Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Restart Energy - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
11047 replies to this topic

#10999
ccos_77

ccos_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2008

View PostSinmbad, on 18 ianuarie 2023 - 12:53, said:

rezultate 16 ianuarie ?
Amână pronunţarea în cauză la data de 30.01.2023. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 16.01.2023.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării    16.01.2023

#11000
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
S-au miscat repede

#11001
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021

View Postccos_77, on 18 ianuarie 2023 - 13:23, said:

Amână pronunţarea în cauză la data de 30.01.2023. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 16.01.2023.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 16.01.2023

S-a transat problema sau alta amanare??

#11002
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
https://www.antena3....ica-665369.html

View Postandreistamate, on 09 ianuarie 2023 - 16:50, said:

Credeam că au dat faliment Restart ăștia, că mi-e mi-au reziliat contractul la gaze și m-au trecut pe FUI de am plătit înzecit. Sper să dispară
Gata, iese din afaceri

#11003
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Au fost buni intr-o perioada, au avut cele ma imici preturi dintre toti furnizorii. Am fost clientul lor gaz + energie electrica, au avut nist epreturi super , am scutit ceva bani pe vremea aia. dar an, ca orice lucru bun pentru omul de rand, nu dureaza prea mult.

#11004
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.12.2021
Episodul FUI  prin gratia lui Restart a fost caderea din rai in iadul  facturilor umflate de la Engie.Dar a trecut.Acum sunt facturi mari la Eon
si facturi ioc la Hidro.Un   nou Restart cu facturi  la preturi  normale  nu se intrevede.

#11005
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 16.01.2023
Eu nu cred ca li se va mai da licenta pt gaz, doar ce renuntasera la ea. Si daca au inceput sa trimita norificari de neprelungire la EE nu stiu unde mai activeaza, doar ca producatori cu fotovoltaice.

#11006
ccos_77

ccos_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2008

View PostTashia, on 09 februarie 2023 - 09:11, said:

S-a transat problema sau alta amanare??
Da, din pacate nu in favoarea mea Admite cererea formulată de reclamanta SC RESTART ENERGY ONE SA în contradictoriu cu pârâtul, având ca obiect pretenţii – cerere cu valoare redusă. Obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei de 479,60 lei, contravaloarea facturii REC /10.03.2022 Obliga paratul la plata unei penalitati de 0,1%/zi calculata asupra debitului de 479,60 lei incepand cu data de 26.03.2022 si pana la data platii efective. Obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei de 50 lei cheltuieli de judecata Cu apel în 30 de zile de la comunicare, ce se va depune la Judecătoria Timişoara. Pronuntata la data de 30.01.2023, prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei.
Document: Hotarâre cameră consiliu   30.01.2023

Pe scurt din motivare: Desi spune in contract ca nu se modifica tariful 12 luni clauza care le da voie sa modifice tariful datorita evolutiei pretului le da voie sa faca asta doar in cazul asta, iar la penalitati mi-a dat cateva sentinte care au fost in favoarea reclamatei.

La tine cum a mers?

#11007
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Penalitățile parca s mai mici că în contract

#11008
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021

View Postccos_77, on 14 februarie 2023 - 16:14, said:


Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de reclamanta RESTART ENERGY ONE SA, în contradictoriu cu pârâtul ........., şi reşedinţa în .........., având ca obiect cerere de valoare redusă. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a sumei de 314,70 lei reprezentând debit restant datorat. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a penalităţilor de întârziere în cuantum de 0,1%/zi calculată asupra debitului de 143,15 lei aferent facturii REC 6797584/19.11.2021, începând cu data de 05.12.2021, şi asupra debitului de 171,55 lei aferent facturii REC 6887234/25.12.2021, începând cu data de 10.01.2022, şi până la data plăţii efective şi ingrale a debitelor. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a sumei de 50 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Executorie. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Timişoara. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, data de 14.02.2023.

Edited by althea, 16 February 2023 - 10:49.
editare date personale


#11009
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021

View PostSinmbad, on 14 februarie 2023 - 16:53, said:

Penalitățile parca s mai mici că în contract

Sunt cele din contract:

CONTRACT DE FURNIZARE A GAZELOR NATURALE - fila 2, par 2, Art. 10 Penalități de întârziere - (...)  "Valoarea procentuală a penalității este de 0,1%/zi. "

#11010
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021

View Postccos_77, on 14 februarie 2023 - 16:14, said:

La tine cum a mers?

Ce ai de gand sa faci? Platesti sau faci apel?

#11011
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Trebuia să le diminueze la cererea ta, ar fi 36% pe an, mai mare decât dobânda de referință admisă de BNR, clauza era abuziva deoarece n a fost negociată individual cu clientul

#11012
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021

View PostSinmbad, on 16 februarie 2023 - 15:46, said:

Trebuia să le diminueze la cererea ta, ar fi 36% pe an, mai mare decât dobânda de referință admisă de BNR, clauza era abuziva deoarece n a fost negociată individual cu clientul

Ce trebuie sa fac pentru apel? E complicata procedura? Sau nu mai are rost sa incerc...?

#11013
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostTashia, on 16 februarie 2023 - 18:41, said:



Ce trebuie sa fac pentru apel? E complicata procedura? Sau nu mai are rost sa incerc...?

Trebuia să fi făcut o întâmpinare de 2-3 pagini de la început și desființai Restartul pe fond.

Instanța este obligată să pună în discuție contradictorial toate argumentele părților.

Nu trebuia decât să zici că acel contract a conținut clauze abuzive care nu au fost negociate individual cu tine și pe cale de consecință , fiind abuzive, nu pot produce efecte și,

in subsidiar,

că penalitățile sunt ilegal de mari, sa fie diminuate.

Nu vad cum ți ar fi respins pretențiile deoarece trebuia să motiveze.





Acum, dacă ești la fel de nepregătită ca pe fond, cu apelul mai pierzi o taxa de 2o de lei și se acumulează penalități odată cu inaintarea in timp pentru că trebuie să fii Greuceanu să câștigi apelul după ce ai pierdut fondul, in general se câștigă una carte una.

#11014
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021
Intampinarea are 2 pangini...

printre care am scris si:

Solicit  respingerea pretențiilor reclamantei ca fiind neîntemeiate si nelegale, cu cheltuieli de judecata, pentru următoarele motive:
........................
........................
2. In ceea ce privește cuantumul penalităților de întârziere solicit ca Instanța sa constate caracterul lor abuziv, al clauzei prevăzute in CONTRACT DE FURNIZARE A GAZELOR NATURALE - Seria  Nr. / din data  - fila 2, par 2, Art. 10 Penalități de întârziere - (...)  "Valoarea procentuală a penalității este de 0,1%/zi. "
din 2 motive distincte:
a. Clauza a fost pre tipărită si nenegociată individual cu clienții - fiind abuzivă-  Cu privire la prima condiție, art. 4 alin. (2) din Legea nr. 193/2000 stabilește că o clauză va fi considerată ca nefiind negociată direct cu consumatorul dacă aceasta a fost stabilită fără a da posibilitatea consumatorului să influențeze natura ei, cum ar fi contractele standard pre formulate sau condițiile generale.
b. Pe de alta parte: În cauză, după cum se constata din contracte si condițiile generale , au fost stipulate penalități de 0,1% pe zi de întârziere, echivalând cu o penalitate cumulată de 36.5 % pe an – o cotă disproporționat de mare față de dobânzile practicate pe piața bancară, ce se situa la acea data intre 0.5-3 % pe an, clauză care contravine dispozițiilor imperative ale Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianți și consumatori, astfel cum a fost modificată - ce nu pot împovăra disproporționat clientul.

Edited by althea, 17 February 2023 - 12:01.
nu mai cita integral mesaje doar pentru a răspunde, mai ales când e mesajul imediat anterior. nu e regulamentar


#11015
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007

View PostTashia, on 16 februarie 2023 - 18:41, said:

Ce trebuie sa fac pentru apel? E complicata procedura? Sau nu mai are rost sa incerc...?

daca ai intrat in joc, du-l pana la sfarsit. mai ales ca ai pierdut in prima faza, ai toate motivele sa faci apel.

#11016
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostTashia, on 17 februarie 2023 - 11:19, said:

Intampinarea are 2 pangini...

Ai scris bine insa nu stiu daca erai dintre cei fara mentiunea de "PRET FIX" (caz B) , sau aveai mentiunea pretului fix (caz A).

Astept precizare din partea ta daca exista sau nu mentiunea pretului fix (caz A), precum si daca ai depus:

_comparator ANRE cu pret fix,
_publicitatea inselatoare la data semnarii contractului,
_copii brosuri cu pret fix,
_prinscreen cu chat Ariana care garanteaza pretul fix,
_prinscreen cu emailuri de-ale lor cum ca ar fi cu pret fix garantat 12 luni,
_Memorandumul depus de REO la BVB in care garantau investitorilor pretul fix indiferent de fluctuatile ulterioare ale pietei
_declaratiile autoritatilor ANRE, ANPC, ministri si tot tacamul cum ca a fost publictate inselatoare si altele
_comunicatele ANRE si ANPC, amenzile date in acest sens (REO a pierdut contestatiile - le gasesti pe portal chiar in Timisoara, jud + trib)


Vezi ca ai ... drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare... se va comunica mai tarziu asa ca ai avea timp sa-ti pregatesti apelul, recomandarea mea este daca faci apel sa fie totul pregatit, cand iti vine motivarea instantei doar mai adaugi 2-3 paragrafe si l-ai si inregistrat. Iti da un aer de liniste sa fii cu un pas inaintea lor.

Daca esti cazul A - iti pun eu la dispozitie toate dovezile , jurisprudenta CADO (pe partea de clauze abuzive) apelul este devolutiv deci poti veni cu probe noi. Ti-as putea da si o actiune integrala impotriva REO (sa desprinzi copy/paste ce iti trebuie) dar nu stiu daca am timp s-o anonimizez fiind ceva mai ampla, eu am cerut si despagubiri deci s-a umflat paginatia cu probatoriul aferent.

Daca esti cazul B - trebuie alta abordare, mergi doar pe clauze abuzive nenegociate individual cu consumatorul (sunt nule de drept si nu pot produce efecte) si publicitate inselatoare, practic e totul cam la fel dar nu poti indestula argumentatia garantiei pretului fix.

Edited by Sinmbad, 17 February 2023 - 17:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate