Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ce urate sunt metrourile Bucuresti cu graffiti pe ele

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Numa´ala cere se plimba cu metrou´, nu generaliza!

 caiuscorneliu, on 13 noiembrie 2018 - 09:34, said:

Tot ar trebui să ne fie rușine. Parisul cu zona metropolitană are cât trei sferturi din populația României. Iar jumate din populația asta e formată din imigranți nespălați. Bucureștiul ce motiv are? Aici suntem majoritatea la noi acasă. Românul e nespălat și mizerabil, ăsta e adevărul.
Asa-i rosix, cate palate tig.anesti am pierdut din cauza asta! Si nu se comparau ca frumusete si curatenie cu metrourile bucurestene

Edited by myshyk, 13 November 2018 - 09:41.


#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Lex404, on 13 noiembrie 2018 - 06:22, said:

Bucurestiul e urat cu totul.
Duar duamna e frumoasa

Mai ales cand face sarmale sau pune un batic pe cap pentru a merge la biserica...

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Metrouri din alea vechi nu mai circulă decât pe Gara de Nord - Străuleşti. Pe restul magistralelor cred că nu mai mai văzut de cel puţin 3-4 ani vreunul. Doar alea I.V.A./"Astra" au grafitti pe ele, că pentru restul s-a primit ordin să fie protejate. Nu sunt mai silenţioase decât cele noi, în schimb au mai puţine scaune şi asta le face să aibă scaune mai confortabile - mie îmi place că la capătul din faţă al vagonului (indiferent dacă e 2, 4, 6) pot sta cu faţa paralele cu peretele; era mişto când circulau pe sub Dâmboviţa pe unde e tunel dublu, că vedeam celelalte trenuri, vedeam bucăţi din tren când lua curbă la stânga.
Să le vândă către persoane private? Glumă la noi. Au vrut unii şoferi să-şi cumpere autobuzele când au casat autobuze vechi la R.A.T.B. şi nema, javrele ordinare nu le-au dat. Am auzit de unul care îşi îngrijise autobuzul că s-a supărat şi a plecat. Deh, şpagă cu fier vechi. Îmi doresc ca... ăia să nu mai lucreze niciodată la R.A.T.B.!!!

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,803
  • Înscris: 14.10.2008
Graffiti s-au facut chiar si pe sagetile albastre ale CFR.

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
C.F.R.-ul are suprafeţe cam mari şi uneori nu pot fi păzite.
Dacă mă apuc să pozez de pe podul ăla pietonal ce duce la Revizia Griviţa s-ar putea să sară unii că de ce fac po(z)ne. Dar grafitteri nu ştiu cum ajung pe acolo.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,803
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca noaptea. Si la metrou cred ca noaptea la depou se pun cu spray-ul pe trenuri.

#43
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Neaceasca85, on 13 noiembrie 2018 - 10:07, said:

Cred ca noaptea. Si la metrou cred ca noaptea la depou se pun cu spray-ul pe trenuri.
Eu cred că sunt plătiți să facă asta, uite la Sun Plaza acum 10 ani au lucrat unii 2 zile să facă asta și am înțeles că au fost plătiți bine. Dacă ești în conducere și vrei să dai niște contracte pe preț de preț nu mai poți să faci asta cu produse de larg consum că se prinde rapid lumea că sunt umflate, o vreme a mai mers cu IT-ul că acolo nu prea înțelegea lumea cum se fac prețurile (că deaia le pică baza de date de trei ori pe zi la bugetari), dar când vine vorba de artă, prețul devine neprețuit.

#44
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Ion_de_la_Raion, on 13 noiembrie 2018 - 09:31, said:

Cum noi in Timisoara nu avem deloc, inseamna ca... Si nu esti departe de adevar, realduc.


Posibil ca el sa fi fost initiatorul curentului hipster.


Eram mic in 76, dar tuns plastic am avut si eu. 38 lei costa.


Principlau nu e pretuil ci .. parul ... Ca ma [pieptanam cu carare .. azi e cam aeroport

 Neaceasca85, on 13 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Graffiti s-au facut chiar si pe sagetile albastre ale CFR.

 djl, on 13 noiembrie 2018 - 10:01, said:

C.F.R.-ul are suprafeţe cam mari şi uneori nu pot fi păzite.
Dacă mă apuc să pozez de pe podul ăla pietonal ce duce la Revizia Griviţa s-ar putea să sară unii că de ce fac po(z)ne. Dar grafitteri nu ştiu cum ajung pe acolo.


Vagoanele au fots mazgalite cu grafiti de catre insusi Meytroirez. Prin 94-95 ca sa fie "moderni" ; "occidentali"

#45
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 djl, on 13 noiembrie 2018 - 09:42, said:

era mişto când circulau pe sub Dâmboviţa pe unde e tunel dublu, că vedeam celelalte trenuri, vedeam bucăţi din tren când lua curbă la stânga.
Ce  vedeai mah ? Bucati de tren cand lua curba ?

#46
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Tsunnnami, on 13 noiembrie 2018 - 05:35, said:

Lipsa de gust, zici ca-s murdare.
Mai urate ca tatuajele
Nu prea sunt. Doar pe linia M4, nu foarte circulata, unde merg garniturile vechi. Restul sunt chiar foarte OK.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 vldc, on 13 noiembrie 2018 - 08:28, said:

Intai vedeti vagoanele de metrou din alte capitale europene cu pretentii si apoi vorbim si de ale noastre.
Multi veti fi surprinsi de cat de lejere si spatioase sunt cele din Bucuresti.

Pai in Bucuresti se merge cu masina la servici, ce-s prost sa merg cu "gloata" cu metroul?
5 ani jumate cat am stat in Bucuresti, mandra, cat a mers la scoala si la "voluntariat" dupa aia, 2 statii de tramvai o lua la picior, apoi, metrou.
Foarte multumita de calitatea transportului. Desupra metroului, eu faceam 45 min pe 9km cu masina

 realduc, on 13 noiembrie 2018 - 09:10, said:

NU se poate ! .... in Rusia nu exista Capitalismul atat de drag noua si care ofera bunastare, bani si viata lunga ! .
dealtfel colegul Tsunami, initiatorul topicului, rezident in USA are "motiv" de comparatie " ! ... noi nu prea ! ...
de exemplu, la mine pe insula nu exista metro ! ... nici in orasul meu natal, Cluj-Napoca ! ...  Posted Image

Mi-ar fi tarseala sa merg cu metroul in State, poate dac-as locui in Manhattan, dar acolo nu cred c-as locui, sunt prea paranoic

 TruthHurts, on 13 noiembrie 2018 - 13:32, said:

Nu prea sunt. Doar pe linia M4, nu foarte circulata, unde merg garniturile vechi. Restul sunt chiar foarte OK.

Scot si eu un subiect de 2 bani, ce ai tu cu mine?
:)

#48
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 caiuscorneliu, on 13 noiembrie 2018 - 09:34, said:

Românul e nespălat și mizerabil, ăsta e adevărul.
Nu trebuie sa generalizezi cum esti tu, ca nu toti suntem asa.

Mirosul din statii nu e de nicio latrina nimic, e mirosul specific cladirilor vechi din beton care nu au amenajat interiorul corespunzator.

Un abonament lunar in Paris e 75 de euro, in Bucuresti e 15 euro. De acolo se trage.

#49
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,380
  • Înscris: 06.02.2008

 TruthHurts, on 13 noiembrie 2018 - 13:58, said:


Nu trebuie sa generalizezi cum esti tu, ca nu toti suntem asa.

Mirosul din statii nu e de nicio latrina nimic, e mirosul specific cladirilor vechi din beton care nu au amenajat interiorul corespunzator.

Un abonament lunar in Paris e 75 de euro, in Bucuresti e 15 euro. De acolo se trage.

Las-o baltă. Nu am văzut țară mai murdară decât România. Eu nu-s mizerabil, doar am generalizat pentru că văd mizeria din jur, la orice pas.  Ți-aș zice vreo două dar am contul de mult și nu vreau ban. Pe toate trotuarele e gunoi. În orice pădure e gunoi. Nu este apă stătătoare sau râu care să nu fie plin de pet-uri sau pungi. Văd femei bine îmbrăcate aruncând mucuri de țigară, tineri și adulți aruncând gunoi fără măcar să schițeze gestul de a căuta un coș deși sunt amplasate din 50 în 50 de metri, câini cu stăpân căcându-se peste tot fără ca bipedul să schițeze vreun gest, măturători cu mături de nuiele în secolul XXI. Ambalaje de toate felurile pe toate trotuarele, gume de un deceniu lipite pe asfalt, au ajuns să aibă culoarea lui, mașina e plină de praf a doua zi după spălare. Să nu-mi spui că țara e mizerabilă de la natură, că nu te cred. Eu cred că e mână omului. Cum e omul care are țară mizerabilă și plină de gunoi?

Edited by caiuscorneliu, 13 November 2018 - 15:38.


#50
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 caiuscorneliu, on 13 noiembrie 2018 - 15:28, said:

Eu cred că e mână omului. Cum e omul care are țară mizerabilă și plină de gunoi?
100% identic cu ala care are tara nemizerabila. Diferenta consta strict in cati bani se cheltuie pe curatenie, respectiv cat de bogata e natia respectiva.Deci crezi extrem de prost! Ideea cum ca altii ar fi mai "civilizati" , ca ar face mai putina mizerie, ca ar arunca mai putin pe jos, e o mega-tampenie colosala!

Edited by TruthHurts, 13 November 2018 - 15:50.


#51
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 16.02.2017
Poate apare Banksy (a fost cu Massive Attack in Bucuresti si o sa vina si la anu) si ''picteaza'' ceva pe un vagon de metrou si scot astia vagonul la licitatie.Posted Image
Ba baiete..totul a inceput in anii 90 cant in toate statiile de metrou din bucuresti scria:m...e malone,malone suge ...,malone e zdreanta,malone muistu....Posted Image
Oare cine draq era malone ?

#52
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Music-Box, on 13 noiembrie 2018 - 15:57, said:

Poate apare Banksy (a fost cu Massive Attack in Bucuresti si o sa vina si la anu) si ''picteaza'' ceva pe un vagon de metrou si scot astia vagonul la licitatie.Posted Image
Ba baiete..totul a inceput in anii 90 cant in toate statiile de metrou din bucuresti scria:m...e malone,malone suge ...,malone e zdreanta,malone muistu....Posted Image
Oare cine draq era malone ?

Era "măi Ioane", ăla cu "măi dragă" :)

#53
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tsunami inca admira metrourile?

#54
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

 don_dannielo, on 13 noiembrie 2018 - 07:57, said:

Nu le-ai vazut pe alea din Roma, inseamna.
Eu am fost in Barcelona acum 2 ani si ceva. Statii foarte mici, fara briz-brizuri, peroane destul de inguste, dar metroul functiona impecabil.  Chiar si in afara orelor de varf n-am stat mai mult de 7-8 minute.Si garniturile extrem de curate.

Pana la urma conteaza mai mult sa functioneze OK. Daca vrei metrou frumos, te duci la Moscova sau St. Petersburg (n-am ajuns pe acolo, dar din ce imagini am vazut, metrourile rusesti sunt cele mai faine din lume.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate