Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Plata salariului pe 15 luna viitoare?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Salut,
Sunt student în ultimul an, facultate privata, deci e doar diploma de ea.
Am vrut și eu un job ca să fac experienta, n-am reușit singur.

Am găsit o agenție care recruta oameni pt magazine de bricolaj cu contract de 2 luni. Am luat jobul, dar aici e munca de șantier(dar eu nu ma feresc de efort). Pt ca eu am nevoie de experienta, măcar sa rezist astea 2 luni.

Deci eu în contract sunt angajat la agenția de recrutare, nu la magazinul de bricolaj.
Dacă ăștia nu mai dau banii?
Eu am început de pe 10 sa lucrez și pe 15 zicea ca se ia salariul, ma gadeam ca primesc și eu o parte pt astea 5 zile lucrate,dar am întrebat azi la agenție și a zis ca nu, cică luna viitoare pe 15.
Asta mi-a dat de bănuit, voi ce credeți?

Daca lucram și eu normal ca angajații magazinului nu ma supărăm sa dea țeapă, ca totuși mai învățăm câte ceva pt experienta, dar ăștia de la magazin folosesc oamenii de la agenție pe post de șantieriști  sunt asa de grele fiarele încât e nevoie de 4 oameni sa le mutam și numai asta facem

Edited by Jon97, 12 November 2018 - 22:12.


#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
Ce fel de fiare muti?

#3
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Probabil e o agentie de munca temporara
Nu de da nicaieri salariu dupa 5 zile lucrate

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Pe afara se practica plata pe saptamana.  Adica muncesti saptamana asta si esti platit pt.ea sapt.viitoare.   La agentii cam asa se intampla,alta e discutia ca angajat al companiei.

#5
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
"Eu am început de pe 10 sa lucrez și pe 15 zicea ca se ia salariul, ma gadeam ca primesc și eu o parte pt astea 5 zile lucrate,dar am întrebat azi la agenție și a zis ca nu, cică luna viitoare pe 15."

Asa se ia salariul peste tot. Practic luna viitoare pe 15 decembrie vei lua salariul pentru luna anterioara. Atentie cum iti calculezi castigul, ca si eu m-am pacalit.
Nu e nicio teapa, doar ca asa e practica in Romania cam peste tot din ce stiu.


#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Cu atat mai mult ca de obicei sant job-uri temporare.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,562
  • Înscris: 31.01.2010
Este o firma de inchiriere forta de munca.
Au un portofoliu larg de activitati si salarii mici pentru angajatii lor...
Tot mai multe firme procedeaza in felul acesta sau subcontracteaza lucrarile...
Nu cred ca este cazul sa`ti faci probleme de bani, ii vei primi doar luna viitoare pe 15 si pe cele 5 zile.
Nu`si bat cuie in talpa, cistiga suficient de bine incit sa nu riste conflicte pe la ITM.

#8
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
De ce ai nevoie de hartie? Ai pierdut 2 ani de experienta pe santier.

#9
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

 Phobos, on 12 noiembrie 2018 - 22:18, said:

Ce fel de fiare muti?
Sunt raioanele din magazine, rafturile alea foarte înalte pe care se așează marfa.


 internet_max, on 12 noiembrie 2018 - 22:26, said:

De ce ai nevoie de hartie? Ai pierdut 2 ani de experienta pe santier.
Ca să pot avansa în funcție, în zilele astea chiar am remarcat ca am abilități se coordonare, am fost ca un micuț șef, munceam cot la cot cu colegii, dar eu ii coordonam în lipsa șefului de acolo. Și el chiar avea baza în mine, deși lucram cu colegi care aveau experienta multă în domeniu.
Acum nu știu dacă a fost la vrăjeală dar am fost și felicitat de director

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

 Jon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:38, said:

Sunt raioanele din magazine, rafturile alea foarte înalte pe care se așează marfa.

Si cum adica, toata ziua muti rafturi de colo-colo? Manual?

La ce magazin de bricolaj zici ca esti?

Edited by Phobos, 12 November 2018 - 22:43.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, mai rabda si tu "umpic" nu mai ai decat 45 de ani fara 5 zile si te poti pensiona.
Trebuia sa specifici de la inceput  ca vrei banii zilnic, poate se rezolva.

#12
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

 Phobos, on 12 noiembrie 2018 - 22:43, said:



Si cum adica, toata ziua muti rafturi de colo-colo? Manual?

La ce magazin de bricolaj zici ca esti?

Trebuiesc desfăcute și mutate in alte zone ale magazinului( probabil mai durează câteva zile cu rafturile, dar tot am asa o bănuială ca o sa folosească  angajații agenției pt cele mai grele lucruri)
Vara trecuta am renovat casa mea,  ca să fac o comparație as prefera oricând sa ridic 2 saci de glet de 20 sau 25 kg decât o grinda d-aia de raft, cam atât de greu e.
N-aș vrea sa zic numele agenției și nici magazinului, n-am neavenit sa ma vait, am vrut doar sa aflu cum e cu agențiile astea.
Pt ca am niște colegi care lucrează la Zara și ei cică au primit o parte din bani pt zilele muncite pana pe 15. Am vrut doar o parere.

Edited by Jon97, 12 November 2018 - 23:02.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Jon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Eu am început de pe 10 sa lucrez și pe 15 zicea ca se ia salariul, ma gadeam ca primesc și eu o parte pt astea 5 zile lucrate,dar am întrebat azi la agenție și a zis ca nu, cică luna viitoare pe 15.
Asta mi-a dat de bănuit, voi ce credeți?

Eu zic că așa e normal, vei primi salariul pe 1 lună intreagă + alea 5 zile.
Sau deja vrei să "bounce"?

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Banuiala ta este cea corecta.
   Nu folosesc angajatii magazinului pentru lucrari grele pentru ca risca sa ramana fara ei.
    Cand munca grea se termina, ramai fara job.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

 Jon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:38, said:

am fost ca un micuț șef, munceam cot la cot cu colegii, dar eu ii coordonam în lipsa șefului de acolo. Și el chiar avea baza în mine, deși lucram cu colegi care aveau experienta multă în domeniu.
Acum nu știu dacă a fost la vrăjeală dar am fost și felicitat de director

in 2 zile de munca, deja a venit directorul sa te felicite ca ai mutat niste fiare? sa-mi voie sa nu te cred. la o directiva de genul: vreau rafturile de aici sa le mutati acolo,  nu vad unde incap felicitarile, pt ce mai exact.


 Jon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:52, said:

Pt ca am niște colegi care lucrează la Zara și ei cică au primit o parte din bani pt zilele muncite pana pe 15. Am vrut doar o parere.

azi este data de 12. dar ai tai colegi deja au luat banii pt zilele nemuncite pana pe 15? au muncit cand pt astea 3 zile ramase pana pe 15?

nimic din ce spui nu pusca. te contrazici singur.

#16
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 09.12.2015

 Jon97, on 12 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Salut,
Sunt student în ultimul an, facultate privata, deci e doar diploma de ea. [...]
Asadar, te-ai descris singur, nu ai habar de legislatia muncii din Romania.
Vei primi salariul pentru perioada efectiv muncita in cadrul lunii noiembrie abia in data de 15 decembrie, aici e Romania,  Republica Romania, stat independent, stat membru al Uniunii Europene, al N.A.T.O. , al U.N.E.S.C.O., al U.N.I.C.E.F., al O.N.U. :naughty:
Tine minte, in 15 decembrie 2018, vei primi doar o parte din salariul net aferent unei luni intregi, asta deoarece nu ai lucrat toate zilele lucratoare din cadrul lunii noiembrie 2018. Restul e discutie fara rost.

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 Xavier_em, on 12 noiembrie 2018 - 22:23, said:

"Eu am început de pe 10 sa lucrez și pe 15 zicea ca se ia salariul, ma gadeam ca primesc și eu o parte pt astea 5 zile lucrate,dar am întrebat azi la agenție și a zis ca nu, cică luna viitoare pe 15."

Asa se ia salariul peste tot. Practic luna viitoare pe 15 decembrie vei lua salariul pentru luna anterioara. Atentie cum iti calculezi castigul, ca si eu m-am pacalit.
Nu e nicio teapa, doar ca asa e practica in Romania cam peste tot din ce stiu.

 sceptic_schizo, on 12 noiembrie 2018 - 22:20, said:

Probabil e o agentie de munca temporara
Nu de da nicaieri salariu dupa 5 zile lucrate

La toate firmele la care am fost angajat mi s-a platit fractiunea de luna la prima data de salariu, indiferent ca am prins 10 zile sau 2 zile.  Dar am fost angajat direct, nu prin agentie de recrutare - poate ca astia platesc si in functie de cum incaseaza de la beneficiar.

Oricum, asigura-te ca ai documentele legate de aceasta angajare. In caz de probleme se rezolva cu ITM-ul.

#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai si nu e normal asa? Cum dracu' ati vrea? Sa va plateasca seara ca pe aia de culeg via? Am lucrat prin UE legal si tot asa te plateste. Pe 10-15( depinde de companie) decembrie banii pe noiembrie.
Initiatorul...e..roman adevarat.. Nici n-a lucrat o saptamana si deja viseaza cai verzi pe pereti..  Acusi apare cu un topic despre toate drepturile posibile si imposibile. De obligatiile lui, pun pariu ca nu stie nimic..

Si astia care tot ii dati inainte cu sclavia..De ce nu va faceti voi firma voastra sa vedeti cum e cand va reguleaza pe rand toate institutiile?
Am mai intalnit d-astia care considera ca unul care are o afacere facuta pe bani,nervi,si pastile, trebuie sa imparta cu angajatii profitul. Ca altfel se simt sclavi prostalanii..

Edited by mariovrs, 13 November 2018 - 07:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate