Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Restart Energy - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
11047 replies to this topic

#10945
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Nu au mai mărit tarifele. Au fost cuminți.Cainele care latră nu musca.

#10946
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011
Nu,e foarte iefin 3.20 lei kw

#10947
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Poate la contracte noi. La contractele vechi au respectat preț mic

#10948
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

View PostMalineanu, on 23 august 2022 - 10:10, said:

Poate la contracte noi. La contractele vechi au respectat preț mic
Da,tariful e pt ce se semneaza astazi

#10949
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Trebuie sa și scoată de undeva căderea de pe BVB la obligatiuni

Probabil nu pot plati cupoanele investitorilor cu pret mai mic, ei stiu strategia managementului lor, n-am habar daca au trecut la achizitia futures de la spot, PDZ este peste tot scump

#10950
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
Revin si eu pe topic cu o intrebare.
Tot primesc de la Restart o notificare de plata. E o factura la EE de vreo 200 lei, pe care eu o consider nejustificata. Atunci cand am plecat de la ei eram pe zero, am achitat tot. La vreo o luna dupa ce am semnat cu un alt furnizor, am primit respectiva factura. Ideea este ca nu vreau sa o platesc, sunt deja satul de cat de mult am platit din cauza lor la GN, ei reziliind unilateral contractul.
Intrebarea ar fi - s-a aflat cineva in situatia ca Restart sa demareze procedurile de recuperare a unor sume restante? Ma refer aici de alte metode decat simple notificari cu care imi spameaza mail-ul. Ca sa stiu daca ma tin tare pana la final si nu platesc sau daca ar trebui sa abordez altfel?

#10951
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMeVeryHigh, on 05 septembrie 2022 - 09:43, said:

Revin si eu pe topic cu o intrebare.
Tot primesc de la Restart o notificare de plata. E o factura la EE de vreo 200 lei, pe care eu o consider nejustificata. Atunci cand am plecat de la ei eram pe zero, am achitat tot. La vreo o luna dupa ce am semnat cu un alt furnizor, am primit respectiva factura. Ideea este ca nu vreau sa o platesc, sunt deja satul de cat de mult am platit din cauza lor la GN, ei reziliind unilateral contractul.
Intrebarea ar fi - s-a aflat cineva in situatia ca Restart sa demareze procedurile de recuperare a unor sume restante? Ma refer aici de alte metode decat simple notificari cu care imi spameaza mail-ul. Ca sa stiu daca ma tin tare pana la final si nu platesc sau daca ar trebui sa abordez altfel?
pai...vezi pe ce perioada e factura , daca perioada de facturare e pana in rezilierea contractului cu ei

Faptul ca ai incheiat contractul cu ei si in ultima zi ai platit o asa zisa ultima factura, asta nu insemana ca nu iti. mai pot emite facturi....uita te atent pe ce perioada e facturata asta ultima de 200 ron si ce ti au bagat in ea. Daca perioada de facturare e pana in ultima zi de contract...cam aia e , trebuie sa platesti. Uita te si la penultima factura, vezi si aia ce perioada de facturare are.

Edited by cuculea, 05 September 2022 - 11:28.


#10952
dmiki

dmiki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.08.2015
Acum se poate. Când Restart a renunțat la contractele de gaze naturale, nu s-a putut face la fel....

Attached Files



#10953
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdmiki, on 09 septembrie 2022 - 16:12, said:

Acum se poate. Când Restart a renunțat la contractele de gaze naturale, nu s-a putut face la fel....

Restart a renuntat la licenta de furnizare prin neplata taxei de retea (ANRE retragandu-i licenta), deci oricine poate face asta iarasi

#10954
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009

View Postdmiki, on 09 septembrie 2022 - 16:12, said:

Acum se poate. Când Restart a renunțat la contractele de gaze naturale, nu s-a putut face la fel....
Tinmar vrea să renunțe la clienții non casnici, cel mai probabil IMM-uri care beneficiază de subvenție. Probabil că contractele le permite asta. Contractele cu persoanele fizice sunt din altă categorie, probabil că pe astea nu le poate denunța decât renunțând cu totul la licență.

#10955
dmiki

dmiki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.08.2015

View Postovys1979, on 09 septembrie 2022 - 22:24, said:

Tinmar vrea să renunțe la clienții non casnici, cel mai probabil IMM-uri care beneficiază de subvenție. Probabil că contractele le permite asta. Contractele cu persoanele fizice sunt din altă categorie, probabil că pe astea nu le poate denunța decât renunțând cu totul la licență.
Am vazut, dar au revenit cu aceasta precizare dupa anuntul ANRE.

#10956
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostMalineanu, on 23 august 2022 - 11:08, said:

Trebuie sa și scoată de undeva căderea de pe BVB la obligatiuni

Probabil nu pot plati cupoanele investitorilor cu pret mai mic, ei stiu strategia managementului lor, n-am habar daca au trecut la achizitia futures de la spot, PDZ este peste tot scump
Mali, scuze, n-am mai urmarit: l-ai luat banii? Daca ai povestit deja, pune link si citesc singur.
Pentru restul: nu-i mai pomeniti ca o dam in sindromul Stockholm.

#10957
vasileciurea

vasileciurea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.08.2017
Salutare,
Pe ce adresa de email se mai pot trimite reclamatii la Engie?
In urma trecerii de la Restart la FUI Engie am trimis un email in data de 1 feb. cu IC4 - Furnizare info factura, la care nu au raspuns.
Adresa [email protected] nu mai este gasita.
Multumesc,

#10958
ccos_77

ccos_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2008

View PostMeVeryHigh, on 05 septembrie 2022 - 09:43, said:

Revin si eu pe topic cu o intrebare.
Tot primesc de la Restart o notificare de plata. E o factura la EE de vreo 200 lei, pe care eu o consider nejustificata. Atunci cand am plecat de la ei eram pe zero, am achitat tot. La vreo o luna dupa ce am semnat cu un alt furnizor, am primit respectiva factura. Ideea este ca nu vreau sa o platesc, sunt deja satul de cat de mult am platit din cauza lor la GN, ei reziliind unilateral contractul.
Intrebarea ar fi - s-a aflat cineva in situatia ca Restart sa demareze procedurile de recuperare a unor sume restante? Ma refer aici de alte metode decat simple notificari cu care imi spameaza mail-ul. Ca sa stiu daca ma tin tare pana la final si nu platesc sau daca ar trebui sa abordez altfel?
Eu nu am achitat ultimele facturi marite la gaz. Am platit cantitatea la pretul vechi. A rezultat o diferenta de vreo 450 de lei pt cele doua facturi pe care nu am platit-o nici astazi.
Nu am platit-o deoarece ANPC-ul mi-a dat dreptate si mi-a spus sa nu o platesc.
Acum vreo cateva luni au refacut toate facturile de gaz si curent si mi-a rezultat ca mai trebuie sa dau 10 lei. Problema e ca conform contractului ultima factura trebuie sa vina in maxim 45 de zile, iar aceste facturi sunt mult dupa.
In fiecare vineri si sambata imi trimit mail. Acum au ajuns la 169 de zile la gaz si 133 de zile la curent. La ultima discutie cu ANPC mi-au spus ca deocamdata amenda e contestata pana la o decizie finala. Nu am de gand sa le platesc pana la decizie finala a instantei daca e cazul. De aia nici ei nu fac nimic.

#10959
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postvasileciurea, on 12 septembrie 2022 - 17:42, said:

Salutare,
Pe ce adresa de email se mai pot trimite reclamatii la Engie?
In urma trecerii de la Restart la FUI Engie am trimis un email in data de 1 feb. cu IC4 - Furnizare info factura, la care nu au raspuns.
Adresa [email protected] nu mai este gasita.
Multumesc,
[email protected],[email protected],[email protected]

#10960
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021
Buna ziua,
Am fost si eu client Restart Energy (gaze naturale) pana cand au renuntat la toti clientii. Din aceasta perioada am prins 2 luni in care pretul era marit conform "celebrei" notificari primite de toti clientii.
Am decis sa nu achit ultimele facturi marite la gaz. Am platit cantitatea la pretul vechi. A rezultat o diferenta de 314.70 de lei pt cele doua facturi pe care nu am platit-o nici astazi.
In contract este specificat dupa cum urmeaza:

"Art. 8 Pretul de contract. Cumparatorul va plati vanzatorului contravaloarea gazelor naturale in unitati de energie consumata pentru o
luna de consum, la pretul de contract al gazelor naturale (lei, fara TVA) pentru categoria de consum C.1, de 125.10 lei/MWh.
Clientii casnici nu platesc acciza."


Am facut reclamatii catre ANPC si ANRE. De la ANPC nu am primit nici un raspuns. De la ANRE am primit un raspuns standard care nu aduce nici o lamurire concreta.
Astazi am primit o comunicare prin care mi se aduce la cunotinta ca am fost dat in judecata pentru recuperarea banilor.
Mai cunoasteti pe cineva in aceasta situatie? Cum s-au finalizat spetele de genul acesta? Sau daca as avea castig de cauza in cazul in care merg in instanta?

Multumesc.

#10961
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Daca n ai contestat facturile la timp , ceva mai puține șanse acum. Parca dăduse comunicat ANRE și ANPC să mențină prețul mic până la renunțarea la licenta

#10962
Tashia

Tashia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2021

View PostSinmbad, on 15 noiembrie 2022 - 16:26, said:

Daca n ai contestat facturile la timp , ceva mai puține șanse acum. Parca dăduse comunicat ANRE și ANPC să mențină prețul mic până la renunțarea la licenta

Multumesc pentru raspuns.
Am contestat in repetate randuri "Notificarea" primita si marirea de pret. Am toate conversatiile de pe mail salvate, in care mentionez ca nu sunt de acord cu marirea de pret si in care cer sa se respecte prevederile contractuale, respectiv pretul din contract.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate