Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Atenuatoare de nivel pentru mixer audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Fiindca la un eveniment am gasit ocupate mufele rca din RecSend (mixer Dynacord), m-am gandit sa iau semnal din Master B si fiindca semnalul este mai puternic, ma gandesc ca am nevoie de atenuatoare de -20dB.
Vreau sa-mi fac singur atenuatoarele de semnal, cu acelasi rol ca cel din foto, dar in locul comutatorului sa folosesc un potentiometru semireglabil cu care voi modifica valoarea semnalului dupa nevoie. Potentiometrele, rezistentele si mufele le voi monta intr-o cutie, in care voi intra cu un cablu rca din mixer si din cutie voi iesi cu alt cablu spre recorderul extern (Tascam DR05).
Credeti ca se poate face ce vreau eu? Nu sunt electronist, insa ma pricep cat de cat la chestiuni simple. Atenuatoarele se pot construi ca in link, insa eu vreau sa le pun in cutie, ca sa pot monta si semireglabilii, insa nu stiu ce valoare sa aiba. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q3LIwYJoyJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by ekoly, 13 November 2018 - 16:55.


#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Bineinteles ca se poate , dar trebuie tinut cont ca impendanta  sa nu fie alterata  de pozitia pontetiometrului sau impendanta  de dupa atenuator

#3
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Unde as putea gasi o schema? Iar potentiometrul sa poata regla de la -5dB pana la -40dB.

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Care e rezistenta minima suportata de mixer  pe master???

#5
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Cred ca 1k.

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postekoly, on 13 noiembrie 2018 - 20:12, said:

Cred ca 1k.
Bun , atunci procedezi asa : semnalul de la mixer il treci pt fiecare canal in parte printr-o rezistenta de 1k  dupa care il pui pe potentiometru  de 10 k la unul din capete si capatul opus al potentiometrului il pui la masa, iar de pe mediana scoti semnal  variabil  de la 0-90%/pe canal, ca atenuare , printr-o rezistenta de 1k (repeti aceasi chestie si pt al doilea canal )

Edited by ciine, 13 November 2018 - 20:42.


#7
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Oare fac bine daca folosesc un singur potentiometru stereo, cu care voi regla simultan semnalul pe ambele canale L+R? Sau sa iau cate unul pt. fiecare canal in parte?

Edited by ekoly, 13 November 2018 - 22:47.


#8
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View Postciine, on 13 noiembrie 2018 - 20:22, said:

Bun , atunci procedezi asa : semnalul de la mixer il treci pt fiecare canal in parte printr-o rezistenta de 1k  dupa care il pui pe potentiometru  de 10 k la unul din capete si capatul opus al potentiometrului il pui la masa, iar de pe mediana scoti semnal  variabil  de la 0-90%/pe canal, ca atenuare , printr-o rezistenta de 1k (repeti aceasi chestie si pt al doilea canal )
Ținând cont de faptul că impedanța reală a ieșirii din mixer este de câteva sute de ohmi iar impedanța standardizată a unei intrări de linie este de 47KΩ, care este scopul celor doua rezistențe de 1KΩ?

LE

View Postciine, on 13 noiembrie 2018 - 18:51, said:

trebuie tinut cont ca impendanta  sa nu fie alterata  de pozitia pontetiometrului sau impendanta  de dupa atenuator
Mai concret, ce înseamnă asta exact în condițiile date?

Edited by mamaie112, 14 November 2018 - 06:04.


#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmamaie112, on 14 noiembrie 2018 - 05:45, said:

Ținând cont de faptul că impedanța reală a ieșirii din mixer este de câteva sute de ohmi iar impedanța standardizată a unei intrări de linie este de 47KΩ, care este scopul celor doua rezistențe de 1KΩ?

LE

Mai concret, ce înseamnă asta exact în condițiile date?
De ce schimbi dumneta datele ???? Ai manualul tehnic al mixerului ? Omul a spus ca impendanta pe iesirea master este de 1k. , iar rezistentele astfel montate ,  indiferent de pozitia potentiometrului nu altereaza aceasta impendanta

View Postekoly, on 13 noiembrie 2018 - 22:47, said:

Oare fac bine daca folosesc un singur potentiometru stereo, cu care voi regla simultan semnalul pe ambele canale L+R? Sau sa iau cate unul pt. fiecare canal in parte?
E ok , e mult mai simplu

Edited by ciine, 14 November 2018 - 10:45.


#10
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View Postciine, on 14 noiembrie 2018 - 10:47, said:

De ce schimbi dumneta datele ???? Ai manualul tehnic al mixerului ? Omul a spus ca impendanta pe iesirea master este de 1k. , iar rezistentele astfel montate ,  indiferent de pozitia potentiometrului nu altereaza aceasta impendanta
Aoleo, tu vorbești serios? Adică cum?
Și dacă impedanța de ieșire a mixerului este de 1KΩ, potențiometrul de 10KΩ iar impedanța de intrare linie este cea standard de 47KΩ, ce se schimbă  prin variația poziției cursorului potențiometrului , care să afecteze nu știu ce OZN-uri dacă nu se montează niciun fel de rezistența suplimentară? Ca eu tot nu reușesc să înțeleg!

LE
Io zic să faci un referat că trebuie să ia și Academia la cunoștință despre senzaționalele descoperiri ale lu' matale în acest domeniu.

Edited by mamaie112, 14 November 2018 - 12:45.


#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Normal ca nu intelegi , iar pina la academie ar trebui sa stii legea lui ohm, te bagi ca musca-n lapte pe un subiect care il faci dupa ureche  si aia bleaga.
Care e impendanta cind potetiometrul e la maxim si iesirea in scurt  mai inginerule, nu te-a invatat la fabrica de diplome????

#12
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Vorba aia...eu cu cine votez? Ca m-ati bagat in ceatza...
Chiar daca nu stiu care este rezistenta minima suportata de mixer  pe master, putem sa ne raportam la valorile din clipul postat de mine, de pe yt?  Daca tipul ala foloseste rezistentele alea pentru -18dB, ce valoare ar trebui sa aiba potentiometrul montat de mine, pentru a atenua nivelul intre -18dB si - 30dB?

#13
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Hai să te lămuresc:
Impedanța de ieșire a mixerului la ieșirea Master B este de 600Ω.
Impedanța intrării de linie a recorderuli este de 47KΩ.
Pui orice potențiometru intre 5 și 47KΩ (rezultatul va fi același), fără niciun fel de altă rezistență, căci nu este nevoie, sau, daca vrei divizor fix studiază aici (sper că legea lui Ohm o știi):
https://www.electron...attenuator.html

Edited by mamaie112, 14 November 2018 - 21:02.


#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cum am explicat mai sus , din potentiometru faci atenuarea de care ai nevoie  in procente de la 0 la 90%
Daca ai la iesire  de ex 0 db  in pozitia maxima ai aproximativ 10/11 din 0 db iar  in pozitia minima -100db (teoretic ai zgomotul dat de rezistenta de intrare)

#15
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Offf, copilul cu multe moase, ramane cu buricul netaiat.Posted Image
Imi puteti face o schema pe hartie si apoi s-o pozati cu telefonul? Eu sunt un parlit de electrician si poate reusesc sa fac ceva cu ajutorul vostru.

#16
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Ce înseamnă la tine o schemă? O mâzgălitură ca asta? (nu-mi aparține, e de pe net)
Attached File  4pmep3c.jpg   22.71K   16 downloads
Potențiometrul, ți-am mai spus deja, pui de cât ai (sa fie ceva între 5k și 50K - nu are mare importanță în acest caz)

LE
Vezi că în desenul ăla firele sunt legate greșit și, așa cum e acum, învârtind în sensul acelor de ceasornic nivelul descrește în loc să crească.
Altfel spus trebuie inversată intrarea cu masa ca să functioneze corect (poți să le lași și așa da' o să meargă potențiometrul pe dos, adică invers)

Edited by mamaie112, 15 November 2018 - 00:29.


#17
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Si rezistentele (cum era in video) nu le mai pun? Sau, insusi potentiometru are rol de rezistenta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate