Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mai avem viata privata?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Depinde de fiecare. Dacă pui status pe FB și când o arzi pe nevastă-ta n-ai viață privată.
Dacă mai închizi netul pe telefon și stingi compiutăru și ieși din când în când în aer liber ai.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Toti se plang ca "vai nu mai am o viata privata", dar unu nu da un exemplu cum a fost manipulat de Google, Microsoft and Co. Ziceti si voi in ce consta manipularea asta? Nu reusiti sa o identificati, sa o definiti, sa dati exemple sau sa oferiti contramasuri. Doar scrieti ce v-a trecut prin cap noaptea pe la ora 02:00 cand nu ati avut somn.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Luaț de vedeț de ce n-aveț veață privată.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F7pYHN9iC9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus asta.
De aici se trage tot...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MpQxM5OFE60?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postflorin1008, on 14 noiembrie 2018 - 08:13, said:

Cum e asta barfa cand el a deschis topic si a vorbit despre problemele lui?

Tu ce nationalitate esti?

Nu au importanta problemele lu @karax.. discutam o chestie.. Numai aia de la TV, inainte sa abordeze subiectul, ataca la beregata omul.. ca asa au invatat ei ca se face.
Tu asa faci, cand discuti cu omul, ii ceri din start certificat medical?

Edited by rosix, 14 November 2018 - 09:07.


#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ai cata vrei sa ai...
Eu folosesc conturi diferite pe toate dispozitivele.
Pe youtubeul de pe P.C. folosesc un cont, pe fiecare telefon am conturi diferite la apps store, niciunul cu date reale, am 5 adrese de email, pe care dau comenzi sau le folosesc pentru a le da in diferite locuri, mailul principal il au cativa apropiati, mailul de facebook e doar pentru facebook si tot asa.
Nu folosesc goole, bing ca motoare de cautare...

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postnotrust, on 14 noiembrie 2018 - 10:54, said:

Ai cata vrei sa ai...
Eu folosesc conturi diferite pe toate dispozitivele.
Pe youtubeul de pe P.C. folosesc un cont, pe fiecare telefon am conturi diferite la apps store, niciunul cu date reale, am 5 adrese de email, pe care dau comenzi sau le folosesc pentru a le da in diferite locuri, mailul principal il au cativa apropiati, mailul de facebook e doar pentru facebook si tot asa.
Nu folosesc goole, bing ca motoare de cautare...
SRI likes this Posted Image

Mai zi, mai zi.

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Yes, S.R.I. like this, daca-i stii :)))) :))))

#26
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,329
  • Înscris: 22.04.2017

View Postzyppster, on 14 noiembrie 2018 - 01:13, said:

Topicul asta "A inceput era in care computerul iti este verificat" a starnit alte discutii...
Discutii care ma fac sa cred ca suntem "manipulati de forte superioare" si ca viata noastra e de fapt controlata de electronicele noastre mult iubite...

Ne convine sa ni se cunoasca cele mai intunecate secrete pentru a fi exploatati comercial?

Sunt cu adevarat private "conversatiile private" chiar si in aplicatiile care se lauda cu criptari solide?

Ce ziceti, merita in ziua de azi sa ne lasam influentati de device-uri si internet pentru a ne usura viata?

Sa ne lasam pe mana unui "android" sa decida pentru noi cum sa traim si ce sa cumparam?

Sau mai bine sa ajungem iar ca pe vremuri, viata simpla, off the grid.
Ai viata privata cand esti tu cu tine, lumina stinsa si nu vorbesti.

#27
dalootbox

dalootbox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2018
Ai semnat un contract pana la urma cand ti-ai instalat internetul, dar oare l-ai citit?

Internetul e un spatiu public ca si strada, deci autoritatile au dreptul sa te monitorizeze oricand.  Si ca si pe strada, libertatea iti este ingradita de reguli.
Chiar si cu smecherii gen VPN, Tor, proxy, conturi multiple  tot nu vei putea fii anonim si tot raspunzi pentru  ceea ce faci, ce descarci, ce comentezi, ce cauti, ce vizualizezi,  ce incarci, inclusiv pentru securitatea datelor tale.
Nu te obliga nimeni (ca femeie sexy in special) sa postezi poze cu tine goala pe Cloud daca stii ca oricand ti le poate fura cineva.

Treaba e ca multi prosti mai si dau din viata lor cand posteaza comentarii si poze pe Facebook sau pe alte platforme, cu toate ca nu esti obligat sa ai cont de Facebook si ai reguli care iti impun sa-ti pui adresa, telefonul, poza cu tine, relatia, cariera si poza cu datele de pe CI.
Inclusiv faptul ca postezi poza cu mancarea preparata de tine si pe un forum obscur sau poza de la clubul la care ai fost in weekend ofera suficiente informatii despre tine.

Edited by dalootbox, 14 November 2018 - 13:15.


#28
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Se prinsese unu' acu 2500 de ani ca "Singura constanta in viata este schimbarea".
Gandirea, tehnologia, clima, toate se schimba. Sunt diverse tipologii; de exemplu, poti imparti oamenii in : entuziasti ai schimbarii, conservatori ce nu vor sa se schimbe niciodata si cei care amana la maxim schimbarea pana cand toti cei din jurul lor se schimba si apoi se schimba si ei.

On topic: Ce intelegi tu prin viata privata ?
Daca vrei cu adevarat ca ceea ce tu intelegi prin viata privata sa ramana nemodificat, banuiesc ca poti foarte bine sa faci asta - cu mici sacrificii; nu poti sa ai ultima tehnologie, dar sa n-o ai.
Erau fotbalisti la echipe mari care nu zburau cu avionul; sau aveam in zona un batranel caruia ii era frica sa mearga cu autobuzul, mai bine merge pe jos zeci de kilometri.
Exista muntele athos, manastiri singuratice, ciobani care stau chinuiti in varf de munte singuri.

Pana la urma, sunt si avantaje in pierderea "vietii private".
Era un experiment: ii punea pe unii sa faca un test ca sa vada daca triseaza; grupul de control, doar a fost rugat sa faca testul; cei din al doilea grup au fost informati ca exista niste idei ca in camera aia e spiritul fostei bibliotecare moarte in urma cu cativa ani. Si astia din al doilea grup au trisat mai putin.
Religiile, au avut si ele problema asta: cum sa faci oamenii sa respectele indicatiile lor si atunci cand nu sunt in public sau in vizorul unuia cu autoritate; solutia a fost data de niste fiinte invizibile care stau tot impul cu tine si iti stiu toate gandurile si faptele si apoi vin sa le prezinte la judecata de apoi.

#29
dalootbox

dalootbox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2018
Daca de exemplu vrei sa fotografiezi salata pe care ai facut-o si din greseala pozezi si masa pe care ai asezat farfuria cu salata (bine, afla ca e vegetarian sau poate pus la cura de slabit), serviciile pot afla  imediat cine esti si unde stai. Modul cum a fost aranjata salata poate sa ofere multe informatii despre persoana respectiva, doar va uitati la chefii la cutite.

Nu dupa legume, ci dupa masa pe care ai,  farfurie  pe care ai, magazinele de unde le-ai cumparat chiar si acum cativa ani.

Avand astfel combinatia asta de farfurie+masa, cercul suspectilor se restrange.
Daca autorul pozei a pus si o furculita in salata aia si faianta din bucatarie, cercul se restrange si mai mult. Si fara sa umble la IP, isi dau seama imediat cine esti si unde stai.

Serviciile isi dau seama ca  autorul pozei cu salata e acel individ care  l-a injurat pe un politician acum cativa ani  pe Facebook  si primeste amenda acasa.
Sau unul care a zis o gluma sexuala si este chemat la tribunal pentru microagresiune si ajunge la puscarie.

Si tot ce descarci sau incarci  sau tot ce cauti pe internet cam da   in vileag gusturile, pasiunile, gandurile,  convingerile  si personalitatea pe care le ai.
Nici nu e nevoie sa mai comentezi sau sa scrii ceva despre tine.

Edited by dalootbox, 14 November 2018 - 13:24.


#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postnotrust, on 14 noiembrie 2018 - 10:54, said:

Ai cata vrei sa ai...
Eu folosesc conturi diferite pe toate dispozitivele.
Pe youtubeul de pe P.C. folosesc un cont, pe fiecare telefon am conturi diferite la apps store, niciunul cu date reale, am 5 adrese de email, pe care dau comenzi sau le folosesc pentru a le da in diferite locuri, mailul principal il au cativa apropiati, mailul de facebook e doar pentru facebook si tot asa.
Nu folosesc goole, bing ca motoare de cautare...

dude, deja dacă zici că mailul principal ÎL ȘTIU apropiații - ești descoperit!!!
telefoanele tale stau în același buzunar și parcurg aproximativ aceleași trasee!
CÂT de prost e google analitics  (am zis și io unul...) să nu-și dea seama că sunt ale aceleași persoane?
comenzile tale ajung DE FIECARE DATĂ la altă adresă? datele de facturare sunt mereu FAKE? (cum mai ai garanție?)

vezi cum trăiești în eroare?

nu zic că orice persoană este urmărită la nivelul:
QUOTE
„...Daca de exemplu vrei sa fotografiezi salata pe care ai facut-o si din greseala pozezi si masa pe care ai asezat farfuria cu salata (bine, afla ca e vegetarian sau poate pus la cura de slabit), serviciile pot afla  imediat cine esti si unde stai...”
QUOTE

dar dacă ar dori EI să știe de tine, fii sigur că nu ai cum să te ascunzi...

cât despre viața privată: NORMAL că am - pt că sunt liber să mă mișc și să aleg (că sunt influențat, asta e altă mâncare de pește!)

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Problema mea nu e ca stiu autoritatile chestiile mele private. Dimpotriva, de aia ma simt protejat. Problema e ca firme private au drepturi de genul asta. Mai bine as prefera totul cu plata, in regim de concurenta, bineinteles. Dar si mai mult as prefera un sistem operativ, un motor de cautare si o wiki de stat facute cu bani publici.

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Eu cind am văzut ca toata familia incearca sa imi controleze viata, i-am băgat in ma-sa :lol:
Ma mai sperie internetul ?
Spioneala" este peste tot, incercarea de influentare la fel.

View PostPaz, on 14 noiembrie 2018 - 15:25, said:

... o wiki de stat facute cu bani publici.

Sper că nu de catre statul român !!! :roflmaofast:

#33
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostPaz, on 14 noiembrie 2018 - 03:08, said:

A10Warthog: presupun ca si pe la voi a ajuns stirea cand cetatenii germani cu tot cu doamna cancelara au fost spionati de NSA-ul american. Asa, preventiv.

Aia a fost demnă de comedy goldmine. Trebuie să ne obișnuim cu ideea și să jucăm cu ce aveam.

Merkel: Bă, triăiască familia ta, ce le zicem ăstora?
Obongo: Bag-o p-aia cu "prietenia".

(Merkel, ceva timp mai târziu)

"Ehm... PrIeTenII nU sE SPIoNeaZĂ ÎNtRe EI!!!!11111oneone". Apoi a făcut ce știe să facă cel mai bine, să aștepte până se plictisește lumea de subiect.

Rezultat: fâs.

Acum puțin timp, niște copii din Suedia au văzut bartai submarinu' la câtiva kilometri de Stockholm. Bineînțeles, nimeni nu știe care-i treaba cu el, iar autoritățile nu comentează. Superputerile fac asta de când s-au inventat și nu or să se oprească niciodată.

Legat de corporații, 2005-2015 a fost un deceniu minunat pentru cine a înțeles cum să scoată bani din date. Situația se îmbunătățește, dar tot utilizatorul trebuie să-și controleze comportamentul.

View PostPaz, on 14 noiembrie 2018 - 15:25, said:

Dar si mai mult as prefera un sistem operativ, un motor de cautare si o wiki de stat facute cu bani publici.

Ia următorul avion către Beijing. Repetă după mine: Wǒ jiào Paz. Hìn gāo xìng rèn shí nǐ.
Nu mă risc cu hànzì, nu de mult i-am declarat soției că sunt cifra opt și că mama mea este de mâncare. Sau ceva.

#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postzyppster, on 14 noiembrie 2018 - 01:13, said:

Sa ne lasam pe mana unui "android" sa decida pentru noi cum sa traim si ce sa cumparam?
Sau mai bine sa ajungem iar ca pe vremuri, viata simpla, off the grid.

Tu ești cel care știe cel mai bine ce vrei să faci cu viața ta, așa că fiecare e liber să și-o trăiască cum dorește.

Te poți duce într-o comună în care mai locuiesc 50 de persoane, îți iei o casă la marginea satului, trăiești acolo, fără telefon, fără internet, nu știe nimeni de tine, decât ăia doi care mai trec prin fața casei tale odată pe zi și poștașul.

La fel de bine poți folosi toate chestiile moderne, având în vedere că nu ai o viață atât de privată precum ți-ai dori.

În realitate, 99.9% din conversațiile private nu interesează pe nimeni și nici nu sunt urmărite de cineva în mod expres. Ele devin de interes odată ce ești anchetat sau ești o persoană de interes pentru organe, sau pentru alte persoane care vor să afle detalii despre viața ta privată, dintr-un motiv sau altul.

Frica asta de Big Brother a apărut când instituțiile au început să aibă tehnologie avansată, capabilă de a acoperi o gamă foarte mare de utilizatori. Dar faptul că te poate urmări în orice moment o astfel de instituție nu înseamnă că o și fac. Ar fi de-a dreptul aberat s-o facă, proporția dintre cost și beneficiu ar fi extraordinar de disporporționată.

View Postrealduc, on 14 noiembrie 2018 - 07:57, said:

am vazut nenumarate perechi de tineri care nu-si vorbesc ore intregi ! ...
deoarece au treabla la  Smart-Phone ! ... unde zic ei, au viata sociala

Da, pentru că este o modalitate de interacțiune socială.
Tu vrei ca această "socializare" să aibă o definiție forțată, ceva de genul "două sau mai multe persoane care discută la o distanță mai mică de 2 metri, una cu cealaltă, despre un subiect comun". Că vorbești pe Facebook, pe Softpedia, pe mail, sau față în față, tot interacțiune se numește, indiferent dacă ție îți place sau nu.

View Postaltuser09, on 14 noiembrie 2018 - 07:36, said:

Citisem pe undeva (nu pot reproduce exact continutul, engleza mea este rudimentara) ca timp de 1,5 ani (scuze, nu am retinut daca e vorba despre telefonie sau internet) traficul din state a fost deviat prin china. Si pe la noi se auzeau voci care afirmau ca tehnica huawei care va fi achizitionata de guvern pt sts e dubioasa, trimite in china date. Nu m-as mira sa fie adevarat. Sunt destule informatii despre software ascuns in microprogramele instalate in dispozitivele produse in china.

Producătorii de telefoane mobile au fost speriați de producătorii chinezi, care oferă calitate și perfomanțe similare sau mai bune, la prețuri mai mici. Așa că au venit cu chestia asta cu spionii chinezi. Povestea e foarte absurdă. Ăștia de prin SUA ce-au zis... Au zis așa "Ăștia ne pot asculta la fel ca ceilalți, dar ăștia sunt chinezi, bă!". Pe motivul ăsta a început scandalul.
Practica asta e mai întâlnită decât vă imaginați. Cunosc personal cazuri de afaceri închise doar pe zvonuri, iar până când acestea au fost demonstrate a fi false, nu s-au mai putut salva acele firme. Și se observă și în cazul Huawei, care s-au retras din SUA, fără să fi demonstrat cineva că acele acuzații ar fi adevărate, că telefoanele Huawei sunt mai capabile de spionaj decât Samsung.

#35
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013

View Postrosix, on 14 noiembrie 2018 - 09:06, said:

Nu au importanta problemele lu @karax.. discutam o chestie.. Numai aia de la TV, inainte sa abordeze subiectul, ataca la beregata omul.. ca asa au invatat ei ca se face.
Tu asa faci, cand discuti cu omul, ii ceri din start certificat medical?
Cine a sarit la beragata lui? Cine i-a cerut ceva? Inventezi scenarii si conflicte pentru a iti sustine opinia.

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View PostA10Warthog, on 14 noiembrie 2018 - 01:36, said:

Dacă aveți impresia că interesează pe cineva discuțiile voastre de pe messenger legate de când tăiați porcu', când vă vedeți la cico și pozele cu jantele noi de la Matiz, probabil e de la injecții (™).

Poți să începi să trăiești off the grid de azi. Posted Image
dar pe cineva l-ar interesa ce-i zice soroș unui angajat ce  acțiuni să cumpere și ce să vândă nu crezi?

l-am dat pe el ca exemplu că este mai cunoscut

Edited by EMPP, 15 November 2018 - 06:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate