Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PC de 6000 lei ( doar desktop-ul ) sau 7000 cu tot cu monitor si tastatura

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
si i5 9600k este o optiune buna.
vine cu ub TIm mai bun

#20
juNk

juNk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.07.2006
adica vrei sa-ti iei bomba de calculator dar prastie de monitor ?! o sa iti arate p-acolo 300 de fpsuri dar tu o sa vezi in continuare 60-75. la banii astia ai putea sa-ti iei si un monitor de cel putin 144hz

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
La 6000 lei nu iti iei nici o bomba de calculator, stai domol. Iei un entry/mid-level gaming in suma aia.

Edited by ro_explorer, 14 November 2018 - 13:25.


#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostjuNk, on 14 noiembrie 2018 - 13:05, said:

adica vrei sa-ti iei bomba de calculator dar prastie de monitor ?! o sa iti arate p-acolo 300 de fpsuri dar tu o sa vezi in continuare 60-75. la banii astia ai putea sa-ti iei si un monitor de cel putin 144hz
poate daca joci minesweeper o sa ai 300 fps.

si intre 60 fps si 120fps, nu neaparat VEZI diferenta, ci mai mult o simti. iti antrenezi creierul sa vada diferenta, dar nu o faci prea constient,. cum vezi diferenta intre culori.

personal cred ca mai bine iti iei un pc capabil sa ruleze jocurile la 60fps si monitor 60fps decat sa-ti iei pc care sa ruleze la 40fps dar sa ai monitor capabil de 120fps.
AM monitor capabil 144Hz si il tin pe 120, dar cu pc-u vechi (4790K + GTX 970) in AC origins aveam 40-45fps. am trecut la GTX 1080 si aveam 100+ fps. cam care crezi ca a fost diferenta?

initiatorul topicului vrea sa joace si astfel de jocuri, ba chiar ultimele aparute... care chiar au nevoie de placa video...

Edited by shmu, 14 November 2018 - 13:40.


#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAwkwardMe, on 13 noiembrie 2018 - 19:19, said:

În 6000 de lei a ieșit asta: https://www.pcgarage...shlist/3540996/
Am construit si eu unul la emag, pe cpu AMD:

Attached File  Capture.JPG   73.45K   29 downloads

Attached File  Capture2.JPG   15.44K   24 downloads

Bineinteles, se poate face "fine tuning" la componente, dar asa, ca o idee, se poate face o configuratie decenta.

Ca monitor merge un 24" 144Hz fara active sync pe la 1000 lei ... ceva de genul asta: https://www.emag.ro/...e/pd/EZPCNBBBM/

Edited by ro_explorer, 14 November 2018 - 13:58.


#24
BTBogdan

BTBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2018

View Postshmu, on 14 noiembrie 2018 - 13:37, said:

poate daca joci minesweeper o sa ai 300 fps.

si intre 60 fps si 120fps, nu neaparat VEZI diferenta, ci mai mult o simti. iti antrenezi creierul sa vada diferenta, dar nu o faci prea constient,. cum vezi diferenta intre culori.

personal cred ca mai bine iti iei un pc capabil sa ruleze jocurile la 60fps si monitor 60fps decat sa-ti iei pc care sa ruleze la 40fps dar sa ai monitor capabil de 120fps.
AM monitor capabil 144Hz si il tin pe 120, dar cu pc-u vechi (4790K + GTX 970) in AC origins aveam 40-45fps. am trecut la GTX 1080 si aveam 100+ fps. cam care crezi ca a fost diferenta?

initiatorul topicului vrea sa joace si astfel de jocuri, ba chiar ultimele aparute... care chiar au nevoie de placa video...

Pai monotir de 144Hz zic sa-mi iau. Nu gasesti un monitor de 144Hz la 1000 lei?Mi-e greu sa cred

Sfatul vostru e sa revin in apropierea craciunului cu aceeasi intrebare? Ca acolo puteti sa il faceti la preturile exacte de atunci ( cu reduceri cu tot )!

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostBTBogdan, on 14 noiembrie 2018 - 19:41, said:

Pai monotir de 144Hz zic sa-mi iau. Nu gasesti un monitor de 144Hz la 1000 lei?Mi-e greu sa cred
teoretic ai, practic nu prea as recomanda un pannel TN. mi se pare ca renunti la multe chestii pentru aia 144.

#26
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Pai monotir de 144Hz zic sa-mi iau. Nu gasesti un monitor de 144Hz la 1000 lei?Mi-e greu sa cred

Fă-ți timp și du-te într-un magazin. Uită-te cu proprii tai ochi la monitoarele care sunt pe radarul tău. Dacă te mulțumesc atunci știi ce ai de făcut. Este ceva ce ține de gusturi. . .sau mai mult de obișnuință. Eu am preferat sa iau unul de 75 Hz, dar cu panou ips. Este greu să faci trecerea de la un panou va/ips la unul tn.
Dar dacă tu te-ai obișnuit cu răul, atunci un tn modern este posibil să îți provoace erecție.

Quote

Sfatul vostru e sa revin in apropierea craciunului cu aceeasi intrebare? Ca acolo puteti sa il faceti la preturile exacte de atunci ( cu reduceri cu tot )!
Ofertele cu adevărat bune trec repede. Nu știu cine se va înghesui sa posteze repede configurații, mai ales că filtrele magazinelor gen emag sunt inexistente.
Poți să hotărești ce platforma vrei să cumperi și ce placă video. . .iar la timpul potrivit jonglezi cu componentele.

#27
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2018 - 13:54, said:


Am construit si eu unul la emag, pe cpu AMD:

Attachment Capture.JPG

Attachment Capture2.JPG

Bineinteles, se poate face "fine tuning" la componente, dar asa, ca o idee, se poate face o configuratie decenta.

Ca monitor merge un 24" 144Hz fara active sync pe la 1000 lei ... ceva de genul asta: https://www.emag.ro/...e/pd/EZPCNBBBM/

Am vazute mai multe recomandari la acel monitor.  e chiar atat de bun
raportat  calitate -pret? ca vad ca e fabricat de 5 ani

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Da, ca raport calitate/preț este foarte bun. Sunt ceva compromisuri dar pentru gaming nu prea găsești mai bun în bugetul asta. Dacă vrei unghiuri și acuratețe de culori în același timp cu caracteristici de gaming (refresh rate mare și timp de răspuns și latenta mici) trebuie sa triplezi bugetul.

Fi'miu joaca pe un Acer predator fhd de 24" cu 144Hz și Gsync. A costat ~350 euro, diferența de preț fata de monitorul despre care discutam aici fiind de la Gsync. Este un monitor excelent.

#29
BTBogdan

BTBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2018
A venit momentul pentru a-l cumpara! Am intarziat putin dar problemele neprevazute nu te asteapta pe tine sa iti cumperi pc de gaming.

Desi nu e din piese, ce ziceti de acesti calculator + oferta ? Merita investitia?
https://www.pcgarage...-iluminare-rgb/
La care adaug acest monitor : https://www.pcgarage...black-3d-144hz/
Pareri?

#30
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
5500 de lei cu doar 8 GB de RAM ? La banii aia trebuie sa ai un 24 GB de RAM.

#31
BTBogdan

BTBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2018
Sau asta? https://www.pcgarage...-iluminare-rgb/

Nu ma pricep. De asta si intreb aici ca sunt multi in acest forum care se pricep bine la pc-uri! Ideal este sa fie pana in 5500-5800 ca monitorul este 1000.

#32
BTBogdan

BTBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2018
Un prieten din america care se ocupa cu asa ceva, mi-a facut o lista https://pcpartpicker...st/zzWYYT  si se incadreaza perfect in banii astia!
Intrebarea mea este, sa am incredere si sa comand de pe amazon? Ar fi complicat cu politica de garantie si de retur? A mai comandat cineva de acolo si poate sa ma lamureasca?

#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca ti-l aduce el din america, poti comanda de acolo.

daca nu, cam nasol. se adauga taxe si transport (o caruta de $$$ la transport)

#34
BTBogdan

BTBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2018
Aceleasi componente le-am gasit si pe piata din Romania, la aceiasi bani. Singura chestie este ca trebuie sa iau de la firme diferite. Spre exemplu Procesorul il iau de pe MAG 4U, carcasa, coolerul si placa video le iau de pe forit, sursa si memoria ram de pe pro store, placa de baza de pe pc one si HDD-ul de pe evomag! Si toate astea ma ajung aproximativ 5100!

#35
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
as zice sa eviti magazine gen forit. s-ar putea sa ai surprize.

#36
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View Postshmu, on 16 ianuarie 2019 - 22:08, said:

as zice sa eviti magazine gen forit. s-ar putea sa ai surprize.
Ai cumparat de la ei si ai avut probleme?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate