Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Plata salariului pe 15 luna viitoare?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
In mod normal, salariul se plateste pe ultima luna lucrata (1-31)

Daca tu te angajezi pe 10 noiembrie, urmatorul salariu o sa fie pe 15 decembrie si vei primi cat ai lucrat in perioada (10-31 noiembrie), deci o sa pierzi 10 zile.
Doar bonurile de masa se platesc in luna in curs. Acum nu vorbesc pentru toti, dar cel putin la stat asa este.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Asta cu salariu si plata dupa prestarea muncii e normala, dar e o gaselita tot a partidului mult iubit (actualmente PSD), acum ~20 de ani.

https://legislatiamu...salariului.html

Trebuiau sa dea al 13-lea salariu la bugetari, dar nu erau lovele, deci au schimbat legea, adica ziceau ca in legislatia trecuta erai platit in avans => luai un salariu in plus la pensionare :)

In felul asta, nu au mai dat al 13-lea salariu

#21
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Caz cunoscut de mine:
persoana angajata prin interviu online/skype de catre o firma de recrutare italo/romana, nu stiu exact. Pentru unicredit. Angajare pe 12 luni. Dupa expirarea contractului pe perioada determinata, a fost angajata direct de catre unicredit.
Banii i-a primit la timp, nu au fost probleme.
Deci ca e firma de recrutare nu e ceva dubios, depinde doar de cat de serioasa e firma respectiva.

#22
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmyshyk, on 12 noiembrie 2018 - 22:43, said:

Eh, mai rabda si tu "umpic" nu mai ai decat 45 de ani fara 5 zile si te poti pensiona.
Trebuia sa specifici de la inceput  ca vrei banii zilnic, poate se rezolva.

Asa e.eu am rezolvat la resurse umane.ma platesc zilnic.

#23
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Daca salariul se plateste in doua transe, zilele de plata pot fi 25-30 ale luni curente pt avans si 10-15 ale lunii urmatoare pt lichidarea lunii anterioare. Daca se plateste intr-o singura transa intre 5-15 ale lunii urmatoare lunii lucrate. Datele difera de la o firma la alta

#24
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare,

Sunt constient ca o sa fiu hulit in urmatoarele postari, dar fiind in anul de pomina 2018 si sa nu stii cum se platesc salariile/pensiile in mod general mi se pare ceva dubios. Chiar nu ai nici o cunostinta ( prieteni, rude, vecini etc ) care sa lucreze de mai mult timp ( minim 2 luni ) si care sa iti poata explica cum sta treava cu ziua de salariu si pe ce perioada se primeste? Putinele exceptii unde se primesc banii la sfarsit de luna sau mai repede sunt la unele firme de constructii, soferi sau "liberi profesionisti" .

Nu am eu o varsta si o experienta de viata foarte mare dar nu mi se pare normar ca dupa cel putin 12 ani de scoala ( sau minim 10 clase, parca asta e minim obligatoriu) sa nu stii cum se primeste salariul.

In halul asta am ajuns cu educatia ?

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010

View Postcspot, on 12 noiembrie 2018 - 23:31, said:

Banuiala ta este cea corecta.
   Nu folosesc angajatii magazinului pentru lucrari grele pentru ca risca sa ramana fara ei.
Cand munca grea se termina, ramai fara job.

Mai este un aspect pentru care prefera angajati externi, in caz de Doamne fereste...accident de munca...magazinul este "acoperit".

#26
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Acum 10-20 de ani plata salariului se facea in doua transe, avans-lichidare. Avansul se lua cam pe 25 ale lunii in curs, reprezenta un avans pentru munca prestata in acea luna. Lichidarea se lua pana in data de 15 ale lunii urmatoare, reprezenta achitarea in totalitate a drepturilor salariale a lunii incheiate.
In prezent unele firme private achita in general salariul in ultima zi lucratoare a lunii, deci tot dupa ce munca a fost prestata. Altele achita salariul in jurul datei de 15 ale lunii urmatoare.
La stat salariul se primeste pe 15 pentru luna precedenta, depinde si aici de locul de munca. Din cate stiu invatamantul achita salariile pe 10 ale lunii, pentru luna precedenta.

#27
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Legat de firmele de recrutare, am un exemplu pentru tine:

Am un prieten care a terminat facultatea si a vrut sa se angajeze la Enel. A tot cautat pana a fost curtat de o firma de recrutare numita Lugera.
Prietenul meu a incheiat contractul cu ei, platit de ei, lucrand efectiv la si pentru ENEL cu 1800lei.
Cand a ajuns acolo, a gasit colegi de facultate, care se angajasera direct la Enel pe salariul de 2000lei.

Abia dupa ce i-a expirat contractul, s-a putut angaja la Enel.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostJon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Salut,
Sunt student în ultimul an, facultate privata, deci e doar diploma de ea.
Am vrut și eu un job ca să fac experienta, n-am reușit singur.

Am găsit o agenție care recruta oameni pt magazine de bricolaj cu contract de 2 luni. Am luat jobul, dar aici e munca de șantier(dar eu nu ma feresc de efort). Pt ca eu am nevoie de experienta, măcar sa rezist astea 2 luni.

Deci eu în contract sunt angajat la agenția de recrutare, nu la magazinul de bricolaj.
Dacă ăștia nu mai dau banii?
Eu am început de pe 10 sa lucrez și pe 15 zicea ca se ia salariul, ma gadeam ca primesc și eu o parte pt astea 5 zile lucrate,dar am întrebat azi la agenție și a zis ca nu, cică luna viitoare pe 15.
Asta mi-a dat de bănuit, voi ce credeți?

Daca lucram și eu normal ca angajații magazinului nu ma supărăm sa dea țeapă, ca totuși mai învățăm câte ceva pt experienta, dar ăștia de la magazin folosesc oamenii de la agenție pe post de șantieriști  sunt asa de grele fiarele încât e nevoie de 4 oameni sa le mutam și numai asta facem

explicatia e una foarte simpla : pe data de 15 nov colegii tai au primit salariul pentru luna octombrie. luna in care TU nu erai inca angajat.
tu iti vei primi banii pe data de 15 decembrie, pentru perioada lucrata in luna noiembrie.

#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostJon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Deci eu în contract sunt angajat la agenția de recrutare, nu la magazinul de bricolaj.
Dacă ăștia nu mai dau banii?
Eu am început de pe 10 sa lucrez și pe 15 zicea ca se ia salariul, ma gadeam ca primesc și eu o parte pt astea 5 zile lucrate,dar am întrebat azi la agenție și a zis ca nu, cică luna viitoare pe 15.
Asta mi-a dat de bănuit, voi ce credeți?

Tu ai fix mentalitatea pe care ți-o creezi dacă citești prea mult ce scriu toți nebunii pe Softpedia sau prin alte locuri. Ți se pare că toți caută să ți-o tragă și nimeni nu se ține de cuvânt.

Dacă ai un contract de muncă, tu îți iei banii pe ce muncești, fără discuții. Banii se plătesc, în general, pe luna trecută. Adică dacă eu mă angajez azi, 13 noiembrie, iar ziua de salariul e pe 15, eu primul salariu o să-l iau abia pe 15 decembrie, când voi lua salariul pe zilele lucrate din noiembrie (de pe 13 până pe 30). Pe 15 ianuarie o să am un salariu întreg, pe luna întreagă, decembrie.

#30
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Și cum pot afla dacă firma a plătit taxele mele către stat?
Adică după ce trec alea 2 luni unde ma pot uita sa vad dacă au plătit taxele?
Aia 42% din salariu

#31
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View PostJon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Salut,
Sunt student în ultimul an, facultate privata, deci e doar diploma de ea.
Am vrut și eu un job ca să fac experienta, n-am reușit singur.

Am găsit o agenție care recruta oameni pt magazine de bricolaj cu contract de 2 luni. Am luat jobul, dar aici e munca de șantier(dar eu nu ma feresc de efort). Pt ca eu am nevoie de experienta, măcar sa rezist astea 2 luni.

Deci eu în contract sunt angajat la agenția de recrutare, nu la magazinul de bricolaj.
Dacă ăștia nu mai dau banii?
Eu am început de pe 10 sa lucrez și pe 15 zicea ca se ia salariul, ma gadeam ca primesc și eu o parte pt astea 5 zile lucrate,dar am întrebat azi la agenție și a zis ca nu, cică luna viitoare pe 15.
Asta mi-a dat de bănuit, voi ce credeți?

Daca lucram și eu normal ca angajații magazinului nu ma supărăm sa dea țeapă, ca totuși mai învățăm câte ceva pt experienta, dar ăștia de la magazin folosesc oamenii de la agenție pe post de șantieriști  sunt asa de grele fiarele încât e nevoie de 4 oameni sa le mutam și numai asta facem
Ideea e in felul urmator cu agentiile de recrutare:
Ca firma la care ai fost plasat sa nu fie nevoita sa faca disponibilizari ( cu pachete compensatorii ) angajatorul prefera sa apeleze la o agentie de plasare forta de munca pentru un comision X si atunci nu mai au probleme cand sunt nevoiti sa renunte la mai multi angajati odata.
Agentia de recrutare primeste salariul de la firma angajatoare si aceasta ti-l vireaza tie.

In orasul unde locuiesc eu majoritatea companiilor platesc salariile in data de 10 a lunii urmaotare. Si da e normal ca salariul pe luna curenta sa il primesti in luna urmatoare. (Exista pontaje = de asemenea angajatorul este obligat sa astepte pana pe 5 luna urmatoare pentru concediile medicale) Deci este perfect normal ca zi de salariu sa fie pe data de 15.

Daca ai dubii cu privire la agentia de recrutare - incearca sa vorbesti cu alti angajati de la firma prin care esti tu sa vezi daca au fost/sunt probleme.
Astea se vor auzi in momentul 2.

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostJon97, on 13 noiembrie 2018 - 18:12, said:

Și cum pot afla dacă firma a plătit taxele mele către stat?
Adică după ce trec alea 2 luni unde ma pot uita sa vad dacă au plătit taxele?
Aia 42% din salariu

E suficient să soliciți un extras din Revisal, de la angajator. Aia certifică faptul că tu ai contractul de muncă înregistrat în Registru, la ITM, așa că angajatorul se obligă să-ți plătească lunar contribuțiile.

Ca să verifici efectiv contribuțiile plătite, poți face un cont la Spatiul Privat Virtual, la ANAF, și-ți vei putea scoate de-acolo adeverință de venit, unde vei avea toate contribuțiile.


De asemenea, cel mai simplu probabil, îți verifici calitatea de asigurat la CNAS. Link aici: http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html
Introduci CNP-ul și vezi dacă ești asigurat. Acum habar n-am cum se actualizează acele date la CNAS. E posibil să fie o perioadă, de la plata contribuției și dobândirea calității de asigurat până apari pe site.

#33
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu la prima firmă m-am angajat din 1. octombrie și primul salariu l-am luat prin 15-16 noiembrie. Deci se poate.

#34
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Hai ca mai am câteva zile pana pe 15, pana acum prima zi a fost cea mai greu, apoi din ce în ce mai ușor.
Se pare ca cei mai vechi și-au primit banii, deci nu sunt probleme îmi făceam griji degeaba
Mai am o luna din contract și nu știu dacă sa continui aici, am înțeles ca salariul scade cu 40%... Pt același post.

Sa rămân aici ca să învăț cât mai multe chestii? Cică salariul net o sa fie cam 1300 lei, parca nu merita
Nici nu știu, deja m-am obișnuit cu magazinul, este foarte aproape de casa.
Dar dacă rămân  1 an și nu reușesc sa avansez, n-aș vrea sa ma plafonez aici.
Ce ar trebui sa fac?

Edited by Jon97, 09 December 2018 - 20:46.


#35
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Caută o slujbă mai bine plătită.

Succes și atenție sporită, nu te pripi și nu te agita atunci când nu e necesar.

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dacă-ți place și-ți convin banii... Nu prea dă nimeni 1000 de euro muncitorilor fără experiență, să știi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate