Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Combina Frigorifica / Frigider partea a II-a

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1632 replies to this topic

#721
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Cred ca nu tehnologia e de vina in cazul prietenului tau ci componentele proaste. Am un  no-frost pe care am vrut sa il inlocuiesc de cateva ori . Are 17 ani . Reparatiile au constat in curatarea tevii de condens - de doua ori.

#722
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006

View PostFoghornLeghorn, on 17 ianuarie 2022 - 00:42, said:

Salut! Intentionez sa cumpar o combina frigorifica.
Problema e ca, desi imi place cum suna "no frost" si sunt pro-tehnologii noi/imbunatatite... am cazul unui prieten care are o combina no frost care nu mai raceste deloc de la un moment dat, pana e... dezghetata (adica scoasa din priza cateva ore)! In general cat de fiabil stiti ca ar fi acest sistem?
Daca o sa te uiti prin manuale o sa vezi ca desi sunt no-frost se recomanda totusi "dezghetarea" combinelor cam la 6 luni sau macar o data pe an.

#723
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
La combina mea, cumparata in 2013, asta apare in manual:
• Aparatul nu produce gheaţã,
ceea ce înseamnã cã nu
este nevoie sã-l dezgheţaţi
manual, aceastã operaţiune
fiind efectuatã automat.

#724
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Bravo. Eu am spus ce mi-a spus si mie un frigotehnist.

#725
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,799
  • Înscris: 25.04.2016

View Postarkhangel, on 17 ianuarie 2022 - 08:42, said:


Daca o sa te uiti prin manuale o sa vezi ca desi sunt no-frost se recomanda totusi "dezghetarea" combinelor cam la 6 luni sau macar o data pe an.
Nu dezghetarea, ca nu are ce ! Ci oprirea combinei. O pauza a motorului macar o data pe an cu curatarea si aerisirea interiorului combinei nu strica.

Edited by MMike, 17 January 2022 - 14:21.


#726
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Da, tocmai de aia am pus dezghetare in ghilimele :)

#727
ISimion

ISimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.09.2010
Salut, caut să cumpăr un congelator de 65L cu eficiență energetică cât mai bună (A++ sau A+++). Tot ce am găsit pe internet este acesta, însă nu găsesc nicio părere despre cât de bun ar fi pe termen lung. Ați avut experiențe bune cu produsele Exquisit? Ce alte congelatoare cu aceleași specificații recomandați?

#728
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
A???? Ce eficienta energetica A+++ ca iar UiE a schimbat clasele energetice. Nu va mai uitati la clasele de consum fiindca sunt total irelevante. Uitati-va la reviewuri calitatea produsului, utilitatea, designul produsului, daca va satisface nevoile practice si vizuale etc.. Uitati-va la raportul calitate pret/ la oferte si la garantia produsului, ce service acopera garantia si postgarantia etc...

Lasati naiba propaganda iecologica de clase energetice fiindca sunt combine frigorifice nu sunt uzine sa consume nu stiu cata energie electrica. Mi s-a parut o imbecilitate din partea UiE sa schimbe clasele energetice. Aia de la Bruxelles n-au alta treaba si tot mesteca iecologie pe paine.

Degeaba are frigiderul clasa A+++ (nici nu stiu sa mai existe acum asa ceva la frigidere cu preturi pamantene ci probabil clasa F sau E pe rit mai nou iecologic UiE).. daca e prost si crapa repede.

Edited by -koss-, 20 January 2022 - 16:16.


#729
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 11.01.2007
E din vina marketingului. Mai aveau puțin și terminau plusurile(+++++++++). Așa,litere din alfabet e mai clar.

#730
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Daca se compara , la aceasi capacitate ,[ sa zicem 300 L] , aceasi marca  [sa zicem artic] , frigider cu 2 usi [congelator sus]  cu combina frigorifica [congelator jos] , care dintre cele 2 este mai fiabil ?

#731
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Depinde de model. In general frigiderele (cu congelator separat) sunt mai fiabile decat combinele frigorifice dar ai dezavantajul unui congelator mic. Eu am preferat sa iau congelator separat vertical de la arctic si frigider cu congelator mai micut de la samsung. Acum dupa ce vezi si pe acest topic depinde mult de modele si de noroc.
Daca iei ceva de la arctic/beko neaparat sa iei in promotie de 5 ani garantie. Eu am fost nevoit sa iau congelatorul de la arctic in plandemie cu 2 ani garantie.. si a iesit din garantie.. :))

Edited by -koss-, 22 January 2022 - 14:15.


#732
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Am citit 10 pagini in urma si mai putin s-a discutat de frigidere .
Model cred ca  artic AD60310M30W . Am observat ca exista si  AD60310M30MT . sint generatii diferite ?

#733
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Beko am vazut ca are un ventilator in interior . Neclar daca are legatura cu exteriorul . La ce este bun acest ventilator ?

#734
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,799
  • Înscris: 25.04.2016
Daca frigideru nu e no frost, acel ventilator e pentru a face aeru rece din interior sa circule, o racire mai uniforma, un fel de semi no frost, dar nu are eficacitatea unui no frost.

#735
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View Posthspinache, on 24 ianuarie 2022 - 10:11, said:

Beko am vazut ca are un ventilator in interior . Neclar daca are legatura cu exteriorul . La ce este bun acest ventilator ?
Se foloseste la modele cu racire statica. Util la volume mari pt ca reduce timpii necesari de racire.

#736
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Odata ce are racire cu ventilator, nu e racire statica.
  Ventilatorul nu comunica cu exteriorul dar poate comunica cu congelatorul la unele modele, folosind aerul rece de acolo.

#737
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Ventilatorul merge tot timpul ? Merge numai cind merge copresorul ?

#738
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Depinde cum e setat firmwareul la placa de baza a frigiderului la functionarea ventilatorului/ventilatoarelor. Ele merg in functie de temperatura/umiditate. La mine ventilatoarele merg cam non stop. Se opresc de tot foarte rar si cand deschid usa la frigider.
Ventilatoarele in mod normal ar trebui sa mearga si cand nu merge compresorul.

Edited by -koss-, 25 January 2022 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate