Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa cumpar o cheie dinamometrica pana in 220 Nm

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca vrei sa nu strangi prea tare,cel mai simplu e sa folosesti o cheie de roti mai scurta,sau,si mai simplu: nu o prinzi cu mana de la capat,ci de la mijloc,astfel,forta ta se reduce la jumatate.
Din experienta proprie:din '92 si pana acum,am avut 4 masini.La toate,mi-am strans rotile cu mana (n-am forta de cangur) si niciodata nu mi s-a desfacut vreun prezon in mers,...pana in vara asta,cand...ce credeti? Mi-am cumparat o...cheie dinamometrica :)..ma rog,s-o folosesc pentru alte suruburi,dar,dupa ce am schimbat discurile de frana si placutele...am zis sa strang si eu rotile "ca la carte" si le-am strans la 110Nm...Dupa vreo 50km de mers prin oras (cateva zile)...mi s-au desfacut in mers :) ...Am oprit si le-am strans cu mana si am plecat linistit in concediu.
Cheia dinamometrica pe care am cumparat-o SH (olx),e de firma si am verificat-o inainte de a o utiliza.Nu e decalibrata (masurat de mine)...Singura chestie pe care n-am respectat-o,a fost ca nu am uns cu vaselina partea conica a prezoanelor la montare(strangere).Asa zice la carte :)

#20
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Sau asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oGSSBag0MT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
ala se foloseste pt desfacut, in nici un caz pt strans, unde cheia dinamometrica e sfanta.
pe de alta parte e importanta calibrarea odata la an daca e folosita mai des.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Foloseste cheia originala. Cea cu coada de maxim 30 cm.
Cu o singura mana actionezi. Moderat. Nu pana crapi.
Si strangi cu 120 Nm.
Un copil de 14 ani strange cat trebuie.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu trebuie sa fii puternic pentru a rupe prezoane sau suruburi. Trebuie doar sa ai cuplu mare, adica o cheie sau levier lung. Am rupt si eu destule la viata mea si nu-s fortos.

#24
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

View Post_-livio-_, on 12 noiembrie 2018 - 20:30, said:

ala se foloseste pt desfacut, in nici un caz pt strans
De ce nu ar merge și la strâns?

#25
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ia-o nene pe asta.
iti strangi si chiulasa fara frica daca e nevoie :P

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa nu ma credeti prea prapastios , ca nu-s ! Am facut si off-road la viata mea si am desfacut la roti si prin noroaie de mi s-a urat dar dorinta de a strange corect , la cuplu, a venit din faptul ca , am strans cateodata prea tare si in alte dati prea putin . De exemplu , am avut o problema cu un prezon rupt si a trebuit sa demontez fuzeta ca sa scot bucata ramasa infiletata . Am reusit sa scot prezonul rupt dar s-a dus naibii si filetul . Nu-i mare bai ca masina are cinci prezoane si oricum urmeaza sa cumpar o fuzeta cu tot cu rulment , dar , cand am schimba rotile , dupa ce desfacusem fuzeta aia si o montasem la loc , cu tot cu roata , , am constatat ca se desfaceau prezoanele extrem de usor , de unde am tras concluzia ca de frica sa nu le rup pe cele  ramase am strans prea putin . Deci , am decretat , cumpar o dinamometrica care va fi folosita de doua ori pe an , la 12 roti si scap de griji.. Pana se decalibreaza ies la pensie .

#27
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dacă ai răbdare, mai bagă la Lidl din când în când  Sunt bune.

#28
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostJurasikMan, on 12 noiembrie 2018 - 20:06, said:

Slai , evit sa merg la vulcanizari pentru ca doreii strang cu pneumaticele si le intelenesc asa de tare ca se rup la desfacere. De aia vreau dinamometrica mai mult . Eu am roti intregi iarna/vara pe toate masinile . Le schimb acasa .

Dacă le strâng cu pneumatica chiar că e bine să îi eviți, se strânge cu dinamometrica și se desface cu pneumatica.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Iti formezi mana. Faci probe cu o cheie de imprumut.
Eu am luat una de 75 lei de la Kaufland ca mi-era lene sa toc car una de la munca.
Nu-i bai daca in loc de 120 o sa strangi cu 125.
Insa sa nu strangi cu 220 daca cere doar 120 Nm

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View PostSwerige, on 12 noiembrie 2018 - 20:44, said:

De ce nu ar merge și la strâns?
pt ca nu e facuta pt asa ceva, la fel si pistolul pneumatic, sunt facute pt desfacut suruburi mari/intepenite, mai exact modul de functionare, cu ciocanit in surub, nu e pt strangere.
pt strangere cred ca toti producatorii auto recomanda cheie dinamometrica, asta pt ca trebuie strans la un anume cuplu iar pistoalele de obicei nu sunt atat de precise.

View PostJurasikMan, on 12 noiembrie 2018 - 20:52, said:

Sa nu ma credeti prea prapastios , ca nu-s ! Am facut si off-road la viata mea si am desfacut la roti si prin noroaie de mi s-a urat dar dorinta de a strange corect , la cuplu, a venit din faptul ca , am strans cateodata prea tare si in alte dati prea putin . De exemplu , am avut o problema cu un prezon rupt si a trebuit sa demontez fuzeta ca sa scot bucata ramasa infiletata . Am reusit sa scot prezonul rupt dar s-a dus naibii si filetul . Nu-i mare bai ca masina are cinci prezoane si oricum urmeaza sa cumpar o fuzeta cu tot cu rulment , dar , cand am schimba rotile , dupa ce desfacusem fuzeta aia si o montasem la loc , cu tot cu roata , , am constatat ca se desfaceau prezoanele extrem de usor , de unde am tras concluzia ca de frica sa nu le rup pe cele  ramase am strans prea putin . Deci , am decretat , cumpar o dinamometrica care va fi folosita de doua ori pe an , la 12 roti si scap de griji.. Pana se decalibreaza ies la pensie .

tot ar trebui dusa la calibrare odata la un an-doi.
eu am una unior iar "manualul" zice ca trebuie verificata la 5000 de strangeri sau anual, care vine prima.

Edited by _-livio-_, 12 November 2018 - 21:54.


#31
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Dar la vulcanizare folosește pistolul pneumatic și la strângere

Edited by Swerige, 12 November 2018 - 21:56.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Post_-livio-_, on 12 noiembrie 2018 - 21:52, said:

tot ar trebui dusa la calibrare odata la un an-doi.
eu am una unior iar "manualul" zice ca trebuie verificata la 5000 de strangeri sau anual, care vine prima.
Eu fac 32 strangeri anual. Iarna, vara la 4 roti.
Crezi ca o duc la calibrare? ;)

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View PostSwerige, on 12 noiembrie 2018 - 21:55, said:

Dar la vulcanizare folosește pistolul pneumatic și la strângere
la vulcanizarile mai spalate se foloseste cheia.

#34
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Eu mi-am luat acum cativa ani o cheie dinamometrica din Praktiker, la vreo 130 de lei, daca vrei o pozez si o pun aici, daca te ajuta cu ceva.
Pentru mine e sfanta, o folosesc de cativa ani la toate masinile cand schimb rotile iarna/vara sau cand le dau jos pentru alte mici reparatii. Si apropo de service-uri si tembelii care strang fara mila cu pneumatica prezoanele, desi ma rog de ei sa nu o faca, imediat dupa ce ajung acasa si mi-a fost data jos vreo roata incerc sa o desfac cu cheia mea si o strang cu dinamometrica. Am patit de cateva ori ca nu am mai putut desface prezoanele, cu toate ca am cheie lunga si solida si m-am dus inapoi sau la o vulcanizare sa mi le desfaca. Ca daca le las asa se mai si strang in mers si daca fac vreo pana, om m-am facut...

Edited by agorea, 12 November 2018 - 22:53.


#35
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Scuze ca intervin dar cheia dinamometrica nu este pentru strans roti.
     Se montau roti la masina cu mult inainte de a se inventa cheia dinamometrica.
      Daca nu esti capabil s schimbi o roata este indicat sa apelezi la cineva care stie.

#36
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
ce vb franz? si atunci de ce producatorii dau in manualele tehnice cuplul de strangere al prezoanelor?
in mecanica orice surub are un anume cuplu de strangere in functie de materiale, indiferent ca e bicicleta, masina sau portavion.
sa vezi ce frumos e cand se stramba discurile pt ca ai strans prezoanele cu cheia de roti si nu ti-a iesit egal.

Edited by _-livio-_, 13 November 2018 - 01:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate