Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plata salariului pe 15 luna viitoare?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Abia azi pe 18 am luat salariul.
Ziceam că eu am avut prima zi lucrată pe 12.11.2018.
Deci am lucrat de pe 12 până pe 30 ,adică 14 zile lucrătoare+ ziua de sf andrei care a fost plătită ,dar s_a stat acasa. Deci 15 zile platite. Salariul era 2000 lei net. +70 lei bani de transport.
Eu am primit 1396 lei, nu trebuia sa primesc 1570 lei?
Sau sa zicem ca imi dădea doar jumate din banii de transport ,tot trebuia sa iau peste 1500lei

Tot au făcut ăștia manevră

Edited by Jon97, 18 December 2018 - 16:16.


#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Salariul net: 2000 lei;
Zi lucrătoare noiembrie: 22
Valoarea unei zile - 90,91 lei

Pentru 15 zile:
Salariu: 1363,65
Transport (pentru 14 zile): 44,54

După mine, ar fi trebuit să primești 1408,19 lei.


Calculele mele sunt din topor, fără să am cunoștințe contabile, sunt sigur că ne pot lămuri alți colegi.

#39
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
SmurfK, vezi ca ai pierdut pe sf Andrei. Noiembrie a avut 21 de zile.   2000:21=95,238
95,238x14= 1333+46,67=1380  Sper ca nu am gresit din cauza transportului

Edited by bobocul, 18 December 2018 - 16:47.


#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Au avut plătit Sf. Andrei, așa că l-am băgat în calcul. În orice caz, tot pe-acolo ieșim, mai pierdem și ceva decimale, care pot arăta diferit când se calculează cu brutul, cu contribuțiile (care parcă se rotunjesc).

#41
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Cred ca aveti dreptate, sf andrei nu era platit.

Dar cei care au lucrat luna completa au luat 2070 lei în total, nu trebuia sa le scadă și lor ziua de sf andrei? Gen cu 95lei mai putin?
Aici nu înțeleg.

Si pe luna decembrie pe 25 se sta acasa, asta inseamna ca nu o sa iau salariul complet?

P.s nu era normal ca ziua de sf andrei care a fost libera sa fie plătită? Sau ține de angajator?

Edited by Jon97, 18 December 2018 - 18:04.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Zilele de sarbatori legale se platesc doar daca le lucrezi. Colegii tai au luat salariul intreg pentru ca salariul lunar se imparte la numarul de zile lucratoare din luna respectiva (difera de la o luna la alta), apoi se inmulteste cu numarul de zile lucrate de fiecare. Tu ai primit fix pentru cate zile ai lucrat.
2000 lei : 21 = 95, 23 lei/zi x 14 = 1333,33 lei + 70 lei transport = 1403 lei. Aia 8 lei diferenta vin probabil din rotunjiri in minus cand s-a facut calculul salariului tarifar.

#43
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu stiu ca se imparte salariul din contract la nr de zile lucratoare din luna respectiva. De exemplu : daca luna are 21 zile lucratoare 2000:21 ; daca luna are 22 zile  2000:22. Acum depinde si ce contine contractul.  Poate 2000 este calculat pt 167 ore pe luna, si daca ai in plus sau in minus creste sau scade corespunzator.
  70 de lei primesti pt o luna intreaga? si aia trebuie redusi la nr de zile lucrate.

Edited by bobocul, 18 December 2018 - 19:18.


#44
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Cred ca in cazul programului de lucru in ture ( 12/24  12/48 ) daca iti cade tura libera in zilele libere legale de la stat atunci acea zi nu se plateste. Din cate stiu in RO sunt foarte putine cazurile sau doar in cazuri mai izolate cand salariul il primesti bazat pe un cost orar stabilit in contract. Angajatul in general semneaza contractul pe o suma fixa pe luna, costul orar difera in functie de numarul orelor de lucru dintr-o luna. daca luna are 21 de zile lucratoare, din care 1 zi este libera de la stat, iar tu ai salariu 2000 RON brut atunci to trebuie sa iei tot 2000 brut.

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 alintarb, on 19 decembrie 2018 - 09:04, said:

Cred ca in cazul programului de lucru in ture ( 12/24  12/48 ) daca iti cade tura libera in zilele libere legale de la stat atunci acea zi nu se plateste. Din cate stiu in RO sunt foarte putine cazurile sau doar in cazuri mai izolate cand salariul il primesti bazat pe un cost orar stabilit in contract. Angajatul in general semneaza contractul pe o suma fixa pe luna, costul orar difera in functie de numarul orelor de lucru dintr-o luna. daca luna are 21 de zile lucratoare, din care 1 zi este libera de la stat, iar tu ai salariu 2000 RON brut atunci to trebuie sa iei tot 2000 brut.

scuze, dar amesteci notiunile. o luna nu poate avea 21 de zile lucratoare, din care una libera de la stat. poate ai vrut sa spui 21 zile lucratoare plus 1 zi sarbatoare legala.

sunt persoane care confunda un pic notiunile, in sensul ca daca o sarbatoare legala "cade" in timpul saptamanii, in oricare dintre zilele de luni pana vineri, considera ca e zi lucratoare.
tocmai asta e, ca sarbatoarea legala care pica in timpul saptamanii nu e zi lucratoare, este asimilata zilelor de week-end (sambata, duminica). este o zi in care stai acasa. si evident nu primesti bani pentru aceasta zi, la fel cum nu primesti bani pentru zilele de sambata si duminica (repausul legal), daca nu lucrezi in aceste zile.

sarbatorile legale sunt considerate din start zile nelucratoare, nu se platesc daca stai acasa.

asadar luna la care te referi - noiembrie in cazul nostru - are 21 zile lucratoare, 1 zi sarbatoare legala, si 8 zile de weekend. total = 30 zile, fix cate zile are luna noiembrie.

am uitat sa-i raspund initiatorului legat de zilele libere din decembrie : luna decembrie are 3 zile de sarbatoare legala - 1 (care a fost sambata), si 25- 26 decembrie, care pica in timpul saptamanii, asadar sunt zile libere, nu se platesc daca stai acasa.

numarul de zile lucratoare din decembrie este egal cu 19. pentru ca vei avea lucrata toata luna decembrie (si vei sta acasa pe 25-26 decembrie), vei primi salariul intreg - 2000 lei, plus banii de transport pentru cele 19 zile lucrate (*nu ai precizat daca suma aceasta este fixa, pe luna sau pe zi).

#46
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,650
  • Înscris: 09.05.2008

 Ion_Bumbu, on 13 noiembrie 2018 - 09:57, said:


Mai este un aspect pentru care prefera angajati externi, in caz de Doamne fereste...accident de munca...magazinul este "acoperit".
Nu se mai face instructaju' la locu' de munca?
Nu semneaza acolo un sesemist, ceva?

#47
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Luna asta mi se termina contractul, pe 13. Ianuarie. (Vineri)
Am inteles ca am 4 zile de concediu, si daca le iau dupa ce mi se termina contractul o sa iau banii pe ele, adica ~400 lei fara sa fac nimic.
Oare asa este?

Ca daca nu e asa o sa iau concediul de marti pana vineri.

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Ti se vor plati cele 4 zile de concediu, daca nu le faci. Daca ti le iei, pierzi tichetele de masa pentru 4 zile (daca primesti tichete de masa). Iesi in avantaj daca mergi la munca pana vineri, iei salariul la zi plus banii ptr cele 4 zile de concediu neefectuate.

#49
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Astia cu agentia lor au fost banditi, stiam eu.

Pe luna decembrie 2018 pe data 24 si 31  ,ni s.a zis de catre director sa nu venim la job.

Azi ne suna aia de la agentie ca nu o sa primim salariul complet pt ca avem 2 zile lipsa , 24 si 31. A zis ca trebuia sa venim, chiar daca directorul a zis sa nu, desi era peogram scurt.
Ne-a pus sa facem cerere de concediu pt zilele alea 2.

Asta inseamna ca in loc de 2070 lei o sa iau cu 2 zile mai putin? Adica 1850, cam asa.

Banditi

#50
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Deci pe luna decembrie am lipsit doar  pe 24 si 31 si am primit 1670 lei.
Pt zilele alea am facut cerere de concediu de odihna , adica o sa mai primesc vreo ~ 200 lei.
Dar tot nu se ajunge la 2000..

Asa este corect?
Ma gandeam ca daca am facut cerere o sa primesc salariul complet

#51
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Gata, am primit ultimii bani.
Pe ianuarie am avut 7 zile lucrătoare si am primit 900 lei.
Wtf ,nu mai inteleg nimic
Deci in total cam asa , 1400 ,1600 ,900.
175 lei , 220 lei ( cred ca zile de concediu)
Ar mai trebui sa primesc la sf lunii vreo 200 lei de concediu.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate