Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cheie(baterie) B5.5

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Salut,

Pe scurt, am 2 chei la al meu B5.5, nici una nu mai functioneaza(nu se mai aprinde led-ul, nu mai pot incuia/descuia masina.

Am pus pe un forum problema, mi s-a raspuns ca ar trebui sa inlocuiesc bateriile din telecomanda(ciudat ca ambele chei au 'murit' aproape in acelasi timp);  am vazut pe net ca nu e mare lucru sa desfac cheia, sa inlocuiesc bateria (http://www.cel.ro/ac...NSUyPTQn-l/poze)-o fi asta?

Se reseteaza ceva,daca inlocuiesc bateria?E o chestie pe care o pot face singur,sau, ar trebui sa merg undeva?

In alta ordine de idei, ieri, mergand pe o distanta maricica(3-4 km, folosind prima viteza,sau, pe liber) s-a aprins in bord 'engine workshop, cu pictograma de la bujie.

Dupa ce am facut 2 drumuri lungi ca distanta, nu s-a mai aprins nimic in bord.

Motorul trage, nu am simtit scapari,probleme, s.cl(B5.5, 136 de caluti).

Ceva idei?

Multumesc anticipat,

Andrei

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
baterie cr2016? care expira in anul 2020
eu am luat duracell care exprira prin 2027,

la golf care ar trebui sa fie ca si la Passat cheile masinii sunt inregistrate in calculatorul masinii, dar pentru ca le-a murit bateria trebues resincronizte.

pui baterie noua, deschizi manual masina, pui contactul si pentru sinconizare ai 30secunde sa apesi un buton de pe telecomanda.

p.s. am pus initial una de la lidl dar raza telecomenzii era cam mica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-mG6F3Rk_Nw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 12 November 2018 - 18:34.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da, se reseteaza. Si atunci cand inlocuiesti bateria masinii la fel din cate stiu, eu asa am patit.
Cheia o activezi usor, parca pui contactul, am blocat masina, apoi am tinut vreo 5 secunde apasat pe deschis/inchis (nu mai stiu exact) si apoi a functionat.
Intreaba pe vwforum ca sa afli exact pasii.

#4
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 TruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 18:27, said:

Da, se reseteaza. Si atunci cand inlocuiesti bateria masinii la fel din cate stiu, eu asa am patit.
Cheia o activezi usor, parca pui contactul, am blocat masina, apoi am tinut vreo 5 secunde apasat pe deschis/inchis (nu mai stiu exact) si apoi a functionat.
Intreaba pe vwforum ca sa afli exact pasii.
Multumesc.

 arg, on 12 noiembrie 2018 - 18:26, said:

baterie cr2016? care expira in anul 2020
eu am luat duracell care exprira prin 2027,

la golf care ar trebui sa fie ca si la Passat cheile masinii sunt inregistrate in calculatorul masinii, dar pentru ca le-a murit bateria trebues resincronizte.

pui baterie noua, deschizi manual masina, pui contactul si pentru sinconizare ai 30secunde sa apesi un buton de pe telecomanda.

p.s. am pus initial una de la lidl dar raza telecomenzii era cam mica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-mG6F3Rk_Nw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 TruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 18:27, said:

Da, se reseteaza...
daca se reseteaza, doar cu vag-com o mai pui la loc.
doar se desincronizeaza, ca si atunci cand apesi de prea multe ori vreun buton de pe ea si masina nu e in raza.

 NumbAnn, on 12 noiembrie 2018 - 18:34, said:

Multumesc.
desfa una, vezi ce baterie are si spor la cumparaturi.

#6
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 arg, on 12 noiembrie 2018 - 18:36, said:

daca se reseteaza, doar cu vag-com o mai pui la loc.
doar se desincronizeaza, ca si atunci cand apesi de prea multe ori vreun buton de pe ea si masina nu e in raza.


desfa una, vezi ce baterie are si spor la cumparaturi.
Sa traiesti.

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Terminati cu prostiile ca nu se reseteaza nici cand schimbi bateria la masina nici cand schimbi bateria din telecomanda de pe cheie.

@initiator, daca nu ai doua maini stangi poti schimba si tu bateria din cheie.

Edited by dicdobre, 12 November 2018 - 20:48.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si cu doau stangi schimba bateria, rabdare sa aiba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate