Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Port forwarding pe kaon AR40410N ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
CGN nu e o boala. Virus. Sau ceva rau! E din cauza ca resursele sunt finite. Sau cel putin in cazul nostru, ipv4, deja s-au terminat. Nu mai exista ip-uri disponibile pentru toata lumea. Si pt asta s-a inventat ipv6: sa fie fara numar.
Numai ca, lumea nu prea a luat asta in serios, si acum, in ceasul al 13-lea dau din colt in colt.
Revenind: RUST ala stie ipv6? Daca da, ai scapat. Daca nu ghinion.

#38
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View Postcocolove, on 13 noiembrie 2018 - 22:56, said:

Deci pot face ceva sa ies din acest "CGN" ?

Imi poti explica ce este acest CGN si de ce am fost migrat pe tehnologia asta? si ce alternativa este?

O Duamne si cat mi-a luat sa aflu ca am avut dreptate si eu si colegul cand am crezut ca esti alocat pe CGN, care inseamna dublu NAT.
Pe romaneste, ti se aloca pe WAN un IP privat, apoi tu pe LAN (vezi pozele tale), aloci un alt IP privat....prietenii tai nu pot trece prin doua IP privat
Cere la RDS sa se elimine CGN si reconfigureaza si restart router si ar putea sa mearga.
A fost greu sa ne dai detalii?Posted Image

Edited by pupama, 13 November 2018 - 23:02.


#39
cocolove

cocolove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2018

View Postogo, on 13 noiembrie 2018 - 23:00, said:

CGN nu e o boala. Virus. Sau ceva rau! E din cauza ca resursele sunt finite. Sau cel putin in cazul nostru, ipv4, deja s-au terminat. Nu mai exista ip-uri disponibile pentru toata lumea. Si pt asta s-a inventat ipv6: sa fie fara numar.
Numai ca, lumea nu prea a luat asta in serios, si acum, in ceasul al 13-lea dau din colt in colt.
Revenind: RUST ala stie ipv6? Daca da, ai scapat. Daca nu ghinion.
Nu am vazut sa fie posibila conectarea la un ipv6, se poate face ceva sa revin la ipv4 sau o rezolvare pentru ca nu cred ca este imposibil sa deschid un port pt ca au mutat ei nu stiu eu ce. Daca am camere acasa si vreau sa le accesez din alta parte cum fac? Trebuie sa existe un remediu, vreo idee?

View Postpupama, on 13 noiembrie 2018 - 23:01, said:

O Duamne si cat mi-a luat sa aflu ca am avut dreptate si eu si colegul cand am crezut ca esti alocat pe CGN, care inseamna dublu NAT.
Pe romaneste, ti se aloca pe WAN un IP privat, apoi tu pe LAN (vezi pozele tale), aloci un alt IP privat....prietenii tai nu pot trece prin doua IP privat
Cere la RDS sa se elimine CGN si reconfigureaza si restart router si ar putea sa mearga.
A fost greu sa ne dai detalii?Posted Image
Si celor de la RCS trebuie sa le zic ca am camere de luat vederi ca sa ma mute ?

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe scurt?

Nu mai sunt IPv4 disponibile. Solutia pana se adopta in totalitate IPv6 a fosty CGN (Carrier Grade Network Address Translation) adica ce face router-ul tau (NAT) face si ISP-ul (CGN). Si mai pe scurt, ISP-ul aloca la clienti IPv4 shared, sa il comparam cu IPv4 privat, si la iesirea din reteaua lui face NAT pe un IPv4 public. Asa se prelungeste viata IPv4, cu 254 IPv4 poti sa conectezi in teorie 254 * 65535 clienti sau mai bine zis 254 * 65535 sesiuni IPv4, calcul grosolan.

Ce poti face e sa incerci sa explici la RDS ca ai nevoie de IPv4 public si ca CGN nu te ajuta sau alegerea mea... te lasi de jocuri.

#41
cocolove

cocolove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2018

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2018 - 23:06, said:

Pe scurt?

Nu mai sunt IPv4 disponibile. Solutia pana se adopta in totalitate IPv6 a fosty CGN (Carrier Grade Network Address Translation) adica ce face router-ul tau (NAT) face si ISP-ul (CGN). Si mai pe scurt, ISP-ul aloca la clienti IPv4 shared, sa il comparam cu IPv4 privat, si la iesirea din reteaua lui face NAT pe un IPv4 public. Asa se prelungeste viata IPv4, cu 254 IPv4 poti sa conectezi in teorie 254 * 65535 clienti sau mai bine zis 254 * 65535 sesiuni IPv4, calcul grosolan.

Ce poti face e sa incerci sa explici la RDS ca ai nevoie de IPv4 public si ca CGN nu te ajuta sau alegerea mea... te lasi de jocuri.
Pai si eu daca vreau sa gazduiesc un server de orice tip pe PC-ul meu este imposibil ? mi se pare foarte aiurea si nu cred ca nu exista o alta alternativa tot pe IPv4.

Poate daca schimb cariera ?

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O idee nebuneasca, nu am testat dar sunt plin de idei. VPN, cred ca serverele RDS sunt configurate sa faca VPN Pass-through si atunci asta e solutia. Mai departe e vorba de OpenVPN, PPTP, L2TP, IPSec, EoIP, IP-IP, etc. Dar deja o dau in SF-uri.

#43
cocolove

cocolove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2018

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2018 - 23:21, said:

O idee nebuneasca, nu am testat dar sunt plin de idei. VPN, cred ca serverele RDS sunt configurate sa faca VPN Pass-through si atunci asta e solutia. Mai departe e vorba de OpenVPN, PPTP, L2TP, IPSec, EoIP, IP-IP, etc. Dar deja o dau in SF-uri.
Ok si daca am nevoie sa ies din CGNU asta care nu ma ajuta cu nimic cei de la rcs ma vor ajuta daca fac o sesizare sau au de gand sa se ... pe tot ce inseamna servere hostate acasa etc. daca gazduiesc siteuri sau alte nebunii ce o sa fac ? nu-mi poti spune ca trb sa mi bag vpn sau alte cacaturi doar ca sa am un ... de ip public pe care se poate conecta toata lumea din lume. suna absurd si pe langa asta nici nu au anuntat schimbarea asta, nici nu au intrebat daca suntem de acord. Nu am nevoie de CGN, nu ma avantajeaza, ar fi decizia si dreptul meu sa primesc un ip globla nu ?

#44
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Nu.

#45
cocolove

cocolove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2018

View Postogo, on 13 noiembrie 2018 - 23:32, said:

Nu.
Nu de ce?

#46
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Ai acces la internet conform contract? Ai. Unde zice ca trebuie ipv4? Sau 6? Sau CGN? Sau ca resursele tale interne pot fi accesate din internet? Apropo, pe telefonul mobil ai tot ceva de genu’ CGN (mai subtil). Nici n-ai stiut, nu?
Asadar, nu; nu ai niciun drept contractual de a primi ipv4.
Adresele astea costa. Problema e si mai mare pt ca pur si simplu s-au terminat!

#47
cocolove

cocolove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2018

View Postogo, on 13 noiembrie 2018 - 23:48, said:

Ai acces la internet conform contract? Ai. Unde zice ca trebuie ipv4? Sau 6? Sau CGN? Sau ca resursele tale interne pot fi accesate din internet? Apropo, pe telefonul mobil ai tot ceva de genu’ CGN (mai subtil). Nici n-ai stiut, nu?
Asadar, nu; nu ai niciun drept contractual de a primi ipv4.
Adresele astea costa. Problema e si mai mare pt ca pur si simplu s-au terminat!
daca zici ca, costa cum pot achizitiona ?!

#48
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Inchiria, in cel mai bun caz.
Cauta o firma de hosting si iti faci acolo serverul cu jocul care il vrei. Bine-inteles, vei plati pt hosting si pt ip dedicat pe care il vei inchiria lunar.
A, sa il ai acasa, cum vrei tu: treci la abonament business. Posibil sa ai un singur ip. Tot timpul.

#49
cocolove

cocolove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2018

View Postogo, on 13 noiembrie 2018 - 23:56, said:

Inchiria, in cel mai bun caz.
Cauta o firma de hosting si iti faci acolo serverul cu jocul care il vrei. Bine-inteles, vei plati pt hosting si pt ip dedicat pe care il vei inchiria lunar.
A, sa il ai acasa, cum vrei tu: treci la abonament business. Posibil sa ai un singur ip. Tot timpul.
Am deja un vpn, dar pt abon business stii cumva unde pot vedea aceasta optiune ?

#50
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2018 - 22:53, said:

Ai gresit de 2 ori in acelasi post. Not good.
1. Cine garanteaza ca rust, ce o fi asta, stie IPv6;
2. De unde si pana unde port forwarding la IPv6?
Stii ca v6-le alocat in LAN e public adica IPv6 Global, adica IPv6 nu stie de NAT.

Mea culpa ; mi-a luat-o gura pe dinainte . Am uitat de faptul ca RDS ofera PD a.i. ai IP rutabil pt. fiecare device .
In legatura cu posibilitatea ca aplicatia sa nu fie compatibila IPv6 din nou ma inclin ; merita incercat totusi daca RDS-ul nu e cooperant in acest caz particular .
Ma duc intr-un colt sa ma gandesc la um m-am comportat ; sa nu mai vorbesc de acum incolo fara sa gandesc .Posted Image Posted Image

#51
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
https://www.digiroma...ernet/broadband

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postme_iauras, on 14 noiembrie 2018 - 00:00, said:

Ma duc intr-un colt sa ma gandesc la um m-am comportat ; sa nu mai vorbesc de acum incolo fara sa gandesc .Posted Image Posted Image
Eh, se intampla tuturor. Mie imi ies niste enormitati pe gura mai mari ca mine. E okay.

#53
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Ma intreb daca ‘Dynamic DNS’ de la RDS (*.go.ro setat in Digi.Care) ajuta cumva sau nu. Fiindca atata timp cat RDS stie si rezolva un nume catre o adresa IP, cea publica ca altfel la ce ar folosi?, poate redirecteaza si porturile catre adresa de CGN 100.*.*.*, iar de acolo catre PC-ul propriu se rezolva prin metoda clasica ‘Port Forward’ din router.

#54
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e obligatoriu sa fie neaparat si unica per subdomeniu (cel putin dpdv tehnic).  Dar poti incerca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate