Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Restart Energy - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
11047 replies to this topic

#10261
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postchjohny2, on 21 ianuarie 2022 - 13:26, said:

Am cerut telefonic factura mamei mele de la Engie FUi pe email, si am primit linkul asta de confirmare e-mail.Este pentru a primi factura pe email nu pentru altceva.
A venit prin posta. Ai grija..in submeniu sus linkul ala arata ca sunt la sectiunea semnare contract. Am scapat de FUI-ul ma-sii..

#10262
tobosarul13

tobosarul13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.09.2021

View Postanimi, on 21 ianuarie 2022 - 09:01, said:

pretul FUI se stabileste lunar

Pretul FUI se "stabileste" singur ?
... sau avem un Minister al Energiei și ANReglementareE !


#10263
tobosarul13

tobosarul13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.09.2021

View Postmanu-el, on 20 ianuarie 2022 - 13:03, said:

Nu numai asta, si alte cauze: https://www.zf.ro/co...usesc-20463230. Plus ca nu se preocupa nimeni de marirea capacitatilor de productie, investitii ioc...

Investitiile în domeniul resurselor naturale sunt reglementate exclusiv de Stat, prin "puterile" sale Legislativ, Executiv și alte autorități abilitate.
Deci știm cine este "nimeni" ....


#10264
Nickey

Nickey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.12.2004
Restart a innebunit. Dupa ce mi-a dat inapoi indexul la gaze si mi-a emis o factura de -77.7 si mi-a compensat-o cu o factura la electricitate de 23 de lei, acum o reemite cu nume storno, dar pe plus. M-am saturat de ei. Chiar credeam ca am scapat, dar se pare ca mai am o reclamatie de facut.

#10265
CataL10

CataL10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.03.2011
Astia sunt nesanatosi.

La indicatia unui membru de pe acest forum, i-am reclamat si la ANPC.

Nu stiu daca datorita ANPC, dar in urma cu cateva minute m-am trezit pe e-mail cu ultima factura de gaze stornata integral, fara vreo explicatie anume.

Ultimele 2 facturi le-am achitat la pretul din contract, nu cel impus de ei, majorat dupa ureche.

Acum ma gandesc sa nu o anuleze pentru ca a fost bazata pe un index estimat.

Se mai afla cineva in aceasta situatie?

#10266
tobosarul13

tobosarul13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.09.2021

View PostCataL10, on 21 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Astia sunt nesanatosi.

La indicatia unui membru de pe acest forum, i-am reclamat si la ANPC.

Nu stiu daca datorita ANPC, dar in urma cu cateva minute m-am trezit pe e-mail cu ultima factura de gaze stornata integral, fara vreo explicatie anume.

Ultimele 2 facturi le-am achitat la pretul din contract, nu cel impus de ei, majorat dupa ureche.

Acum ma gandesc sa nu o anuleze pentru ca a fost bazata pe un index estimat.

Se mai afla cineva in aceasta situatie?

Reo estimează la greu (conform obiceiului multor "furnizori"), dar acum (pentru ca este perioada de tranziție reo+FUI+Eon) Distribuitorul (are și citirile proprii) îi obliga sa refacă facturile ...
Eu am trimis indexul la Distribuitor și reo a stornat imediat ...


#10267
CataL10

CataL10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.03.2011

View Posttobosarul13, on 21 ianuarie 2022 - 20:16, said:


Reo estimează la greu (conform obiceiului multor "furnizori"), dar acum (pentru ca este perioada de tranziție reo+FUI+Eon) Distribuitorul (are și citirile proprii) îi obliga sa refacă facturile ...
Eu am trimis indexul la Distribuitor și reo a stornat imediat ...

E clar, inseamna ca o sa le fac solicitare sa imi vireze banii in cont, intrucat se vor folosi de ei la emiterea noii facturi si nu am de gand sa le platesc decat pretul din contract.

#10268
tobosarul13

tobosarul13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.09.2021

View PostRobertt1428, on 21 ianuarie 2022 - 09:46, said:

Off Topic: Mai are cineva probleme cu transmiterea indexului de gaz la eon? Primesc mesajul: "Locul de consum selectat nu permite transmiterea indexului autocitit.". Contract facut cu oferta de black friday, intrat in vigoare de la 3 Ianuarie. Totusi in aplicație imi apare la calendar index ca in toate lunile indexul ar trebui sa fie dat prin autocitire. Aveti un nr de telefon unde se poate transmite indexul daca cu aplicația nu merge?

Va apare activata și perioada de autocitire, răbdare.

Solicitările, plângerile și reclamațiile le poți comunica în scris pe O.P. 9 C.P. 10, Tîrgu Mureș sau pe eon.ro/contact sau telefonic, de luni până vineri între orele 8-20 la 0265 200 366 sau la [email protected].

#10269
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,266
  • Înscris: 06.10.2006
Azi mi-a parvenit si cea de a 2-a factura Engie FUI (posta) astfel ca am incheiat si capitolul asta, mi-a rezultat un pret de 3.02lei/mc.....ziua cand infectia numita restart devine istorie e tot mai aproape, raman de facturat un rest pe energie electrica, dupa ce in prealabil imi storneaza ce au facturat aiurea la garaj si factura pt 1-18nov la gaze cu consumul pe care l-am reglat prin distribuitor. Ca sa uit cat mai repede de ei, platesc facturile instantaneu cum le vad daca sunt corecte!

#10270
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 14.04.2009

View Postbursucelu_viesel, on 21 ianuarie 2022 - 15:05, said:

A venit prin posta. Ai grija..in submeniu sus linkul ala arata ca sunt la sectiunea semnare contract. Am scapat de FUI-ul ma-sii..
Le-ai transmis macar indexul de adio ?...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_2rayDhwCiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10271
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 23.09.2010
Stie cineva care a fost pretul gazului la Engie FUI pe luna Noiembrie, dar defalcat ?
0.72339 lei/kWh (total fara TVA) = ? (furnizare gaz) + ? (transport) + 0.03026 (distributie)
Am gasit undeva ca ar fi fost 0.6854 (furnizare) si 0.00773 (transport), totalul ar da bine, insa mi se pare dubios de mic pretul transportului,
Pe Decembrie tot la Engie FUI transportul a fost 0.01341, dublu fata de Noiembrie.
Datele sunt afisate aici: https://www.engie.ro...ltima-instanta/, insa lipsesc cele dinainte de Decembrie.
Astia de la Engie nu afiseaza pe factura preturile defalcate, si e important de stiut transportul pentru a deduce pretul de furnizare,
cel care va fi luat in considerare la calculul plafonarii si compensarii.

#10272
cristi_xp

cristi_xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.11.2003

View PostNickey, on 21 ianuarie 2022 - 19:27, said:

Restart a innebunit. Dupa ce mi-a dat inapoi indexul la gaze si mi-a emis o factura de -77.7 si mi-a compensat-o cu o factura la electricitate de 23 de lei, acum o reemite cu nume storno, dar pe plus. M-am saturat de ei. Chiar credeam ca am scapat, dar se pare ca mai am o reclamatie de facut.
La fel am patit si eu. Pentru luna noiembrie am 2 facturi emise, una cu storno dar tot de plata. Sunt la a 2a reclamatie si inca nu au rezolvat...

#10273
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostNickey, on 21 ianuarie 2022 - 19:27, said:

Restart a innebunit. Dupa ce mi-a dat inapoi indexul la gaze si mi-a emis o factura de -77.7 si mi-a compensat-o cu o factura la electricitate de 23 de lei, acum o reemite cu nume storno, dar pe plus. M-am saturat de ei. Chiar credeam ca am scapat, dar se pare ca mai am o reclamatie de facut.

Nu ți mai pierde timpul. Vor motiva că e din vina indecșilor distribuitorului. Au răspuns la mine deja. Nu ajuta cu nimic. Vor storna iar și iar singuri

#10274
animi

animi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 30.09.2021
ma tem ca nu mai terminam in veci.
am primit prima factura de la engie pentru contractul trecut la eon in ianuarie: data 31.12, scadenta: 17.22, pusa azi de Pink printre pliante! (asta are cu performanta?)

perioada si consumurile sunt aiurea:
25.11 (de ce? ca am intrat cu totii in 19.11) cu estimare care coincide cu ultima de la restart  - 30.11 estimare mai mica decat citirea trimisa la restart in 1.12.

asadar nr de mc este bun si data de 25 gresita, iar in 30.11 sunt aiurea mc. unde sa trimit si cum?

#10275
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View Postenrique24, on 21 ianuarie 2022 - 23:27, said:

Astia de la Engie nu afiseaza pe factura preturile defalcate, si e important de stiut transportul pentru a deduce pretul de furnizare,
cel care va fi luat in considerare la calculul plafonarii si compensarii.

Aceeasi situatie la mine.
Cerut Engie sa-mi trimita componentele defalcate => Mi-au trimis textul OUG 118! Pentru ca Engie intelege repede si bine! Aia e, atata s-a putut! :D
Am trimis raspunsul catre ANRE si ANPC. Atata s-a putut si la mine! :D

Nu va mai pierdeti timpul si nervii incercand sa rezolvati problemele furnizorilor; tineti-o simplu:
Pasul 1: Email la furnizor
Pasul 2: Reclamatie ANRE si ANPC

Viata trece repede... :)

#10276
animi

animi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 30.09.2021

View Postanimi, on 22 ianuarie 2022 - 13:14, said:

ma tem ca nu mai terminam in veci.
am primit prima factura de la engie pentru contractul trecut la eon in ianuarie: data 31.12.21, scadenta: 17.01.22, pusa azi de Pink printre pliante! (asta are cu performanta?)

perioada si consumurile sunt aiurea:
25.11 (de ce? ca am intrat cu totii in 19.11) cu estimare care coincide cu ultima de la restart  - 30.11 estimare mai mica decat citirea trimisa la restart in 1.12.

asadar nr de mc este bun si data de 25 gresita, iar in 30.11 sunt aiurea mc. unde sa trimit si cum?
am trimis la
[email protected],
cu cc la [email protected]

La ANPC n-am mai pus, ca mie nu mi-au mai raspuns de foarte multa vreme, probabil ca se ocupa numai de gandaci. Chiar, unde se poate reclama cand nu raspunde ANPC?

#10277
tobosarul13

tobosarul13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.09.2021

View Postanimi, on 22 ianuarie 2022 - 19:00, said:

am trimis la
[email protected],
cu cc la [email protected]

La ANPC n-am mai pus, ca mie nu mi-au mai raspuns de foarte multa vreme, probabil ca se ocupa numai de gandaci. Chiar, unde se poate reclama cand nu raspunde ANPC?

La "Guvern" ! ...la aleșii neamului ! Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri
https://anpc.ro/gale...10.2020_ROF.pdf

#10278
animi

animi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 30.09.2021
'în subordinea Guvernului și în coordonarea ministrului economiei'. Ar fi

Prim-Ministrul: [email protected]

Min Economiei: [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate