Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Imprimanta laser cu toner ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca nu am glumit.

#38
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
O recomandare valabilă în 2020? Mulțumesc. Tot asa, cu toner compatibil ieftin.

#39
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Un Brother cu laser care sa scrie cu un toner TN 1030. Poate sa fie imprimanta si "marca" SH (second hand,) de pilda imprimanta Brother DCP 1510 etc. Sunt mai mici robuste si cartusul  se reincarca relativ usor.

#40
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Salut, și eu caut să  cumpăr o multifuncțională 3 în 1.
Încă nu sunt decis -color sau alb negru. Probabil că pot merge in altă parte pentru 2-3 pagini color in cazul in care are nevoi copilul la școală.
As mai vrea să aibă legătură wireless.
Nu tiparesc mult si de aceea vreau pe laser.
Am găsit HP, Samsung, Brother si Lexmark la preturi accesibile.
În afară de prețul cartusului ar mai trebui să iau ceva in calcul?
La imprimanta Brother BROTHER HL-2030 pe care o am acasă cartușul(monocolor) pt 4000 de pagini a fost cam 11 euro.

#41
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 fiordm, on 07 mai 2020 - 09:38, said:

Un Brother cu laser care sa scrie cu un toner TN 1030. Poate sa fie imprimanta si "marca" SH (second hand,) de pilda imprimanta Brother DCP 1510 etc. Sunt mai mici robuste si cartusul  se reincarca relativ usor.
E o problema cu imprimantele astea, de diferite marci, care au trecut testul timpului si au consumabile ieftine; nu se gasesc nici Second Hand. Eu am un HP; nu-l gasesc la nici un pret, nici nou nici vechi!

#42
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Nu le gasesti fiindca mai functioneaza inca. Cand o firma a vrut sa-si upgraseza o imprimanta si a cumparat una noua, mai moderna, cea veche dispare si e luata de unul din angajati care se pricepe. Am cunoscut un distribuitor de IT cu produse aduse din Franta. Erau de la TELECOM Franta, Tipii francezi isi upgradasera sistemul. Stive de imprimante, calculatoare, monitoare etc aranjate ca lazile de bere in depozitul respectivului en grossist. Se cumparau cu zecile o data de distribuitori mai mici din tara. Intr-o saptamana s-au topit. Cel cu banii de la firma cu care colaboram pana s-a sucit si s-a invartit, vroiam ma imulte imprimante HP 10xx De fapt apar imprimante noi lunar sau chiar saptamanal. Le schimba culoarea, un pic forma, adauga un chip nou la cartus, o nervura in plus la carcasa cartusului si gata noua imprimanta. De fapt firmele mari nu pot plati proiectantii sa stea degeaba. Asa ca ii pune sa caute solutii noi. Si daca mai gasesti tipuri de imprimante mai vechi, uzuale, au preturi aproape cat unele noi.

Edited by fiordm, 05 June 2020 - 09:40.


#43
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Samsung se pare ca nu se mai comercializeaza.. ramane Xerox ce pare interesanta; MLT-D101 merge deci si la Xerox ?

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

 fiordm, on 07 mai 2020 - 09:38, said:

Un Brother cu laser care sa scrie cu un toner TN 1030. Poate sa fie imprimanta si "marca" SH (second hand,) de pilda imprimanta Brother DCP 1510 etc. Sunt mai mici robuste si cartusul  se reincarca relativ usor.
E 15 lei cartusul compatibil. La banii ăștia nici nu merita efortul sa o mai încarci.

#45
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Bun , se pare ca Xerox-ul ramane ca varianta mai ieftina(diferenta de 100 ron_

#46
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
O recomandare pt o imprimanta laser cat mai ieftina care sa mearga la facut PCB-uri? Am de ceva ani o Kyocera FS1010 dar nu se preteaza la cablaje, cantitatea de toner depusa este prea mica pe hartie pentru transfer.

L.E. HP 1022n merge super dar nu se mai gaseste.

Edited by pufarin, 29 June 2020 - 10:28.


#47
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Toata gama de HP 1010 - 1024 au fost exceptionala. Daca la ultime tipuri au scos butonul de "cancel" (nu mai puteai da testul de imprimanta decat de pe calculator) au ramas foarte bune. Chip-ul de pe cartus se inlocuia mai rar, capacitate mare de printare cca. 2500 pag. cu acoperire de 5%. Dar de la win. 7 a inceput sa faca probleme driverul care ba mergea ba nu mergea. Se mai gasesc si acum marca "second hand" dar am vazut la niste preturi aproape cat una noua moderna. Nu stiu cum mai merg acum cu driverele de la win 10, in orice caz au fost foarte bune.

#48
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
De marca KATUN la cartuse stie cineva daca sunt ok ? ma refer la cele compatibile

#49
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Dintre toate compatibilele de pe piata noasta KATUN-urile sunt celle mai bune. Sunt un pic mai scumpe dacat media cartuselor compatibile, dar merita.

#50
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
O recomandare dintre(au acelasi pret) :
1. Xerox 3020
2. Brother HL-1110E
Multumesc

#51
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Multumesc
La o privire superficiala, netinand cont de caracteristicile imprimantelor( ex xerox are wifi), Brother nu are cip(poate fi raincarcat fara resoftare) +cartusele compatibile sunt putin mai ieftine(25 ron) decat cele de la Xerox(MLt-D101=38 ron, la care se adauga si resoftarea 60 ron)

#52
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019
buna ziua,
doresc sa achizitionez o imprimanta (noua) cu toner color de preferat, sa fie si wifi, ieftina la tonere, ce imi puteti recomanda?
multumesc

#53
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
In momentul acesta Brother cred ca ramane imprimanta cu cel mai ieftina cost per pagina.
Oricare din imprimantele din linkul de mai jos au cartuse foarte ieftine sau se pot incarca:
https://www.alocartu...g/q/HL-L8360CDW

#54
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019

 LucaRares, on 04 decembrie 2022 - 19:49, said:

In momentul acesta Brother cred ca ramane imprimanta cu cel mai ieftina cost per pagina.
Oricare din imprimantele din linkul de mai jos au cartuse foarte ieftine sau se pot incarca:
https://www.alocartu...g/q/HL-L8360CDW
Multumesc
O sa comand pana la sfarsitul saptamanii- Multifunctional laser color Brother DCP-L8410CDW, A4, Duplex, Wireless-este 2500 de lei.
tonerele sunt in jur de 80de lei/culoarea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate