Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Mai avem viata privata?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Topicul asta "A inceput era in care computerul iti este verificat" a starnit alte discutii...
Discutii care ma fac sa cred ca suntem "manipulati de forte superioare" si ca viata noastra e de fapt controlata de electronicele noastre mult iubite...

Ne convine sa ni se cunoasca cele mai intunecate secrete pentru a fi exploatati comercial?

Sunt cu adevarat private "conversatiile private" chiar si in aplicatiile care se lauda cu criptari solide?

Ce ziceti, merita in ziua de azi sa ne lasam influentati de device-uri si internet pentru a ne usura viata?

Sa ne lasam pe mana unui "android" sa decida pentru noi cum sa traim si ce sa cumparam?

Sau mai bine sa ajungem iar ca pe vremuri, viata simpla, off the grid.

#2
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Really man ?

Eu zic ca e conspiracy too much.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Dar postezi tot pe internet :lol:

#4
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Dacă aveți impresia că interesează pe cineva discuțiile voastre de pe messenger legate de când tăiați porcu', când vă vedeți la cico și pozele cu jantele noi de la Matiz, probabil e de la injecții (™).

Poți să începi să trăiești off the grid de azi. :)

#5
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Am injurat pe Base, Dracnea si Caius Ioahanius si merge in continuare forumul.
Il inchideau si gata.
Dar nu! Pana la capat, vor sa vada negru pe alb ce spunem.

Tot ce spunem va fi folosit impotriva noastra, cum are o vorba americanul.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sunt sigur ca suntem mai spionati ca niciodata, dar nu din motive comerciale.

Corporatiile au destule tehnici de manipulare ca sa nu mai aiba nevoie de asta. Pe vremuri incercau sa-ti afle preferintele ca sa stie ce sa-ti ofere. Acum nu mai e asa, te conving fara probleme sa accepti gunoaiele pe care ti le baga ei pe gat.

A10Warthog: presupun ca si pe la voi a ajuns stirea cand cetatenii germani cu tot cu doamna cancelara au fost spionati de NSA-ul american. Asa, preventiv.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Snowden ;)

#8
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

View Postzyppster, on 14 noiembrie 2018 - 01:13, said:

Topicul asta "A inceput era in care computerul iti este verificat" a starnit alte discutii...

Ai gasit drept exemplu fix omul care a spus ca a fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida (sau ceva de genul asta). Nu am nimic cu el dar cred ca ar trebui mentionat acest detaliu.

Edit: Acum cateva saptamani in SUA a fost o panica generala cu acel om care trimitea colete cu dispozitive explozive artizanale. A trimis in jur de 15 pachete prin posta. A durat cateva zile pana sa fie identificat si prins. In acest timp subiectul a fost dezbatut foarte mult pe canalele TV din SUA. La o emisiune pe CNN (care a primit vreo 2 pachete) era invitat un fost sef al unui serviciu de informatii din SUA. Nu mai stiu daca era NSA sau altceva. Discutand despre modalitati de identificare a celui care trimitea bombe, a fost mentionat si testul ADN in cazul in care omul a lasat urme cand a asamblat sau manipulat dispozitivul exploziv. Acel invitat a spus nonsalant ca SUA are o baza de date cu aproximativ 1 miliard de monstre ADN. Avand in vedere ca SUA are o populatie de aproximativ 320 de milioane de locuitori, concluziile le trageti voi. Deci frica asta ca te-a prins Google ca vorbesti cu amanta sau ca ai dat click pe filme d-alea cu shemale-uri e pistol cu apa.

Edited by florin1008, 14 November 2018 - 05:04.


#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Citisem pe undeva (nu pot reproduce exact continutul, engleza mea este rudimentara) ca timp de 1,5 ani (scuze, nu am retinut daca e vorba despre telefonie sau internet) traficul din state a fost deviat prin china. Si pe la noi se auzeau voci care afirmau ca tehnica huawei care va fi achizitionata de guvern pt sts e dubioasa, trimite in china date. Nu m-as mira sa fie adevarat. Sunt destule informatii despre software ascuns in microprogramele instalate in dispozitivele produse in china. De ce sa spioneze numai unchiul sam? Nu ne place? Sa trecem la focurile aprinse pe dealuri, sunete de bucium, corn, curieri calare, etc.
Astea sunt riscurile utilizarii tehnologiei, chestiile pe care le consideram intime, nu mai sunt demult asa.

#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postflorin1008, on 14 noiembrie 2018 - 04:45, said:

Ai gasit drept exemplu fix omul care a spus ca a fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida (sau ceva de genul asta). Nu am nimic cu el dar cred ca ar trebui mentionat acest detaliu...
"nebun nu insemna prost "! ...
cum dealtfel creativitatea sau imaginatia pot lipsi unui om inteligent ! ...
revenind la topic: da ! ... poti avea viata privata daca devii antisocial !
deoarece societatea actuala este bolnava, egoista si indragostita de bani !
asta insemnand ca pe cea mai aglomerata "avenue" din New York esti mai singur decat in jungla !

Edited by realduc, 14 November 2018 - 07:51.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Niciodată nu a existat viață privată. Doar că de-a lungul timpului, "privat" a fost definit după capacitatea omului de a controla la momentul respectiv.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzyppster, on 14 noiembrie 2018 - 01:13, said:

Topicul asta "A inceput era in care computerul iti este verificat" a starnit alte discutii...
Discutii care ma fac sa cred ca suntem "manipulati de forte superioare" si ca viata noastra e de fapt controlata de electronicele noastre mult iubite...

Ne convine sa ni se cunoasca cele mai intunecate secrete pentru a fi exploatati comercial?
Sunt cu adevarat private "conversatiile private" chiar si in aplicatiile care se lauda cu criptari solide?

Cele criptate sunt chiar criptate, dar cata lume foloseste servicii criptate?  Majoritatea se lasa pe mana Google si Facebook care, nu stiu daca ne controleaza viata, dar de colectat, colecteaza cat pot, din ceea ce poate fi colectat.  Altfel, ai putea sa-ti dezactivezi Google pe smartphone printr-un singur slider si sa-ti vezi de drum si n-ai mai fi atentionat de fiecare aplicatie ca doreste sa-ti umble in contacte, in continutul telefonului, ca vrea sa-ti activeze localizarea sau tot felul de astfel de grozavii (de ce ar pune o aplicatie, presupus onesta, astfel de conditii ??)

#13
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

View Postrealduc, on 14 noiembrie 2018 - 07:45, said:

"nebun nu insemna prost "! ...

Nu zic ca omul e prost. Zic ca boala de care sufera ii afecteaza perceptia asupra realitatii. Unde mai pui ca paranoia si teoria conspiratiei sunt fix pe felia lui.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postflorin1008, on 14 noiembrie 2018 - 04:45, said:

Ai gasit drept exemplu fix omul care a spus ca a fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida (sau ceva de genul asta). Nu am nimic cu el dar cred ca ar trebui mentionat acest detaliu.

Cred ca mai bine ar fi sa ataci problema si nu persoana, nu stiu cum sa-ti spun. Altfel barfa la romani (popor de slugi) e o moda curenta.

#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
am vazut nenumarate perechi de tineri care nu-si vorbesc ore intregi ! ...
deoarece au treabla la  Smart-Phone ! ... unde zic ei, au viata sociala !

View Postflorin1008, on 14 noiembrie 2018 - 07:54, said:

Nu zic ca omul e prost. Zic ca boala de care sufera ii afecteaza perceptia asupra realitatii. Unde mai pui ca paranoia si teoria conspiratiei sunt fix pe felia lui.
eu nu am bici o boala psihica, dar cred in toate Teoriile Conspirationiste ! ...
acum , ma poti evalua psihic ! ... :)

#16
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

View Postrosix, on 14 noiembrie 2018 - 07:54, said:

Cred ca mai bine ar fi sa ataci problema si nu persoana, nu stiu cum sa-ti spun. Altfel barfa la romani (popor de slugi) e o moda curenta.
Cum e asta barfa cand el a deschis topic si a vorbit despre problemele lui?

Tu ce nationalitate esti?

Edited by florin1008, 14 November 2018 - 08:13.


#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postrealduc, on 14 noiembrie 2018 - 07:57, said:

eu nu am bici o boala psihica
Asa crezi tu ? :lol:

#18
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Viata privata?
E o iluzie...

Problema este care este pragul care te derajeaza si ipocrizia.

Toate aceste chestii care acum te deranjeaza, sunt chestii pe care ar trebui sa le platesti, dar nu o faci DIRECT, adica nu platesti 1$/zi pt accesul pe acest forum, 1$/zi pt Windows, 1$/zi pt email, 2$/zi pt Pr0n etc

Te amagesti ca sunt free, dar nu sunt, iar cand simti nota de plata, te revolti!

View Postrealduc, on 14 noiembrie 2018 - 07:57, said:

am vazut nenumarate perechi de tineri care nu-si vorbesc ore intregi ! ...
deoarece au treabla la  Smart-Phone ! ... unde zic ei, au viata sociala !


eu nu am bici o boala psihica, dar cred in toate Teoriile Conspirationiste ! ...
acum , ma poti evalua psihic ! ... Posted Image

1. Tu alegi sa fii dement, te simti bine sa fii altfel, asa atragi tu atentia.
2. Tineri ce nu isi vorbesc ore intregi? WTF, tu vorbesti non-stop cu nevasta?
Despre ce? Eu nu stiu unde sa ma ascund de ea, si ea de mine.
Cica suntem mai anti-sociali, asa. Ea citeste, eu dorm.

Edited by Ahasverus, 14 November 2018 - 08:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate