Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Restart Energy - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
11047 replies to this topic

#10873
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMalineanu, on 02 mai 2022 - 17:27, said:

Raspunsul lor este o balarie deoarece:

_n-a mai fost invocat de alti furnizori

_Articolul 2
Prevederile standardului se aplică în relațiile dintre furnizorul de energie electrică, denumit în continuare furnizor, și:
a) clienții finali cu care are încheiate contracte de furnizare a energiei electrice, pe toată durata de valabilitate a acestora;
b) clienții finali care solicită furnizorului o ofertă de furnizare a energiei electrice și/sau contractarea furnizării energiei electrice;
c) clienții finali în vederea intermedierii relației cu operatorul de rețea, în cazul în care furnizorul a încheiat contractul de rețea cu operatorul de rețea la care este racordat locul de consum;
Da, numai ca in anexele ordinului, care corespund fiecarui tip de contract, cu furnizorul sau cu FUI sunt niste diferente, iar Restart sustine si s-ar putea sa aiba dreptate, ca ei nu platesc fiindca au alt tip de contracte incheiate, iar mai nou au niste contracte la expirarea celor vechi, pe care eu una, nici macar nu le-am vazut. Nu stiu ce au invocat ei pe acolo, nu mai tin minte... dar in orice caz, cum specialitatea lor sunt subterfugiile, cel mai probabil ca fata de ceilalti furnizori Eon, Engie nu au prevazute compensatii ptr niciun fel de intarziere.

View PostMalineanu, on 19 mai 2022 - 19:24, said:


Engie sa stii ca despagubeste corect, poate nu ti-ai prezentat suficient cazul.



Colega, mai ia lecitina, iarasi te inseala simturile si mai ales memoria ... Cate o lingurita, doua asigura necesarul. Dupa ce iti vii in fire, ia-o de la capat.
Tu daca nu mai esti la REO, cum de primesti notificari, invitatii la intalniri on-line?

Edited by Cr1spy, 20 May 2022 - 19:28.


#10874
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostCr1spy, on 20 mai 2022 - 19:24, said:


Da, numai ca in anexele ordinului, care corespund fiecarui tip de contract, cu furnizorul sau cu FUI sunt niste diferente, iar Restart sustine si s-ar putea sa aiba dreptate, ca ei nu platesc fiindca au alt tip de contracte incheiate, iar mai nou au niste contracte la expirarea celor vechi, pe care eu una, nici macar nu le-am vazut. Nu stiu ce au invocat ei pe acolo, nu mai tin minte... dar in orice caz, cum specialitatea lor sunt subterfugiile, cel mai probabil ca fata de ceilalti furnizori Eon, Engie nu au prevazute compensatii ptr niciun fel de intarziere.


Tu daca nu mai esti la REO, cum de primesti notificari, invitatii la intalniri on-line?
Sora mea, tu chiar gândești ca femeile! Nu-i cineva mai suspicios ca tine pe forum :).
Culmea e că mai ai și dreptate. Dar aici n-ai:
Toate companiile sunt obligate sa dea taxe de întârziere (sau cum le spune). Mai roagă-l pe Mali sa se uite de ce n-ai primit tu, că el se prinde.
Si, dacă Mali e în proces cu restartu vieții, și dacă ii cam are la mână, cum sa nu primească propuneri indecente?!! Eu îl bănuiam ca le-a luat mălaiul din toamnă...
Ați mai rămas doi pe topic și și așa va înghioltiți??!
:)
Aveți-vă ca frații, că apar restarții ;)


#10875
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nowdays suspiciunea este o virtute, iar eu in loc sa mi-o temperez, mi-am perfectionat-o. :)
Malineanu vinde castraveti. Cand mi-o arata compensatii platite de Restart, il cred...

#10876
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostCr1spy, on 20 mai 2022 - 19:24, said:


Da, numai ca in anexele ordinului, care corespund fiecarui tip de contract, cu furnizorul sau cu FUI sunt niste diferente, iar Restart sustine si s-ar putea sa aiba dreptate, ca ei nu platesc fiindca au alt tip de contracte incheiate, iar mai nou au niste contracte la expirarea celor vechi, pe care eu una, nici macar nu le-am vazut. Nu stiu ce au invocat ei pe acolo, nu mai tin minte... dar in orice caz, cum specialitatea lor sunt subterfugiile, cel mai probabil ca fata de ceilalti furnizori Eon, Engie nu au prevazute compensatii ptr niciun fel de intarziere.


Tu daca nu mai esti la REO, cum de primesti notificari, invitatii la intalniri on-line?

Pentru ca asa le a cerut ANRE.

View PostCr1spy, on 20 mai 2022 - 20:03, said:

Nowdays suspiciunea este o virtute, iar eu in loc sa mi-o temperez, mi-am perfectionat-o. :)
Malineanu vinde castraveti. Cand mi-o arata compensatii platite de Restart, il cred...

Nu m ai crezut tu nici cu EON, nici cu Engie ...

De la REO si Hidro am recunoscut ca n am reusit sa scot deocamdata ceva pentru incalcari insa sunt perseverent..

Exercițiul creeaza organul.

#10877
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu, nici nu ti-am citit mesajele cu Engie, fiindca era FUI si nu ma interesa. Pe mine ma intereseaza sa urmaresc alte chestii...

#10878
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostCr1spy, on 20 mai 2022 - 21:48, said:

Nu, nici nu ti-am citit mesajele cu Engie, fiindca era FUI si nu ma interesa. Pe mine ma intereseaza sa urmaresc alte chestii...

Draguta, iti trebuie lecitina. Tu uiti ce ai zis de curand. Si nu e bine. Pe vremuri erai mai apriga cu simturile.

Vezi cu cateva pagini in urma cand ti am raspuns ca Viky ma crede pe cuvant.

#10879
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tot repeti asta cu lecitina, zic sa clarificam: cand ai de-a face cu o multitudine de informatii, procesul de uitare este unul normal, pe cand in cazul unor informatii putine si fixe, situatia este alta.
Pe de alta parte, asta este topic de Restart, cel mai probabil ca eu aveam in minte asta, pe cand tu discutai cu altcineva despre ce voiai tu. Nu mai reiau discutia asta ca este inutil...

#10880
Mihaifa

Mihaifa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.04.2021
Salutare. Contractul meu cu ei expira peste o luna si tocmai ce am primit o notificare cum ca va inceta prin ajungere la termen. Si sunt sfatuit sa fac contract cu alt furnizor pentru ca ei nu vor mai activa pe piata.
A mai primit cineva???

#10881
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Citeste cu atentie si pana la sfarsit, ca nu cred ca ai inteles bine. Sau pune documentul aici sa vedem daca chiar asa scrie...

#10882
Mihaifa

Mihaifa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.04.2021

View PostCr1spy, on 01 iunie 2022 - 08:35, said:

Citeste cu atentie si pana la sfarsit, ca nu cred ca ai inteles bine. Sau pune documentul aici sa vedem daca chiar asa scrie...
Iti citez din instiintare:
"Va informam ca decizia de incetare a Contractului de furnizare prin ajungere la termen este generata de dificultatile financiare si operationale cauzate de modul de adoptare si implementare a legislatiei privind sprijinirea populatiei si agentilor economici fata de cresterea fara precedent a preturilor la energia electrica. Modul in care aceasta este aplicata in prezent genereaza pentru Subscrisa costuri imposibil de sustinut. Situatia dificila este amplificata si de lipsa de predictibilitate legislativain domeniul energiei, a intarzierilor deja insemnate in decontarea sumelor suportate de furnizorii de energie electrica prin aplicarea schemei de sprijin adoptata de autoritati (plafonarea pretului energiei, compensatii acordate anumitor categorii de clienti, alte tipuri de beneficii acordate populatiei), care ne genereaza in continuare pierderi.
Va informam despre necesitatea incheierii unui nou contract de furnizare a energiei electrice:
a)in regim concurential, cu orice furnizor de energie electrica;
b)cu un FUI (furnizor de ultima instanta),pentru a beneficia in continuare de SU (serviciu universal)

Deci ce intelegi? Nu imi pomeneste nimic ca as putea incheia cu ei alt contract. Imi amintesc ca la sfarsitul lunii mai cand am vrut sa dau indexul, imi spunea ca numarul nu raspunde, eu numai telefonic am transmis. Bineinteles ca nu am putut da de ei nici vineri cand am primit pe mail instiintarea.

#10883
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu inteleg ca nu doresti sa citesti si pagina urmatoare, iar eu nu am nimic impotriva... e treaba ta, cum ar veni...

#10884
Mihaifa

Mihaifa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.04.2021

View PostCr1spy, on 02 iunie 2022 - 00:28, said:

Eu inteleg ca nu doresti sa citesti si pagina urmatoare, iar eu nu am nimic impotriva... e treaba ta, cum ar veni...
Pagina urmatoare inseamna alte cateva randuri unde ma sfatuiesc sa intru pe siteul anre sa consult cele mai bune oferte si unde mi se multumeste pentru increderea avuta timp de un an, bla bla..
Probabil va vine randul tuturor sa primiti asta, in functie de cum va va expira contractele..

#10885
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mie mi-a expirat deja unul dintre contracte si imi zisesera sa-l reinoiesc, dar bineinteles la alt pret. Ce ai scris tu era pe prima pagina, iar pe urmatoarea ce ti-am spus eu.

#10886
nicma

nicma

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.08.2021
@Malineanu

Spune-mi te rog, ce autoritati se ocupa cu inselaciunea clientilor finali si fraude fiscale in domeniul energiei si daca ai adrese de mail valide. Multumesc anticipat

#10887
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postnicma, on 05 iunie 2022 - 14:16, said:

@Malineanu

Spune-mi te rog, ce autoritati se ocupa cu inselaciunea clientilor finali si fraude fiscale in domeniul energiei si daca ai adrese de mail valide. Multumesc anticipat

Tu descrii fapte penale acolo. Procuratura. Directioneaza ei apoi.

Intrebare : pana in prezent este cineva care a primit de la Reo in termenul de 42 zile facturile de lichidare ?

#10888
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postnicma, on 05 iunie 2022 - 14:16, said:

@Malineanu

Spune-mi te rog, ce autoritati se ocupa cu inselaciunea clientilor finali si fraude fiscale in domeniul energiei si daca ai adrese de mail valide. Multumesc anticipat

Vezi ca ar mai fi si : Directia de investigatii din cadrul Directiei Generale Monitorizare si Investigatii (DGMI) - de care nu aveam habar pana azi - sursa: https://www.economic...nre_588843.html

Edited by Malineanu, 06 June 2022 - 14:06.


#10889
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostCr1spy, on 20 mai 2022 - 19:24, said:

Da, numai ca in anexele ordinului, care corespund fiecarui tip de contract, cu furnizorul sau cu FUI sunt niste diferente, iar Restart sustine si s-ar putea sa aiba dreptate, ca ei nu platesc fiindca au alt tip de contracte incheiate, iar mai nou au niste contracte la expirarea celor vechi, pe care eu una, nici macar nu le-am vazut. Nu stiu ce au invocat ei pe acolo, nu mai tin minte... dar in orice caz, cum specialitatea lor sunt subterfugiile, cel mai probabil ca fata de ceilalti furnizori Eon, Engie nu au prevazute compensatii ptr niciun fel de intarziere.

M-a mai sesizat un coleg in PM cu ce ai scris mai sus, se pare ca este adevarat ca ANRE sustine acum ca nu exista standard de performanta pentru furnizorii din piata concurentiala.

STANDARDUL DE PERFORMANȚĂ din 8 februarie 2017 - pentru activitatea de furnizare a energiei electrice - Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 124 din 15 februarie 2017, fiind in vigoare din 2017, observam ca intre 2019 (cand am primit despagubirile in baza lui - de la ENEL) si prezent (2022) nu a suferit decat o modificare irelevanta cazului nostru - in data de 31-12-2021, pe cale de consecinta este incalificabil ce se intampla ...

Iti atasez un extras din factura cu primele compensatii (au dat in 2 randuri, pt 2 locuri de consum) - ca pana acum m-ai crezut doar pe cuvant, fara probe.

Le-am scris si eu ANRE exact pe tema asta, nu am primit inca raspunsul primit de voi insa daca tot am pierdut azi timpul sa caut vechile compensatii si sa verific sub imperiul carui Ordin au fost acordate, o sa scriu si ANRE-ului ce am scris aici, daca imi trimit si mie raspunsul cu "nu exista standard de performanta pentru furnizorii din piata concurentiala."


Tot nu inteleg de ce este in acelasi ordin scris (dar poate sunt mai greu de cap):

Ordinul nr. 6/2017 privind aprobarea Standardului de performanță pentru activitatea de furnizare a energiei electrice Articolul 2
Prevederile standardului se aplică în relațiile dintre furnizorul de energie electrică, denumit în continuare furnizor, și:
a) clienții finali cu care are încheiate contracte de furnizare a energiei electrice, pe toată durata de valabilitate a acestora;
cunoscut fiind faptul ca FUI nu incheie contracte cu CF.

Deci, "clienții finali cu care are încheiate contracte de furnizare a energiei electrice" se refera la contractele din piata concurentiala - cazul nostru, nu la FUI - unde nu exista contracte.

Attached Files



#10890
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
S-a prabusit tare REO ... https://bvb.ro/Finan...ls.aspx?s=REO26

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate