Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PROFESSIONAL FOTO STORY INTERNATIONAL SRL - O FIRMA DE DOI BANI

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018
Salutare,

Am ales va impartasesc impresiile despre firma mentionata in titlu, si dupa cate se pare nu sunt deloc ok.
O firma jalnica, ce si-a deschis activitatea in 2018 , eu as numi-o "firma-fantoma" , ce vrea sa profite de naivitatea oamenilor.
Aceasta are sediu si in Tg. Jiu,desi se specifica faptul ca ar avea sediul central in Bucuresti (cautare facuta dupa CUI) si este posibil ca si in ale orase.
Prin aceasta postare, doresc sa avertizez pe cei ce o citesc, sa nu aiba de-aface cu persoane din angrenajul firmei.
Nu am nimic cu angajatii,desi,daca as fi fost in locul lor,nu as fi facut parte din firma doar pentru bani,tinand cont ca, trebuie sa pacalesti alte persoane pentru a-ti obtine venitul, ceva de ganul- scopul scuza mijloacele.
Dar sa revenim la subiect...
Care sunt tertipurile la care apeleaza aceasta firma.. .Pai,clasic,as putea spune, isi trimit o parte din angajati in strada, acestea ocupandu-se cu convingerea persoanelor,de a participa la activitatile pe care le desfasoara.
Activitati foto de promovare a anumitor produse vestimentare,accesorii, spot-uri publicitare..etc,pana aici toate bune.
Dupa ce esti condus la sediul firmei,amenajat in asa fel incat sa-ti dea impresia ca tot ce se face acolo e pe bune, te ia in primire alta persoana care iti prezinta firma,si impreuna cu care completezi un formular cu anumite date personale (Nume,pasiuni,etc), iar mai apoi iti este adus la cunostiinta ca trebuie sa platesti suna de 150 RON ,pentru a te putea inscrie si a incepe activitatile de promovare.
Zis si facut, semnezi daca esti de acord, platesti suma si dupa ramane sa fi contactat.Inainte de a pleca ti se fac si cateva poze ca totul sa para mai real. De specificat faptul ca inainte sa platesti cei 150 RON, nu ti se precizeaza faptul ca trebuie sa mai achiti suma de 1500 RON pentru a "particita" la "activitatile desfasurate".
Dupa ce esti contactat, ti se aduce la cunostiinta ca trebuie sa mai semnezi un contract si sa mai platesti inca 1500 RON , in decursul a 31 de zile de la incheierea contractului, iar pentru a fi siguri ca-i platesti cat mai repede,ti se face si un discount de 20% ,daca platesti in acceasi zi in care ti-ai semant contractul.
In corntract,nu se precizeaza niciunde suma pe care urmeaza sa o "catigi" (probabil ca nu vei castiga nimic niciodata), se precizeaza doar suma pe care urmeaza sa o achiti in caz ca accepti sa semnezi,dar si faptul ca neprezentarea in decurs de 15 zile de la data la care ai fost anuntat sa te prezinti la sedinta foto,contractul se reziliaza,evident,pierzi suma de bani actitata. Cei 150 lei NU SE POT RECUPERA DECAT DUPA CE AI PARTICITAT LA PRIMA SEDINTA FOTO, deci dupa ce ai platit cei 1500 lei.(cel mai probabil, niciodata)
Inteligent cel care s-a gandit la o astfel de teapa,cum vi se pare? Mie unuia imi suna a escrocherie,ce parere aveti?
Mentionez faptul ca nu am platit cei 1500 RON si evident,nu am semnat contractul, la fel de evident este si faptul ca am pierdut cei 150 de RON.
Va doresc o zi buna,si nu uitati,lumea e plina de ecroci care vor sa se imbogateasca peste noapte din afaceri ilicite,aveti mare atentie si grija!!!

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Daca promovezi niste produse ar trebui sa primesti bani, nu sa dai. De ce ar da cineva 150 ron pentru asta? E ceva ce imi scapa?

Edited by george_alexandru, 13 November 2018 - 15:12.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
E o teapa relativ noua la noi. Mergi la Politie, aia vor stii ce e de facut.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nimic nou
Teapa este mai veche de 10 ani
Te sfatuiesc sa faci reclamatie la OPC
http://vacantalamare...imobiliare.html
https://adevarul.ro/...456c/index.html

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Țeapă veche.
Dacă tu te știi urât de mic și te oprește unu-n stradă să te laude și îți spune că te pot face ei fotomodel e clar țeapă.
Din păcate n-ai ce să le faci că semnezi niște hârtii. Unde scrie că ei caută pentru tine joburi de fotomodel. Nu că și găsesc.

#6
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postgeorge_alexandru, on 13 noiembrie 2018 - 15:11, said:

Daca promovezi niste produse ar trebui sa primesti bani, nu sa dai. De ce ar da cineva 150 ron pentru asta? E ceva ce imi scapa?

Vei primi,spun ei,dar,doar dupa prima sedinta de promovare,cand,spun ei vei primi si pe cei 150 RON inapoi,dar pentru a participa la aceea trebuie sa mai platesti 1500 RON,dupa cum spuneam

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu te supăra pe mine dar cine pune botul la așa ceva și-o merită.

#8
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postwaterman, on 13 noiembrie 2018 - 15:21, said:

Țeapă veche.
Dacă tu te știi urât de mic și te oprește unu-n stradă să te laude și îți spune că te pot face ei fotomodel e clar țeapă.
Din păcate n-ai ce să le faci că semnezi niște hârtii. Unde scrie că ei caută pentru tine joburi de fotomodel. Nu că și găsesc.

Nu e vorba de uratenie aici si nici de job de fotomodel, ei vin sub pretextul ca promoveaza anumite produse,cu ajutorul unor persoane. Cat despre hartii,asa e, politia nu poate interveni,din cate stiu,fiindca ai semnat si totul a fost de comun acord,iar ei ca si firma probabil ca isi platesc contibutiile la stat...

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Am fost si eu de curand tina acelei tepe cu apeluri din afara tarii...in cazul meu Tunisia. Mi-au dat doua apeluri in zile diferite...n-am pus botul, dar aveam impresia ca a trecut fenomenul dupa ce a fost prezentat prin presa.

#10
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postwaterman, on 13 noiembrie 2018 - 15:22, said:

Nu te supăra pe mine dar cine pune botul la așa ceva și-o merită.

Nu e nicio suparare,chestia e ca m-am gandit foarte mult inainte sa semnez prima hartie, de a doua nici nu mai poate fi vorba, am fost 100% convins ca e teapa, si am renuntat la timp

View Postgeorge_alexandru, on 13 noiembrie 2018 - 15:27, said:

Am fost si eu de curand tina acelei tepe cu apeluri din afara tarii...in cazul meu Tunisia. Mi-au dat doua apeluri in zile diferite...n-am pus botul, dar aveam impresia ca a trecut fenomenul dupa ce a fost prezentat prin presa.

Din pacate se practica din ce in ce mai des astfel de inselatorii, din partea unor oameni de nimic..

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostForsakenTime, on 13 noiembrie 2018 - 15:21, said:


Vei primi,spun ei,dar,doar dupa prima sedinta de promovare,cand,spun ei vei primi si pe cei 150 RON inapoi,dar pentru a participa la aceea trebuie sa mai platesti 1500 RON,dupa cum spuneam

Tot nu se leaga, nu e nici un scenariu in care eu ar trebui sa dau vreun ban inainte.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Când te ia de pe stradă și te aburesc cum că vei promova nu știu ce... nu este evident că e țeapă ?

#13
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View PostNaijax, on 13 noiembrie 2018 - 15:16, said:

Nimic nou
Teapa este mai veche de 10 ani
Te sfatuiesc sa faci reclamatie la OPC
http://vacantalamare...imobiliare.html
https://adevarul.ro/...456c/index.html

Am cautat firma pe internet tocmai din acest motiv,nu am gasit pareri sau informatii referitoare la ea,probabil tocmai din cauza ca e relativ nou infiintata, e o idee buna reclamatia, macar sa nu mai pice si alte persoane in plasa.

#14
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Pro tip: niciodată nu semna un contract pe loc, de față cu ăla care-ți pune pixul în mână. Astfel ai ocazia să sapi după informații și, bineînțeles, să citești tot contractul.
Ai pierdut 150 de lei și ai câștigat experiență.

P.S:

View PostMizu, on 13 noiembrie 2018 - 15:13, said:

E o teapa relativ noua la noi. Mergi la Politie, aia vor stii ce e de facut.

E de prin '95. Era plin în Neptun și Mamaia de așa ceva.

#15
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View Postwaterman, on 13 noiembrie 2018 - 15:33, said:

Când te ia de pe stradă și te aburesc cum că vei promova nu știu ce... nu este evident că e țeapă ?

In prima instanta,nu am dorit sa discut cu persoana respectiva,nu eram singur si m-am lasat influientat si de cei de langa mine,iar cand intri in discutie cu angajatii,acestea au un mod aparte de a te convinge

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Creează-ți și tu un mod aparte de a nu lua țeapă de la un vânzător ambulant.

Edited by waterman, 13 November 2018 - 15:54.


#17
ForsakenTime

ForsakenTime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.11.2018

View PostA10Warthog, on 13 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Pro tip: niciodată nu semna un contract pe loc, de față cu ăla care-ți pune pixul în mână. Astfel ai ocazia să sapi după informații și, bineînțeles, să citești tot contractul.
Ai pierdut 150 de lei și ai câștigat experiență.

P.S:

E de prin '95. Era plin în Neptun și Mamaia de așa ceva.

Nu obisnuiesc sa stau de vorba cu cei care incearca sa imparta pliante pe strada,mai ales cu care cer bani, dar la momentul respectiv,nu eram singur, asta e,pe viitor voi fi mai atent

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Bun venit la oras, initiatorule! Banuiesc ca e primul tau contact cu asfaltul, din moment ce te mira o teapa veche, ce se practica de o gramada de ani. La inceput se autointitulau "Agentii de modeling", apareau-dispareau, se mutau, isi schimbau des numele, sa nu dai de ei daca cquti pe net.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate