Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum îi cheamă pe ISP-iștii noștri pentru acasă, pt. business și pe mobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Salut, am și eu nevoie de o informație. Cum naiba îi cheamă pe ISP-iștii noștri majori în funcție de locul instalării serviciului de internet? De pildă, RCS - RDS știu că e:

„rcs & rds rezidential” pentru rețelele de acasă (apartamente, case private etc.)
„rcs & rds business” pentru abonamentele firmelor
„rcs & rds mobile” pentru telefoanele care navighează online cu 3G, 4G etc.

Dar ceilalți? Cum naiba îi cheamă pe ei, ca ISP? Mă interesează doar la ăștia mari: Orange, Vodafone, Romtelecom, UPC.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica cum ii cheama ?

ISP = Internet Service Provider

RCS&RDS = Digi Net + Digi Net Mobil
Orange = Internet Fix + Internet Mobil
Si tot asa ...

Ce anume cauti exact ?

#3
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Mă interesează cum se identifică ei, ca ISP, în logurile de acces ale unui site.
De pildă eu când accesez un site de pe telefon site-ul știe despre mine:

device: mobil
rezoluție: 360x640
IP: bla.bla.bla
ISP: orange Romania

Dacă aș accesa de la serviciu, de pe laptop, același site, ar ști:

device: desktop
rezoluție: 1366x...
IP: bla.bla.bla
ISP: rcs & rds business (asta avem la serviciu)

Mă interesează așadar cum se autoidentifică ISP-iștii noștri majori în rețea.

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nu se autoidentifică, ci există o chestie numită „RIPE”, unde se știe că blocurile de IP-uri aparțin unui AS. De exemplu, 188.88.x aparține de RDS, iar 92.78.x aparține de Telekom. Câteodată operatorii comută aceste blocuri (vezi UPC) și atunci este posibil să scrie UPC Business la un client rezidențial.

Într-o vreme, când RDS a achiziționat blocul de 5.x, apăreau IP-urile ca fiind din Franța, iar UPC a avut o problemă cu un bloc ce apărea ca fiind în Polonia.

#5
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Hai s-o luăm altfel.

Ce reprezintă romtelecom data customers și romtelecom data network? Care e casă particulară și care e firmă?

La UPC am văzut că practic fiecare oraș are propriul nume: upc Romania ploiesti, upc Romania bucuresti etc. și nu pare să există diferență între rețeaua instalată utilizatorilor casnici și cei de business, sau între internet fix și internet mobil (normal, fiindcă ei nu oferă telefonie mobilă).

Ideea e că am un site cu un trafic de câteva zeci de mii de useri lunar și vreau să înțeleg mai bine cine și de unde vine de pe telefon mobil, cine și de unde de pe desktop etc.

#6
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postinius, on 13 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Mă interesează cum se identifică ei, ca ISP, Ăźn logurile de acces ale unui site.
De pildă eu cĂąnd accesez un site de pe telefon site-ul știe despre mine:

device: mobil
rezoluție: 360x640
IP: bla.bla.bla
ISP: orange Romania

Dacă aș accesa de la serviciu, de pe laptop, același site, ar ști:

device: desktop
rezoluție: 1366x...
IP: bla.bla.bla
ISP: rcs & rds business (asta avem la serviciu)

Mă interesează așadar cum se autoidentifică ISP-iștii noștri majori Ăźn rețea.
Nu se autentifica.Tu te autentifici la servele lor si  ti se ofera in IP

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View Postinius, on 13 noiembrie 2018 - 18:02, said:

Hai s-o luăm altfel.

Ce reprezintă romtelecom data customers și romtelecom data network? Care e casă particulară și care e firmă?

La UPC am văzut că practic fiecare oraș are propriul nume: upc Romania ploiesti, upc Romania bucuresti etc. și nu pare să există diferență între rețeaua instalată utilizatorilor casnici și cei de business, sau între internet fix și internet mobil (normal, fiindcă ei nu oferă telefonie mobilă).

Ideea e că am un site cu un trafic de câteva zeci de mii de useri lunar și vreau să înțeleg mai bine cine și de unde vine de pe telefon mobil, cine și de unde de pe desktop etc.

google analytics.
logurile de la apache / sau nginx / sau ce ai tu.
ripe
toate de mai sus combinate.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postinius, on 13 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Mă interesează așadar cum se autoidentifică ISP-iștii noștri majori în rețea.
Nu ISP-istii sa autoidentifica pe site-uri, ci site-urile incearca sa identifice IP-urile, si uneori ghicesc corect, alteori nu.

#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pentru intrebari la modul general exista internet (doar si de aia s-a infiintat).
Pentru cine nu stie sa foloseasca internetul exista pe internet (culmea) o gramada de tutoriale (chiar prea multe) pentru orice!

Edited by breitner, 13 November 2018 - 18:28.


#10
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
https://dnslytics.com/bgp/ro

Aici ai o lista cu toate ASN din RO. Apesi pe AS number-ul celor de care esti interesat si iti apare alta lista cu IP Prefixes si denumirea.

Edited by Master_Yoda, 13 November 2018 - 18:44.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Raspunsul este ca fiecare ISP creaza INETNUM-ul la RIPE cu ce descriere doreste cata vreme respecta anumite prevederi ale mentionatului RIPE. Spre exemplu un subnet alocat de ISP unui client trebuie sa aiba la RIPE un obiect de tip INETNUM care sa contina numele clientului la descriere. In rest fiecare trece ce doreste.

LE: Initiatorul a facut o ciorba intre ISP, tip de contract, servicii si marca inregistrata / brand.
Exemplu:
ISP: S.C. RCS & RDS S.A.
Contract: Business
Serviciu: DIGI Net Access
Brand: DIGI

ISP: S.C. RCS & RDS S.A.
Contract: Rezidential
Serviciu: DIGI Fiberlink 300
Brand: DIGI

Acum depiunde ce doreste sa afle mai exact initiatorul doar el stie.

Edited by MembruAnonim, 13 November 2018 - 20:09.


#12
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Mersi Kagaroth. Cred că înțeleg ce nu înțelegeți voi din ce vreau eu.

Pe mine mă interesează să știu strict cărui tip de contract comercial îi corespund denumirea romtelecom data network și cărui tip de contract îi corespunde romtelecom data customers (în exemplul dat mai sus) atunci când se înregistrează o vizită în Google Analytics. Și tot așa pentru fiecare provider. Nu mă interesează IP-uri și alte bălării ultra tehnice. La RDS știu clar că diferențiază între clienții rezidențiali și cei care semnează contracte pe firmă. Sunt curios să aflu dacă și ceilalți provideri fac la fel.

Edited by inius, 14 November 2018 - 06:58.


#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Esti cam ignorant si superficial de fel nu? Datele care le vrei tu, mura-n gura, sunt bazate pe IP-uri. Daca ISP-ul le-a defalcat si declarat la RIPE ca facand parte dintr-o grupa anume atunci, cu putina intuitie, poti afla daca e PF sau PJ (dar nu obligatoriu) iar daca nu, nu.
Ceea ce vrei tu strict sa stii: cui i este alocat ip x.y.z.a: unei PF sau unei PJ, nu este reglementat nicaieri si mai mult decat atat, ISP-ul nu are nicio obligatie de a prezenta tertilor (inafara organelor in drept in baza unor hotatari/etc de natura legala) cine foloseste ip-ul sau clasa respectiva de ip-uri.
Poti lua fiecare subnet/prefix la mana si faci interogari la RIPE si poate ISP-ul a declarat vreun description sau ca il foloseste SC RADIAL SRL (89.34.100.0/24) ca in exemplul meu. Si ai noroc. Sau  194.102.244.0/24 (Ford Romania). Sau poate nu.
Depinde numai de ISP.

#14
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Oameni buni, NU mă interesează adresa IP și REFUZ să cred că niște afaceri cu afaceri de sute de milioane de euro lucrează după ureche și alocă denumirile alea tâmpite după cum i se năzare unui garcea care trage cabluri. Vă rog să nu mai pomeniți de IP-uri. Nu mă interesează IP-urile. Mă interesează strict ce fel de contracte comerciale reprezintă acele denumiri, și atât. Dacă se poate ști, ca la RDS. Dacă nu, nu, și gata.

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Esti fixat, nu gluma. Si dezinformat pe deasupra. Cablu il poate trage Garcea, dar ce si cum "circula" prin cablu decid altii, cu mult mai multa carte si habar.
Denumirilea alea, care le vezi tu in analytics, pot sau nu pot fi de actualitate, si reprezinta niste "date"(vezi mai jos) ce se bazeaza in intregime pe IP-uri. ATAT.

Revenind, tu vrei sa stii netname si description din inetum-ul declarat de ISP la RIPE. DAR ISP-ul nu e obligat sa  declare description! Sau poate l-a declarat in 2010 si de atunci n-a mai facut niciun update dar asta nu inseamna ca reprezinta si realitatea. Deci nu o sa stii vreodata 100% daca este pf/pj sau ce fel de contract este!!! Ca la RDS apare da, bravo lor: ii ajuta tocmai pe ei.

iar ca sa intelegi ce-am divagat eu mai sus, un mic exemplu:

inetnum = 5.14.0.0-5.14.255.255
netname = RO-RESIDENTIAL
descr = RCS & RDS Residential
descr2 = Constanta
country = Romania

Edited by ogo, 14 November 2018 - 09:37.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca adaos, un pic de logica nu strica, dupa mine:
1. romtelecom data customers - subnet folosit pentru serviciul de date (internet), IP-uri alocate catre clienti (_NU_ conteaza ca e PF / PJ), clienti finali;
2. romtelecom data networks - subnet folosit pentru servicii, adica acele IP-uri puse pe servere, firewall-uri, load-balancer-e si etc.
Asta ar fi un raspuns.

Alt raspuns:
1. romtelecom data customers - clienti
2. romtelecom data networks - parteneri

Alt raspuns ar fi ca in 1900 toamna cineva a decis ca la RIPE la INETNUM sa treaca la descriere romtelecom data network iar in 1901 primavara altcineva s-a gandit ca ar fi mai bine sa treaca romtelecom data customers. Adica sunt fix pix. Reglementarile RIPE sunt destul de clare, doar ca nu oricine le si respecta in totalitate. S-au mai schimbat lucrurile in timp insa la cat de mare e baza de date whois e destul de greu sa aduci la zi toate inregistrarile. Bine depinde si de ISP si de cate inregistrari are in respectiva baza de date.

In afara de asta doar operatorii stiu ce clase folosesc, ce denumiri folosesc, pentru ce contracte.

LE: Ce foloseste goagle ana(bulshit)lytics ca sa identifice vizitatori dumnezeu stie. Cel mai probabil verifica doar inetnum-ul pentru route-object-uri si afiseaza descrierea.

Edited by MembruAnonim, 14 November 2018 - 10:19.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu exista nici o lege care sa oblige providerul sa declare si sa actualizeze astfel de date la RIPE punct.
Orice om cu neuron functional poate deduce ca nu te poti baza sub nici o forma pe acele descrieri care apar la interogare.
ELE POT LIPSI, POT FI FALSE SAU NEACTUALIZATE.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lege nu adica lege a statului. Exista reglementari RIPE pe care oricine fie IPS fie companie trebuie sa le respecte astfel risca sa ramana doar cu sarma in mana. Nu respecti reglementarile RIPE dispare AS-ul, AS-Set-ul, route-object-urile si din connected devii not so connected. Pana la urma RIPE este autoritatea in materie de IPv4 / IPv6 in Europa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate