Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum explicat diferenta de pret ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteasy90rider, on 12 noiembrie 2018 - 23:37, said:

proprietarul flanco si emag e acelas :-D
Proprietarul e de brand doar.

#38
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Zici ca ai trait sub o piatra pana acum. Sau ai venit in tara saptamana trecuta. Snap out of it!

#39
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Eu am luat o boxa portabila de pe un site cu 200 ron, iar la emag era 499. Eu cred ca trebuie sa fii un pic nesimtit la faza asta. Acum au redus la 400 lei :)) cine nu cauta si alte preturi ia o teapa de toata frumusetea.

Edited by TaTa_RzV, 13 November 2018 - 08:55.


#40
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nici eu nu mai am incredere in Emag, preturile sunt aleatoare. Prefer Altex, Media Galaxy sau Flanco sau PC Garage online.

#41
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Bine, acum este si o perioada deosebita. Sa nu uitam ca se apropie Black Friday, iar Emag are metode aparte de a atrage clientii.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Inca mai exista indivizi care cred ca la emag gasesti chilipiruri? Posted Image

#43
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2018 - 09:30, said:

Inca mai exista indivizi care cred ca la emag gasesti chilipiruri?
Avand in vedere ca e cel mai mare magazin online, logic ar fi ca preturile sa fie mai mici (volum mare => preturi mici).

#44
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
La emag preturile au fost mereu cele mai mari.

#45
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Zi repede: sub piatra sau revenirea in tara?

#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPlatonX, on 12 noiembrie 2018 - 22:33, said:

Cum explicati ?
Pe langa faptul ca imi spune ca face reducere cu 33% (de la 1499 la 999), in alt loc il gasesc cu 799. Acelasi produs:
Noi in ce tara traim ?
Eu nu mai inteleg nimic.

Emag sunt tzepari cunoscuti, cine ii urmareste, stie... E ciudat ca ti-au anulat comanda.. cei de la Altex nu prea fac asa ceva.

View PostPlatonX, on 13 noiembrie 2018 - 09:38, said:

Avand in vedere ca e cel mai mare magazin online, logic ar fi ca preturile sa fie mai mici (volum mare => preturi mici).

Au o armata de oameni si softuri care urmaresc pe ce da lumea click si maresc preturile aproape instant, casrromd enorm din dorinta omului de a cumpara.

Edited by rosix, 13 November 2018 - 09:50.


#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPlatonX, on 12 noiembrie 2018 - 22:40, said:


Asta nu este economie de piata, asta este legea junglei.

Ești în eroare!
EXACT ASTA E PIAȚA!!!
cerere și ofertă
atât timp cât sunt fraieri care comandă/cumpără ce-i mai scump... no offense, sir!

PS: și mai e și chestia: dacă există posibilitatea achitării la primirea produsului, DE CE AI PLĂTIT anticipat??? :o

View PostPuferiu_, on 13 noiembrie 2018 - 09:40, said:

Zi repede: sub piatra sau revenirea in tara?


#48
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgushpi, on 13 noiembrie 2018 - 13:33, said:

Ești în eroare!
EXACT ASTA E PIAȚA!!!
cerere și ofertă
atât timp cât sunt fraieri care comandă/cumpără ce-i mai scump... no offense, sir!
Intr-o economie de piata plus valoarea nu se face prin seplcula se face prin inoveare/cercetare/productie/management/automatizare. Cererea si oferta inseamna ca eu iti dau ce ai nevoie, nu caut sa profit dupa tine.

View Postgushpi, on 13 noiembrie 2018 - 13:33, said:

PS: și mai e și chestia: dacă există posibilitatea achitării la primirea produsului, DE CE AI PLĂTIT anticipat???
Sa nu car banii dupa mine ca am mai avut experiente din astea si am asteptat 1 saptamana si nu a venit coletul. Pana am sunat le ei si l-au trimis dupa cateva zile. Nici nu stii sigur cand vine.

Edited by PlatonX, 13 November 2018 - 13:40.


#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPlatonX, on 13 noiembrie 2018 - 13:39, said:

Intr-o economie de piata plus valoarea nu se face prin seplcula se face prin inoveare/cercetare/productie/management/automatizare. Cererea si oferta inseamna ca eu iti dau ce ai nevoie, nu caut sa profit dupa tine.


în fine, nu pot io să te trimit la școală..., din nou!
(dar iote un exemplu: miez de nucă - într-o piață e 25 lei/kg, în alta e 40 lei/kg! te mai văicărești? cu toate că creșterea e de 37,5%???)

#50
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgushpi, on 13 noiembrie 2018 - 14:32, said:

miez de nucă - într-o piață e 25 lei/kg, în alta e 40 lei/kg!
Da, depinde de calitate, de mecanizare, de canitatea de productie.

Dar aici vorbim de acelasi lucru: magazin online, nu plateste chirie, ce cheltuieli in plus justifica Flanco sa ceara 30% peste Altex ? Ce cheltuieli are Flanco si nu are Altex sa vanda acelasi produs cu 20% mai mult ?
Aminteles ca poate difera pretul de achizitie de la furnizor, totusi mi se pare exagerata diferenta. Poate cineva care lucreaza in vanzari stie mai multe.

#51
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Nu am cumparat si nici nu o sa cumpar produse de "blac fraier day" , tot SH este mai bine :)

#52
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Eu nu am cumparat de Black Fiday, pe 16 noiembire este. Am crezut ca daca e eMag, e magazin serios nu imi anuleaza comanda dupa ce am platit-o. De fapt nu mi s-a mai intamplat pana acum sa imi anuleze ei comanda, mai ales ca am platit-o si produsul este pe stoc.

#53
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPlatonX, on 13 noiembrie 2018 - 08:05, said:

Inteleg ca se cumpara la preturi diferite dar totusi e mare diferenta de la 800 la 1000. Daca ar fi fost de la 800 la 850 as fi ineles, diferenta e prea mare. In felul acesta, care e difernta ca Flanco il cumpara de la Samsung sau il cumpara de la Altex ? Il cumpara de la Altex cu 800 si il vinde cu 1000, nu se mai complica cu Samsung.

Apoi, cand vine vorba de produse, nu doar pretul influenteaza achizitiile - mai ales companiilor si/sau a celor care fac cumparaturi "cu cap". Ai o groaza de factori - de la stabilitatea pretului, pana la creditare, conditii de garantie, suport, reclama etc etc.
Cred ca nu ai inteles un lucru: stocurile si preturile sezoniere. Acum Flanco nu are cum sa il cumpere cu 800, pentru ca are deja stocuri care trebuiesc vandute!

View Postoaspetele, on 13 noiembrie 2018 - 06:00, said:

Total de acord cu expozeul tau, cu o mica mentiune : cel putin in teorie, pretul de vanzare ar trebui sa fie unul si acelasi, va diferi doar discountul/oferta cu care este cumparat de vanzator de la producator.
Nu poti - Consiliul Concurentei.

View Postoaspetele, on 13 noiembrie 2018 - 06:00, said:

Mergand mai departe, ar trebui sa existe un pret de vanzare recomandat de producator, dupa care sa se adapteze si magazinele ce vand produsul. In cazul acesta am putea observa fara dificultate care e adevarata reducere. Stiu ca suna a usoara reglementare, dar parca nu as avea incredere altfel in aceste "reduceri".
In alte tari poate merge si altfel...
Din nou, nu poti, Consiliul Concurentei. Dar, da, in economiile "normale" la cap exista MSRP (minimum sales recommended price) si RRP (retail recommended price). La noi nu, pentru ca CC. La fel cum exista companii care vand "trade only" - desi au sediu public, preturi afisate blabla. La noi...

Edited by dexterash, 13 November 2018 - 21:00.


#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Am cautat sa comand o solutie de curatat profesionala. Stiam generic cum se numeste si l-am cautat pe google. Il gasesc pe situl oficial cu 85 de lei si pe emag cu 81 de lei redus de la 106.  Simulez achizitia, pe ambele situri, ca sa vad ca emag imi baga si 25 de lei transportul.
Pe comand de pe situl oficial, si constatez ca pretul era cu transport inclus.  Practic, emag a facut reducerea scazand din pret costul transportului. 81+25 = 106 lei, pretul initial. Niste artisti.

View PostPlatonX, on 12 noiembrie 2018 - 22:33, said:

Cum explicati ?
Pe langa faptul ca imi spune ca face reducere cu 33% (de la 1499 la 999), in alt loc il gasesc cu 799. Acelasi produs:
Noi in ce tara traim ?


Apropo, l-am comandat pe ala scump si, dupa ce m-au sunat astazi la 11 sa imi spuna ca vine maine, astazi la 16 mi-au scris e-mail ca s-a anulat comanda si nu mai vine. Asta dupa ce l-am platit. Si telefonul apare inca in stoc pe eMag. De ce mi-au anulat comanda daca mi-au spus telefonic ca il primesc si l-am platit si este in stoc ?

Eu nu mai inteleg nimic.

Pai cand cauti un produs specific, uite aici ce diferente gasesti: acuma sunt curios cine cumpara la pretul maximal.

Xtreme digital vinde SG note 8, cu 4480 de lei, magazin cu care m-am fript odata, cand am primit de la ei un telefon spart.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate