Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi despre Facultatea de Inginerie Electrica vs ETTI Politehnica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MrToxic

MrToxic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2018
Salut comunitate :D,doresc sa va intreb ce sa aleg dintre facultatea de Inginerie Electrica si facultatea de Electronica,Telecomunicatii si Tehn.Informatiei. Doresc sa mentionez ca la fizica stau foarte bine (am luat 9.25 la bac + ca sunt pasionat de acest domeniu),iar la mate sunt mediu (nota mea de la bac a fost 7.89).
Ideea este ca,pe langa fizica,ma mai pasioneaza si informatica,insa nu doresc sa ma duc,spre exmplu,doar pe Automatica,deoarece vreau sa combin IT-ul cu electronica....Motiv pentru care nu stiu la ce facultate,dintre cele 2 mentionate,sa ma duc.....De-asemenea,unde ma pot angaja pe domeniul Informatica Aplicata in Inginerie Electrica (de la facultatea de Inginerie Electrica) si Retele si software pentru telecomunicatii (de la ETTI) ???
Va multumesc si astept raspunsuri :D !

PS: Daca vreau sa fac un intership,in ce tari pot sa ma duc ptr practica cu aceste facultati?

PSS: Va rog sa dati arugmente pro si contra ptr ambele facultati ( Ex: La inginerie electrica : Pro -> ......   ;  Contra -> ....     ;   La fel si la ETTI

Koszonom :D

#2
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

 MrToxic, on 12 noiembrie 2018 - 20:46, said:

Salut comunitate Posted Image,doresc sa va intreb ce sa aleg dintre facultatea de Inginerie Electrica si facultatea de Electronica,Telecomunicatii si Tehn.Informatiei. Doresc sa mentionez ca la fizica stau foarte bine (am luat 9.25 la bac + ca sunt pasionat de acest domeniu),iar la mate sunt mediu (nota mea de la bac a fost 7.89).
Ideea este ca,pe langa fizica,ma mai pasioneaza si informatica,insa nu doresc sa ma duc,spre exmplu,doar pe Automatica,deoarece vreau sa combin IT-ul cu electronica....Motiv pentru care nu stiu la ce facultate,dintre cele 2 mentionate,sa ma duc.....De-asemenea,unde ma pot angaja pe domeniul Informatica Aplicata in Inginerie Electrica (de la facultatea de Inginerie Electrica) si Retele si software pentru telecomunicatii (de la ETTI) ???
Va multumesc si astept raspunsuri Posted Image !

PS: Daca vreau sa fac un intership,in ce tari pot sa ma duc ptr practica cu aceste facultati?

PSS: Va rog sa dati arugmente pro si contra ptr ambele facultati ( Ex: La inginerie electrica : Pro -> ......   ;  Contra -> .... ;   La fel si la ETTI

Koszonom Posted Image

Sfat: gandeste-te la o facultate in strainatate. Ce intrebi acolo e ca si cum ai alege intre Dacia Solenza, Lastun si Oltcit.

Ce inseamna sa combini ITul electronica? Cum stii ca se combina? Stii meserii in zona asta?

Cu 7 si ceva la bac nu stiu daca intri la Calclatoare (?); la inginerie electrica se intra mai usor.

9.25 la fizica poate insemna bine, insa nu e o garantie. Poti explica aici cum ai modela aruncarea unei mingi pe oblica?

Incearca sa vezi ce se lucreaza la cativa cunoscuti. E mai usor sa vezi in IT, locurile de munca sunt mai multe. Din pacate, daca te iei dupa toata lumea, vei ajunge sa iti dai seama ce vrei tarziu, cel mai devreme la sfarsitul facultatii, cel mai tarziu dupa cativa ani de practica, cand te vei reprofila (partial sau total). Ideea e ca acum nu stii ce iti place si nu avem noi sa stim ce iti va plaea sau nu. Ca sa fii bun trebuie sa iti placa. La noi in plus problema e ca locurile de munca sunt limitate (ca diversitate), nu poti face orice, nici chiar in IT.

Ia vezi aici cateva ganduri de la un absolvent, ca tot ziceai d eretele: https://www.youtube....mBzqcmeg/videos Ia ce e acolo cu destul grain of salt...

Facultatea nu e totul si are multe probleme. Fa-ti un bine si orienteaza-te catre ceva de calitate, sau cel putin cu un nume bun... https://jakubmarian....BmdkSiM3f7qQThE

Edited by aaaa4567, 12 November 2018 - 21:12.


#3
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Retele si software pentru telecomunicatii (de la ETTI) ==> la asta inveti in principal retele de calculatoare. Cand am terminat eu acum 10 ani era destul de valabila informatia, adica se suprapunea cu materia de CCNA si cu ce se foloseste in industrie. Ca joburi ai sanse in firmele de telecom - Orange, VDF, Ericsson (multe au business mult mai vast decat reteaua mobila de care stie lumea) sau Oracle, Luxoft... nu mai stiu ce e prin Bucuresti ca am plecat de ceva vreme.

Tot la RST se mai facea Java in ultimu an insa la un nivel f light... cred ca nu am niciun coleg care sa fi mers in directia asta.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 MrToxic, on 12 noiembrie 2018 - 20:46, said:

ce sa aleg dintre facultatea de Inginerie Electrica si facultatea de Electronica,Telecomunicatii si Tehn.Informatiei
Daca vrei sa gestionezi curenti mari si atunci mergi pe Electrica iar in cazul celor mici alegi Electronica.

Edited by neagu_laurentiu, 13 November 2018 - 16:50.


#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
De fapt adevărul e că fac de Inginerie Electrică este ruda "mai săracă" a ETTI. ETTI este a doua la concurență în Politehnică (după Automatică, unde concurența e atît de mare încît cu notele tale la mate nu știu dacă ai șanse să intri).
Prin urmare Ing Electrică este pusă ca rezervă de mulți dintre cei care încearcă să intre la AC sau la ETTI și nu reușesc.Se intră MULT mai ușor la ing electrică decît la AC sau ETTI.

Dpdv a ce faci după, în inginerie sînt puține restrictii, POȚI să te angajezi ca în orice subdomeniu indiferent de facultatea făcută. Condiția esențială e să te atragă domeniul și astfel să devii suficient de bun, și asta se vede în proiecte școlare și extrașcolare făcute pe domeniul ales. Nu te angajează nimeni doar pe baza faptului că ai promovat la cursuri scriind demonstrația legii lui Ohm și făcînd ceva problemă.

Cît despre internshipuri, din cîte știu eu grosul studenților se duc la internshipuri în Ro nu în străinătate. Nu sînt locuri multe în străinătate, deci nu-ți garantează nimeni un loc, dacă chiar vrei tb să te bați pe el (și să fii bun).

Legat de linkurile lui aaa4567 nu sînt neapărat de acord cu ele. Vechea poveste cu "românia nu are univ. în primele 500" este adevărată dar nerelevată pt români, pt că angajatorii români cu absolvenți din România au treabă, nu face prea multă lume facultatea la Sorbona ca să vină să lucreze apoi în România.
Ba mai mult, așa cum poți verifica, există mulți absolvenți români (dintre cei buni) care apoi emigrează și lucrează pe joburi foarte bune, din domeniul it și nu numai, în străinătate.

Deci după cum vezi îți tot spun că tb să fii bun, ce înseamnă asta ? ca să-ți fie clar, nu interesează pe nimeni cît de bun ești la mate și la fizică, și nici la materiile teoretice de același tip din facultate (care tot variante de mate și fizică sînt doar că se cheamă alfel). Contează ce înveți să faci la materiile aplicative, mai ales sub formă de proiecte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate