Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

PROFESSIONAL FOTO STORY INTERNATIONAL SRL - O FIRMA DE DOI BANI

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Ca regulă generală, niciodata, dar niciodată, o firmă (chiar și "neserioasă") nu va cere bani posibilului/viitorului angajat.
Imediat ce cer bani, 100% e semn că e vorba de o țeapă.

#20
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
În Pitești functionau ca o firma de racolat fotomodele de varste mici.
M-au tras de pe strada impreuna cu sotia si fetita sa participe cea mica la o sedinta foto de promovare a unor colectii.
Cand au inceput cu contracte si nu mai retin ce suma de achitat le-am dat cu flit si am plecat din locatie.
Ar trebui depuse plangeri la politie, poate se potolesc .

#21
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postbog4u, on 13 noiembrie 2018 - 16:51, said:

În Pitești functionau ca o firma de racolat fotomodele de varste mici.
M-au tras de pe strada impreuna cu sotia si fetita sa participe cea mica la o sedinta foto de promovare a unor colectii.
Cand au inceput cu contracte si nu mai retin ce suma de achitat le-am dat cu flit si am plecat din locatie.
Ar trebui depuse plangeri la politie, poate se potolesc .

Si aici,ziceau ca au campanie pentru mai multe categorii de varsta,am vazut si copii cu parinti, nu stiu daca se rezolva mare lucru daca se depun plangeri la politie, eu zic,ca, un pas este si acela de a se face publice aceste gainarii, sperand ca pe viitor sa fie din ce in ce mai putini oameni inselati

View PostpexCom, on 13 noiembrie 2018 - 16:33, said:

Ca regulă generală, niciodata, dar niciodată, o firmă (chiar și "neserioasă") nu va cere bani posibilului/viitorului angajat.
Imediat ce cer bani, 100% e semn că e vorba de o țeapă.

Banii ii cer sub pretextul ca nu sunt siguri ca vei fi prezent la evenimentele respective,ca si garantie si spun ca ii vor returna odata cu prima participare. Initial,nu pomenesc nimic despre un alt contract pe care trebuie sa-l semnezi si sa platesti o alta suma pentru cursuri,pentru a aparea in reclame,spoturi publicitare,deplasari,etc, tot felul de pretexte...

#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View PostForsakenTime, on 13 noiembrie 2018 - 17:17, said:

Banii ii cer sub pretextul ca nu sunt siguri ca vei fi prezent la evenimentele respective,ca si garantie si spun ca ii vor returna odata cu prima participare. Initial,nu pomenesc nimic despre un alt contract pe care trebuie sa-l semnezi si sa platesti o alta suma pentru cursuri,pentru a aparea in reclame,spoturi publicitare,deplasari,etc, tot felul de pretexte...

Atunci o să fie pierdere pentru ei, acoperită de bugetul alocat pentru pierderi.
Repet, nu există firmă care să ceară bani viitorului angajat. Nici la zidărie nu-ți cere bani la angajare (pe cale "oficială", nu vorbesc de șpăgi aici).

Nici nu știu cum ar funcționa, când ceri niște bani, înseamnă că prestezi servicii sau oferi un produs, cu bon sau chitanță.

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Când te-au pus să semnezi contractul ăla trebuia să insiști că vrei să introduci și tu o clauză că dacă nu îți asigură venituri de 2000 € în 30 de zile trebuie să îți plătească despăgubiri de 1 000 000 € fiindcă te-au încurcat și ai pierdut alte contracte importante.

#24
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View PostpexCom, on 13 noiembrie 2018 - 17:23, said:


Atunci o să fie pierdere pentru ei, acoperită de bugetul alocat pentru pierderi.
Repet, nu există firmă care să ceară bani viitorului angajat. Nici la zidărie nu-ți cere bani la angajare (pe cale "oficială", nu vorbesc de șpăgi aici).

Nici nu știu cum ar funcționa, când ceri niște bani, înseamnă că prestezi servicii sau oferi un produs, cu bon sau chitanță.

Mi-au dat bon,pentru cei 150 RON , nu stiu dupa incheierea contractului, probabil ca imi dadeau si pentru cei 1500 RON, in caz ca-i achitam, doar sunt platitori de taxe,aveau certificat de inregistrare..ca m-am uitat, dar la ce-mi foloseste bonul respectiv,acela ii degreveaza pe ei de la anumite probleme cu ANAF-ul

View Posteugeniusro, on 13 noiembrie 2018 - 17:26, said:

Când te-au pus să semnezi contractul ăla trebuia să insiști că vrei să introduci și tu o clauză că dacă nu îți asigură venituri de 2000 € în 30 de zile trebuie să îți plătească despăgubiri de 1 000 000 € fiindcă te-au încurcat și ai pierdut alte contracte importante.

In prima instanta nu am semnat niciun contract,era doar o foaie, contractul urma sa-l semnez, dar nu am mai facut-o, in caz ca puneam eu clauze de genul,crezi ca acceptau? Cu siguranta,nu . Eu as fi pus o sigura clauza, aceia ca daca se tin de cuvant sa-mi inapoieze banii si sa desfiinteze firma :)

View Posteugeniusro, on 13 noiembrie 2018 - 17:26, said:

Când te-au pus să semnezi contractul ăla trebuia să insiști că vrei să introduci și tu o clauză că dacă nu îți asigură venituri de 2000 € în 30 de zile trebuie să îți plătească despăgubiri de 1 000 000 € fiindcă te-au încurcat și ai pierdut alte contracte importante.

Si referitor la venituri,scria in contract ca 30% sunt comisioanele lor, iau verbal acestea erau de aproximativ 40 € pentru promovare de produse, spuneau ei ca 500, pentru reclame,dar ca trebuia sa partici la niste cursuri inainte, care erau finantate din cei 1500 Ron. Totul era gandit bine,doar ca sa te induca in eroare

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMizu, on 13 noiembrie 2018 - 15:13, said:

E o teapa relativ noua la noi. Mergi la Politie, aia vor stii ce e de facut.

E noua pe naiba... E veche de cand lumea.. metodele si minciunile s-au mai diversificat iar fraierii sunt noi.
Ai uitat cand se faceau racoloari prin Romana sau pe la Apaca, pentru acelasi lucru - inscriere intr-un album cu poze din care firmele interesate de reclama sa poata selecta ??

Nu numai ca e veche, e acoperita si de hartii.. adica semnezi un contract in care ti se descrie exact cu litere de-o schioapa in ce consta "promovarea" - cateva poze si inscriere intr-un album.

View PostForsakenTime, on 13 noiembrie 2018 - 17:54, said:


Si referitor la venituri,scria in contract ca 30% sunt comisioanele lor, iau verbal acestea erau de aproximativ 40 € pentru promovare de produse, spuneau ei ca 500, pentru reclame,dar ca trebuia sa partici la niste cursuri inainte, care erau finantate din cei 1500 Ron. Totul era gandit bine,doar ca sa te induca in eroare

Pai.. du-te la Politie si depune o plangere.. dar tine cont ca s-ar putea sa fi semnat, sa-ti fi dat acordul pentru ceea ce ai platit.... o livrare de apa chioara.

#26
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postrosix, on 13 noiembrie 2018 - 18:19, said:

Pai.. du-te la Politie si depune o plangere.. dar tine cont ca s-ar putea sa fi semnat, sa-ti fi dat acordul pentru ceea ce ai platit.... o livrare de apa chioara.

E posibil și ca "firma" respectivă să fi plătit taxa de protecție către poliție și dacă se duce la ăia la fel or să îl "convingă" că a semnat ceva "legal".

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Taxa aia de protecție e de fapt o strategie bine pusă la punct. Gen tu semnezi contract că vei face niște cursuri la ei, ei îți vor preda niște cunoștințe, îți vor face poze și îți vor oferi contracte.
Bun taxa de poze este 150 de lei.
Taxa de cursuri este de 1500 de lei.

Sigur chestiile următoare sunt trecute în contract în așa fel încât să fie protejați.

Dacă tu dai 1500 de lei unuia de pe stradă care îți înfige în ochi un contract pe care nu-l citești, o meriți.

Repet faptul că au casă de marcat, contract, etc arată că știu ce fac. Nu e țeapă, e firmă de luat taxă pe prostie.

#28
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Totul e absolut legal, degeaba te duci la politie, opc, tribunal. De asta vanatoarea de prosti si fraieri merge ca unsa de atatia ani. Iti fac cateva poze, pt care te taxeaza, iti dau bon, tu esti de acord, apoi, daca mai dai ceva bani, iti fac un album, iti pun pozele pe siteul lor, de unde marile firme, in criza de manechini si manechine, te pot gasi si angaja. Unde e ilegalitatea? Nicio lege nu interzice sa iei bani de la prosti. Ei nu promit ca vei ajunge celebru, ca vei castiga X lei, ei doar iti ofera o sansa, pt care prostul plateste.

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și eu aș lua 15 milioane de la un prost cu contract semnat că eu îi caut și POATE îi găsesc de lucru pe podiumurile de la Milano.

#30
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postwaterman, on 14 noiembrie 2018 - 10:29, said:

Și eu aș lua 15 milioane de la un prost cu contract semnat că eu îi caut și POATE îi găsesc de lucru pe podiumurile de la Milano.

Nu era vb de modeling,ci de promovarea unor produse., in fine, nevermind

View Postwaterman, on 14 noiembrie 2018 - 10:29, said:

Și eu aș lua 15 milioane de la un prost cu contract semnat că eu îi caut și POATE îi găsesc de lucru pe podiumurile de la Milano.

Inseamna ca nu ai principii morale..

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Apropo de promovarea unor produse este la modă tehnica aia de marketing MLM (cred că așa îi zice) e un fel de schemă piramidală în care victima cumpără și vinde produse cosmetice de regulă, primește niste produse pe care le plătește și trebuie să le vândă mai departe la alți fraieri.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce produse urma să promovezi ?

Aia cu principiul moral e ... veselă. E totul pe față. Ăia se angajează să nimic și tu te angajezi să le dai niște bani.
Aici e chestie de intelect nu de moralitate.

#33
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postwaterman, on 14 noiembrie 2018 - 10:55, said:

Ce produse urma să promovezi ?

Aia cu principiul moral e ... veselă. E totul pe față. Ăia se angajează să nimic și tu te angajezi să le dai niște bani.
Aici e chestie de intelect nu de moralitate.

Adica,vrei sa spui ca ai fi tentant si tu sa te apuci de o afacere ca asta,doar ca sa castigi bani,nu conteaza mijloacele,atat timp cat iti atingi scopul

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu n-as fi tentant.

Eu fac deja bani din faptul că unii nu-s în stare să umble cu calculatorul.
Și le arăt eu cum.

E moral ?

#35
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postwaterman, on 14 noiembrie 2018 - 11:29, said:

Nu n-as fi tentant.

Eu fac deja bani din faptul că unii nu-s în stare să umble cu calculatorul.
Și le arăt eu cum.

E moral ?

E chiar ilegal art 244 Cod Penal "Acela care folosindu-se de neștiința cuiva produce pentru sine un folos patrimonial comite fapta de înșelăciune"

#36
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postwaterman, on 14 noiembrie 2018 - 11:29, said:

Nu n-as fi tentant.

Eu fac deja bani din faptul că unii nu-s în stare să umble cu calculatorul.
Și le arăt eu cum.

E moral ?

E moral sa castigi bani printr-o munca cinstita. In orice caz,nu stam acum sa categorisim ce e si ce nu e moral.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate