Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme upgrade RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Am si eu o problema cu un calculator dupa upgrade de RAM.
Initial, PC-ul respectiv avuse 4 GB RAM DDR3 frecventa de PC3-10600 1333 Mhz DIMM, cate 2 placute de 2 GB in 2 sloturi adica 4 GB RAM, din totalul de 4 sloturi.
Am cumparat o placuta de 8 GB, ACEEASI frecventa sa o pun in unul din cele 2 sloturi ramase libere.
Intru in BIOS imi arata totalul de 12 GB RAM, insa cand ajunge sa booteze Windows-ul, are un lag de o secunda la "Loading" si da Blue Screen of Death, dupa care se restarteaza. Scot placuta de 8 GB si raman cu 4 GB ca inainte, totul functioneaza perfect.Nu gasesc in BIOS sa aibe ceva setare de modificare pentru RAM. Tin sa precizez ca PC-ul suporta pana la 16 GB RAM si am Windows 10 64-bit. Care ar fi oare problema si o eventuala solutie?
Multumesc.

Edited by MembruAnonim, 12 November 2018 - 20:46.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Scoate placutele de 2 Gb si las-o doar pe cea de 8 Gb.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
doar cu placa de 8 merge?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 MembruAnonim, on 12 noiembrie 2018 - 20:42, said:

Salut!
Am si eu o problema cu un calculator dupa upgrade de RAM.
Initial, PC-ul respectiv avuse 4 GB RAM DDR3 frecventa de PC3-10600 1333 Mhz DIMM, cate 2 placute de 2 GB in 2 sloturi adica 4 GB RAM, din totalul de 4 sloturi.
Am cumparat o placuta de 8 GB, ACEEASI frecventa sa o pun in unul din cele 2 sloturi ramase libere.
Intru in BIOS imi arata totalul de 12 GB RAM, insa cand ajunge sa booteze Windows-ul, are un lag de o secunda la "Loading" si da Blue Screen of Death, dupa care se restarteaza. Scot placuta de 8 GB si raman cu 4 GB ca inainte, totul functioneaza perfect.Nu gasesc in BIOS sa aibe ceva setare de modificare pentru RAM. Tin sa precizez ca PC-ul suporta pana la 16 GB RAM si am Windows 10 64-bit. Care ar fi oare problema si o eventuala solutie?
Multumesc.
Hmm, poate ca:
1. placuta de 8GB ddr3-1333 nu e compatibile cu celelalte doua existenta din cauza ca e ori 1Rx (single side), ori 2Rx (double side) chip;
2. placuta de 8GB ddr3-1333 nu e compatibile cu placa de baza.

O solutie de test e sa scoti cele doua module RAM de 2x 2GB si sa lasi doar placuta de 8GB singura.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

 MembruAnonim, on 12 noiembrie 2018 - 20:42, said:

cate 2 placute de 2 GB in 2 sloturi adica 4 GB RAM, din totalul de 4 sloturi.
Scot placuta de 8 GB [...] Tin sa precizez ca PC-ul suporta pana la 16 GB RAM si am Windows 10 64-bit. Care ar fi oare problema si o eventuala solutie?

cand un producator iti spune ca placa sa suporta pana la 16gb, atunci aceea e valoarea maxima. aceea o imparti la sloturile disponibile. imparte 16 la 4 si ai sa afli de ce nu-ti functioneaza cu placuta de 8

ori cel putin in combinatia aceea care o ai

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Windows 10 > Hardware.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am lăsat-o si numai pe cea de 8 GB, tot nu merge.

Edited by MembruAnonim, 12 November 2018 - 23:44.


#8
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 MembruAnonim, on 12 noiembrie 2018 - 23:44, said:

Am lăsat-o si numai pe cea de 8 GB, tot nu merge.
Nu merge... baiatul meu! NU asa se arunca RAM-ii intr-un calculator.Te uiti la specificatiile producatorului.Ca sa-ti duca placa 16 GB RAM,trebuie sa pui 4 placute de cate 4GB pe fiecare slot cu aceeasi frecventa (1333 Mhz).Placa ta suporta 4GB per slot!!! De aceea nu suporta placuta de 8GB nici macar singura!
Cumpara de pe piata de second-hand (Okazii.ro sunt seriosi in astfel de oferte) 4 placute de 4GB DDR3/1333 Mhz.Pe cea de 8GB... vinde-o,returneaz-o... treaba ta!

Edited by Tehnicianul090370, 12 November 2018 - 23:57.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O voi returna, pentru ca am ambalajul original si bonul. Daca las cei 2 GB in cele 2 sloturi, si daca mai iau 2 placute de cate 4 GB fiecare, pentru cele 2 sloturi ramase libere, va functiona?

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, 99% va functiona.
Probabil va functiona si cu 2 placute noi de 4 Gb, adica tot 12 gb in total.
Numele placii de baza este.... ?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate