu m-am facut inteles, era o chestie cu rol didactic pentru a-i arata unui copil de generala/liceu cum e cu proprietatile astea emergente.
Nici vorba de Lennard-Jones sau argon.
Niste puncte care se misca dupa reguli cat se poate de simple, nu o simulare pe care sa faci predictii.

#21
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Ok, recomandarea mea e sa faci un calcul simplu, calitativ, la energiile implicate. Ca la gradinita, cu mgh pentru energia gravitationala, unde m si h sunt alea caracteristice la nivel molecular (sa zicem masa electronului si un Angstrom ca dimensiune caracteristica la nivel atomic) si sa compari cu valori de ordinul eV (sau meV in cazul Lennard-Jones) care sunt specifice energiilor implicate la nivel molecular/atomic.

Plus ca chiar daca pui gravitatie imensa, atata vreme cat e cadere libera (dupa cum explicam in cazul conditiilor periodice la limita), gravitatia e absolut irelevanta oricum ai lua-o (daca nu o dai in ceva foarte esoteric si foarte ne-fizic).

Probabil ca o sa fac ceva pentru argon sau N2. Candva. Acum am alte prioritati, parcurg cartea asta: https://www.amazon.c...nctional theory si vin cu idei de acolo. Nu pot s-o tin la nesfarsit, e imprumutata, asa ca e clar pentru mine care sunt prioritatile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate