Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Certificat de inmatriculare sosit, numere nu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008

View Post_Smiley_, on 12 noiembrie 2018 - 18:47, said:



a mai fost discutia asta, o poti cauta pe forum.
in principiu ai platit pentru 30 de zile de valabilitate a numerelor rosii, atunci ele sunt valabile 30 de zile (cu tot cu beneficiile pentru care ai platit, cum ar fi circulatia fara a fi nevoie de rovinieta). nu exista nici un articol clar intr-o lege care sa anuleze explicit setul de numere rosii la emiterea celor negre, ci doar diverse interpretari.

Și crezi că poți avea simultan două numere de înmatriculare pentru o mașină? Eu nu cred. Odată ce a ridicat numerele negre trebuie să le pună pe mașină pentru a circula. Dacă nu mă înșel scrie explicit pe autorizația provizorie de circulație că este valabilă doar până la eliberarea certificatului definitiv. E infracțiune dacă le ține în continuare pe cele roșii.

View Postarg, on 13 noiembrie 2018 - 08:50, said:

una din "interpretari" e ca masina nu mai este inmatriculata => dosar penal (pentru circulat cu autovehicul neinmatriculat)

Mai degrabă cu numere false de înmatriculare, el fiind înmatriculat deja cu numere definitive. În lege se și menționează ambele situații, deci se face distincție între ele. Oricum, e infracțiune.

#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postcaiuscorneliu, on 13 noiembrie 2018 - 09:22, said:

Și crezi că poți avea simultan două numere de înmatriculare pentru o mașină? Eu nu cred. Odată ce a ridicat numerele negre trebuie să le pună pe mașină pentru a circula. Dacă nu mă înșel scrie explicit pe autorizația provizorie de circulație că este valabilă doar până la eliberarea certificatului definitiv. E infracțiune dacă le ține în continuare pe cele roșii.

Mai degrabă cu numere false de înmatriculare, el fiind înmatriculat deja cu numere definitive. În lege se și menționează ambele situații, deci se face distincție între ele. Oricum, e infracțiune.
Nu exista nici o contradictie in existenta simultana si temporara a doua seturi de documente care sa identifice aceeasi masina (sau orice altceva). Pana la urma, ambele conduc tot la proprietar. Nu e ca si cand incerci sa pacalesti pe cineva.
Numerele provizorii si dovada inlocuitoare a certificatului expira in mod automat, asa ca le poti folosi exclusiv in perioada lor de valabilitate. Dupa ce au expirat, masina ramane identificabila doar pe baza certificatului si numerelor definitive.

Oricum, nu m-a oprit nimeni si nici Apocalipsa n-a venit pana am inlocuit placutele.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
teoretic ai dreptate, practic in cazul de fata cele vechi sunt expirate si se considera ca masina nu mai este imatriculata, iar cele noi nu sunt inca eliberate deci nu sunt in circulatie.

eu as merge cu cele expirate sa le ridic pe cele noi si as pleca acasa cu cele noi. daca ma opreste vreun politist ii arat actele, ii explic frumos situatia si imi cer scuze, dar e decizia lui ce face.
dar daca pot lua un taxi sau rezolva cu drumul fara riscuri aleg variata cea mai putin stresanta.

Edited by arg, 13 November 2018 - 10:20.


#22
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si daca masina + soferul sunt la TM, ca au circulat cu numere rosii, iar cel care ia numerele e in Bucuresti, trebuie ca unul dintre ei sa se deplaseze pana la celalalt, iar masina sa stea in parcare?

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cum platesti rovinieta?

#24
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De ce sa o platesti? Ai numere rosii, care-ti permit sa circuli fara.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanvlas, on 13 noiembrie 2018 - 13:05, said:

De ce sa o platesti? Ai numere rosii, care-ti permit sa circuli fara.
fara ce? ca iti permit sa circuli doar cat sunt valabile... pe urma fara ce anume circuli?

Edited by arg, 13 November 2018 - 13:09.


#26
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ne invartim in jurul cozii. Numerele rosii sunt valabile 30 zile, perioada in care circuli fara rovigneta.
Oricum, in privinta asta nu am de gand sa conving pe nimeni de nimic, asa ca iti doresc plata placuta a unor obligatii pe care nu prea le ai.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanvlas, on 13 noiembrie 2018 - 13:12, said:

.... Numerele rosii sunt valabile 30 zile, perioada in care circuli fara rovigneta...
initiatorului i-au expirat numerele rosii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate